środa, 10 lutego 2016 napisz DONOS@
Wyszukiwarka
Wczytanie

Prawdziwa Szkoła Dam powstaje właśnie w Łomży

Małgorzata Rytel, psycholog
so, 27 września 2014 21:00

Nowatorski pomysł, kilkunastoletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz zachęta ze strony rodziców – oto niektóre z powodów, jakie znana i ceniona łomżyńska psycholog Małgorzata Rytel wzięła pod uwagę, tworząc pierwszą Szkołę Dam w Łomży.
- Jestem matką trzech synów, ale tęskniłam zawsze, żeby urodzić córeczkę... – podaje jeszcze jeden trop swego śmiałego pomysłu, na który nie wpadł dotąd nikt w Łomży. - Córeczkę taką jak ja, gdy byłam małą dziewczynką: uroczą, wdzięczną, inteligentną, rezolutną i dowcipną. Współczesne mamy są zabiegane, więc wspólnymi siłami łatwiej nam będzie w soboty zrobić ciekawe i mądre zajęcia dla naszych małych księżniczek.


Przedszkole Niepubliczne „Nutka”

pt, 26 września 2014 11:55

Wybór właściwego przedszkola często spędza rodzicom sen z powiek. Jednak teraz podjęcie odpowiedniej decyzji jest znacznie łatwiejsze, dzięki nowo powstałemu Przedszkolu Niepublicznemu Nutka. Prowadzona przez specjalistów placówka oferuje bowiem bardzo bogaty program zajęć dla maluchów, w tym wiele takich, które nie są prowadzone w innych łomżyńskich przedszkolach. Będą też prowadzone specjalistyczne zajęcia terapeutyczne dla dzieci dotkniętych autyzmem. Wszystkie zajęcia dodatkowe i terapeutyczne będą całkowicie bezpłatne, w ramach comiesięcznej – wyjątkowo konkurencyjnej – opłaty za przedszkole. Dlatego jeśli zależy ci na tym, by twoje dziecko rozwijało się w optymalnych warunkach i jak najbardziej efektywnie spędzało czas w przedszkolu – dzwoń już teraz, bo decyduje kolejność zgłoszeń!


W „Ekonomiku” każda przerwa trwa aż 300 sekund

Paweł Drożyner, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Łomży
wt, 23 września 2014 08:27

Nowatorskie rozwiązanie zastosowała dyrekcja łomżyńskiego „Ekonomika”, wprowadzając w tym roku pięciominutowe przerwy pomiędzy lekcjami. Trzysta sekund musi starczyć 648 uczennicom i uczniom na: spakowanie się po lekcji, przejście z pracowni do pracowni, czasem na innym piętrze, na zjedzenie w biegu drugiego śniadania lub skorzystanie z toalety.
- Jednak długa przerwa w dalszym ciągu trwa 20 minut, tj. od godziny 10.25 do 10.45 – zastrzega Paweł Drożyner (lat 53), dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Łomży.


Zabrakło(by) na nauczycielskie pensje?

wt, 23 września 2014 08:14

O ponad 2,5 mln zł prezydent chce zwiększyć tegoroczne wydatki szkół. Wniosek o zmiany w budżecie miasta trafił już do radnych. Pieniądze potrzebne są przede wszystkim na pensje nauczycieli. Najwięcej brakuje w przedszkolach i podstawówkach, ale dodatkowe środki są potrzebne prawie w każdej miejskiej szkole i placówce oświatowej.


Niemcy z Polakami odnawiają skansen w Nowogrodzie

Sebastian Vaupel
pt, 19 września 2014 15:58

- Cieszę się, że należę do polskiej grupy w wymianie z Niemcami, ponieważ to okazja, aby oderwać się od szkoły, poznawać nowych ludzi lub... przypomnieć sobie starych – śmieje się 18-letni Dawid Gumiński, uczeń technikum geodezyjnego w Zespole Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży, który tydzień spędzi w Nowogrodzie i na wycieczkach do Łomży, Drozdowa i Warszawy. Razem z Dawidem bawić się, pracować, zwiedzać i uczyć języków będzie jedenaścioro uczniów ZSDiG oraz 12-osobowa grupa uczniów szkoły wielozawodowej z Bilberge w Niemczech. Główne zadanie to remont zabytków architektury drewnianej w Skansenie Kurpiowskim im. Adama Chętnika z 1927 r.


Owoce i warzywa w szkole

śr, 17 września 2014 09:05

Ponad 1700 uczniów łomżyńskich podstawówek w szkołach będzie otrzymywało owoce i warzywa. Wszystkie miejskie szkoły podstawowe zgłosiły się do udziału w programie „Owoce i warzywa w szkole”. Dzieci w ramach programu będą otrzymywały przez 10 tygodni w semestrze bezpłatnie po 2 lub 3 porcje owocowo-warzywne, w których skład będą wchodziły: jabłka, gruszki, truskawki, borówki amerykańskie, marchew, rzodkiewka, słodka papryka, kalarepa, pomidorki, sok owocowy, warzywny lub owocowo-warzywny. Koszt takiej porcji to 1,6 zł, a płaci za nie Agencja Rynku Rolnego.


Zajęcia w szkole są i muszą być bezpłatne...

wt, 16 września 2014 10:04

Rodzice uczniów w podstawówkach nie mogą finansować zajęć obowiązkowych. Żadnych - nawet wuefu - twierdzi Ministerstwo Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty w Białymstoku. Inaczej było i to przez długie lata, w Szkole Podstawowej nr 10 w Łomży. Rodzice dzieci z najmłodszych klas płacili za dwie z trzech godzin wychowania fizycznego, bo w ich ramach w pobliskim Regionalnym Ośrodku Kultury dzieci uczyły się tańczyć. Gdy po informacji od jednego z rodziców zapytaliśmy, jak to jest możliwe, w szkole natychmiast z tych zajęć zrezygnowano.


„Weta” szykuje się na 65 lat!

pt, 12 września 2014 08:50

„Z przeszłości przyszłość” to hasło przypadającego w przyszłym roku jubileuszu 65-lecia łomżyńskiej „Wety”, czyli dziś Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży. W szkole już rozpoczęto przygotowania do tego wydarzenia. Szkoła apeluje do jej absolwentów aby zechcieli podzielić się wspomnieniami, zachowanymi fotografiami i pamiątkami z lat szkolnych.


Powszechna agresja w szkole

wt, 09 września 2014 12:20

Około 10 proc. polskich uczniów jest systematycznie dręczonych, przemoc werbalna jest powszechna, lecz wbrew doniesieniom skala przemocy w polskiej szkole nie wzrasta – wynika z analizy Instytutu Badań Edukacyjnych, w której podsumowano dotychczasowe badania i dane.
- Choć z pewnością to, że nie można mówić o nasileniu problemów, może cieszyć, to należy zauważyć, że brak zmian oznacza również, że w ostatnich latach nie nastąpiła poprawa sytuacji polskich uczniów i nadal spora część uczniów doświadcza na porządku dziennym agresji werbalnej” – zaznacza jednak w raporcie autorka analizy IBE.


Zabrakło miejsca w... świetlicy

pon, 08 września 2014 14:13

Do redakcji zadzwonił człowiek z alarmem: w Szkole Podstawowej nr 4 w Łomży nie przyjmują do świetlicy dzieci samotnych ojców oraz bezrobotnych matek. - To jak ci ojcowie mają znaleźć sobie drugą połówkę, a matki szukać czy pójść do pracy...? - dopytywał pełen pretensji głos w słuchawce. - W tym roku szkolnym przyjęliśmy do świetlicy 125 dzieci, czyli o 50 więcej niż w ubiegłym roku szkolnym; istniały trzy grupy, a utworzyliśmy pięć, i na tyle mamy zgodę od organu prowadzącego, jakim jest Urząd Miejski w Łomży – odpowiada dyrektor SP Nr 4 Iwona Borawska. - Dla 12 dzieci zabrakło miejsc, bo w pierwszym rzędzie przyjmowaliśmy dzieci, których oboje rodzice pracują... Ale sytuacja w świetlicy jeszcze ciągle się zmienia, a nieprzyjęte dzieci są na listach rezerwowych.


Tydzień z królową nauk

pon, 08 września 2014 09:53

„W każdej wiedzy jest tyle prawdy, ile jest w niej matematyki” - mawiał Immanuel Kant. O tym, że matematyka jest królową nauk wiedzą nie tylko filozofowie. Młodzi, którzy interesują się matematyką mają okazję poznać ją bliżej. Po raz trzeci I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łomży organizuje Obóz Matematyczny w Nowogrodzie. Obóz skierowany jest do zainteresowanych matematyką licealistów oraz wybijających się gimnazjalistów.


Przełamywać stereotypy

nie, 07 września 2014 09:59

Kilkudziesięcioosobowa grupa uczennic z miasteczka Bet Shemesh niedaleko Jerozolimy odwiedziła Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Łomży. Uczniowie wspólnie się uczyli, bawili ale także zwiedzali miejsca w Łomży związane z nieistniejąca już w mieście społecznością żydowską i wspólnie modlili się.
- Spotkania z młodzieżą izraelską pomagają nie tylko poszerzać wiedzę historyczną i kulturową, doskonalić język angielski , lecz co najważniejsze , przełamywać stereotypy i otworzyć się na drugiego człowieka – podkreślają nauczyciele z „Katolika”.


Składajcie wnioski o „Wyprawkę 2014”

cz, 04 września 2014 08:17

- Zgodnie z programem „Wyprawka szkolna 2014” nie tylko osoby o skrajnie niskich dochodach mogą ubiegać się o zwrot części kosztów poniesionych na zakup podręczników – przypomina nam Tomasz Elbanowski, prezes Stowarzyszenia „Rzecznik Praw Rodziców”. - O dofinansowanie bez względu na kryterium dochodowe mają prawo starać się także rodziny wielodzietne, rodzice dzieci niepełnosprawnych oraz w trudnej sytuacji życiowej. W tym roku, jak w latach ubiegłych, rząd nie prowadzi żadnej kampanii informacyjnej, stąd wiele osób nie wie, że może skorzystać z refundacji.


Wiedza za młodu to solidny fundament na całe życie

Przyszli logistycy zapisywali plan lekcji w smartphonac
pon, 01 września 2014 13:27

W inauguracji nowego roku szkolnego w województwie podlaskim uczestniczyło około 145 tysięcy uczniów, w tym 16 tysięcy pierwszoklasistów, z którymi lekcje do następnych wakacji poprowadzi około 24 tysiące nauczycieli i pedagogów. Młodzi ludzie i ich przewodnicy przez rozległe obszary wiedzy i kultury ludzkości mieli wyjątkowo słoneczne tego roku wakacje, jednak słońce nad Łomżą zaświeciło dopiero po oficjalnym rozpoczęciu nauki, przez 10 tysięcy 758 uczniów, których rok temu było 11 405. Tendencja niżu demograficznego dotarła także do "Ekonomika" przy Kopernika.


Kalendarz roku szkolnego 2014/2015

Uroczysty początek roku szkolnego w SP4 im. Władysława Andersa w Łomży
pon, 01 września 2014 13:05

187 dni nauki szkolnej pozostało jeszcze do końca roku szkolnego. Ten właśnie się zaczyna, ale niektórych bardziej niż dni nauki interesuje kiedy będzie wolne. Generalnie rzecz ujmując do wakacji będzie ich w sumie 101 dni wolnych od nauki. Poza sobotami i niedzielami wliczane są w to święta i ferie. Pierwsza okazja do wolnego będzie już 14 października (wtorek) gdy wypada Dzień Nauczyciela, który zgodnie z zapisami ustawy „jest dniem wolnym od zajęć lekcyjnych dla wszystkich pracowników oświaty”.


Mianowani do rozwoju osobowości ucznia

pt, 29 sierpnia 2014 12:57

- Mam bardzo dużą satysfakcję, że bez żadnych przerw i po kolei w ciągu sześciu lat przeszłam trzy ważne etapy w karierze nauczycielskiej: rok stażysty, dwa lata nauczyciela kontraktowego i trzy lata przygotowania do uzyskania tytułu nauczyciela mianowanego – wyjawia z uśmiechem Marta Biedrzycka (lat 30) z Kolna, która rozpoczyna 1. września siódmy rok szkolny jako nauczycielka w najmłodszych klasach Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży i od wiceprezydent miasta Mirosławy Kluczek otrzymała akt mianowania. Dla niej i 28 pedagogów, uczących od przedszkola po szkoły ponadgimnazjalne, oznacza to nie tylko awans zawodowy, ale również wyższą o 316 zł pensję.


Sześciolatki nie uratują szkolnictwa

Mirosława Kluczek, zastępca prezydenta Łomży do spraw edukacji
pt, 29 sierpnia 2014 09:26

Obowiązkowe posłanie połowy 6-latków, wraz z całym rocznikiem 7-latków, do pierwszej klasy szkoły podstawowej, choć doprowadziło do zwiększenia liczby klas pierwszych, nie odwróciło negatywnej tendencji spadku liczby uczniów w szkołach Łomży. Od poniedziałku naukę we wszystkich typach szkół rozpocznie mniej niż 11 tysięcy dzieci i młodzieży. To o około 650 osób mniej niż przed rokiem. Spadek jest wyraźny mimo zapisania do pierwszej klasy szkół podstawowych 282 sześciolatków. Tylko 23 z nich trafiło tam z woli rodziców, reszta z prawnego przymusu.


Warsztaty z góralami i wirtuozami

nie, 17 sierpnia 2014 15:08

Uczniowie szkół muzycznych z całej Polski zjechali do Łomży na IX Ogólnopolskie Warsztaty Muzyczne. Przez 10 dni będą nie tylko doskonalić swe umiejętności w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia, ale też zwiedzać Łomżę i jej okolice, poznawać kulturę i sztukę ludową naszego regionu i Beskidów Zachodnich. Dwukrotnie zagrają też koncerty dla mieszkańców Drozdowa i Łomży.
– Zaczynamy 9 edycję warsztatów dla uczniów i nauczycieli szkół muzycznych – mówi Dorota Sroczyńska, wybitna altowiolistka, pedagog i dyrektor artystyczny warsztatów. – Cieszę się bardzo, że ponownie, bo już po raz trzeci, odbywają się one w Łomży!


Wymarzona przeprowadzka OKE do gmachu po „Drzewnej”

Czesław Jabłoński, kierownik wydziału organizacyjno - administracyjnego OKE w Łomży
nie, 10 sierpnia 2014 10:47

Puste, opuszczone pokoje, wytarte wykładziny, jasne plamy po obrazach i kartony pełne pożółkłych papierów. Samotne kwiaty w doniczkach na parapetach... Krajobraz po bitwie...? W pewnym sensie tak. Po czterech latach remontu od piwnic po dach nadeszła przeprowadzka! Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży przeniosła się z biurowca urzędu wojewódzkiego przy ulicy Nowej do swojej nowej siedziby – ponad 100-letniego budynku dawnej szkoły "Drzewnej" przy alei Legionów.


77 pokojów, bar i sala fitness w nowym akademiku PWSIiP

pt, 08 sierpnia 2014 15:07

- Stary budynek z lat 70. o powierzchni 10 tysięcy mkw. był trudny w remoncie, lecz myślę, że z wszystkimi pracami zdążymy do połowy września, aby od października 154 studentów zamieszkało w eleganckim i nowoczesnym akademiku PWSIiP – mówi Edward Bochenko (lat 59), kierownik działu inwestycji Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Wartość adaptacji i modernizacji internatu przy ul. Wiejskiej 16 to 11 mln 300 tys. zł, w tym dofinansowanie z ministerstwa nauki wynosi 9 mln 200 tys. zł. Prace idą zgodnie z planem na trzech kondygnacjach i parterze, dokąd wchodzi się przez wyniosły, przeszklony i jasny hol po wysokich schodach od strony łącznika między gmachem głównym a dawną kotłownią i stołówką. Projektanci dodali w ten sposób akademikowi lekkości i przestrzeni, nie zapominając też o niepełnosprawnych, a studenci mogą już składać wnioski o miejsce w nowym akademiku.


« · «« · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · »» · »
 
160108040238.jpg
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0