Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Ludowe tradycje wciąż żywe

Dziewczęce zespoły z Nowogrodu i Zbójnej oraz kobiecy zespół śpiewaczy z Nowogrodu zakwalifikowały się na XXVIII Wojewódzkie Spotkanie Zespołów Kolędniczych w Hajnówce. Eliminacje – Przegląd Zespołów Kolędniczych i Jasełkowych powiatu łomżyńskiego – odbyły się w sobotę w Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży. Wzięły w nich udział zespoły i grupy kolędnicze prezentujące tradycyjne i współczesne formy teatru ludowego ,,Z gwiazdą” i „Jasełka”, w tym liczna reprezentacja dzieci i młodzieży. – Myślimy, że to jest bardzo fajne, bo inni mogą nas posłuchać, zobaczyć jak wyglądała kiedyś kurpiowszczyzna, poznać dawne obyczaje i gwarę, która różni się od współczesnej polszczyzny! – podkreśla 12-letnia Aleksandra Ziarno z ZSS w Nowogrodzie.


W tegorocznym Przeglądzie Zespołów Kolędniczych i Jasełkowych wzięło udział sześć grup.
Najsilniejszą reprezentację, bo aż trzy zespoły, wystawił Nowogród, wystąpiły też grupy z Łomży, Podgórza i Zbójnej. W kategorii zespołów jasełkowych I miejsce zdobył zespół złożony z uczniów gimnazjum w Nowogrodzie, wyróżniono zaś „Kolędników z gwiazdą” zespołu Misyjne serduszka ze szkoły podstawowej nr 2 oraz „Nie było miejsca dla ciebie” uczniów szkoły podstawowej w Podgórzu.
– Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w tego typu przedsięwzięciach – mówi Anna Kurowska z Podgórza, która z Moniką Góralczyk przygotowała dzieci do występu. – Co roku wystawiamy jasełka i to, że są to tradycyjne przedstawienia nie znaczy, że nie można tego robić na różny sposób. Czasy się zmieniają, używamy różnych rekwizytów, podkładu muzycznego, przygotowujemy inny scenariusz niż jeszcze kilka czy kilkadziesiąt lat temu. Ale są to cały czas kolędy i pastorałki, a teksty są tradycyjne.
– Chętnie biorę udział w takich przedstawieniach, bo to jest moja pasja – mówi 12-letnia Kinga Wiśniewska. – Bardzo to lubię, interesuję się też muzyką i to wszystko się tu łączy.
– Występuję, bo też bardzo lubię aktorstwo i muzykę – dodaje rówieśniczka Kingi Katarzyna Kamińska. – Cieszymy się, że możemy przypominać dawne zwyczaje!
Jedynymi reprezentantami Łomży byli kolędnicy misyjni, uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej nr 2, którzy kultywują dawne tradycje i pomagają przy tym potrzebującym.
– Łączymy tradycję z nowoczesnością – podkreśla siostra Małgorzata, opiekunka zespołu Misyjne serduszka. – Te dzieci kultywują tradycję bożonarodzeniową, śpiewają kolędy i pastorałki, a jednocześnie zbierają datki na rzecz Papieskiego Dzieła Misyjnego.
– Lubię tak występować i biorę w tym udział już drugi rok – dodaje Ola Wykowska.
Bardzo mi się podoba, że mogę pomagać dzieciom z Indii i w innych krajach!
Do etapu wojewódzkiego przeglądu, który odbędzie się na początku lutego w Hajnówce, jury w składzie: Dariusz Kryszpiniuk, Izabela Cierpikowska i Agnieszka Brzósko-Wieczorek 
zakwalifikowało trzy tradycyjne zespoły z gwiazdą: kobiecy zespół śpiewaczy z Nowogrodu (I miejsce) oraz zespoły ze Zbójnej i Nowogrodu (II miejsce ex aequo). 
– W naszej szkole podstawowej dzieci szczególnie chętnie prezentują kurpiowszczyznę, śpiewają pieśni i piosenki, występują w przedstawieniach  – mówi opiekunka nagrodzonego zespołu i polonistka Irena Borawska z ZSS w Nowogrodzie. – Szkoła nosi imię Adama Chętnika, tym bardziej czujemy potrzebę, żeby kultywować te tradycje!
Uczestnicy przeglądu otrzymali nagrody rzeczowe, ufundowane przez Urząd Miasta w Łomży, Starostwo Powiatowe w Łomży i Klub Wojskowy w Łomży.
– Zespołów było stosunkowo niewiele, ale poziom artystyczny, szczególnie jeśli chodzi o zespoły tradycyjne, był bardzo wysoki – ocenia Jarosław Cholewcki, organizator przeglądu i dyrektor ROK. – W związku z tym przedstawiciel WOAK zadecydował, że do spotkań wojewódzkich w Hajnówce można zakwalifikować  zamiast dwóch aż trzy zespoły, które będą tam reprezentować ziemię łomżyńską. 
– Dwa z nich to młode dziewczęta, w tym jeden zespół debiutujący, z kolei panie z Nowogrodu to bardzo dobry zespół śpiewaczy i myślę, że mają duże szanse na dobre miejsce w finale – dodaje przewodniczący jury Dariusz Kryszpiniuk z WOAK Białystok

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

240206081801.gif

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę