Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Nie pisz, bo ukarzą...

Główne zdjęcie
Maciej Żywno Wojewoda Podlaski (fot. archiwum)

„Jeśli nadal na łomżyńskich forach internetowych będą pojawiały się wpisy o charakterze rasistowskim, do prokuratury trafią zawiadomienia o przestępstwie przeciwko właścicielom portali internetowych” - zapowiedział Maciej Żywno Wojewoda Podlaski podczas posiedzenia Zespołu doradczego koordynującego na terenie województwa działania służb w zakresie integracji cudzoziemców. Prosiliśmy oficjalnie Pana Wojewodę o wskazanie treści o charakterze rasistowskim które ukazały się na forum www.4lomza.pl. jak i o wyjaśnienie dlaczego zawiadomienie o przestępstwie mają dotyczyć tylko „łomżyńskich portali internetowych”, a nie także np. białostockich portalach internetowych? "Z danych łomżyńskiej komendy miejskiej wynika, że w ciągu ostatnich półtora roku na terenie działania tej jednostki odnotowano zaledwie 11 przestępstw z udziałem osób narodowości czeczeńskiej – w 9 przypadkach byli oni sprawcami przestępstw, w 2 – ofiarami."

Oto opis posiedzenia Zespołu... opublikowany na oficjalnej stronie internetowej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku.

W Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim pod przewodnictwem Wojewody Podlaskiego Macieja Żywno odbyło się posiedzenie Zespołu doradczego koordynującego na terenie województwa działania służb w zakresie integracji cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą. Jednym z głównych tematów, którymi zajmował się zespół, była sytuacja cudzoziemców w Łomży, gdzie kilka dni temu dwie kobiety narodowości czeczeńskiej padły ofiarami chuligańskiej napaści.
- Podkreślam, że żaden akt agresji – ani taki, gdzie sprawcami są Polacy a ofiarami cudzoziemcy, czy też w odwrotnej sytuacji nie będzie tolerowany, policja będzie ścigać sprawców – powiedział Wojewoda Podlaski Maciej Żywno. – Jednocześnie apeluję do społeczeństwa o przekazywanie informacji o takich zdarzeniach policji, która podejmie stosowne działania.
Jak podkreślili uczestniczący w posiedzeniu zespołu przedstawiciele policji – Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku, Igor Parfieniuk oraz Komendant Miejski w Łomży, Andrzej Ryński, przestępstw z udziałem obywateli narodowości czeczeńskiej, do których dochodzi w woj. podlaskim jest bardzo mało.
- W ciągu dziewięciu miesięcy tego roku w całym województwie zanotowaliśmy 11 takich przestępstw przy ogólnej liczbie przestępstw w wysokości 18 tys. – powiedział komendant Parfieniuk. – To naprawdę niewiele.
Z kolei z danych łomżyńskiej komendy miejskiej wynika, że w ciągu ostatnich półtora roku na terenie działania tej jednostki odnotowano zaledwie 11 przestępstw z udziałem osób narodowości czeczeńskiej – w 9 przypadkach byli oni sprawcami przestępstw, w 2 – ofiarami. Komendant Ryński zapewnił, ze policja intensywnie poszukuje sprawców pobicia Czeczenek. Sam spotkał się z przedstawicielami łomżyńskiego środowiska Czeczenów i rozmawiał z nimi na temat problemów, z jakimi się borykają. Przekazał im numery telefonów komórkowych, pod które mogą dzwonić o każdej porze dnia i nocy, gdyby czuli się zagrożeni.
Wojewoda Podlaski Maciej Żywno zapowiedział też, że jeśli nadal na łomżyńskich forach internetowych będą pojawiały się wpisy o charakterze rasistowskim, do prokuratury trafią zawiadomienia o przestępstwie przeciwko właścicielom portali internetowych. Zgodnie bowiem z polskim prawem podżeganie do popełniania przestępstwa jest łamaniem prawa.
Jerzy Brzeziński, Prezydent Miasta Łomża z kolei stwierdził, że choć pobyt tak dużej liczby cudzoziemców w tym mieście stwarza problemy i stanowi obciążenie finansowe dla samorządu, nie chce, aby Łomża była postrzegana jako miasto ksenofobiczne.
- Nasze miasto jest miejscem, gdzie w okresie przedwojennym żyli przedstawiciele różnych narodów, wielokulturowość była dla niego charakterystyczna – powiedział Prezydent Miasta Łomża Jerzy Brzeziński. – Władze samorządowe nie opowiadają się za likwidacją ośrodka dla uchodźców w Łomży. Sam ośrodek nie stanowi problemu, problemy zaczynają się wtedy, gdy jego mieszkańcy go opuszczają i muszą znaleźć mieszkanie i środki na utrzymanie.
Wojewoda Podlaski obiecał, że nie zostawi łomżyńskiego samorządu z tym problemem.
- Nasz zespół funkcjonuje od ponad roku. Dzięki współpracy z samorządem Białegostoku i tutejszymi organizacjami pozarządowymi wiele problemów udało się rozwiązać. Chciałbym podobny model wprowadzić w Łomży – powiedział Wojewoda Podlaski Maciej Żywno. Wojewoda zaznaczył też, że likwidacja ośrodka oznaczałaby likwidację zakładu pracy zatrudniającego 9 mieszkańców tej miejscowości oraz brak zamówień dla firm świadczących usługi dla ośrodka – gastronomicznych, ochroniarskich, pralni, brak wpływów do miejskiej kasy z tytułu podatków odprowadzanych przez BPUSB.
Fundacja „Ocalenie”, która działa na rzecz osób narodowości czeczeńskiej w Łomży wnioskowała o stworzenie drugiego zespołu w Łomży. Po dyskusji wszystkie strony zgodziły się jednak, że zostanie utworzony zespół roboczy, który będzie działał w ramach zespołu powołanego przez Wojewodę ponad rok temu. W skład tej grupy roboczej wejdą przedstawiciele łomżyńskiego samorządu, tamtejszych organizacji pozarządowych, policji oraz przedstawiciele Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Pierwsze spotkanie zespołu odbędzie się w przyszłym tygodniu.
W woj. podlaskim (dane 1 października br) w ośrodku „Iga” w Białymstoku mieszka 176 cudzoziemców, w ośrodku „Budowlani” 210 osób, w ośrodku w Czerwonym Borze – 179 osób, w ośrodku w Łomży – 200 osób. Oprócz tych cudzoziemców poza ośrodkami mieszka w Białymstoku 237 cudzoziemców objętych indywidualnym programem integracyjnym, a w Łomży 252 osoby. W tym roku udział w programie integracyjnym w całym województwie podlaskim zakończyło ponad 400 cudzoziemców. Ilu z nich pozostało w naszym województwie, a ilu zdecydowało się na wyjazd, dokładnie nie wiadomo.
Z informacji przedstawionej przez Mirosława Puzyrewskiego, prezesa Białostockiego Przedsiębiorstwa Usług Socjalnych Budownictwa wynika, że sukcesywnie zmienia się skład narodowościowy cudzoziemców trafiających do trzech ośrodków prowadzonych przez BPUSB (2 w Białymstoku i 1 w Łomży) – kierowanych jest tam coraz więcej osób narodowości gruzińskiej ubiegających się o status uchodźcy w naszym kraju.

240308092554.png
cz
pt, 02 października 2009 15:59
Data ostatniej edycji: pt, 02 października 2009 16:27:20

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę