piątek, 29 kwietnia 2016 napisz DONOS@
Wyszukiwarka
Wczytanie

Sukces uczennic łomżyńskiej Wety

śr, 18 marca 2015 08:25

Karolina Kłosek i Milena Rybicka choć to jeszcze uczennice klasy trzeciej łomżyńskiej Wety już mają indeksy na studia. Obie kształcą się w zawodzie technik technologii żywności i kilka dni temu odniosły sukces w etapie centralnym XVII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Żywności.


Giełda Pomysłów w III LO na studencką przyszłość

Monika Zając, Mateusz Stasiak i Tomasz Grabowski
śr, 11 marca 2015 19:36

Po sali gimnastycznej III LO w Łomży jeżdżą sobie w najlepsze na świecie dwa łaziki marsjańskie: Magma i Hyperion od studentów Politechniki Białostockiej, które wygrały na pustyni Utah konkurs NASA. Niewielkie, jak postawiony na ziemi trochę większy wózek dla dziecka, tyle że na sześciu kółkach. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całego miasta przyglądają się popisom i slalomom naszpikowanych mechaniką i elektroniką srebrno-białych pojazdów, przechadzając się wśród stoisk 35 uczelni z całej Polski. Przedstawiciele rozdają, co się da: uśmiechy, foldery, długopisy, ołówki, breloki, smycze, jabłka i – rzadziej – koszulki, więc maturzysta Tomek Grabowski robi 50 pompek.


Ćwierć miliona na badania w PWSIiP

Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży
śr, 11 marca 2015 13:00

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży ponad 257 tysięcy dotacji na rozwój potencjału naukowego. To o 100 tysięcy więcej niż w ubiegłym roku.
– Dotacja przeznaczana jest na finansowanie publikacji naukowych, materiałów niezbędnych do wykonywania badań empirycznych, wyjazdów konferencyjnych, wewnętrznych projektów badawczych – mówi dr hab. Dariusz Surowik, pełnomocnik rektora ds. nauki i współpracy z zagranicą. - Oczywiście nasze ambicje naukowe rosną z roku na rok i dlatego oprócz puli ministerialnej, na wskazane cele przeznaczamy od lat także środki własne.


Czas zapisywać dziecko do przedszkola

Przedszkolaki
pon, 09 marca 2015 13:03

Zaczął się nabór na rok szkolny 2015 / 2016 w prowadzonych przez miasto Łomża 9 przedszkolach publicznych, które przygotowane są na przyjęcie 1 380 dzieci. Do 12. marca rodzice mogą składać deklaracje o pozostawieniu pociech w dotychczasowym przedszkolu albo ich przejściu do oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej. Od 16. marca do 27. marca będą prowadzone zapisy dzieci, idących po raz pierwszy do przedszkoli lub oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Zapewne problemy ze znalezieniem miejsc w przedszkolach będą mniejsze niż przed rokiem, gdyż sześciolatki idą obowiązkowo do klas pierwszych.


„Najsmaczniejsze pierogi z mięsem”

Marta Ziemczyk i Sylwia  Olbryś autorki „najsmaczniejszych pierogów z mięsem”
pon, 09 marca 2015 08:35

Pieróg pierogowi nierówny. Wiedzą o tym doskonale nie tylko smakosze. Ostatnio do boju na pierogi stanęli uczniowie klas technik żywienia i usług gastronomicznych łomżyńskiej „Wety”. Tym razem rywalizacja była jeszcze trudniejsza bo szkolny konkurs kulinarny nosił tytuł „Najsmaczniejsze pierogi z mięsem”.


Okrucieństwo w szkole, czyli dręczące słowo bullying

prof. dr hab. Jacek Pyżalski (fot. PWSIiP)
pt, 06 marca 2015 07:57

- Można przyjąć, że od lat w Polsce co dziesiąte dziecko w wieku szkolnym jest ofiarą przemocy, że zostało pobite, a co piąte było przemocy sprawcą, bo przemoc łatwiej wyzwala się w grupie – mówi prof. dr hab. Jacek Pyżalski, znany i ceniony pedagog specjalny Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i autor głośnej wśród pedagogów książki „Agresja elektroniczna i cyberbullying jako nowe ryzykowne zachowania młodzieży” (2012), który gościł pierwszy raz w Łomży z wykładem nt. przemocy rówieśniczej dla ponad 100 nauczycieli i dyrektorów szkół w PWSIiP. - Powszechne jest przesadzone przekonanie o skali agresji: fizyczna przeważa u chłopców i z wiekiem maleje, a słowna u dziewcząt i wraz z wiekiem rośnie. Najpowszechniejsza jest cyberprzemoc w Internecie i możemy przyjąć, że dotyczy połowy dzieci i młodzieży. Niestety, często nieświadomych zagrożeń.


Tablety za „wspaniały internet”

cz, 05 marca 2015 14:34

Troje uczniów Szkoły Podstawowej nr 9 w Łomży - Klaudia Grabowska, Patrycja Grzymała i Maciej Bączek - wygrało nowoczesne tablety. To nagrody główne w konkursie plastycznym pt. „Jaki wspaniały internet”. Konkurs zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku w ramach realizowanego za unijną dotację wartego kilkuset milionów złotych projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – Podlaskie”, w ramach którego budowane jest w regionie ponad 1850 km sieci internetu szerokopasmowego.


Wesoło i zdrowo w PWSIiP

wt, 03 marca 2015 14:30

Akademia Sześciolatka to cykl edukacyjnych spotkań dla najmłodszych organizowanych przez Państwową Wyższą Szkołę Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. W jej ramach wiedzę przez zabawę zdobywa ponad 600 przedszkolaków z łomżyńskich i okolicznych placówek. Dziś sześcioletni studenci dowiadywali się o zdrowym trybie życia. Specjalny spektakl pt. „Nikt z nas nie chce chorować, każdy pragnie zdrowie zachować” przygotowali studenci pielęgniarstwa Instytutu Medycznego PWSIiP.


„Cześć i chwała bohaterom”

wt, 03 marca 2015 08:49

Społeczność Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży włączyła się w obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W poniedziałek w szkole odbyło się spotkanie z profesorem Krzysztof Sychowicz z Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, który przypomniał uczniom sylwetki żołnierzy podziemia antykomunistycznego po II wojnie światowej, których władze PRL-u skazały na śmierć, zniesławienie i zapomnienie.


„Tacy jak my, tylko młodość mieli zupełnie inną...”

Dyrektor ZSTiO Artur Ciborowski
so, 28 lutego 2015 19:34

- Wolałbym zginąć w lesie od kuli wroga lub samemu sobie strzelić w łeb, niż zostać schwytanym, udręczonym w czasie przesłuchania i zakatowanym przez ubeków w więzieniu – takie oto refleksje snuje Łukasz Zysk, 21-letni uczeń z 4. klasy Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Łomży, gdzie młodzież uczestniczyła w V Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. - Wielu młodych jak ja, a często i młodszych, jak 18-letnia „Inka”, przyjęło Rosjan jako kolejnego okupanta po pięciu latach wojny i walki z Niemcami. Każdy, kto wchodził w konspirację z AK i NSZ, składał przysięgę wierności Ojczyźnie. Przysięgał na Boga walczyć o wolność Polski do ofiary z życia...


Czas pomyśleć o przedszkolu

pt, 20 lutego 2015 16:06

Dwa razy więcej punktów „za rodzeństwo” w tym samym przedszkolu i brak jakichkolwiek punktów „za rodziców studiujących zaocznie” – to główne zmiany w dodatkowych kryteriach uwzględnianych przy rekrutacji do miejskich przedszkoli. Projekt uchwały w tej sprawie ma być rozpatrzony przez radnych w najbliższą środę, a nabór na przedszkolaków ruszyć ma w połowie marca. Liczba miejsc w miejskich przedszkolach nie ulegnie zmianie – blisko 1400, ale w związku z obowiązkowym przejściem 6-latków do szkoły, znalezienie miejsca powinno być łatwiejsze niż rok temu.
W mieście działa także kilka przedszkoli niepublicznych, które są w stanie zapewnić opiekę dla ponad pół tysiąca dzieci i to – jak podkreślają ich dyrektorzy - bez dodatkowych kryteriów.


Mózg jak każdy nieużywany organ zanika!

pt, 20 lutego 2015 14:10

Pamięć w ciągu życia, wraz z wiekiem, ulega osłabieniu. Regularny trening mózgu może sprawić, że umysł na długo zachowa sprawność. Aby zatrzymać ten proces możesz wkuwać hasła ze słownika wyrazów obcych, pić lecytynę, jeść natkę pietruszki lub…


Konkurs z matmy dla gimnazjalistów, licealistów, techników

pt, 20 lutego 2015 08:03

- W czterech edycjach łomżyńskiego konkursu matematycznego wzięło udział kilkuset uczniów, zarówno z Łomży i województwa podlaskiego, jak i z bardziej odległych zakątków kraju – mówi dr hab. Romuald Kotowski, dyrektor Instytutu Informatyki i Automatyki PWSIiP w Łomży oraz pomysłodawca matematycznych zmagań uczniów szkół ponadpodstawowych: gimnazjów, liceów i techników. – Naszym obowiązkiem jest rozwijać w młodzieży kreatywność i ciekawość świata, dlatego przykładamy olbrzymią wagę do treści zadań, proponowanych uczestnikom V Łomżyńskiego Konkursu Matematycznego. Przygotowujemy również bardzo atrakcyjne nagrody.


„Drzewna” zostaje... na rok?

Zespół Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży
śr, 18 lutego 2015 16:05

Prezydent Łomży nie skierował na lutową sesję Rady Miasta projektu uchwały w sprawie zamiaru likwidacji szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych. Projekt takiej uchwały wraz z uzasadnieniem był przedstawiany przed styczniową sesją, ale na dzień przed obradami Rady Miasta, władze miasta zdecydowały się go wycofać. Miał powrócić - jak sądzono - w lutym, ale go nie ma. To oznacza, że szkoła w tym roku na pewno nie będzie likwidowana, bo prawo wymaga, aby uchwałę o zamiarze likwidacji podjąć pół roku wcześniej.
Wiceprezydent ds. oświaty Agnieszka Muzyk powtarza, że nie wycofuje się zamiaru koniecznej likwidacji szkoły, ani reformy całej oświaty w mieście, i mówi, że tylko odsunięto je na rok.


Zmarła niezapomniana polonistka „Trójki” Regina Kokoszko

Pogrzeb Reginy Kokoszko (+ 85)
pt, 30 stycznia 2015 13:23

- Pani Regina Kokoszko była bardzo dobrą polonistką, taka opinia towarzyszyła Jej przez wszystkie lata pracy w wówczas ośmioklasowej Szkole Podstawowej nr 3 w Łomży, dziś już nieistniejącej, na osiedlu „Waltera” - wspomina zmarłą 27. stycznia 2015 Reginę Kokoszko profesor językoznawstwa Henryka Sędziak. - Pracowałam jako metodyk języka polskiego w łomżyńskich szkołach średnich i zawsze było wiadomo, że jeśli jakieś dziecko w liceum czy technikum zna gramatykę ojczystą, to uczyła je Pani Kokoszko. Wiem od męża, że cenili tę polonistkę nauczyciele, rodzice i uczniowie.
Msza św. pogrzebowa w intencji Świętej Pamięci Reginy Kokoszko (+ 85) rozpocznie się w kaplicy na starym cmentarzu w Łomży w piątek, 30. stycznia, o godz. 14., po czym nastąpi pochowanie...


Nauczycielskich „czternastek” nie będzie

cz, 29 stycznia 2015 13:37

W tym roku miasto Łomża, po raz pierwszy od wielu lat, nie będzie musiało wypłacić dodatku uzupełniającego nauczycielom. Oznacza to, że średnio pensje łomżyńskich nauczycieli i to ze wszystkich grup, wyniosły powyżej średniej krajowej która wynosiła od 2 717,59 zł w przypadku nauczyciela stażysty do 5 000,37 zł nauczyciela dyplomowanego.


Olimpijczycy z I LO

wt, 27 stycznia 2015 08:08

Przemek Bugnacki i Anna Domian, trzecioklasiści z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, triumfowali w etapie okręgowym Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym w Białymstoku, zajmując dwa pierwsze miejsca i kwalifikując się do etapu centralnego. Dwoje uczestników Olimpiady Biologicznej również weźmie udział w etapie ogólnopolskim: druga w etapie okręgowym Weronika Wiśniewska z klasy III oraz drugoklasista Artur Ramotowski, który zmagania w Białymstoku ze starszymi rywalami zakończył na szóstym miejscu.


Huczna studniówka 2015 do białego rana w I LO w Łomży

pon, 26 stycznia 2015 08:12

- Studniówka to wyjątkowy, jedyny i niepowtarzalny bal w życiu – mówiła do ok. 200 maturzystów, ich partnerek i partnerów, nauczycieli oraz rodziców gospodyni „ze strony rodzicieli” Małgorzata Wojewoda w zabytkowej auli I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, gdzie przed polonezem były podziękowania i wręczanie kwiatów przez młodzież i rodziców dyrekcji i wychowawcom. - Ten bal to podsumowanie Waszej trzyletniej pracy, ale i zapowiedź zbliżającego się egzaminu maturalnego.


Likwidacji „drzewnej” nie będzie. Przynajmniej teraz.

Zespół Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży
wt, 20 stycznia 2015 18:00

- Podczas jutrzejszej (w środę 21 stycznia) sesji Rady Miasta złożę wniosek o zdjęcie z porządku obrad punktu dotyczącego zamiaru likwidacji szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych – oznajmiła wiceprezydent Łomży Agnieszka Muzyk. Deklaracja padał podczas popołudniowego posiedzenia komisji edukacji RM na której miał być omawiany temat „likwidacji” szkoły. Komisja, na której posiedzeniu zjawiło się kilkunastu nauczycieli z „drzewnej” na wniosek wiceprezydent też przerwała swoje obrady na 3 tygodnie.


Studniówka to jedyny taki bal w życiu

Studniówka w I LO (fot. archiwum)
wt, 20 stycznia 2015 13:53

Przewodnicząca samorządu uczniowskiego I LO Magda Szczurek z koleżankami obmyśla projekty eleganckiej dekoracji do sal: klasy i profesorów. Przemek Bugnacki układa mowę gospodarza balu, którą wygłosi na studniówce w „Pierwszym”. Natalia Proniewska, szefowa samorządu w „Drugim”, zabierze głos w czarnej sukience; to niepisana, ale niekwestionowana tradycja. Grażyna Chodnicka, dyrektor III LO w Łomży wspomina rok stanu wojennego, z powodu którego nie miała studniówki. Chyba każdy, kto uczy maturzystów lub jest rodzicem, z satysfakcją patrzy na przejęcie młodzieży.


« · «« · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · »» · »
 
160322043004.jpg
160108040238.jpg
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0