środa, 29 marca 2017 napisz DONOS@
Wyszukiwarka
Wczytanie

Magisterka z bezpieczeństwa wewnętrznego w Łomży

Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży
pt, 25 marca 2016 11:43

Polska Komisja Akredytacyjna pozytywnie zaopiniowała wniosek Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży odnośnie uruchomienia studiów magisterskich na „bezpieczeństwie wewnętrznym”. Dotychczas na uczelni tej można było studiować ten kierunek, ale były to trzyletnie studia I stopnia.


Jak to dawniej bywało…

cz, 24 marca 2016 11:29

Tradycją Szkoły Podstawowej nr 5 im. Stanisława Staszica w Łomży jest poznawanie dziedzictwa kulturowego naszego regionu. Tak też było przed tegoroczną Wielkanocą. Podczas specjalnego apelu uczniowie klas starszych przedstawili społeczności szkoły wiele zapomnianych już dzisiaj zwyczajów, m.in. topienie Judasza, wieszanie śledzia za to, że przez sześć niedziel „wyganiał” z jadłospisu mięso.


Aniela Wojciechowska - Mistrzem Ortografii Miasta Łomża

śr, 23 marca 2016 14:04

- Trzeba czytać dużo książek, najlepiej długich, pisanych mową literacką, chociaż wiele dzieci woli czytać książki pisane mową potoczną, bo tam jest łatwiejsze słownictwo, bez pułapek językowych – radzi Maciej Popielarczyk, trzecioklasista ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza w Łomży, gdzie w słoneczne przedpołudnie odbył się IV Miejski Konkurs Ortograficzny „Dyktando 2016”. Jury pod przewodnictwem Macieja Listowskiego przyznało chłopcu, Mistrzowi Ortografii „Siódemki”, tytuł Drugiego Wicemistrza Ortografii Miasta Łomża. Pierwszą Wicemistrzynią jest Natalia Pijanowska z SP nr 10, a Mistrzem Ortografii Miasta Łomża została Aniela Wojciechowska.


Młode orły zasłużyły na książki, plecaki, telefony i tablet

Michał Marcińczyk z SP 7 w Łomży, zdobywca 5 tytułów laureata wojewódzkiego konkursu przedmiotowego
wt, 22 marca 2016 16:01

Michał Marcińczyk po raz pierwszy tej zimy szusował na nartach w Dolomitach, choć od dziecka pływa pod żaglami. Piotrek Jacak nie mógł oderwać się od prasy specjalistycznej, gdyż interesuje się komputerami, telefonami i najnowocześniejszymi aparatami fotograficznymi. A Mateusz Niksa przygotowywał się do partii solowych i chóralnych, ponieważ nerw estradowy i sceniczny ma we krwi. Co łączy 13-letnich łomżyniaków? Są szóstoklasistami i laureatami wojewódzkich konkursów przedmiotowych. Zaświadczenia i nagrody wręczali młodym orłom w Szkole Podstawowej nr 10 w Łomży, m.in., kurator oświaty Jadwiga Mariola Szczypiń i wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.


Pierwszy wiosenny grill za nimi

wt, 22 marca 2016 14:43

Nadejście kalendarzowej wiosny w Łomży niecodzienny sposób uczcili uczniowie Hufca Pracy. W Zasadniczej Szkole Zawodowej ZDZ urządzono piknik z grillem. Piknik zakończył realizację międzynarodowego projektu realizowanego w ramach programu Ertasmus+ pt. „FUND - Finding Utilities for New Dreams”. Pierwszym etapem projektu było tygodniowe szkolenie w Holandii na temat poszukiwania sponsorów, a poszukiwanie sponsorów wiosennego grilla pierwszą okazją do praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy.


Trzylatki (nie) zmieszczą się w przedszkolach?

pon, 21 marca 2016 11:50

Dodatkowe około 200 miejsc dla trzylatków w łomżyńskich przedszkolach przygotują od 1 września władze miasta. Nowe grupy przedszkolne pojawić się mają w przedszkolach nr 1, 8 i 9, oraz w przedszkolu publicznym „Pinokio” TWP. Z wyliczeń ratusza wynika, że uruchomienie nowych oddziałów pozwoli na udostępnienie rodzicom trzylatków 437 miejsc w przedszkolach. Niestety większość nowych miejsc w przedszkolach powstanie poza osiedlami blokowisk, gdzie zapotrzebowanie na tego typu usługi jest największe.


Warsztaty ekologiczne w Drzewnej

pt, 18 marca 2016 13:02

Wykłady, prelekcje, ćwiczenia i konkursy. Przez dwa dni w Zespole Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży odbywały się 11. Warsztaty Ekologiczne dla gimnazjalistów z miasta i całego regionu.
- Chcemy was zarazić tematem ochrony środowiska, szczególnie wodą – mówiła Irena Zwornicka, dyrektor „Drzewnej” przypominając, że warsztaty związane są ze Światowym Dniem Wody, który rokrocznie obchodzony jest 22 marca.
Tematem przewodnim tegorocznych warsztatów ekologicznych jest „Woda i praca”.
- Woda jest podstawą życia człowieka i rozwoju cywilizacji – podkreśla Katarzyna Mieczkowska organizator warsztatów ekologicznych.


Prymusi „Jedynki” „wywołują ogromną radość i dumę”

fot. PG 1 Łomża
pt, 18 marca 2016 08:55

Magdalena Kalska i Wiktoria Śledziewska uczennice Publicznego Gimnazjum nr 1 w Łomży mają średnią ocen 5,5. To najlepsze uczennice w szkole. Tytuł prymusów „jedynki” w tym roku dostało w sumie 35 uczniów, których średnia ocen wyniosła co najmniej 5,0.
- Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Łomży to szkoła, która nie tylko przekazuje wiedzę, ale uczy też poruszania się we współczesnym świecie. To szkoła otwarta na tych, którzy mają twórcze podejście i chcą rozwijać swoje talenty i uzdolnienie na różnych płaszczyznach – mówiła Teresa Kurpiewska, dyrektor PG 1 dziękując najlepszym uczniom szkoły za osiągnięcia, które wywołują ogromną radość i dumę.


Świąteczne dyżury będą w niektórych szkołach...

cz, 17 marca 2016 09:15

Dwie szkoły podstawowe z Łomży planują zapewnienie opieki uczniom w czasie przerwy świątecznej – wynika z przekazanych dziś przez ratusz informacji. To szkoły podstawowe nr 9 i 10. Być może dołączy do tego jeszcze „4” - „jeśli ktoś z rodziców zgłosi potrzebę”. Jak przekazuje ratusz w większości miejskich szkół rodzice nie zgłosili potrzeby zaopiekowania się dziećmi w przerwie świątecznej, a „przepisy prawa nie zobowiązują publicznych szkół do organizowania zajęć wychowawczo - opiekuńczych w czasie przerw świątecznych”.


Podstawówka w Puchałach zostanie?

cz, 17 marca 2016 09:02

Podlaski Kurator Oświaty wydała negatywną opinię dotyczącą zamiarów zamknięcia Szkoły Podstawowej w Puchałach w gminie Łomża. To jednak z najmniejszych szkół, w której dziś, w klasach I – VI, uczy się ok. 40 uczniów. Wójt gminy Piotr Kłys zamiar likwidacji szkół tłumaczył „dobrem dzieci” i oszczędnościami. W Puchałach subwencja oświatowa pokrywa mniej niż 40% kosztów jej funkcjonowania.
- Biorąc pod uwagę ponoszone wydatki gminy na utrzymanie placówki, należy stwierdzić, że jest to znaczne obciążenie budżetu, jednakże zawsze należy brać pod uwagę dobro dziecka, a nie gminy. Każde dziecko bowiem nie jest wydatkiem, lecz inwestycją w przyszłość rodziny i społeczeństwa – napisała Jadwiga Szczypiń, Podlaski Kurator Oświaty, uzasadniając wydanie negatywnej opinii w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Puchałach.


Budynek na warsztatach z wieprzowiny w Łomży

śr, 16 marca 2016 17:07

- Mam dużą satysfakcję po zajęciach warsztatowych z wieprzowiny, bo pan Marcin Budynek jest zawodowcem w swoim fachu – tak ocenił „starszego kolegę” Dawid Wykowski, pierwszoklasista z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży, którego mistrz sztuki kulinarnej po warsztatach w Domku Pastora nazywał „perełką” i zaprosił na wakacyjne praktyki do tawerny Gruba Fisha w Augustowie. - Pan Budynek ma nie tylko sławne nazwisko, znane nam z programów telewizyjnych, ale dowiódł po raz kolejny swojej klasy w kuchni. Jest świetnie zorganizowany, miły i kulturalny, i sprawny manualnie: umie posługiwać się nożem każdej wielkości do każdej potrawy.


Szkoła zapewni opiekę nad dziećmi w Wielki Czwartek?

śr, 16 marca 2016 17:03

- Na wniosek rodziców dyrektorzy szkół mają zorganizować opiekę nad dziećmi w okresie przerwy świątecznej – wynika z odpowiedzi Ministerstwa Edukacji Narodowej na pytanie rodziców ucznia jednej z łomżyńskich podstawówek. Wiosenna przerwa świąteczna w szkołach zaczyna się w przyszły czwartek i trwa do wtorku 29 kwietnia włącznie. To oznacza, że przez trzy robocze dni szkoły mają wolne, a rodzice dzieci muszą zorganizować im opiekę
Ministerstwo edukacji podkreśla, że okres przerwy świątecznej jest to dla uczniów czas wolny od zajęć dydaktycznych, ale „nie jest to natomiast czas wolny od pracy dla nauczycieli” i jeśli dyrektor szkoły „nie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodziców” sugeruje interwencję u organu prowadzącego szkołę lub u kuratora oświaty.
Póki co ratusz nie odpowiedział nam na zadane w poniedziałek pytanie, czy w czasie przerwy świątecznej szkoły w Łomży będą zapewniały opiekę uczniom?


Warsztaty ekologiczne w Drzewnej

wt, 15 marca 2016 08:47

Już po raz 11. w Zespole Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży odbędą się warsztaty ekologiczne organizowane z okazji „Światowego Dnia Wody”. W czwartek i piątek uczniowie gimnazjów z Łomży i regionu będą mogli poszerzyć wiedzę o najbardziej potrzebnym elemencie środowiska przyrodniczego jakim jest woda.
- Podczas Światowego Dnia Wody przypominamy, że czysta woda jest życiem, a naszym obowiązkiem jest o nią dbać – podkreśla Katarzyna Mieczkowska organizator warsztatów ekologicznych.


Czas na przedszkole

pon, 14 marca 2016 10:11

We wtorek rusza rekrutacja do miejskich przedszkoli. Zapisów dokonują rodzice dzieci pierwszy raz idących do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Jak podaje ratusz, do publicznego przedszkola będą przyjmowani kandydaci zamieszkali na terenie Miasta Łomża, a rekrutacja będzie odbywała się przy wsparciu systemu elektronicznego z wykorzystaniem jednolitych kryteriów naboru do wszystkich przedszkoli.
I jeszcze jedna ważna sprawa - o przyjęciu nie decyduje kolejność zgłoszeń, a liczba punktów wyliczanych z kryteriów.


NIK alarmuje – Łomża ma za mało przedszkoli

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport o opiece przedszkolnej na terenie województwa podlaskiego
cz, 10 marca 2016 15:21

- Istnieje realne zagrożenie związane z zapewnieniem miejsc w przedszkolach wszystkim uprawnionym dzieciom – ostrzega Najwyższa Izba Kontroli i zaleca samorządom – także miastu Łomża - zintensyfikowanie działań na rzecz zapewnienia opieki tym dzieciom i stałej analizy potrzeb, uwzględniającej tendencje demograficzne i oczekiwania rodziców. - „Istniejąca baza oświatowa w Łomży (przedszkola i oddziały przedszkolne) nie umożliwia zagwarantowania wszystkim zameldowanym na terenie miasta dzieciom (w wieku trzech - pięciu lat) miejsc w przedszkolach publicznych od roku szkolnego 2017/2018” – czytamy w raporcie, który NIK opracowała we wrześniu ubiegłego roku, gdy prawo obligowało dzieci 6-letnie do pójścia do szkoły. W grudniu Sejm zniósł ten obowiązek i teraz także te dzieci mogą zostać w przedszkolach, co potęguje problem niedoboru miejsc.


Wspólne prace w „Drzewnej”

cz, 10 marca 2016 10:56

W Zespole Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży odbyły się pierwsze zajęcia w których uczniowie technikum technologii drewna wspólnie z uczniami z Zespołu Szkół Specjalnych z Łomży wykonywali budki dla ptaków i wypalali drewniane breloczki. Jak przekazują organizatorzy warsztatów, które mają być prowadzone cyklicznie, mają one wymiar zarówno edukacyjny, jak i integracyjny stwarzając sytuację, w której dzieci pełnosprawne i niepełnosprawne współpracują ze sobą wykonując różne zadania.


Przedszkole musi być blisko domu

cz, 10 marca 2016 10:46

Droga dziecka 5-letniego oraz spełniającego obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego z domu do placówki wychowania przedszkolnego nie powinna przekraczać 3 km – przypomina ministerstwo edukacji. Jeśli droga jest dłuższa obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dziecka lub zwrot kosztów przejazdu dziecka i opiekuna środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice.


Studia to patent na życie albo papierek dla formalności

Aleksandra Grądzka (II LO Łomża) i Marcin Świderski (III LO Łomża)
wt, 08 marca 2016 16:45

- Giełda pomysłów na życie to ciekawa impreza dla tych, którzy nie mają jeszcze „swojego” pomysłu na życie, po maturze – twierdzi Aleksandra Grądzka, maturzystka II LO w Łomży, uczestnicząca w spotkaniu z przedstawicielami 30 uczelni wyższych, na jakie zaprosiło III LO do sali gimnastycznej i pracowni drugoklasistów i trzecioklasistów liceów i czwartoklasistów techników z: Łomży, Pisza, Zambrowa i Jedwabnego. - Mam wyraźne zainteresowania: dziennikarstwem i mediami i w tym kierunku zamierzam rozwijać swoje pasje. Nie tylko dla mnie to okazja porozmawiania z ludźmi z różnych stron Polski, zastanowienia się, jakie ciekawe miasto wybrać do studiowania tego, co lubię.


Jan Paweł II - nasz rodak, święty i Słowianin

Uczestnicy wojewódzkiego etapu Ogólnopolskiego Konkursu „Papież Słowianin”
wt, 08 marca 2016 14:34

Jego celem jest rozbudzenie, na przykładzie osoby Karola Wojtyły – Jana Pawła II, świadomości możliwości twórczego wkładu w dzieje własnej ojczyzny i świata, ukazanie wzorca osobowego oraz podkreślenie, jak ważną rolę sprawuje nauczyciel i wychowawca w życiu młodego człowieka. W Publicznym Gimnazjum nr 1 im Noblistów Polskich w Łomży odbyły się wojewódzkie eliminacje Ogólnopolskiego Konkursu „Papież Słowianin”.


Zanim ruszy nabór do przedszkola

wt, 01 marca 2016 09:31

Za dwa tygodnie oficjalnie rozpoczną się postępowania rekrutacyjne do łomżyńskich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach oraz klas pierwszych szkół podstawowych. Wcześniej – na 7 dni – przed rozpoczęciem rekrutacji rodzice dzieci już chodzących do przedszkoli mają złożyć deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym przedszkolu. Jak podaje ratusz „przeprowadzenie tego procesu oraz opracowanie wzorów deklaracji leży w gestii dyrektorów przedszkoli”.


« · «« · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0