Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Spotkanie pokoleń w drozdowskim muzeum

Wybitni naukowcy, przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego, Związku Szlachty Polskiej oraz osoby interesujące się szeroko rozumianą kulturą szlachecką i historią regionu wzięły udział w piątkowej konferencji w drozdowskim Muzeum Przyrody. Odbyła się ona pod hasłem „Przedstawiciele elit prowincjonalnych w XIX i pierwszej połowie XX w.”, w ramach cyklicznych spotkań pokoleń w kręgu kultury ziemiańskiej. – Dziedzictwo ziemiaństwa polskiego to nie tylko dziedzictwo określonej grupy społecznej – mówi Anna Archacka, dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie. – To dziedzictwo twórców kultury, kopalnia myśli politycznej i społecznej, to świadectwo patriotyzmu i postaw obywatelskich; dziedzictwo polskiego ziemiaństwa to dziedzictwo polskiego narodu!

– Konferencja jest poświęcona przedstawicielom elit prowincjonalnych północno-wschodnich ziem polskich – wyjaśnia historyk Marcin Rydzewski z Muzeum Przyrody w Drozdowie. – Gościmy w Drozdowie wybitnych badaczy tego tematu, m.in. dr Ewelinę Kostrzewską, prof. Tadeusza Epszteina i prof. Józefa Maroszka.
Prof. Tadeusz Epsztein z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie w swym wystąpieniu skoncentrował się na trwałości własności ziemskiej na północno-wschodnim Mazowszu na tle innych ziem polskich przełomu XIX i XX wieku. 
– Chciałem podzielić się refleksjami na temat ziemiaństwa nie tylko Mazowsza, ale też i innych części dawnej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem tego regionu, w którym się znajdujemy –  podkreślał Tadeusz Epsztein. – Interesuje mnie bowiem, co się z tymi ziemianami działo na przestrzeni tych 200 lat od końca XVIII w. do czasów reformy rolnej, jak sobie radzili z różnymi problemami.
Z kolei opowiadający o ziemiaństwie powiatu mazowieckiego prof. Józef Maroszek z Uniwersytetu w Białymstoku zaczął swe wystąpienie dość zaskakująco.  
– W Drozdowie w tym pałacu mieszkała moja matka w latach 30. – mówił Józef Maroszek. – Pracowała jako delegat Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego i była instruktorką kroju i szycia. Instruktorki nauczały wiejskie kobiety tych różnych, nowoczesnych jak na ówczesne czasy, rzeczy. Z tego czasu pozostało w domu trochę zeszytów tych pań oraz książka z drozdowskiej biblioteki, której matka, z powodu wybuchu wojny z sowietami, nie zdołała już zwrócić – myślę, że sprezentuję to muzeum w Drozdowie!
Z muzeum w Drozdowie był również związany bohater kolejnego referatu, bowiem mgr Jan Engelgard z Muzeum Niepodległości w Warszawie przybliżył zebranym postać, zmarłego w dworku Lutosławskich w roku 1939, Romana Dmowskiego, a dokładniej jego kontakty z wybitnymi przedstawicielami świata nauki, kultury i sztuki.
– Jest to bardzo ciekawy temat, do tej pory chyba nie opracowany przez historyków! – zauważa Jan Engelgard. – Biografie Dmowskiego pisze się z reguły pod kątem politycznym, natomiast jego zainteresowania życiem intelektualnym i przyjaźnie np. z pisarzami są mniej znane.
Tegoroczne „Spotkanie pokoleń” zostało połączone z jubileuszem 30-lecia Muzeum Przyrody w Drozdowie. Zasługi dyr. Archackiej w zakresie ochrony i upowszechniania dziedzictwa kulturowego regionu doceniło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyznając jej, na wniosek starosty łomżyńskiego, jubileuszową nagrodę. Starosta Lech Marek Szabłowski uhonorował również okolicznościowymi dyplomami zasłużonych pracowników muzeum, podkreślając rolę muzeum jako placówki nie tylko muzealnej ale też kulturalnej.
– Tegoroczne „Spotkanie pokoleń”, połączone z jubileuszem 30-lecia muzeum, mogło odbyć się dzięki wydatnemu wsparciu Starostwa Powiatowego w Łomży oraz takich instytucji jak Bank Zachodni WBK o. I w Łomży, Hexabank, Prefbet Śniadowo i Gmina Piątnica – mówi Marcin Rydzewski.
– W ciągu kilku ostatnich lat udało się nam zrealizować kilka ciekawych projektów – dodaje 
Anna Archacka. – Powstał Ośrodek Edukacji Ekologicznej, gdzie od roku można oglądać wystawę stałą „Rośliny lecznicze doliny Narwi”. Oddaliśmy też do użytku ścieżkę edukacyjną „Ostoja drozdowska” – jest to łęg topolowy z przepięknymi egzemplarzami topoli czarnej i ciekawostek przyrodniczych. Na najbliższe lata naszym priorytetem jest remont, nosimy się też z zamiarem nowej aranżacji dotychczasowych wystaw stałych – chcemy je odświeżyć, uatrakcyjnić dla młodych ludzi dzięki zastosowaniu multimediów oraz dostosować je bardziej do potrzeb osób niepełnosprawnych. 

Wojciech Chamryk

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę