Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Pavlo z Ukrainy i Paweł z Łomży studiują w „Agrobiznesie”

- Pierwsza w prawie 600-letniej historii miasta Łomża i regionu łomżyńskiego świecka uczelnia po raz 20. inauguruje rok akademicki – obwieścił JM Rektor prof. Roman Engler ok. dwustu gościom oficjalnym i studentom, których jest w tym roku w WSA 1200, w tym 320 pierwszaków na studiach zawodowych i magisterskich oraz słuchaczy studiów podyplomowych. - Dzisiaj wręczamy indeks nr 10121. Uczelnię ukończyło 6261 absolwentów studiów I i II st. i 1473 studiów podyplomowych. WSA jako pierwsza zainaugurowała nowy rok akademicki w liczącej ok. 4 000 żaków wspólnocie studenckiej Łomży.

W przemowie inauguracyjnej rektor pochwalił WSA za 9. miejsce w rankingu 71 uczelni w Polsce, kształcących pielęgniarki na studiach licencjackich (pomostowych). W „Agrobiznesie” licencjat ukończyło 826 pielęgniarek i pielęgniarzy, a spośród nich 250 studia magisterskie, natomiast 104 kontynuuje naukę. W projekcie Ministerstwa Zdrowia do przetargu mogły stanąć równoprawnie zarówno uczelnie publiczne, jak i niepubliczne, co rektor uznał za dobrą praktykę, służącą ludziom.
Podziękowania usłyszał ceniony chirurg prof. Zbigniew Puchalski (lat 81), kierujący wydziałem medycznym WSA, dzięki któremu studia pielęgniarskie w 2006 r. znalazły się w programie uczelni.
Rektor przypomniał współpracę badawczo-wdrożeniową z OSM Piątnica, Pepeesem i Agrocentrum (użycie laktoferyn z colostrum mlecznego w przetworach mlecznych; wycierka ziemniaczana jako pasza krów mięsnych i trzody; dodatki do pasz krów mlecznych). - 1. października utworzyliśmy  Centrum Doradztwa Agrobiznesu – obwieścił założyciel WSA (1996). - Chcemy pomóc rolnikom i przedsiębiorcom w dokumentacji, dotyczącej pozyskiwania wsparcia finansowego z Unii. Z uwagi na preferencyjne punkty dla studentów kierunków rolniczych, to oferta i dla naszych absolwentów.

Cybernetyka i międzynarodowe znajomości
W „Agrobiznesie” kształcą się nie tylko Polacy, ale także 90 studentów z zagranicy: Gruzji, Litwy, Białorusi i Ukrainy. Pavlo Baliuk przyjechał do Łomży wcześniej, 1. września, żeby poznać miasto, ludzi i podszlifować polski, którego uczył się na kursie na Ukrainie. - W rodzinie nie mam Polaków, uczyłem się z myślą o studiach w Polsce – opowiada 18-latek z Dnieprodzierżyńska, ponad 200-tys. miasta ukraińskiego: Дніпродзержинськ. - Mieszkam w Domu Studenta na „Bawełnie”, sam robię zakupy, mięso warzywa, owoce, sam gotuję. Chciałem studiować informatykę, a był za mały nabór. Zdecydowałem się na bezpieczeństwo wewnętrzne, z nadzieją, że będzie dużo zajęć z informatyki. Z początku byłem trochę sfrustrowany, bo wszystko nieznane,mulice, sklepy, ludzie... Bałem się o siebie, nie wiedziałem, jak będę przyjęty. Chciałbym być dobrym kolegą dla Polaków i Ukraińców.
Na studia w Łomży namówiła Pavlo ciocia, która przeniosła się tu „za lepszym życiem” z mężem i dwoma synami. Ukrainiec marzy, żeby po trzech i pół roku zdobyć tytuł inżyniera, podobnie jak 22-latek z Łomży Paweł Dąbrowski, absolwent Technikum Informatycznego przy WSA. - Wybrałem tę uczelnię z sentymentu, ponieważ ukończyłem technikum, którego założycielem jest prof. nadzw. dr hab. Roman Engler, rektor WSA – wyjaśnia z uśmiechem Polak. - Odpowiada mi atmosfera uczelni.
W tym roku 140 studentów pracowało w wakacje w: Anglii, Francji, Niemczech i Norwegii, dzięki czemu zarobili na opłacenie czesnego za studia inżynierskie i magisterskie. Pary, które dowiodą, że poznały się w WSA, mogą liczyć na ufundowanie złotych obrączek od rektora (jest ich dotąd 71).  Samorząd Studentów ufundował parze z Litwy wózek dziecięcy, który niebawem będzie używany.

Pierwszy profesor belwederski uczelni z Łomży
Wykład inauguracyjny o wyzwaniach, stojących przed hodowlą roślin i nasiennictwem, wygłosił prof. dr hab. Edward Gacek, dyrektor Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych i międzynarodowy ekspert w tej dziedzinie. - Z wielką satysfakcją informuję, że Profesor Wojciech Lipiński jako pierwszy pracownik naukowy, pracując od 2003 r. na naszej uczelni, uzyskał stopień doktora habilitowanego i w styczniu 2015 tytuł profesora nauk rolniczych, nadany przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – cieszył się rektor, zaś naukowiec zebrał owację. Profesor zw. Wojciech Lipiński (lat 50), jest absolwentem Akademii Rolniczej w Lublinie (1990), gdzie pracował do 1996. W latach 1996 – 2003 związany z Okręgową Stacją Chemiczno-Rolniczą w Lublinie; od 2003 do dziś – z Krajową SChR w Warszawie i WSA. Jego naukowe pasje związane są z chemizmem gleb i roślin, m.in., na ile trzeba nasycić nawozami naturalnymi, organicznymi i mineralnymi ziemię, aby rośliny były dostatecznie odżywione. Doktorat na ten temat obronił w 1995 r., habilitację w 2002 r.  - Praca w WSA to cenne doświadczenie, bo spotykam się z młodymi rolnikami – chwali aktywność studentów prof. Lipiński. - To twórcze spotkania dla każdej ze stron, wystarczy, że zadają pytania.              W uroczystej inauguracji uczestniczyli przedstawiciele 286  uczniów Zespołu Szkół Akademickich – Technikum Informatycznego i ALO oraz po raz pierwszy Gimnazjum Akademickiego, z ulubioną dyrektor Bożeną Święszkowską na czele, która przyjęła ich ślubowanie na sztandar. Z sentymentem patrzył też na ślubowanie immatrykulowanych studentów mgr Marek Pawłowski: sam ślubował w 2000 r. Jako absolwent informatyki zaczął pracę w Wydawnictwie WSA, które ma dziś w dorobku aż 56 „Zeszytów naukowych WSA” i około drugie tyle monografii i publikacji specjalistycznych...

Mirosław R. Derewońko
Fot.: Bartosz Chętnicki


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę