Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Byli prezydenci i miejscy urzędnicy „działali na szkodę miasta”?

„Komisja Rewizyjna stwierdza, że wystąpiły nieprawidłowości, które doprowadziły do niepowołania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w celu prowadzenia gminnego składowiska odpadów w Czartorii, a tym samym do nieprzestrzegania przepisów prawa tj. niewywiązanie się z ustawowego obowiązku przez urzędników Urzędu Miasta, w związku z powyższym działanie na szkodę miasta.” - To jedno ze zdań sprawozdania Komisji Rewizyjnej Rady Miasta, która wyjaśniała dlaczego w Łomży „w odpowiednim czasie” nie powołano spółki śmieciowej. Dokument trafi na jutrzejszą sesję Rady Miasta. We wnioskach Komisja wskazuje brak nadzoru ze strony byłego prezydenta i jego pierwszego zastępcy, ale także wini miejskich urzędników i „wnioskuje, aby prezydent podjął stosowne działania”.

Kontrolę jak doszło do niepowołania miejskiej spółki śmieciowej Rada Miasta zleciał Komisji Rewizyjnej chwilę po tym, gdy 21 stycznia 2015 roku przegłosowała, na wniosek nowego prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego, podjęcie uchwały powołującej takową spółkę – zobacz: Afera śmieciowa 2.
Po trzech miesiącach Komisja zakończyła wyjaśnianie sprawy. Na środowe posiedzenie Rady Miasta zostało skierowane sprawozdanie wraz z wnioskami z kontroli, w których wskazuje winnych:
„Pod wątpliwym nadzorem Pana Mieczysława Czerniawskiego, Prezydenta Miasta i Pana Beniamina Dobosza, Zastępcy Prezydenta Miasta do zaistniałej sytuacji doprowadziła:
Dyrekcja MPGKiM, która nie podjęła skutecznej inicjatywy
Pani Kierownik Referatu Ochrony Środowiska (niezrozumiałe jest stwierdzenie Pani M. Plony na posiedzeniu Komisji Gospodarki Komunalnej, która powiedziała: „(...) że zdawała sobie sprawę z nieprawidłowości i wiedziała o tych nieprawidłowościach i przeszkadzało jej to, nie zgadzała się z tym ale nie zrobiła nic, bo nie donosi na szefa (...).” /protokół KR z dnia 19.02.2015 r./
Pan Jerzy Lipiński, pełnomocnik prezydenta, który nie podjął żadnych działań.”
Jak dalej czytamy w dokumencie „w oparciu o badane zagadnienie wyraźnie widać błędy zaniechania. Wymienieni urzędnicy mieli obowiązek prawny podjęcia działań, a tych działań nie podjęli. W związku ze stwierdzonymi powyżej nieprawidłowościami, Komisja Rewizyjna wnioskuje, aby Pan Prezydent podjął stosowne działania.” Gdy pytamy przewodniczącą Komisji czy chodzi o skierowanie sprawy do prokuratury ta odpowiada, że niekoniecznie.
- Prezydent będzie miał narzędzie kogo wywalić z robot, jak będzie chciał to wywali – mówi Elżbieta Rabczyńska.
Jak przekazuje przewodnicząca Rabczyńska pod sprawozdaniem i wnioskami podpisało się 14 radnych, członków Komisji Rewizyjnej czyli wszyscy, którzy przychodzili na jej obrady (formalnie Komisja liczy 15 osób).

W załączniku publikujemy całe sprawozdanie Komisji Rewizyjnej


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę