Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Łomżyńskie Amazonki wciąż niepokonane

Główne zdjęcie
Barbara Porwoł, prezes Stowarzyszenia Kobiet z Problemem Onkologicznym w Łomży

Jak co roku członkinie Stowarzyszenia Kobiet z Problemem Onkologicznym zorganizowały Czerwcowe Dni Walki z Rakiem, by na własnym przykładzie pokazać, że z tą chorobą można walczyć, wygrać i nadal normalnie żyć. – Tak, jak gdy kiedyś zachorowałam koleżanki ze stowarzyszenia pomogły mnie, tak teraz my staramy się pomóc innym – mówi prezes stowarzyszenia Barbara Porwoł. – Mamy dwa kierunki: pomagać kobietom które zachorowały i mówić wszędzie o profilaktyce chorób nowotworowych, żeby zdrowe osoby troszczyły się o swoje zdrowie, robiły badania – bo każdy lekarz podkreśla, że rak jest w 100 % wyleczalny, ale gdy jest wcześnie wykryty! Czerwcowe Dni Walki z Rakiem to prelekcje specjalistów i propagowanie profilaktyki, ale także część artystyczna tym razem z występami utalentowanych, a często już utytułowanych młodych artystów z Łomży i powiatu łomżyńskiego.

Działalność istniejącego od 1993 r. Stowarzyszenia Kobiet z Problemem Onkologicznym koncentruje się na niesieniu pomocy kobietom z chorobą nowotworową.  Atakuje ona coraz więcej osób, dlatego stowarzyszenie, poza wspieraniem osób chorych, kładzie też duży nacisk na szeroko rozumianą profilaktykę i propagowanie zdrowego trybu życia. Bardzo dużą rolę w tej misji ogrywają Czerwcowe Dni Walki z Rakiem, imprezy profilaktyczne łączące wymiar zdrowotno-edukacyjny z rozrywką. 16. edycję imprezy rozpoczęła wystawa obrazów, zegarów wykonanych przez ks. Jana Grochowskiego oraz biżuterii artystycznej, a dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na działalność stowarzyszenia. W foyer Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich występował też zespół z klubu seniora, a jeszcze więcej atrakcji zapewniły uczestnikom tegorocznych obchodów występy w sali widowiskowej. I chociaż tym razem zabrakło popularnej gwiazdy czy znanego kabaretu, to i tak zabawa była przednia. Zapewniły ją piosenki i kabaretowe monologi w wykonaniu laureatek tegorocznego ogólnopolskiego konkursu krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”, Eweliny Targońskiej i Katarzyny Górskiej oraz uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Łomży, akordeonistów Marcina Konopki i Kamila Rogińskiego. Cała czwórka to zwycięzcy i laureaci wielu lokalnych, ogólnopolskich, a nawet międzynarodowych konkursów, podobnie jak występujący też tego wieczoru tancerze: ćwiczący pod okiem Marka Kisiela z Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych mistrzowie tańca nowoczesnego: BK Teamki, Skrecz i mistrzowie Europy Crazy Twisting Group oraz podopieczni Magdaleny Pardo – Baczewskiej i Jacka Baczewskiego z Klubu Tańca Towarzyskiego „AKAT” w Regionalnym Ośrodku Kultury. Wystąpił też  ks. Tomasz Chludziński, proboszcz parafii pw. św. Jana Pawła II w Grajewie, mistrzowsko recytujący  fragmenty „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. O tym, jak bezlitosną chorobą jest rak przypomniał, zrealizowany przez Aleksandra Plagę i Pawła Lisieckiego, film dokumentalny o działalności Stowarzyszenia Kobiet z Problemem Onkologicznym, przybliżający też postacie jego nieżyjących już założycielek, Ewy Iwanowskiej i Anny Dąbrowskiej. O potrzebie ciągłego dbania o swoje zdrowie, nielekceważeniu nawet najdrobniejszych niepokojących objawów oraz o tym, że kobiety powinny badać się przynajmniej raz w roku, zwłaszcza, jeśli są w grupie podwyższonego ryzyka – takiej, że w bliskiej rodzinie miały przypadki zachorowań na raka, mówili onkolog Katarzyna Gryc-Szymańska i radiolog Ryszard Wagner, zaś imprezę zakończyło błogosławieństwo biskupa Tadeusza Bronakowskiego.
– Taka impreza jest bardzo potrzebna – ocenia dr Krzysztof Dach, patomorfolog z łomżyńskiego Szpitala Wojewódzkiego. – Często mówi się o problemie nowotworów piersi u kobiet, a ciągle zdarzają się pacjentki, które trafiają do nas w czwartym stopniu zaawansowania choroby, kiedy ich szanse na wyleczenie są daleko mniejsze. A jeśli kobieta ma nawet mutację i zachoruje na raka piersi, ale został on wychwycony szybko, to szansa na wyleczenie wynosi nawet 100 %.  Taka pacjentka trafiła nam się nie dalej niż w ubiegłym tygodniu i jest już poddana leczeniu. Dlatego trzeba o tym mówić, mówić i jeszcze raz mówić, a do tego stosować profilaktykę!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka – Chamryk

Foto: Barbara Porwoł, prezes Stowarzyszenia Kobiet z Problemem Onkologicznym w Łomży
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę