Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Mleczarze żądają wyższych dopłat do 2020 roku

„Zarząd Podlaskiej Izby Rolniczej wspólnie z Podlaskim Związkiem Hodowców Bydła i Producentów Mleka z oburzeniem przyjął nowy system płatności bezpośrednich na lata 2015-2020, który został przekazany Komisji Europejskiej” – napisali prezesi obu organizacji rolniczych Grzegorz Leszczyński i Krzysztof Banach w liście do ministra rolnictwa. To ich reakcja na znaczące zmniejszenie, względem pierwotnych propozycji, stawek dopłat jakie produkujący mleko rolnicy mają otrzymywać do 2020 roku. Ministerstwo ścięło dopłaty do krów z 110 euro do 70 euro i jednocześnie obniżyło progu płatności z 50 do 30 sztuk. Jak oceniają działacze rolniczych organizacji z regionu to „jest zatrważające i nie rokuje w przyszłości rozwój gospodarstw towarowych.”

Jak czytamy w liście prezesów Podlaskiej Izby Rolniczej i Podlaskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka „propozycje te są zaprzeczeniem dotychczasowych zapewnień Pana Ministra, że nowy system płatności będzie sprzyjał rolnikom aktywnym produkującym na rynek. Zaproponowane podczas konsultacji - wsparcie sektorów bydła i krów, zarówno co do wielkości (50 szt) jak również stawki (110 euro, 139 euro) przyjmowane było przez rolników z zadowoleniem i nadzieją na stabilizację sytuacji ekonomicznej gospodarstw rolnych. Tym bardziej, że wiosną tego roku, zostali pozbawieni uzupełniającej płatności zwierzęcej.
Dlatego tak drastyczne zmniejszenie stawki płatności do 70 EUR/szt i progu płatności do 30 sztuk dla bydła i krów jest zatrważające i nie rokuje w przyszłości rozwój gospodarstw towarowych. Trudno też jest znaleźć logiczne wytłumaczenie, skąd takie duże dysproporcje stawek płatności pomiędzy propozycjami przedłożonymi podczas konsultacji a dokumentem przedłożonym do Komisji Europejskiej.” 
Rolnicy przypominają ministrowi, że od marca 2015 r. planowane jest uwolnienie kwot mlecznych - co wpłynąć może na niestabilną sytuację w rolnictwie. Dodatkowo czekają rolników kary za przekroczenie kwot mlecznych, dlatego tym bardziej - zasadne i bezwzględne jest wsparcie sektora bydła i krów.
„W imieniu samorządu rolniczego oraz hodowców bydła i producentów mleka żądamy podwyższenia stawki dopłat dla bydła i krów do wielkości zaproponowanej w propozycjach konsultacyjnych tj. 139 eur/szt – bydło, 110 eur/szt – krowy, próg 50 sztuk” - kończą wspólne wystąpienie do ministra rolnictwa prezesi  Podlaskiej Izby Rolniczej i Podlaskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę