Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Archeolodzy badają nowo odkryty gród koło Łomży

Główne zdjęcie
Archeolodzy z Uniwersytetu Rzeszowskiego na wale grodu koło Łomży: Mirosław Mazurek, Michał Grabowski i Przemysław Muzolf

- Zainteresowaliśmy się opowieścią archeolog Małgorzaty Kuklińskiej, jakieś dwa miesiące temu, o nowo odkrytym grodzisku w okolicach Łomży – mówi Michał Grabowski, archeolog i doktorant Uniwersytetu Rzeszowskiego, który dziś rozpoczął z kolegą archeologiem Przemysławem Muzolf prace badawcze w Dolinie Narwi. - Oprócz dwóch znanych dotąd grodów w Starej Łomży i Wiźnie z X do XIII wieku, odkryto nieznany gród koło Jednaczewa. Gród odkryto przy pomocy LIDAR, tj. scanningu laserowego, czemu poddano tereny zalewowe w Polsce. Odkryto trzy linie wałów i dwie fosy pomiędzy nimi. Najmniejszy kolisty wał grodziska ma ok. 80 m średnicy, największy – około 150 m - 200 m. Od dna fosy do szczytu wału jest od metra do półtora. Funkcje grodu są nieznane...

Fragmenty glinianych naczyń średniowiecznych i (?) z epoki brązu
Fragmenty glinianych naczyń średniowiecznych i (?) z epoki brązu
Archeolodzy cienkimi warstwami zbierają z wierzchu humus
Archeolodzy cienkimi warstwami zbierają z wierzchu humus
Stanowisko arch. w grodzie ma długość 8 m i szerokość 2 m
Stanowisko arch. w grodzie ma długość 8 m i szerokość 2 m
Znaleziska 1. dnia wykopalisk w grodzie: łuski i odłamki z I lub II wojny światowej
Znaleziska 1. dnia wykopalisk w grodzie: łuski i odłamki z I lub II wojny światowej

Działanie LIDAR polega na przenikaniu wiązki laserowej przez korony drzew i warstwy krzewów, pokazując ukształtowanie terenu. Kiedy, dlaczego i po co powstało grodzisko nad Narwią...? - Tego właśnie nie wiemy – przyznaje Michał Grabowski. - Rodzi się ważne pytanie, jaka jest chronologia budowy tego grodu. Przed Unią Litewską Litwini dokonywali okrutnych najazdów na te ziemie, a przez to zniszczyli prawie całkowicie osadnictwo grodowe na północnym Mazowszu. Nie chcemy podawać datowania, mamy za mało danych... Może XIV wiek, może wcześniej...? Czy w centrum grodu był majdan z ludzkimi siedzibami, czy była tu siedziba władcy, zamieszkiwał tu ktoś możny, a może było to tylko schronisko dla okolicznej ludności w razie napaści...? Na razie nie wiadomo.
- Wał był prawdopodobnie nadbudowany: może drewniany, może drewniano-ziemny lub kamienno-ziemny – snuje hipotezy archeolog Przemysław Muzolf. Do wcześniej znalezionych 4 fragmentów glinianych naczyń średniowiecznych, archeolodzy, których ekipę wzmocnił 35-letni doktorant URz Mirosław Mazurek, mogą dodać kilkanaście okruchów naczyń, prawdopodobnie średniowiecznych, ale może i z epoki brązu, na przykład, X wieku przed Chrystusem... - Należałoby też podziękować za udostępnienie działki starostwu powiatowemu – dodaje szef ekipy badawczej. - Dzięki temu, do końca przyszłego tygodnia będziemy prowadzić wykopaliska i najpewniej powrócimy tu wiosną na dwa lub trzy tygodnie. To wynik umowy starostwa łomżyńskiego z Uniwersytetem Rzeszowskim.
Michał Grabowski (lat 46) pochodzi z Łomży, jest absolwentem LO imienia Tadeusza Kościuszki w Łomży i archeologii na Uniwersytecie Warszawskim, zaś Przemysław Muzolf (lat 35) z Łodzi jest również absolwentem studiów archeologicznych UW oraz architektury w Uniwersytecie Łódzkim.
- Ale nie jest to jedyna rewelacja archeologiczna na naszym terenie – podsumowuje dotychczasowe ustalenia archeolog Małgorzata Kuklińska z łomżyńskiej delegatury Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku. - Prawdopodobnie między Kupiskami a Szablakiem jest jeszcze inne stare grodzisko.

Mirosław R. Derewońko

zobacz: Historyczna niespodzianka pod Łomżą

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę