Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Mózg poza szkołą pracuje na pełnych obrotach

cz śr, 25 marca 2015 08:04

- Początek lekcji jest kluczowy dla osiągnięcia sukcesu w postaci aktywności ucznia, ponieważ to wtedy jego mózg podejmuje decyzję o uwalnianiu neuroprzekaźników – mówi dr Joanna Górecka, pedagog i koordynatorka nowoczesnych programów do nauczania wczesnoszkolnego, która była gościem konferencji „Mózg poza szkołą” w Łomży. - Jeśli nie uczynisz lekcji intrygującą, ciekawą, zaskakującą, a zapomnisz o mowie ciała, gestach i mimice, stymulujących rozwój mózgu, giniesz... Ostrzeżenie to ilustrują badania psychologa prof. Janusza Czapińskiego: ledwie co trzeci uczeń od 7 do 19 lat uważa lekcje w szkole za interesujące. Ponad połowa ocenia je jako nudne lub się ich boi.

Odmalowana mała ojczyzna bez obrażania rodaków

cz pon, 23 marca 2015 08:18

Jak śnieg po zimie zniknęły pod świeżą warstwą wiosennej farby obrzydliwe napisy, upokarzające ludzi, rasy, narody i wyznania, m.in., z budynku Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży, z murka przy ściance wspinaczkowej na strzelnicy, ze szczytów bloków przy ulicach: Konstytucji, Księżnej Anny i Porucznika Łagody, z garażu przy ul. Prusa, z klap lub drzwi na murowanych śmietnikach przy ul. Kołłątaja, Niemcewicza i Staffa. To zasługa prawie 40 uczniów „Mechaniaka”, którzy pod opieką nauczyciela wos Kamila Parola powiedzieli stop mowie nienawiści w przestrzeni publicznej.

Międzykontynentalna podróż po ortografii

cz nie, 22 marca 2015 12:44

Anna Tarnacka, uczennica klasy III Szkoły Podstawowej nr 5 im. Stanisława Staszica w Łomży, zwyciężyła w III Miejskim Konkursie Ortograficznym „Dyktando 2015”, zdobywając tytuł Mistrza Ortografii Miasta Łomża A.D. 2015. Podopieczna Iwony Konopko niemal bezbłędnie napisała arcytrudny tekst, wręcz najeżony pułapkami: „gdy byliśmy w pół drogi, o wpół do ósmej o zmierzchu, nasz żółciutki samochód zazgrzytał i zatrzymał się ni stąd, ni zowąd (...)”. Autorką dyktanda była Aleksandra Wojciechowska z Instytutu Badań Edukacyjnych w Warszawie. – Już słysząc po raz pierwszy tekst tego dyktanda wszyscy mieliśmy coraz większe oczy – mówi przewodniczący jury Maciej Listowski z Łomżyńskiego Centrum Rozwoju Edukacji. – To był kawałek ciężkiej pracy i wszyscy mają prawo czuć się zwycięzcami, nasi dorośli też podołali!

Noc ze sztuką i ekologią w Drzewnej

cz so, 21 marca 2015 15:15

Nocne warsztaty recyclingu artystycznego pod hasłem „Zrób coś z niczego” zorganizowali uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych. Wzięli w nich udział nie tylko uczniowie świętującego 20-lecie Technikum Ochrony Środowiska, ale też innych łomżyńskich szkół, chcący w atmosferze dobrej zabawy zrobić coś ciekawego – często z udziałem rodziców czy dziadków. – Takie majsterkowanie ze śmieci to moje hobby. Dzisiaj zrobiłem robota – pająka! - mówi 9-letni Paweł, którego na warsztaty zabrała babcia. – Od dawna podobała mi się technika papierowej wikliny, jestem też zainteresowana innymi technikami, jak decoupage – dodaje babcia, pani Barbara. - Jestem na takich warsztatach pierwszy raz, ale już zaczęłam załapywać o co w tym wszystkim chodzi i myślę, że też zrobię coś fajnego!

Kwiaty we włosach i uformowane z włosów

mm so, 21 marca 2015 14:25

- Nie byłam do końca pewna, czy ta fryzura w ogóle mi wyjdzie, i dopiero pod koniec pracy, jak wszyscy podchodzili z aparatami, robili zdjęcia i się zachwycali, to pomyślałam, że mam szansę w finale – opowiada Emilia Żaczek, 19-letnia zwyciężczyni Wojewódzkiego Konkursu „Sprawny w zawodzie – fryzjer”, którego finał odbywał się na przestronnym i jasnym poddaszu Stowarzyszenia Wspierania Edukacji i Rynku Pracy w Łomży. - Nie spodziewałam się aż tak pozytywnego dla mnie werdyktu komisji fachowców. Byłam w szoku, ale... czeka mnie jeszcze ogólnopolski finał w maju.

Prymusi z PG nr 1 w Łomży odkrywają piękno nauki

cz śr, 18 marca 2015 14:42

Po raz piętnasty w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich odbyła się uroczystość, na której tytuł Prymusa otrzymało 35 uczniów ze średnią ocen 5 (i więcej) i wzorowym zachowaniem. Publiczność w auli szkolnej podziwiała ich sukcesy w konkursach przedmiotowych, artystycznych, zawodach sportowych i działalności społecznej, zarówno na forum lokalnym, jak i ogólnopolskim. Rodzice dzieci przeżywali dumę i wzruszenie, gdy z rąk dyrektor szkoły Teresy Kurpiewskiej oraz zaproszonych gości otrzymywali listy gratulacyjne, a ich pociechy - prymusi nagrody książkowe.

Powitanie wiosny sportem, tolerancją i rękodziełem

cz śr, 18 marca 2015 13:04

„Mając na uwadze doświadczenia z lat poprzednich, a także analizy zagrożeń, związanych ze świętowaniem przez dzieci i młodzież szkolną pierwszego dnia wiosny w formie tzw. Dnia Wagarowicza, należy spodziewać się nasilenia zagrożeń, związanych z demoralizacją osób małoletnich” - piszą organizatorzy turnieju siatkówki drużyn mieszanych gimnazjalistów, a chcąc temu zapobiec, organizują w piątek od godz. 10. w Hali Sportowej im. Olimpijczyków Polskich mecze i zabawy. Na powitanie wiosny Uczniowie „Mechaniaka” będą usuwali z murów osiedli SM „Perspektywa” i ŁSM brzydkie napisy, a Technikum Ochrony Środowiska uświetni warsztatami recyklingu artystycznego swoje 20-lecie wiosną od wieczora po północ.

Sukces uczennic łomżyńskiej Wety

cz śr, 18 marca 2015 08:25

Karolina Kłosek i Milena Rybicka choć to jeszcze uczennice klasy trzeciej łomżyńskiej Wety już mają indeksy na studia. Obie kształcą się w zawodzie technik technologii żywności i kilka dni temu odniosły sukces w etapie centralnym XVII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Żywności.

Giełda Pomysłów w III LO na studencką przyszłość

mm śr, 11 marca 2015 19:36

Po sali gimnastycznej III LO w Łomży jeżdżą sobie w najlepsze na świecie dwa łaziki marsjańskie: Magma i Hyperion od studentów Politechniki Białostockiej, które wygrały na pustyni Utah konkurs NASA. Niewielkie, jak postawiony na ziemi trochę większy wózek dla dziecka, tyle że na sześciu kółkach. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całego miasta przyglądają się popisom i slalomom naszpikowanych mechaniką i elektroniką srebrno-białych pojazdów, przechadzając się wśród stoisk 35 uczelni z całej Polski. Przedstawiciele rozdają, co się da: uśmiechy, foldery, długopisy, ołówki, breloki, smycze, jabłka i – rzadziej – koszulki, więc maturzysta Tomek Grabowski robi 50 pompek.

Ćwierć miliona na badania w PWSIiP

cz śr, 11 marca 2015 13:00

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży ponad 257 tysięcy dotacji na rozwój potencjału naukowego. To o 100 tysięcy więcej niż w ubiegłym roku. – Dotacja przeznaczana jest na finansowanie publikacji naukowych, materiałów niezbędnych do wykonywania badań empirycznych, wyjazdów konferencyjnych, wewnętrznych projektów badawczych – mówi dr hab. Dariusz Surowik, pełnomocnik rektora ds. nauki i współpracy z zagranicą. - Oczywiście nasze ambicje naukowe rosną z roku na rok i dlatego oprócz puli ministerialnej, na wskazane cele przeznaczamy od lat także środki własne.

Czas zapisywać dziecko do przedszkola

cz pon, 09 marca 2015 13:03

Zaczął się nabór na rok szkolny 2015 / 2016 w prowadzonych przez miasto Łomża 9 przedszkolach publicznych, które przygotowane są na przyjęcie 1 380 dzieci. Do 12. marca rodzice mogą składać deklaracje o pozostawieniu pociech w dotychczasowym przedszkolu albo ich przejściu do oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej. Od 16. marca do 27. marca będą prowadzone zapisy dzieci, idących po raz pierwszy do przedszkoli lub oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Zapewne problemy ze znalezieniem miejsc w przedszkolach będą mniejsze niż przed rokiem, gdyż sześciolatki idą obowiązkowo do klas pierwszych.

„Najsmaczniejsze pierogi z mięsem”

cz pon, 09 marca 2015 08:35

Pieróg pierogowi nierówny. Wiedzą o tym doskonale nie tylko smakosze. Ostatnio do boju na pierogi stanęli uczniowie klas technik żywienia i usług gastronomicznych łomżyńskiej „Wety”. Tym razem rywalizacja była jeszcze trudniejsza bo szkolny konkurs kulinarny nosił tytuł „Najsmaczniejsze pierogi z mięsem”.

Okrucieństwo w szkole, czyli dręczące słowo bullying

cz pt, 06 marca 2015 07:57

- Można przyjąć, że od lat w Polsce co dziesiąte dziecko w wieku szkolnym jest ofiarą przemocy, że zostało pobite, a co piąte było przemocy sprawcą, bo przemoc łatwiej wyzwala się w grupie – mówi prof. dr hab. Jacek Pyżalski, znany i ceniony pedagog specjalny Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i autor głośnej wśród pedagogów książki „Agresja elektroniczna i cyberbullying jako nowe ryzykowne zachowania młodzieży” (2012), który gościł pierwszy raz w Łomży z wykładem nt. przemocy rówieśniczej dla ponad 100 nauczycieli i dyrektorów szkół w PWSIiP. - Powszechne jest przesadzone przekonanie o skali agresji: fizyczna przeważa u chłopców i z wiekiem maleje, a słowna u dziewcząt i wraz z wiekiem rośnie. Najpowszechniejsza jest cyberprzemoc w Internecie i możemy przyjąć, że dotyczy połowy dzieci i młodzieży. Niestety, często nieświadomych zagrożeń.

Tablety za „wspaniały internet”

cz cz, 05 marca 2015 14:34

Troje uczniów Szkoły Podstawowej nr 9 w Łomży - Klaudia Grabowska, Patrycja Grzymała i Maciej Bączek - wygrało nowoczesne tablety. To nagrody główne w konkursie plastycznym pt. „Jaki wspaniały internet”. Konkurs zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku w ramach realizowanego za unijną dotację wartego kilkuset milionów złotych projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – Podlaskie”, w ramach którego budowane jest w regionie ponad 1850 km sieci internetu szerokopasmowego.

Wesoło i zdrowo w PWSIiP

cz wt, 03 marca 2015 14:30

Akademia Sześciolatka to cykl edukacyjnych spotkań dla najmłodszych organizowanych przez Państwową Wyższą Szkołę Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. W jej ramach wiedzę przez zabawę zdobywa ponad 600 przedszkolaków z łomżyńskich i okolicznych placówek. Dziś sześcioletni studenci dowiadywali się o zdrowym trybie życia. Specjalny spektakl pt. „Nikt z nas nie chce chorować, każdy pragnie zdrowie zachować” przygotowali studenci pielęgniarstwa Instytutu Medycznego PWSIiP.

„Cześć i chwała bohaterom”

cz wt, 03 marca 2015 08:49

Społeczność Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży włączyła się w obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W poniedziałek w szkole odbyło się spotkanie z profesorem Krzysztof Sychowicz z Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, który przypomniał uczniom sylwetki żołnierzy podziemia antykomunistycznego po II wojnie światowej, których władze PRL-u skazały na śmierć, zniesławienie i zapomnienie.

„Tacy jak my, tylko młodość mieli zupełnie inną...”

cz so, 28 lutego 2015 19:34

- Wolałbym zginąć w lesie od kuli wroga lub samemu sobie strzelić w łeb, niż zostać schwytanym, udręczonym w czasie przesłuchania i zakatowanym przez ubeków w więzieniu – takie oto refleksje snuje Łukasz Zysk, 21-letni uczeń z 4. klasy Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Łomży, gdzie młodzież uczestniczyła w V Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. - Wielu młodych jak ja, a często i młodszych, jak 18-letnia „Inka”, przyjęło Rosjan jako kolejnego okupanta po pięciu latach wojny i walki z Niemcami. Każdy, kto wchodził w konspirację z AK i NSZ, składał przysięgę wierności Ojczyźnie. Przysięgał na Boga walczyć o wolność Polski do ofiary z życia...

Czas pomyśleć o przedszkolu

cz pt, 20 lutego 2015 16:06

Dwa razy więcej punktów „za rodzeństwo” w tym samym przedszkolu i brak jakichkolwiek punktów „za rodziców studiujących zaocznie” – to główne zmiany w dodatkowych kryteriach uwzględnianych przy rekrutacji do miejskich przedszkoli. Projekt uchwały w tej sprawie ma być rozpatrzony przez radnych w najbliższą środę, a nabór na przedszkolaków ruszyć ma w połowie marca. Liczba miejsc w miejskich przedszkolach nie ulegnie zmianie – blisko 1400, ale w związku z obowiązkowym przejściem 6-latków do szkoły, znalezienie miejsca powinno być łatwiejsze niż rok temu. W mieście działa także kilka przedszkoli niepublicznych, które są w stanie zapewnić opiekę dla ponad pół tysiąca dzieci i to – jak podkreślają ich dyrektorzy - bez dodatkowych kryteriów.

Mózg jak każdy nieużywany organ zanika!

cz pt, 20 lutego 2015 14:10

Pamięć w ciągu życia, wraz z wiekiem, ulega osłabieniu. Regularny trening mózgu może sprawić, że umysł na długo zachowa sprawność. Aby zatrzymać ten proces możesz wkuwać hasła ze słownika wyrazów obcych, pić lecytynę, jeść natkę pietruszki lub…

Konkurs z matmy dla gimnazjalistów, licealistów, techników

cz pt, 20 lutego 2015 08:03

- W czterech edycjach łomżyńskiego konkursu matematycznego wzięło udział kilkuset uczniów, zarówno z Łomży i województwa podlaskiego, jak i z bardziej odległych zakątków kraju – mówi dr hab. Romuald Kotowski, dyrektor Instytutu Informatyki i Automatyki PWSIiP w Łomży oraz pomysłodawca matematycznych zmagań uczniów szkół ponadpodstawowych: gimnazjów, liceów i techników. – Naszym obowiązkiem jest rozwijać w młodzieży kreatywność i ciekawość świata, dlatego przykładamy olbrzymią wagę do treści zadań, proponowanych uczestnikom V Łomżyńskiego Konkursu Matematycznego. Przygotowujemy również bardzo atrakcyjne nagrody.

« · «« · 65 · 66 · 67 · 68 · 69 · 70 · 71 · 72 · 73 · 74 · »» · »
 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę