Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Zły stan techniczny dróg główną przyczyną wypadków

Główne zdjęcie
Na podstawie kontroli dotyczących polskich dróg NIK utworzyła listę najważniejszych przyczyn braku bezpieczeństwa. Są to: zły stan techniczny jezdni (niewystarczający poziom bezpieczeństwa stwierdzono nawet na niektórych odcinkach autostrad), nieskuteczny system szkolenia i egzaminowania kandydatów na kierowców, zły stan techniczny pojazdów oraz wadliwa organizacja ruchu drogowego.

W Polsce w100 wypadkach ginie średnio 11 osób, podczas gdy w UE 5. Dzieje się tak głównie z powodu złego stanu technicznego dróg – wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli. Na co drugim kilometrze dróg publicznych powstały koleiny powyżej 2 cm głębokości, na co czwartym - powyżej 3 cm. W krajach UE takie jezdnie - ze względu na bezpieczeństwo kierowców - wyłączane są z użytkowania. W Polsce spowodowałoby to jednak zamknięcie niemal połowy dróg. Dlatego w Polsce drogi uszkodzone przez koleiny klasyfikowane są jako znajdujące się w złym stanie technicznym i jedynie ogranicza się na nich prędkość - podaje NIK.

źródło: KWP w Białymstoku
źródło: KWP w Białymstoku

Z danych z  Generalnego Pomiaru Ruchu w 2010 roku, którego wyniki kilka tygodni temu ogłosiła GDDKiA, wynika, że niemal 14 tysięcy pojazdów na dobę przejeżdża drogą nr 61 na odcinku Łomża – Kisielnica. Zdecydowaną większość z nich stanowiły samochody osobowe i mikrobusy, których doliczono się 9378. Samochodów ciężarowych (lekkich, bez przyczepy i z przyczepami) było 4353. Pozostałe pojazdy to autobusy – 183, motocykle – 58 i ciągniki rolnicze – 23.
To najbardziej obciążony ruchem fragment drogi w okolicach Łomży i jednej z najbardziej obciążonych ruchem w województwie. W tym samym czasie na odcinku Łomża – Ostrołęka (61) było tylko 7071 pojazdów, a na drodze Łomża – Zambrów 5651, a Piątnica – Wizna  3857.

Tymczasem jak wynika z danych KWP w Białymstoku w 2010 roku na terenie woj. podlaskiego zaistniały 844 wypadki drogowe, w których 146 osób zginęło i 1.122 osoby zostały ranne.  Najwięcej wypadków – 275 - wydarzyło się na terenie Białegostoku i powiatu białostockiego. Na drugim miejscu jest Łomża i powiat łomżyński, gdzie wypadków było 105. Warto jednak dodać, że  u nas mieszka ponad cztery razy mniej ludzi niż w Białymstoku i okolicy.

240308092554.png

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę