Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Elegancja i fantazja na studniówkach w I LO oraz II LO w Łomży

cz pon, 25 stycznia 2016 09:36

- Moja babcia ostrzegała mnie dość poważnie, że przed studniówką nie idzie się do fryzjera, bo fakt obcięcia włosów może równać się faktowi oblania matury – mówi radośnie Mateusz Blacha, który z koleżankami i kolegami z klasy III E w I LO im. Tadeusza Kościuszki w niebanalny wieczór ruszył do poloneza na studniówce 102 dni przed maturą. - Trudno, złamałem przesąd przedmaturalny, aby elegancko wyglądać w towarzystwie mojej partnerki, i koleżanki od 12 lat, Oli Chendoszko z III C. Studniówkę powinno przeżywać się raz w życiu, i to swoją, w szkole, bo dodaje to wyjątkowości przeżycia dorosłego balu, który zostanie na zawsze wśród niezapomnianych wspomnień młodości.

6-latek w Łomży idzie do szkoły - władza zdecydowała

cz pt, 22 stycznia 2016 12:40

Wszystkie dzieci 6-letnie z Łomży 1 września pójdą do szkoły – to już pewne. Dr Agnieszka Muzyk, zastępca prezydenta Łomży ds. edukacji, mówiła podczas konferencji prasowej, że w związku ze zmianami w prawie i umożliwieniem rodzicom decydowania o tym czy ich dzieci zaczną naukę w klasie 1 szkoły podstawowej jako 6-cio, czy 7-letnie, od 1 września we wszystkich podstawówkach w mieście zostaną utworzone klasy „zerowe” do których trafi reszta 6-latków. - Widzimy zadanie do wykonania. Zadanie zostanie wykonane – mówiła Muzyk dodając, że "to zmiana absolutnie słuszna bo rodzic musi mieć prawo decydowania kiedy dziecko rozpoczyna naukę w szkole".

S[omething] Q[uite] L[ogical]

cz śr, 20 stycznia 2016 14:32

Marzysz o pracy przy programowaniu hurtowni danych? Masz ambicje być najlepszym w tym co robisz? Już dziś zacznij uczyć się jak wykorzystać język SQL! Capital Service S.A. zaprasza na bezpłatne warsztaty programowania.

Kosztowne rachunki sprzed lat

cz wt, 19 stycznia 2016 16:11

CNiB Żak, SWEiRP, ZDZ – to niektóre firmy i organizacje, które zajmują się edukacją w Łomży i którym miasto w ostatnich pięciu latach musiało wypłacać – na podstawie wyroków sądów, pozasądowych ugód czy porozumień – ponad 3 miliony złotych z racji wcześniej źle skalkulowanych dotacji. Kolejny milion na rzecz SSP Stopka mamy spłacić w ratach rozpisanych do 2019 roku. Okazuje się, że to jeszcze nie wszystkie edukacyjne zaszłości do rozliczenia. Tuż przed końcem 2015 roku „ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty” do ratusza wysłał „Edukator”. Stowarzyszenie, które prowadzi dwa przedszkola w mieście, żąda ponad 780 tys. zł plus odsetki za zaniżenie dotacji edukacyjnej w latach 2009-2012.

Do szkoły trzeba dojrzeć

cz wt, 19 stycznia 2016 08:19

Od września obowiązek nauki w szkole ponownie będzie dotyczył dzieci 7-letnich. Prawo nauki dla 6-letnich w klasie 1. szkoły podstawowej też zostało zachowane, jeśli dziecko miało wychowanie przedszkolne, a jeśli nie – to z opinią z poradni psychologiczno-pedagogicznej o dojrzałości szkolnej. Decyzja o tym, czy można dziecko wcześniej posłać do szkoły, należy do rodziców. Psycholog Anna Sobocińska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Łomży radzi, aby ta decyzja wiązała się z dojrzałością emocjonalną dziecka.

Powitanie roku przez młodych muzyków

cz pon, 18 stycznia 2016 08:14

Kolędami i piosenkami bożonarodzeniowymi powitali rok 2016 uczniowie Społecznego Ogniska Muzycznego w Łomży. Młodzi muzycy zagrali też popularne przeboje, jazzowe standardy i utwory klasyczne, prezentując się zarówno w występach solowych, jak i większych składach, z finałowym popisem 9 skrzypaczek w amerykańskiej kolędzie z XIX wieku. – Koncert noworoczny to już nasza tradycja – mówi Artur Głębocki, prezes Łomżyńskiego Towarzystwa Muzycznego. – Dzieci przygotowują się u nas do dwóch głównych koncertów: noworocznego i kończącego rok szkolny, ale jest to tylko dopełnienie naszej codziennej pracy i możliwość pokazania postępów naszych podopiecznych!

Ceniony matematyk Czesław Łada (+ 74) – nie żyje...

cz nie, 17 stycznia 2016 15:39

Długoletni nauczyciel matematyki i wicedyrektor I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży zmarł w piątek, 15. stycznia w Warszawie. - Wspaniały wychowawca i bardzo dobry kolega, troszczył się zarówno o autorytet szkoły, jak i dobro każdego ucznia – wspomina Czesława Ładę (1941 – 2016) Zygmunt Zdanowicz, dyrektor „Pierwszego” w latach 1978 – 2004. W niedzielę wystawienie ciała, w poniedziałek pogrzeb Wychowawcy.

Dylematy rodziców 6- i 7-latków

cz cz, 14 stycznia 2016 16:52

Rodzice sześciolatków do końca marca mają prawo wybrać, czy ich dzieci zostaną w przedszkolu – jeśli będzie taka możliwość, czy pójdą do szkolnej zerówki - jeśli zerówki będą w szkołach, czy od razu do klasy pierwszej. Rodzice siedmiolatka zastanawiają się, czy ich pociecha ma powtarzać klasę pierwszą, czy normalnie zdać do klasy drugiej, bo w tym roku szkolnym obowiązkową naukę w szkole zaczynały 6-latki. Powrót do obowiązku szkolnego siedmiolatków od roku szkolnego 2016 / 2017 rodzi pytania, na które dziś odpowiedzi nie zna chyba nikt w mieście. Ratusz o sytuacji na tym polu zamierza informować pod koniec stycznia.

Pierwsze w mieście, czwarte w województwie

cz cz, 14 stycznia 2016 12:41

I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łomży pozostaje najlepszym ogólniakiem w mieście. W najnowszym rankingu liceów wydawnictwa Perspektywy zajęło 79. miejsce w kraju. To awans w stosunku do ubiegłego roku o 11 pozycji. Drugie z Łomży jest II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej, które w tym roku zastało sklasyfikowane na 223. miejscu wobec 371 przed rokiem. Wśród łomżyńskich techników tym razem najlepiej wypadł „ekonomik” - 126. pozycja, a „mechaniak” spadł na 147 miejsce.

Do szkoły później

cz cz, 07 stycznia 2016 16:09

Prezydent Andrzej Duda podpisał uchwalone przez parlament pod koniec 2015 roku ustawy znoszące obowiązek szkolny dla 6-latków i przedszkolny dla 5-latków. Nowe przepisy wejdą w życie 14 dni po publikacji, ale będą skutkowały od września. Zmiany dotyczą także dzieci, które już poszły do szkoły. Te urodzone w 2009 r., które rozpoczęły naukę jako 6-latki w roku szkolnym 2015/2016 będą mogły, na wniosek rodziców złożony do 31 marca 2016 r., kontynuować naukę w pierwszej klasie w kolejnym roku. Analogiczne uprawnienie otrzymali rodzice dzieci urodzonych w pierwszej połowie 2008 r., które w tym roku szkolnym poszły do drugiej klasy - na wniosek rodziców będą mogły kontynuować naukę w tej samej klasie w kolejnym roku.

Likwidacja gimnazjów? Co o tym sądzą ich dyrektorzy z Łomży

cz cz, 07 stycznia 2016 13:41

Trzeba poczekać na konkretniejsze sygnały ze strony władz rządowych, bo na razie brakuje faktów do dyskusji – to pierwszy wniosek z wypowiedzi, jakich udzielili nam dyrektorzy: Teresa Kurpiewska z PG nr 1, Jolanta Kowalewska z PG nr 2, Irena Zwornicka z PG nr 3 i Marek Ciecierski z PG nr 6 w Łomży. Niektórzy obawiają się, że w wyniku zmian wielu nauczycieli może stracić pracę. Inni mają nadzieję, że jeśli przywróci się ośmioklasowe podstawówki, zapobiegnie się problemom jakie rodzą się wśród gimnazjalistów.

Świąteczna zbiórka żywności w Wecie

cz pon, 21 grudnia 2015 08:59

Niemal 380 kg żywności zebrali uczniowie Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży w ramach świątecznej akcji Szkolnego Koła Caritas. W ten sposób przygotowano paczki dla 35 najbardziej potrzebujących rodzin - uczniów szkoły.

Marta Ramotowska z Łomży w finale Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

cz pt, 18 grudnia 2015 14:16

Marta Ramotowska maturzystka Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży jako jedyna reprezentantka województwa podlaskiego zakwalifikowała się do finału ogólnopolskiego turnieju wiedzy logistycznej. O miejsce w nim starało się niemal 7500 młodych logistyków. Sztuka ta udała się jedynie 59 osobom.

„Jestem, więc zmieniam”

cz pt, 18 grudnia 2015 08:57

Pod koniec listopada otrzymali nagrodę w konkursie EDUinspiracje, organizowanym przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, a już prowadzą kolejny projekt tym razem dotyczący rozwoju politycznego i budowania demokracji przez młodzież. Mowa o Stowarzyszeniu Youth Human Impact z Łomży, które przy wsparciu środkami z programu Erasmus + prowadzi projekt „Jestem, więc zmieniam”.

O Mickiewiczu wiedziała prawie wszystko

cz śr, 16 grudnia 2015 08:42

Gabriela Wawrzyniak, uczennica V klasy Szkoły Podstawowej nr 10 im. Jana Pawła II w Łomży, zwyciężyła w VII Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Adamie Mickiewiczu. W konkursie organizowanym przez noszącą imię wieszcza Szkołę Podstawową nr 7 pokonała 14. rywali, zdobywając w teście aż 86 z 87 możliwych punktów. – Było trochę trudnych pytań, ale dałam radę! – mówi Gabriela Wawrzyniak. – Najlepiej było pewnie ze znajomością utworów, trudniejsze trochę było o życiorysie Adama Mickiewicza. Długo się przygotowywałam, nawet wczoraj czytałam i siedziałam do późna w nocy, ale było warto, bo poza nagrodami dowiedziałam się sporo o Mickiewiczu!

Miejska wigilia oświatowa w Hali Olimpijczyków Polskich

cz pon, 14 grudnia 2015 15:31

„Cieszmy się, bawmy się, wszystko się raduje, bo od dziś na świecie Pan Jezus króluje” - w radosny nastrój wprowadziła pastorałka chóru Szkoły Podstawowej nr 9 w Łomży pod kierownictwem Ewy Urbanowskiej, który podczas miejskiej wigilii oświatowej wystawił z recytatorami jasełka dla około 100 dyrektorów, wicedyrektorów, pedagogów łomżyńskich przedszkoli i szkół. - Dziękuję Państwu, że pochylacie się nie tylko nad najlepszymi, ale że udzielacie też wsparcia tym uczniom, którzy nie otrzymują go w rodzinach – mówiła wiceprezydent Łomży Agnieszka Muzyk, akcentując wartość i efektów kształcenia, i troski wychowawczej, aby dzieci i młodzi mogli uniknąć błędów życiowych.

Na oświatę wydajemy więcej...

cz pon, 14 grudnia 2015 10:58

Łomża należy do miast, które najwięcej wydają na oświatę w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W 2014 mroku było to 1929,36 zł. Tylko 9. polskich miast i w sumie 32 samorządy w kraju wydawało więcej wynika z zestawienia na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Na budowę sali gimnastycznej przy SP 7 prezydent dał... 1,5% kosztów

cz pt, 11 grudnia 2015 09:07

100 tysięcy złotych na budowę hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 7 w Łomży, czyli kwotę odpowiadającą ok. 1,5% kosztów, zaproponował prezydenta Mariusz Chrzanowski w zapowiadanej przed tygodniem autopoprawce do projektu budżetu miasta na przyszły rok. Wartość inwestycji to ponad 7,4 mln zł. Prezydent większe środki na halę chce wydawać w latach 2017 i 2018 – po 3,6 mln zł rocznie. Rada rodziców „siódemki” o przyspieszenie inwestycji poprzez zwiększenie środków na przyszły rok zabiegała podczas posiedzeń komisji edukacji oraz sportu Rady Miasta. Zyskali „obietnicę”, że władze miasta dołożą starań, aby budowę zacząć i skończyć jak najszybciej.

Aniela Malanowska jest patronką Muzeum I LO w Łomży

cz wt, 08 grudnia 2015 08:08

Uczniowie mówili o niej Anielka lub żartobliwie: Mela. Łatwo się domyślić, dlaczego, kiedy zadrze się w górę głowę, wysoko, nad drzwiami z tabliczką „Muzeum Szkoły im. Anieli Malanowskiej”. - Dzięki niej w „Głosie Ucznia” ujrzały światło dzienne moje opowiadania, Mela zachęcała mnie do pisania, na lekcjach zaczęła się przygoda z zawiłościami gramatyki, spotkania z bohaterami lektur, potem odkrywaliśmy gwarę mieszkańców regionu, opiekowała się też kabaretem... - takie historie z młodości odkrywała Barbara Pietruszewska, anglistka w I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, podczas nadania sali muzealnej na parterze imienia ukochanej polonistki. - Ona ukształtowała mnie na humanistkę. Naprowadzała, doradzała, nie narzucała zdania, przekazywała wiedzę, umiejętności, postawy... Pani Profesor, wierzę, że będzie Pani dobrym duchem naszego muzeum.

Polska unika decyzji o budowie elektrowni jądrowych

cz pon, 07 grudnia 2015 08:29

- Po wizycie „atomowego autobusu” w szkole mam same pozytywne wrażenia, chociaż... na jednej lekcji nie uda się dokładnie zwiedzić całej wystawy ze stanowiskami naukowców z Fundacji Forum Atomowe – mówi Tomasz Konopko, pierwszoklasista I LO imienia Tadeusza Kościuszki w Łomży, gdzie na 4 godziny w piątek sala gimnastyczna zamieniła się w laboratorium do eksperymentów i przedziwnych urządzeń do prowadzenia badań nad energią i promieniowaniem. - Bardzo ciekawe przedsięwzięcie, bo możemy się dowiedzieć ciekawych rzeczy nie z podręcznika czy wykładu, ale z doświadczenia i obserwacji. Na to zazwyczaj na biologii, chemii czy nawet fizyce nie mamy czasu.

« · «« · 59 · 60 · 61 · 62 · 63 · 64 · 65 · 66 · 67 · 68 · »» · »
 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę