Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 20 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Kurator oświaty z dyrektorami szkół z Łomżyńskiego

Główne zdjęcie
Jerzy Kiszkiel

Podlaski kurator oświaty Jerzy Kiszkiel zaprosił na spotkanie ponad 200 dyrektorów i wicedyrektorów placówek z powiatów łomżyńskiego, kolneńskiego, zambrowskiego i wysokomazowieckiego do Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży. Dwie godziny trwała narada, jak mają w nowym roku szkolnym realizować kierunki polityki oświatowej państwa i jak przygotować się do sprawowanego przez Kuratorium Oświaty w Białymstoku nadzoru pedagogicznego.

Dyrektorzy dowiedzieli się o kierunkach polityki oświatowej państwa, m.in., o obniżeniu wieku szkolnego do sześciu lat i poprawieniu jakości kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych. Kurator Jerzy Kiszkiel uważa, że wyzwaniem w rozpoczynającym się 3. września roku szkolnym, będą zwłaszcza: nowe ramowe plany nauczania w klasach czwartych szkół podstawowych i pierwszych klasach szkół ponadgimnazjalnych; start trzyletnich szkól zawodowych (dotychczas były dwuipółletnie) oraz kontynuacja programu rządowego „Cyfrowa szkoła”, którym w Podlaskiem objęto kilkanaście szkół, zaś od roku szkolnego 2013/2014 – wszystkie. Kuratorium położy nacisk na działalność przedszkoli i świetlic szkolnych, zgodność z ramowymi planami nauczania zajęć z informatyki w liceach i technikach oraz języków obcych w publicznych gimnazjach.

Dyrektorzy z Łomżyńskiego mają głos
- Myślę, że dyrektorzy i wicedyrektorzy doceniają  spotkania z kuratorem przed początkiem roku szkolnego, bo są dobrze przygotowane merytorycznie – twierdzi Józef Przybylski (lat 63), twórca i dyrektor II LO im. Marii Konopnickiej w Łomży. - Dowiedzieliśmy się, jak kurator ocenia naszą pracę w ubiegłym roku i co nas czeka w nowym roku szkolnym.
Dyrektor Katarzyna Nowak i wicedyrektor Maria Cedrowska z Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Stawiskach również wychodziły zadowolone z narady.
- Szczególnie zainteresowała nas problematyka ewaluacji całościowej i problemowej, czyli oceny działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły – wyjawia Maria Cedrowska. - Ponadto ciekawym i ważnym tematem było wzmacnianie bezpieczeństwa w szkołach i placówkach oświatowych we współpracy, między innymi, z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie i policją.
Dyrektor Janusz Zieliński ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Zambrowie zwrócił uwagę na przydatność kuratoryjnego podsumowania wyników nauczania i omówienie kwestii związanych z bezpieczeństwem sześciolatków. Z kolei dyrektora Grzegorza Powojskiego z Publicznego Gimnazjum w Szepietowie zainteresował projekt rozwijania czytelnictwa prasy papierowej i w Internecie wśród dzieci i młodzieży oraz zachęta, aby – jak to określił dyrektor Powojski - „szukać nowych form i instytucji, z którymi trzeba współpracować, by zwiększyć bezpieczeństwo uczniów, ponieważ zmieniły się czasy i zmieniła się sytuacja w szkole i poza nią”. Irena Zwornicka, p.o. dyrektora Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży ciekawa była, „w jaki sposób będą przebiegały kontrole organizacji zajęć rewalidacyjnych, czyli z uczniami niepełnosprawnymi”. 

Nowości pedagogiczne i wychowawcze
Dyrektorzy mieli okazję dowiedzieć się o wielu formach różnorodnych zajęć, którym w nowym roku szkolnym będą mogli poświęcić się poza lekcjami zarówno nauczyciele, jak i uczniowie. Na przykład, długa lista wojewódzkich konkursów przedmiotowych wzbogaciła się o konkurs wiedzy obywatelskiej i ekonomicznej (zgłoszenia do 19. września) oraz ruszyły pilotażowe olimpiady dla gimnazjalistów: matematyczna, informatyczna i języka angielskiego. Kuratorium przypomina, że wszelkie dokumenty potrzebne uczniom i absolwentom, jak świadectwa, odpisy świadectw czy matur, muszą wydawać nieodpłatnie. Do 31. sierpnia szkoły mogą zgłaszać się po bezpłatne materiały z doradztwa zawodowego w programie „Świadomie wybieram przyszłość”. Kuratorium przypomniało o możliwości udziału w Marszu Pamięci Sybiraków 7. września o godz. 10. przed Pomnikiem Katyńskim w Białymstoku. Poinformowało, że w kilkunastu szkoleniach w tym roku z Podlaskiego będzie uczestniczyło 1225 nauczycieli. Zachęciło do poznania problemów migrujących uczniów (powroty.otwartaszkola.pl) i oferty Centrum Edukacji Obywatelskiej (www.ceo.org.pl). 
- Ja na nowy rok szkolny patrzę w miarę spokojnie – zapewnia dyrektor Józef Przybylski z II LO w Łomży. - W tamtym roku przeszedłem ewaluację w zakresie zarządzania i otrzymałem dwie najwyższe oceny A, m.in., za wzorową współpracę ze środowiskiem, natomiast trochę niższą B za niepełne wyposażenie, co praktycznie w przypadku II liceum oznacza brak sali gimnastycznej.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę