Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Stary Rynek w Łomży – reanimacja czy eutanazja...?

Główne zdjęcie
Stary Rynek w Łomży

Po długim majowym weekendzie mają ruszyć prace przy przebudowie i remoncie, czyli tzw. rewitalizacji Starego Rynku. Władze grodu na skarpie nad Narwią, mającego od 594 lat prawa miejskie, zamierzają w jego najstarszej i najwartościowszej historycznie części zlikwidować połowę z 70 parkingów i zamknąć objazd dookoła placu. O „umieraniu” i „budzeniu” starówki mówi się od kilkunastu lat...

- Nie jesteśmy w stanie zrealizować pomysłów naszych poprzedników – mówi wiceprezydent Beniamin Dobosz opowiedając, co ratusz planuje zrobić ze Starym Rynkiem. - W pierwszym etapie, tegorocznym, na pewno nie zbudujemy na Starym Rynku podziemnego skansenu archeologicznego, pomnika księcia Janusza I czy iluminowanej fontanny na wiele strumieni wodnych. Być może, w 2013 r. powstanie tutaj mała, kameralna fontanna z zielenią i kilkoma ławeczkami. Odchodzimy od inwestycji, które generują koszty, a nie przynoszą dochodów.
Co konkretnie – zdaniem wiceprezydenta – uda się zrobić za półtora miliona złotych, jakie Rada Miejska zgodziła się wydać z budżetu miasta na rok 2012?Albo za dwa miliony – jak przewiduje wiceprezydent.
Przede wszystkim, ma starczyć na przebudowę nawierzchni uliczek przy pierzei zachodniej (m. ulicami Długą a Rządową) oraz południowej (m. Farną a Giełczyńską). Na obu pojawi się nawierzchnia z kostki granitowej z płytami, ułatwiającymi poruszanie się w butach na obcasach. Ten drugi odcinek wzdłuż kamieniczek z arkadami w całości zostanie wyłączony z ruchu, stanowiąc jakby przedłużenie deptaku ul. Długiej ze stylowymi ławeczkami i latarniami. Wjechać będzie można od ul. Rządowej, mnie więcej do obecnego postoju taksówek. W pobliżu pojawią się: stojak na kilka rowerów i tablica informacyjna (dotykowa, dwustronna, o dużej przekątnej i wandaloodporna). Będzie informowała o atrakcjach turystycznych, rekreacyjnych i aktualnościach z życia miasta. Oprócz tego, wiceprezydent chciałby, aby na Starym Rynku „wyrosło” więcej drzewek w obudowie granitowej. Dwa mają mieć ciekawszą, iluminowaną nocą wizualizację jak w Zakopanem czy Sopocie. Aby zmniejszyć koszty i uciążliwość półrocznego remontu, własnymi siłami spółki miejskie wykonają jego część podziemną: MPWiK – sieć wodociągową, a MPGKiM – kanalizację deszczową. 

Stary Rynek nie dla samochodów
- Chcemy zachęcać turystów i mieszkańców do kilkuminutowego spaceru ulicą Giełczyńską obok Pałacu Biskupiego i Katedry w kierunku Starego Rynku - wyjawia wiceprezydent Dobosz. Głównym parkingiem dla tej części miasta będzie plac Niepodległości, gdzie już przyjeżdżają autobusy. Znikną rabaty kwiatowe wzdłuż Giełczyńskiej między Dworną a Senatorską, w miejscu których pojawi się parking równoległy do jezdni na osiem miejsc. To nowa lokalizacja także dla postoju taksi. Jednocześnie na zapleczu dawnego „zurtu” powstanie wkrótce sześć miejsc parkingowych. Ta inicjatywa mieszkańców i miasta w ramach programu inicjatyw lokalnych oznacza, że 20 – 30 procent jej kosztów poniosą mieszkańcy, natomiast resztę dołoży miasto. W 2013 roku, po przebudowie hali targowej, od ul. Rządowej powstanie parking na 15 aut.

Zabytkowe kamieniczki czeka remont
Pilotażowy program inicjatyw lokalnych posłuży stworzeniu o wiele szerszego programu, aby włączyć właścicieli budynków wokół Starego Rynku do zmiany ich wyglądu.
- Temat remontu kamieniczek, ich elewacji i dachów oraz zabezpieczenia budynków i trotuarów przed odchodami gołębi na pewno podejmiemy podczas spotkania z mieszkańcami. Zaproponujemy, żeby właściciele pokryli koszty w granicach 20 – 40procent, a pozostałą kwotę dołożyłoby miasto, zastrzegając sobie prawo do jednolitej koncepcji plastycznej. Chodzi o to, aby kolory ścian i faktura oraz dachy nie sprawiały wrażenia chaosu i wizualnej kakofonii.
Wiceprezydent liczy, że Rada Miasta zgodzi się na współfinansowanie prywatnych inwestorów, chcących odnawiać i modernizować zabudowę starówki. Beniamin Dobosz zakłada, że na program rewitalizacji Starego Rynku i okolicznych uliczek uda się pozyskać środki unijne w nowej perspektywie finansowej, czyli po roku 2015.

Ale wcześniej – hala targowa
Do 15. listopada powinna być gotowa dokumentacja przebudowy hali targowej z początku lat 30. minionego wieku, na co miasto w budżecie 2012 przewiduje 120 tys. zł – ile miałby kosztować remont generalny, jeszcze nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że – jak mówi wiceprezydent -  chociaż przez kilka godzin będzie to dla turysty „miejsce wizytowe”. W środku znajdzie się gastronomia i rozrywka, centrum sztuki, Centrum Informacji Turystycznej i, być może, kawiarenka...

Spotkanie dotyczące planów przebudowy Starego Rynku z zainteresowanymi mieszkańcami i przedsiębiorcami odbędzie się w poniedziałek, 30. kwietnia, o godz. 13. w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę