Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Skarby wokół Muzeum

Główne zdjęcie
Moment odkrycia butelki z 2 poł. XVIII w.

Kończy się pierwszy etap nadzoru archeologicznego nad pracami ziemnymi wokół remontowanego budynku Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. Wraz z ziemią z wykopów wyciągane były „skarby”, które w hałdach ziemi, z grabiami w rękach odszukiwali pracownicy muzeum. Co prawda monet czy drogocennych klejnotów nie znaleziono, ale ziemia wokół budynku dawnej szkoły skrywała np. bardzo ciekawe fragmenty ceramiki.

W trakcie trwających z przerwami do września prac pozyskano kilka tysięcy większych i mniejszych fragmentów naczyń glinianych: garnków, dzbanów, mis, talerzy, pucharków, trójnożnych tygielków oraz wielu odmian kafli: tzw. miskowych, garnkowych, płytowych także bogato zdobionych  ornamentami roślinnymi i geometrycznymi oraz zwieńczeń  pieców. Pracownicy Muzeum zwracają uwagę na odnaleziono delikatne wyroby szklane, zwłaszcza butelki, które po wyjęciu z długotrwałego ukrycia w ziemi nabrały tęczowych barw.  W XVIII w wyprodukowano ich bardzo dużo, gdy okazało się, że płyny w szkle przechowują się lepiej niż w naczyniach z innych tworzyw. W cylindrycznych butelkach  szczególną uwagę przyciąga mocno wypchnięty stożek na środku dna, wysokości kilku centymetrów - takie wypukłości stosowano po to, aby winny osad opadał na sam spód. Butelek o zróżnicowanych  formach używano wówczas nie tylko do win  - służyły także do piwa, wódek oraz wód mineralnych i leków.               
Postronni obserwatorzy wykopalisk wokół Muzeum  żywo komentują  inwencję  dawnych rzemieślników łomżyńskich  w doborze odpowiedniego wykończenia: kształtu, ornamentów, zdobień - dzięki czemu  przedmioty codziennego użytku nadal cieszą oczy.
Prace archeologiczne mają być kontynuowane w przyszłym roku.

Foto: Moment odkrycia butelki z 2 poł. XVIII w.
Foto: Pracom archeologicznym towarzyszy życzliwe wsparcie ekipy remontowej
Foto: Wykop w narożniku ulic  potwierdził, że miasto na gruzach stoi
Foto: Fragment szyjki i denka  szklanych buteleczek z XVII w.
Foto: Szyjka butelki XVII- XVIII w.
Foto: Trójkątne szkło okienne i fragm czworokątnej buteleczki XVIII w.
Foto: Fragment garnka XVI-XVII w.
Foto: Przykłady zdobienia naczyń z XVI-XVII Dworna
Foto: Sklejanie naczyń i uzupełnianie gipsem brakujących części

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę