Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Poetycki świat Roberta Cichowicza

Główne zdjęcie
Robert Cichowicz

– Bardzo się cieszę, że są ludzie, którzy chcą słuchać tego typu muzyki – mówi Robert Cichowicz. – W dzisiejszym, zwariowanym świecie takie zatrzymanie się, słuchanie słów jest niełatwe... Okazją do spotkania z twórczością łomżyńskiego matematyka o poetyckiej duszy był koncert promujący jego debiutancką płytę. Liryczne ballady i poetyckie piosenki zostały entuzjastycznie przyjęte przez publiczność.

W Łomży od końca lat 60. ubiegłego wieku nie brakowało licznych zespołów i solistów grających najróżniejsze rodzaje muzyki rockowej i popularnej, jednak autorska płyta Roberta Cichowicza jawi się na tle ich – rzadko uwiecznianych w studiach nagraniowych, a jeszcze rzadziej profesjonalnie wydawanych – dokonań jako coś wyjątkowego. Mamy tu bowiem do czynienia z całkowicie autorskimi kompozycjami, w dodatku zrealizowanymi z pomocą lokalnego środowiska muzycznego. Ci sami  muzycy wsparli też łomżyńskiego barda z gitarą w czasie czwartkowego koncertu w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich. Za partie gitarowe, basowe, instrumentów perkusyjnych i chórki odpowiadał duet Cezary Borusiewicz i  Przemysław Kamiński.
– To będzie już ponad trzy lata jak utrzymujemy stałą współpracę z Robertem – mówi gitarzysta Przemysław Kamiński. – Na początku myśleliśmy, że będzie to dosłownie na potrzeby jednego koncertu, ale sprawy tak się potoczyły, że nagraliśmy razem płytę. Nawet żartowaliśmy z Czarkiem, że nasz autorski materiał leży odłogiem, a z Robertem już udało się wydać płytę – tym bardziej jest to dla nas i wyróżnienie i wyzwanie, że zostaliśmy do takiego projektu zaproszeni. Ale nasz autorski materiał w 3/4 jest już zarejestrowany, czekamy teraz na ostateczny szlif.
Na klawiszach zagrał  Mariusz Łepkowski, student drugiego roku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku w klasie... perkusji, który jeszcze tydzień wcześniej grał na bębnach podczas inauguracji nowego sezonu łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej.
– Jeśli jest to wartościowy projekt, a muzyka jest ciekawa, to z przyjemnością biorę udział w takich przedsięwzięciach – mówi Mariusz Łepkowski. – Ze współpracy z Robertem mam tylko pozytywne wrażenia, a nagrana z nim płyta jest jedną z pierwszych w mojej karierze, bo dosłownie wczoraj wróciłem z sesji nagraniowej – jako bębniarz nagrywałem płytę z białostockim chórem Adonai.
Artyści wykonali wszystkie 12 kompozycji które znalazły się na płycie, dodając do nich jeszcze sześć innych, w tym znanych już z innych koncertów Roberta Cichowicza. Przeważały wśród nich nastrojowe, niekiedy czerpiące z jazzu czy folku, ballady w efektownych opracowaniach, a słuchacze bardzo żywo reagowali na te znane już z sieci, jak: „Gonitwa dnia”, „Tak niedawno” czy „Już kocham ciebie tyle lat”. Nie zabrakło też jednak bardziej dynamicznych i przebojowych utworów, w tym dopełnionej partią klarnetu realizatora dźwięku i producenta płyty Sławomira Dubowskiego, żartobliwej „Niepoważnej piosenki”. W finale koncertu Robert Cichowicz zyskał też niebagatelne wsparcie wokalne, wykonując najpierw w duecie z Magdą Sinoff romantyczną pieśń  „Przeznaczenie”, zaś chwilę później „Po prostu żyj” ze Studiem Wokalnym eMDeK: jego opiekunką panią Magdą, Justyna Zarębą, Aleksandrą Raszczyk, Natalią Wysocką, Malwiną Cholewicką i Barbarą Tarczewską. Publiczność gromkimi oklaskami wymogła powtórzenie tego utworu, po czym karnie ustawiła się w dwóch kolejkach: pierwszej po płyty, a drugiej do artysty, by zdobyć autograf, pogratulować i choć chwilę porozmawiać o wrażeniach z koncertu.
– Słuchacze mówią takie rzeczy, że aż jest mi głupio to opowiadać, są to tak euforyczne słowa – mówi Robert Cichowicz. – Jeżeli tak było przynajmniej w ułamku, to tylko się cieszyć! Wydaje mi się, że reakcja ludzi mówi wszystko, czyli raczej się podobało. W niedzielę mamy kolejny koncert w Zambrowie, później 15 października mamy zagrać na inauguracji roku akademickiego w PWSIiP w Łomży, a później zobaczymy – jest też bardzo prawdopodobne, że przed końcem roku pojedziemy na jeden z przeglądów.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

240206081801.gif
Foto: Robert Cichowicz
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę