Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Nowogród - inscenizacja 2010

Główne zdjęcie
Ostatni atak Niemców

Ponad tysiąc widzów w sobotni wieczór ściągnęło do Nowogrodu nad Narew, by zobaczyć rekonstrukcję walk jakie przed 71. laty w tym miejscu toczyli polscy żołnierze broniąc granic ojczyzny przez hitlerowską nawałą. Od 8 do 10 września 1939 roku Niemcy, mimo ogromnej przewagi liczebnej i technicznej, przy ciągłym ostrzale artyleryjskim polskich pozycji, przez kilka dni bezskutecznie próbowali przekroczyć linię rzeki Narew. Napór, dzięki męstwu i poświęceniu powstrzymywali żołnierze 33 pułku piechoty. Niemcom miasto udało się zdobyć dopiero po przejściu rzeki w rejonie wsi Szablak, co umożliwiło tak na Nowogród z kilku kierunków jednocześnie. We wrześniu 1939 roku pod Nowogrodem zginęło kilka tysięcy żołnierzy niemieckich, a straty polskie wyniosły tylko kilkudziesięciu zabitych...

W sobotniej rekonstrukcji tych walk wzięło udział kilkadziesiąt osób z kilku grup rekonstrukcyjnych z całej Polski. Jak podają organizatorzy w polskich żołnierzy wcielili się członkowie: GRH "Narew", GRH 5ppleg, SH "Cytadela", SRH 51ppsk, GRH Marienburg, GRH 9psk, GRH 2mps, a w żołnierzy strony niemieckiej: GRH "Narew", GRH "Batalion Tomaszów", GRH Infanterie Regiment z Radomia, SRH 51ppsk, GRH 17 Infanterie-Division.

Obrona Nowogrodu w tym roku odbyła się miesiąc wcześniej niż faktyczne walki przed 71. laty. Do Urzędu Miejskiego w Nowogrodzie docierały prośby aby, organizowana od kilku lat we  wrześniu imprezę przenieść na okres wakacyjny, a do tego część rekonstruktorów i ekipa pirotechniczna we wrześniu zaangażownia będą na planie nowego filmu historycznego „Bitwa Warszawska 1920”, który reżyseruje Jerzy Hoffman.

Rekonstrukcja obrony Nowogrodu jest jedną w okolicy jaką udało się zorganizować w tym roku. Na rekonstrukcje obrony Łomży z 1920 roku zabrakło pieniędzy...

Foto: Ostatni atak Niemców
Foto: Przed bitwą
Foto: Przy schronie
Foto: Przy schronie
Foto: Odprawa przy schronie
Foto: Załoga schronu musi zadbać o uszy
Foto:
Foto: Przygotować amunicję
Foto:
Foto: Przemarsz wojska polskiego
Foto: W okopach
Foto: Wybuchy
Foto: Polacy w okopach
Foto:
Foto: Niemcy podkładają materiały wybuchowe pod schron
Foto: Atak wojska niemieckiego
Foto: Atak wojska niemieckiego
Foto: Zdobywanie schronu
Foto: Zdobywanie schronu
Foto: Zdobywanie schronu
Foto: Zdobywanie schronu
Foto: Zdobywanie schronu
Foto: Zdobywanie schronu
Foto: Zdobywanie schronu
Foto: Zdobywanie schronu
Foto:
Foto: Natarcie Niemców
Foto: Natarcie Niemców
Foto: Pojmanie jeńców
Foto: Pojmanie jeńców
Foto:
Foto: Upał, pot lał się strumieniami
Foto:
Foto: Braterstwo po bitwie
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Skład broni
Foto:
Foto: Zdjęcia do albumu rodzinnego

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę