Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 20 kwietnia 2024 napisz DONOS@

„Sen o niepodległej” dla biskupa Tadeusza

Jacek Szymański, Dariusz Wójcik, Alicja Rumianowska i Paweł Lipski wykonali w Centrum Katolickim przy parafii Krzyża Świętego program polskich pieśni patriotycznych. Koncert odbył się w ramach XXII Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża i był dedykowany zmarłemu 1 czerwca biskupowi Tadeuszowi Zawistowskiemu. – Poświęcamy ten koncert wspaniałemu człowiekowi i wspaniałemu kapłanowi, ale przede wszystkim trzeba podkreślić, że ksiądz biskup Tadeusz Zawistowski był wielkim patriotą! – zaznacza Jacek Szymański, dyrektor artystyczny festiwalu i pomysłodawca koncertu. – Mocno wierzę, że śp. ksiądz biskup Tadeusz, który rzeczywiście uczył nas: alumnów, wiernych i kapłanów patriotyzmu, dużo rozmawiał z biskupami na temat naszej ojczyzny, byłby bardzo szczęśliwy, gdyby był tu obecny! – mówił biskup Tadeusz Bronakowski.

Festiwalowe koncerty w Centrum Katolickim cieszą się zawsze ogromnym powodzeniem i tak też było w niedzielny wieczór. Tłum słuchaczy zapełnił nie tylko patio, ale też dziedziniec przy garażach grupy ratowniczej „Nadzieja”, a niewygody związane z wysłuchaniem na stojąco blisko dwugodzinnego koncertu zrekompensowały publiczności dobór i wykonanie repertuaru.
Artyści sięgnęli bowiem zarówno po pieśni z czasów powstańczych zrywów narodu polskiego w XVIII i XIX wieku, I wojny światowej i walk o niepodległość oraz utwory z okresu II wojny światowej. Zabrzmiały więc.:  „Mazurek 3 Maja”, „Warszawianka 1831”,  odśpiewane na stojąco z publicznością „Marsz Polonia” i „Rota”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Wojenko, wojenko”,  „Marsz Legionów’’, ,,Serce w plecaku’’, „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”, „Czerwone maki na Monte Cassino” i wiele, wiele innych.
– Staramy się przybliżać te pieśni nie tylko ludziom urodzonym tuż po wojnie lub nawet przed nią, ale przede wszystkim tym młodym, ponieważ mamy świadomość, że w szkołach bardzo mało się na ten temat mówi – zaznacza Dariusz Wójcik. – Niektórzy uważają, że współczesny patriotyzm nie zawsze trafia do młodego człowieka, ale my staramy się śpiewać te pieśni w bardzo klasyczny sposób, tak by przekazywać istotne treści w nich zawarte.
– To jest bardzo ważne, żebyśmy przekazywali następnym pokoleniom wiedzę o naszej polskości, o tradycjach narodowych i przy tym jest mi niezmiernie miło, że również jako pedagog mogę występować w takim repertuarze! – dodaje Alicja Rumianowska.
„Sen o niepodległej” to również tytuł wydanej w listopadzie ubiegłego roku  przez firmę Soliton płyty, nagranej w pobliskim Drozdowie
– Promujemy płytę zarejestrowaną w składzie koncertującym: Jacek Szymański – tenor, Dariusz Wójcik – bas i moja skromna osoba – aranżacje, przygotowanie opracowań muzycznych i fortepian – mówi Paweł Lipski. – Uczestniczył w tym również mój brat Marek, odpowiedzialny za reżyserię dźwięku i obsługę fonograficzną całości. Promujemy to wydawnictwo serią koncertów: kilka dni temu w Augustowie, dzisiaj w Krzyżu Świętym, a przed finałową galą gramy w Zabielu.
– Od dawna już myśleliśmy o tym, żeby nagrać te pieśni patriotyczne i nadarzyła się wreszcie okazja – wyjaśnia Jacek Szymański. – W ubiegłym roku w lipcu podczas trzech sesji nagraniowych, z których każda liczyła po 8 godzin, nagraliśmy w salonie dworskim rodziny Lutosławskich w Muzeum Przyrody w Drozdowie 23 pieśni, od Konstytucji 3 Maja do powstania warszawskiego.
Skład odpowiedzialny za to wydawnictwo wzbogaciła na niedzielny koncert mezzosopranistka Alicja Rumianowska, dlatego „Warszawianka 1831”, „Rota” czy przejmująca „Modlitwa obozowa” zabrzmiały tego wieczoru jeszcze dobitniej niż w nagraniu płytowym, a patriotyczne pieśni Dariusz Wójcik dopełnił wierszem „Elegia o chłopcu polskim” powstańczego poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk


Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę