Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

„Tydzień tolerancji” po łomżyńsku

Główne zdjęcie
Cmentarz żydowski przy ul. Bocznej

Plener fotograficzny prowadzony przez Marka Maliszewskiego rozpoczął „Tydzień tolerancji”. To cykl imprez organizowanych lub współorganizowanych przez Fundację „Ocalenie”, które zakończą się w sobotę w Jedwabnem. Tydzień tolerancji zorganizowano w związku z przypadającym w piątek Międzynarodowy Dniem Tolerancji ustanowionym przez Organizację Narodów Zjednoczonych. - Dzień ten powinien przypominać nam o bogactwie i różnorodności świata - kultur, religii, obyczajów – mówi Kamil Kamiński z „Ocalenia” podkreślając, że w rezolucji ONZ szczególny nacisk kładzie się na promowanie otwartości na drugiego człowieka, poszanowanie jego kultury, ale też dialog i przekazywanie wiedzy dotyczącej różnorodności.

Kościół pw Wniebowzięcia NMP, dawniej cerkiew
Kościół pw Wniebowzięcia NMP, dawniej cerkiew
Kościół pw Wniebowzięcia NMP, dawniej cerkiew
Kościół pw Wniebowzięcia NMP, dawniej cerkiew
Cmentarz żydowski przy ul. Bocznej
Cmentarz żydowski przy ul. Bocznej
Cmentarz żydowski przy ul. Bocznej
Cmentarz żydowski przy ul. Bocznej
Stary cmentarz przy ul. Kopernika
Stary cmentarz przy ul. Kopernika
Stary cmentarz przy ul. Kopernika
Stary cmentarz przy ul. Kopernika

I właśnie ukazaniu bogactwa różnorodności Łomży zarówno tej przed wiekami jak i dzisiaj poświęcony był  sobotni plener fotograficzny. Poprowadził go Marek Maliszewski (4lomza.pl), autor wystawy „W połowie drogi...” przedstawiającej łomżyńskich uchodźców, który w czerwcu poprowadził warsztaty fotograficzne. W sobotę uczestnicy idąc z aparatem fotograficznym po ulicach miasta mieli za zadanie wyszukanie otaczającej nas, a zazwyczaj niedostrzeganej „odmienności”. 
- Są oczywiście w Łomży miejsca które kojarzą się z wielokulturowością to choćby cmentarze żydowskie – mówi Kamiński, dodając, że są też i takie które dziś jednoznacznie uznajemy za „nasze” jak mały kościółek na Placu Jana Pawła II, który był kiedyś cerkwią prawosławną. - Na wykonanych w sobotę zdjęciach widać tę wielokulturowość Łomży, ale nie tylko historyczną. Uczestnicy byli m.in. na targowisku, gdzie przecież miesza się wiele różnych kultur i nacji – podkreśla Kamiński. 

Plener fotograficzny był pierwszym epizodem „Tygodnia tolerancji”. Zaplanowanych jest jeszcze sześć różnych wydarzeń organizowanych przez „Ocalenie” we współpracy z:  Centrum Katolickim im Jana Pawła II w Łomży, Fundacją Wiedza Lokalna, Stowarzyszeniem im Jana Karskiego, Akademickim Liceum Ogólnokształcącym w Łomży, Bursą nr 1 w Łomży,  I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Łomży, Zespołem Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży. Organizatorzy szczególnie serdecznie zapraszają na spotkanie  kulturalne pod nazwą „Inni, ale tacy sami” organizowane w Jedwabnem przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego i Fundację „Ocalenie”. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny. 

Planowane jeszcze wydarzenia w ramach „Tygodnia tolerancji”:
13 listopada - W Akademickim Liceum Ogólnokształcącym przy Wyższej Szkole Agrobiznesu odbędą się warsztaty antydyskryminacyjne dla uczniów klasy policyjnej. Z przyszłymi policjantami i policjantkami będziemy rozmawiać o uprzedzeniach, dyskryminacji oraz mowie i przestępstwach z nienawiści. 

Wieczorem w Centrum Katolickim odbędą się warsztaty wielokulturowe dla dzieci ze świetlicy „Trójkąt Nadziei”. Dzieci poznają kulturę i zwyczaje wybranych krajów w zabawowy sposób. 

14 listopada – serdecznie zapraszamy na pokaz filmu „Kochany Muslimie”, pokazujący losy rodziny czeczeńskiej mieszkającej w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łomży.  Po projekcji spotkanie z bohaterką filmu Panią Satsita Khumaidovą.  Pokaz odbędzie się w siedzibie Fundacji „Ocalenie”  przy ul. Dmowskiego 1E. Początek projekcji godzina 19:00. Na pokaz obowiązują wcześniejsze zapisy:kamil.kaminski@ocalenie.org.pl. Ilość miejsc ograniczona.  

15 listopada – Wspólnie ze społecznością I Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki 
w Łomży zorganizowane zostaną warsztaty wielokulturowe. Uczniowie i uczennice I LO będą mieli  okazję dowiedzieć się więcej o komunikacji międzykulturowej, o Islamie na Kaukazie oraz 
o wybranych kulturach: azerbejdżańskiej, brazylijskiej, czeczeńskiej, sudańskiej.

16 listopada – Odbędą się, cieszące się dużą popularnością, warsztaty kuchni kaukaskiej. W trakcie warsztatów uczestnicy przygotują, pod okiem Pań z Czeczenii i Gruzji, dania kuchni kaukaskiej: manty, chałwę, czepałgasz, oraz chaczapuri. Warsztaty odbędą się w Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży, mieszczących się przy ul. Stacha Konwy 11. Warsztaty trwają od 12:00 do 18:00. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: kamil.kaminski@ocalenie.org.pl z dopiskiem „warsztaty kulinarne”. Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Warsztaty organizowane wspólnie z Zespołem Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży. 

17 listopada zapraszamy do Jedwabnego na dzień z kulturą kaukaską, który odbędzie się 
w Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnym. Dzień zaczną warsztaty kulinarne które rozpoczną się o godzinie 10:00. O godzinie 15 zapraszamy na wykład Andrzeja Saramonowicza dotyczący Islamu. Od godziny 16 rozpocznie się wieczór kaukaski. Wieczór rozpocznie się pokazem filmu „Kochany Muslimie”  pokazujący losy rodziny czeczeńskiej mieszkającej w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łomży.  Po projekcji spotkanie z bohaterką filmu Panią Satsita Khumaidovą. 
O godzinie 17:00 rozpocznie się pokaz tańca czeczeńskiego, po którym nastąpi otwarcie wystawy zdjęć Marka Maliszewskiego „W połowie drogi...”. 
Wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego we współpracy z Fundacją „Ocalenie”.

Wydarzenia współfinansowane ze środków Fundacji im S. Batorego w ramach programu „Demokracja w działaniu”, oraz z Europejskiego Funduszu na rzecz Uchodźców i budżetu Państwa w ramach projektu „Q-Integracji 2”


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę