Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Witraże jak sprzed wieków w Łomży

Wystawę witraży z pracowni Wiery, Romana i Adama Godlewskich z Ciechanowca otwarto w Muzeum Diecezjalnym w Łomży. To podsumowanie 40-lecia pracy twórczej i zarazem 40. lat małżeństwa obojga artystów, pracujących obecnie z synem Adamem. Prace państwa Godlewskich można oglądać w setkach świątyń diecezji łomżyńskiej, całej Polski oraz we Francji, Belgii, Włoszech, Szwecji, Niemczech, Białorusi i Rosji – w katedrze w Nowosybirsku na Syberii. Zbiory muzeum wzbogacił też wykonany z okazji jubileuszu wyjątkowy witraż, przedstawiający sakralne zabytki Łomży oraz wizerunki biskupów łomżyńskich.

- Coś w życiu trzeba robić i nam wypadło robić witraże! – mówi Roman Godlewski. – Zaczynaliśmy od małych prac naprawczych i konserwatorskich. Potem przyszły duże witraże, coraz większe zamówienia – w tej chwili pracownia robi bardzo duże i poważne realizacje.
Twórcy nawet nie próbują liczyć ile witraży zrealizowali od roku 1974. Na wystawie w Łomży, pierwszej tak dużej ekspozycji w swej karierze, zaprezentowali tylko skromny wybór swych obrazów malowanych światłem – głównie z terenu diecezji łomżyńskiej, ale też Białegostoku, Siemiatycz, Legionowa czy Wrocławia. Są wśród nich prace szczególnie im bliskie, jak przedstawienie historii życia kardynała Stefana Wyszyńskiego na witrażach przeznaczonych dla świątyni w rodzinnej Zuzeli prymasa tysiąclecia, oraz prace najnowsze, w tym witraż, który już niebawem zostanie zamontowany w kościele w Burzynie.
– Pracujemy klasycznymi metodami, nie uznajemy jakichś namiastek typu coś naklejane i imitujące witraż – podkreśla Wiera Godlewska. – Często wręcz poprawiamy takie naklejane przez kogoś kilka lat temu – trafiają do nas i księża chcą, żebyśmy zamiast tego robili normalny, tradycyjny witraż, który może przetrwać tysiące lat!
W muzeum wyeksponowano też dar ciechanowskich witrażystów dla placówki z okazji jubileuszu  ich 40-lecia pracy twórczej.
– Witraż podarowany muzeum przez państwa Wierę, Romana i Adama Godlewskich jest takim upamiętnieniem dzisiejszego dnia: wystawy i jubileuszu naszych gości – mówi dyrektor Muzeum, Diecezjalnego ks. Tomasz Grabowski. – Jest to też pierwszy witraż w naszej diecezji, na którym został personalnie przedstawiony bp. Janusz Stepnowski.
Obok biskupa diecezjalnego łomżyńskiego na witrażu widnieją też bp. Tadeusz Bronakowski, bp. senior Stanisław Stefanek i bp. Tadeusz Zawistowski. A mimo jubileuszu i długiego stażu pracy obojga artystów nie opuszczają ani wena ani siły, dlatego już wiadomo, że powstanie kolejnych witraży to tylko kwestia czasu.
– Jesteśmy już na emeryturze, ale nie wyobrażam sobie, żeby sobie tak po prostu posiedzieć – mówi Wiera Godlewska. – To co robię cieszy mnie i pasjonuje, odpoczywam przy tym zajęciu. Cieszę się, że jest syn, który przejmie firmę po nas, ale póki mogę, to pracuję!
Wzbogaconą filmem dokumentalnym o pracowni  p. Godlewskich wystawę można oglądać w Muzeum Diecezjalnym w Łomży do połowy kwietnia.

Wojciech Chamryk



 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę