Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Najpopularniejsze jest „drugie”

Główne zdjęcie
Brama II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Łomży

II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej to najpopularniejsza szkoła wśród tegorocznych absolwentów gimnazjów. Na pięć dni przed upływem terminu rejestracji kandydatów chęć kontynuacji nauki w tej szkole deklaruje około 750 gimnazjalistów, z czego około 300 wskazuje ją jako szkołę pierwszej preferencji. To absolutny rekord popularności zważywszy, że do sześciu klas pierwszych tego liceum w tym roku przyjętych ma być łącznie (tylko) 168 uczniów.

Do najbliższego piątku do godziny 15.00 trwa pierwszy etap nabór do szkół ponadgimnazjalnych w Łomży. Tak jak w latach poprzednich rekrutacja odbywa się z wykorzystaniem elektronicznego systemu, dzięki czemu można „podglądać” zainteresowania uczniów poszczególnymi szkołami. Każdy z gimnazjalistów kończących w tym roku ten etap nauki może teraz wybrać trzy dowolne szkoły w których chce kontynuować naukę. Każdej z nich nadaje rangę swojego wyboru – pierwszą tej w której chciałby najbardziej chciałby się uczyć. O tym czy do niej będzie mógł się dostać zdecydują wyniki jego świadectwa i egzaminu gimnazjalnego. Jeśli wymagana granica punktów w szkole pierwszego wyboru jest zbyt wysoka, automatycznie uczeń uwzględniany jest w szkole drugiego wyboru, a jeśli i tu się nie udaje w szkole trzeciego wyboru.
I teraz uczniowie rejestrując się w systemie wybierają te szkoły.

Licealiści wybierają „drugie”
Z dotychczasowych wyborów wynika, że najpopularniejsza szkołą w mieście jest II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej. Chęć kontynuacji nauki w tej szkole deklaruje około 750 gimnazjalistów, z czego około 300 wskazuje ją jako szkołę pierwszego wyboru.  Dużo chętnych – w sumie ok. 450  na 210 miejsc w klasach pierwszych – jest też w III LO im. im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego Armii Krajowej, przy czym jako szkołę pierwszego wyboru wskazało ją 126 osób.
Renomowane I LO im. Tadeusza Kościuszki w sumie zebrało już ok. 300 chętnych na 180 miejsc, ale jako szkołę pierwszego wyboru wskazuje ją 166 uczniów.
Popularne jest też VI LO działające w ramach „Ekonomika”, które w sumie ma już ponad 200 chętnych, ale tylko 45 wskazało je jako szkolę pierwszego wyboru.

Technika też rywalizują
Wśród techników łomżyńskich największym zainteresowaniem cieszy się „Mechaniak”. Na 150 miejsc już teraz 160 osób wskazało ją jako szkołę pierwszego wyboru, a w sumie o możliwości kontynuacji nauki w tej szkole myśli ponad 230 absolwentów gimnazjów.  
Niewiele mniejszym zainteresowaniem cieszy się także „Ekonomik”. Szkołę jako pierwszego wyboru wskazało ponad 120 osób, a w sumie chętnych jest dwa razy razy więcej choć miejsc jest tylko 150.
Mniej chętnych niż miejsc jest za to w Technikum nr 4 - „Budowlance” na Zielonej. Na 120 wolnych miejsc w czterech klasach pierwszych w sumie z pierwszego (47 osób) i pozostałych wyborów jest tu 106 chętnych.
W „Wecie” na 300 przygotowanych miejsc w klasach pierwszych w sumie zgłosiło się dotychczas ok. 170 osób z czego 106 wskazało ją jako szkołę pierwszego wyboru.
Najsłabiej nabór zapowiada się w „Drzewnej”. Na 90 miejsc w pierwszych klasach dotychczas zapisało się do szkoły 35 osób, a 18 wskazało ją jako szkołę pierwszego wyboru.

Nie tylko miejskie
W elektronicznym systemie naboru ujęte są także niepodlegające pod samorząd miasta Łomża Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Łomży, Akademicka Szkoła Ponadgimnazjalna – oferująca naukę na kierunku technik informatyk oraz Akademickie Państwowe Liceum Ogólnokształcące. Pierwsze dwie szkoły działają przy Wyższej Szkole Agrobiznesu, trzecia przy Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości.
Do ALO zapisało się w sumie już ponad 100 osób (połowa zaznaczyła ją jako szkołę pierwszego wyboru) na 75 miejsc. W ASP też jest nadkomplet chętnych – na 25 miejsc w klasie szkołę wybrało już 35 osób, a 11 wskazuje ją jako szkołę pierwszego wyboru.  
APLO na 30 miejsc ma 25 chętnych, przy czym aż 19 wskazuje ją jako pierwszą.

Warto dodać, że gdy w piątek minie termin rejestracji kandydatów do szkół , przed kolejne dwa tygodnie będzie możliwa jeszcze zmiana wyboru preferencji. Prawdziwa rekrutacja odbywać się będzie po zakończeniu roku szkolnego, gdy uczniowie będą do szkół dostarczać swoje świadectwa gimnazjalne i wyniki egzaminu gimnazjalnego, a szkoły na tej podstawie będą tworzyły listy zakwalifikowanych do przyjęcia. Ostateczna lista przyjętych do szkół ma

być opublikowana 8 lipca.

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę