Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

„Złota Strofa” dla Malwiny

Malwina Cholewicka, uczennica III klasy Publicznego Gimnazjum nr 1 w Łomży, zdobyła „Złotą Strofę” – główną nagrodę jubileuszowego XXX Łomżyńskiego Konkursu Recytatorskiego Polskiej Poezji Współczesnej. – Wydawało mi się, że poszło mi całkiem dobrze, ale nie aż tak, żeby zdobyć „Złotą Strofę” – tego się nie spodziewałam! – mówi Malwina Cholewicka. – Kiedy odbierałam nagrodę aż się popłakałam, bo nie sądziłam, że ktoś mnie aż tak doceni! – Malwina mówiła najbardziej od siebie, prosto z duszy, z uczuciem i wyczuciem – dodaje juror i fundator głównej nagrody Marek Lechowicz. – Tak, jak powinna to robić dziewczyna która zakochała się w poezji, bo było u niej widać to ogromne zaangażowanie!

Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się ponad 30. uczestników, jednak choroby i gołoledź na drogach sprawiły, że do rywalizacji w Klubie Wojskowym w Łomży stanęło 19. gimnazjalistów i uczniów szkół podstawowych z Jedwabnego, Łomży, Myszyńca, Orzysza, Radziłowa oraz Wizny. Każdy z nich musiał wykonać wiersz obowiązkowy wybitnej wrocławskiej poetki Urszuli Kozioł oraz drugi dowolny, pod warunkiem, że powstał po 1945 roku. Tu młodzi recytatorzy niejednokrotnie zadziwiali jury doborem repertuaru, sięgając zarówno po twórczość poetów lokalnych jak Henryk Gała, Leszek Czyż czy Tadeusz Grabowski z Wizny, jak też Leopold Staff, Czesław Miłosz oraz Wisława Szymborska. Sukces zwyciężczyni i główną nagrodę, ufundowaną przez Podlaski Regionalny Fundusz Filmowy, zapewniło porywające wykonanie wierszy: „Dopóki” Urszuli Kozioł i „Oczy z każdej strony” Henryka Gały.
– Nie jest to mój pierwszy sukces w konkursach recytatorskich, ale tak cenną nagrodę zdobyłam po raz pierwszy! – mówi  Malwina Cholewicka. – Bardzo dużo zawdzięczam tu mojej polonistce pani Halinie Rogowskiej, sama też starałam się wybrać takie wiersze, przez które będę mogła coś przekazać.
Dwie równorzędne II nagrody, od starosty łomżyńskiego oraz Towarzystwa Wiedzy Powszechnej zdobyły: szkolna koleżanka Malwiny Joanna Dłużniewska oraz Julia Wierzbowska, uczennica Szkoły Podstawowej nr 5 w Łomży i członkini Teatrzyku Żywego Słowa „Logos”. Miejsce III i nagrodę ufundowaną przez Wyższą Szkołę Agrobiznesu otrzymał Szymon Durczyński z Gimnazjum Katolickiego w Łomży, zaś nagrodę Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży za najlepszy dobór repertuaru wręczono Aleksandrze Kordaszewskiej z Orzysza. Jury w składzie: Tadeusz Mocarski, Wiesława Domalewska, Marek Lechowicz i Justyna Kozicka przyznało też trzy wyróżnienia dla Aleksandry Domian z Myszyńca, Magdaleny Anny Mielnickiej z Wizny oraz Dominika Bagińskiego z Jedwabnego.
– Te 30 lat zleciało tak szybciutko, że nawet nie wiem kiedy! – ocenia Witold Długozima, twórca i główny organizator konkursu. – Tradycyjnie spotykamy się w pierwszą sobotę grudnia w Klubie Wojskowym, gdzie jest wspaniała, domowa atmosfera. Przez te 30 lat gościliśmy tu setki recytatorów, którzy dzięki udziałowi w konkursie poznali autorów, których nie ma w programach szkolnych oraz poetów lokalnych. W przyszłym roku wierszem obowiązkowym będzie wiersz Zbigniewa Jerzyny, który został troszeczkę zapomniany i dlatego chcę przypomnieć jego twórczość.

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę