Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Bukowisko rozkręca się…

Bukowisko to gody łosi. Właśnie teraz się one zaczynają. To niecodzienne zjawisko, podczas którego może dojść pomiędzy bykami nawet do zaciętych walk o samice, czasami przeciąga się do października. Zdaniem pracowników Biebrzańskiego Parku Narodowego już dziś warto zarezerwować sobie kilka najbliższych świtów, aby poobserwować zaloty tych zwierząt, oczywiście na terenie Parku - bądź co bądź, mamy tutaj najliczniejszą populację łosia w Polsce – około 500 – 600 sztuk!

Łoś jest największym żyjącym ssakiem z rodziny jeleniowatych. Dorosłe samce osiągają masę 540-740 kg, a samice - blisko 400 kg.

Jak wyglądają zachowania godowe (bukowisko) u łosia?
Kiedy poroże jest już w pełni rozwinięte i wolne od resztek skóry łosie przemieszczają się w wybrane miejsca na bukowisko. (Na Bagnach Biebrzańskich są to mineralne, śródbagienne wysepki nazywane grądzikami.) Klępa wydaje w tym czasie głośne postękiwania. Kiedy byk ją usłyszy rusza w tym kierunku wydając z siebie przeciągłą serię krótkich chrząknięć i postękiwań. Samice są przyciągane zarówno przez rozmiar poroża jak i przez jego zapach. Często, kiedy byk odnajduje klępę w okresie bukowiska ona liże jego poroże aby utwierdzić się, że pozwoli mu się ze sobą skojarzyć. Samiec i samica pocierają się pyskami. Niekiedy byk po udeptaniu trawy i oddaniu moczu na ziemię rozgrzebuje ją przednimi racicami tworząc błoto (dołek rujowy), w którym on, bądź samica będzie się tarzać. Para zaczyna także rodzaj tańca. Krążą dookoła siebie, samiec trąca jej zad, wącha i liże ją aby sprawdzić stan jej gotowości. Samica w czasie tego tańca przejawia dużą aktywność głosową wydając przeciągłe, płaczliwe pojękiwanie (buczenie). Samiec wydaje krótkie, głębokie chrząknięcia. Kopulacja ma miejsce kilka razy, w chwilę po owulacji.

Czy między samcami dochodzi do walk?
Jeśli w pobliżu jednej klępy są dwa byki to będą one się pojedynkowały. Zanim to jednak nastąpi obserwuje się etap imponowania porożem i testowania wzajemnych szans na prawa do terytorium i do partnera. Jeśli jeden z samców jest ewidentnie silniejszy to słabszy samiec wycofuje się aby nie ryzykować poważniejszego zranienia. Samiec, który wygrywa to wyzwanie zazwyczaj zdobywa samicę. Jeśli w pobliżu jednego samca jest kilka samic to będą one usiłowały odpędzać się nawzajem.

Teksty opisujące bukowisko pochodzą z „Ilustrowanego słownika na temat przyrody i turystyki dla miłośników Biebrzy” (http://wwf.pl/slownik/)


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę