środa, 08 lipca 2015 napisz DONOS@
Wyszukiwarka
Wczytanie

Adam Jankowski i „Mechaniak” najlepsi w Infoteście 2014

Zwycięzca Adam Jankowski
pt, 11 kwietnia 2014 19:39

- Jestem bardzo zaskoczony tym zwycięstwem i, prawdę mówiąc, nie spodziewałem się go w ogóle, bo konkurencja była bardzo silna, a mnie nie najlepiej rozwiązywało się zadania w finale... – mówił Adam Jankowski, trzecioklasista Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących w Łomży, tuż po ogłoszeniu wyników finału I Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego Infotest 2014, jaki zorganizowała Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości. Drugie miejsce zajął uczeń z pierwszej klasy ZSMiO Jakub Lipiński, zaś trzecie – Adam Cimochowski z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Niećkowie. Drużynowo także triumfowała w Infoteście2014 12-osobowa ekipa „Mechaniaka”, którą przygotowywał 29-letni nauczyciel informatyki Michał Niedźwiecki.


Konkurs Wiedzy Biblijnej

Fot. Aleksandra Adamczyk
pt, 11 kwietnia 2014 12:10

Adrian Karwowski, uczeń II LO im. Marii Konopnickiej w Łomży, zwyciężył etap diecezjalny XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej organizowany przez Katolickie Stowarzyszenia Civitas Christiana. Tym samym Adrian został zakwalifikowany do finału krajowego konkursu, który odbędzie się na początku czerwca w Niepokalanowie.


„W naszym Papieżu widziałem dobrego człowieka...”

Edyta Śledziewska i Mikołaj Wszeborowski
pt, 11 kwietnia 2014 11:25

- Pan Bóg nam zawsze coś daje, ale nie zawsze to, o co Go prosimy... - mówi filozoficznie Mikołaj Wszeborowski, rezolutny 10-latek ze Szkoły Podstawowej w Kupiskach, który w Toruniu zdobył drugie miejsce w V Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim Poezji Karola Wojtyły i o Janie Pawle II. - To nie może być jakaś magia, manna z nieba czy zachcianka, jak worek z pieniędzmi. To powinno być coś szczerego, dobrego dla serca, dla duszy. Nie nakaz Bogu, tylko pokorna prośba. Ja prosiłem w modlitwie o szczęśliwą podróż i miejsce w pierwszej trójce. Albo chociaż wyróżnienie.


Ze smykałką do historii

Marcin Sokołowski
pt, 11 kwietnia 2014 08:48

O polskim czynie zbrojnym w okresie II wojny światowej wie bardzo dużo – najwięcej z młodych mieszkańców Łomży i województwa. Marcin Sokołowski uczeń Szkoły Podstawowej nr 4 im. Generała Władysława w Łomży zdobył tytuł laureata w eliminacjach wojewódzkich XIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. Majora Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1939-1945. Polski czyn zbrojny w okresie II wojny światowej”. Tym samym zakwalifikował się do udziału w centralnych eliminacjach, gdzie zmierzy się z laureatami wojewódzkimi z całej Polski.


Gimnazjalista w cenie

cz, 10 kwietnia 2014 08:17

Piętnaście szkół ponadgimnazjalnych z Łomży, Ostrołęki i okolicznych miejscowości prezentowało swoje atuty w Miastkowie. W tutejszym Gminnym Ośrodku Kultury odbyły się szóste już Targi Edukacyjne zorganizowane przez Publiczne Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Miastkowie. Wydarzenie adresowane było do uczniów klas trzecich tego gimnazjum aby pomóc im świadomie wybrać kierunek dalszego kształcenia.


Olimpijskie sukcesy humanistów z I LO

śr, 09 kwietnia 2014 08:14

Miniony weekend był bardzo udany dla uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, biorących udział w etapach centralnych olimpiad historycznej oraz filozoficznej. Paulina Barwikowska została laureatką XL Olimpiady Historycznej w Gdańsku, a Grzegorz Pierczyński wrócił znad morza z tytułem finalisty. Podobnym sukcesem może pochwalić się Wojciech Szabuńko, który został finalistą XXVI Olimpiady Filozoficznej w Warszawie.


Najlepsi z zasad muzyki

I miejsce ex aequo zdobyli: Małgorzata Namiot z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Białymstoku i Michał Dawidziuk z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie
pon, 07 kwietnia 2014 09:13

64. uczniów z 29 szkół muzycznych II stopnia oraz liceów muzycznych z całego kraju brało udział w II Ogólnopolskim Konkursie z Zasad Muzyki, odbywającym się w weekend w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Łomży. Jest to jedyny tego typu konkurs w Polsce, a jego inicjatorką jest nauczycielka łomżyńskiej szkoły Małgorzata Wiśniewska.
– Zasady muzyki to dla niewtajemniczonych w wielkim skrócie: umiejętność właściwego posługiwania się zapisem nutowym oraz jego poprawnej interpretacji, ale także znajomość gam, skal, budowy akordów, oznaczeń pochodzących z języka włoskiego – wyjaśnia Mirosław Korona, dyrektor PSM w Łomży. – Czyli dotyczy to umiejętności niezbędnych w przeważającej części każdemu muzykowi!


Twórczy humaniści z Polski w Łomży

nie, 06 kwietnia 2014 10:51

Młodzi humaniści, uczniowie liceów z Białegostoku, Bolesławca, Łomży i Warszawy, spotkali się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Łomży na dwudniowych Spotkaniach Humanistów Szkół Twórczych. Tematem wiodącym był problem ukazanej w różnych aspektach ojczyzny, zaś poza wykładami i prezentacją prac uczniów był też czas na rozmowy, towarzyskie spotkania oraz zaskakujący wieczór z niespodzianką.
– W czasach, kiedy dyskredytuje się humanistów takie spotkania pokazują, że humanistyka ma przyszłość i należy w nią inwestować! – podkreśla Kinga Jabłońska, uczennica II klasy VIII Liceum Ogólnokształcącego im Władysława IV w Warszawie


Jedyne takie liceum dla sportowców

pt, 04 kwietnia 2014 11:13

Akademickie Państwowe Liceum Ogólnokształcące przy PWSIiP w Łomży, to liceum inne niż wszystkie. To jedyna na terenie dawnego województwa łomżyńskiego szkoła dla sportowców.
- Są szkoły z klasami sportowymi, ale my jesteśmy jedyną szkołą, która w ramach programu edukacyjnego tworzy warunki do efektywnego łączenia kształcenia ogólnego i szkolenia sportowego dla wszystkich uczniów, chcących sprawdzić się rywalizacji sportowej oraz uzyskać solidne przygotowanie do kontynuowania nauki w szkołach wyższych – mówi Iwona Puciłowska dyrektor liceum.
Szkoła właśnie rozpoczyna nabór uczniów i już w najbliższy wtorek, 8 kwietnia, zaprasza gimnazjalistów o zacięciu sportowym na dzień otwarty do siedziby liceum przy ul. Wiejskiej 16 w Łomży.


Szóstoklasiści napiszą sprawdzian

wt, 01 kwietnia 2014 08:32

Punktualnie o godzinie 9.00 szóstoklasiści rozpoczną pisanie sprawdzianu podsumowującego ich edukacje w podstawówkach. Sprawdzany będzie poziom opanowania wiadomości i umiejętności: czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji oraz wykorzystywanie wiedzy w praktyce. Jego wynik co prawda nie ma wpływu na promocje, jednak każdy uczeń, który chce dostać się do gimnazjum musi mieć zaświadczenie, że sprawdzian pisał.


INFOTEST 2014 wystartował

pon, 31 marca 2014 13:05

Pobudzanie do twórczego myślenia oraz rozwijanie umiejętności stosowania zdobytej wiedzy w praktycznym działaniu to jeden z celów konkursu informatycznego INFOTEST 2014. Konkurs organizowany jest przez Instytut Informatyki i Automatyki Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, a wystartować w nim mogą uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z miasta i regionu. Na najlepszych czekają cenne nagrody.


Lekcja demokracji w „jedynce”

pon, 31 marca 2014 12:07

Polityków powinno się skutecznie rozliczać z realizacji obietnic wyborczych, głosować powinno się także za pośrednictwem internetu i nie ma sensu obniżać wieku osób uprawnionych do głosowania do 16 lat – to niektóre z wniosków jakie podały w debacie poświęconej problemowi niskiej aktywności wyborczej Polaków zorganizowanej w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Łomży. Uczniowie tej szkoły Eryk Mroczko i Rafał Wierciszewski organizując m.in. debatę starają się dostać do Sejmu Dzieci i Młodzieży, który tradycyjnie w gmachu przy Wiejskiej w Warszawie zbierze się 1 czerwca.


„Tylko” błąd systemu, czy coś więcej?

pon, 24 marca 2014 14:50

Od dziś rodzice chcący po raz pierwszy posłać swoje dzieci do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkołach podstawowych mają niespełna dwa tygodnie na zgłoszenie dziecka. Nabór do łomżyńskich przedszkoli publicznych odbywa się teoretycznie za pośrednictwem systemu internetowego. Tyle tylko, że system zamiast pomagać dziś wprowadza zamieszanie. Nabór miał być prowadzony na wolne miejsca jakie w placówkach pozostały po złożeniu deklaracjach przez rodziców dzieci kontynuujących w nich naukę. I system podaje te dane, ale rzekomo z ubiegłego roku. Dyrektorzy placówek podkreślają, że wprowadzają one w błąd rodziców, ale z systemu nie mogą ich usunąć. A ratusz, który wprowadził internetowy system rekrutacji do przedszkoli, od czwartku nie odpowiada na pytania o „błąd systemu”.


Z ekologią za pan brat

pt, 21 marca 2014 15:39

– Dziewięć lat temu szukałyśmy pomysłu co zrobić, żeby w ten pierwszy dzień wiosny zatrzymać młodzież w szkole, żeby nie praktykowała dnia wagarowicza – mówi Irena Zwornicka, dyrektor Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży. – I wymyśliłyśmy z Katarzyną Mieczkowską warsztaty ekologiczne. Zainteresowanie nimi rosło z roku na rok, aż doszliśmy do dwudniowej imprezy obejmującej całe województwo, z bardzo bogatą ofertą!


W „dziewiątce” nie zabraknie miejsc w „zerówkach”

cz, 20 marca 2014 10:14

Nie 12, a 50 wolnych miejsc jest w zerówkach w Szkole Podstawowej nr 9 w Łomży – zapewnia Bożena Dziekońska, dyrektor szkoły. - Informacja w systemie naboru o liczbie 12. wolnych miejsc dotyczy trwającego roku szkolnego 2013/2014, i ona faktycznie może wprowadzać rodziców w błąd, bo nie dotyczy naboru który teraz trwa. To jest wada tego systemu, ale my nie możemy tego zmienić – podkreśla dyrektor Dziekońska.


Sposób jak przedłużyć dzieciństwo sześciolatkom

śr, 19 marca 2014 09:28

Od 1 września do pierwszej klasy szkoły podstawowej powinny obowiązkowo pójść dzieci urodzone od 1 stycznia do 30 czerwca 2008 roku. Dotychczas rodzice sześciolatków z dużą niepewnością podchodzili do lansowanej przez władze polityki szybszej edukacji. W ubiegłym roku w Łomży zaledwie nieco ponad 30 sześciolatków rozpoczęło edukację w klasach pierwszych. W tym roku, jak się okazuje rodzice maluchów także woleliby aby ich pociechy były jeszcze przedszkolakami. Do poradni psychologiczno-pedagogicznej działającej w ramach Łomżyńskiego Centrum Rozwoju Edukacji zgłosiło się już ponad 200 osób chcących opóźnić wejście 6-latka do szkoły. Jak mówi dyrektor ŁCRE Wojciech Kowalik wniosków jest trzy razy więcej niż w ubiegłym roku i ciągle wpływają nowe.


Zespół Szkół Specjalnych zdobył nowoczesną salę kinową

Uczniowie ZSS w Łomży podczas Gali konkursu
pon, 17 marca 2014 13:54

Już niedługo uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży będą korzystać z wyposażenia szkolnej sali kinowej, składającej się m.in. z projektora, ekranu, systemu nagłaśniającego oraz zestawu filmów edukacyjnych, dzięki którym lekcje mogą stać się ciekawsze i bardziej angażujące. Szkolny zespół „Siedem pomysłów” odebrał nagrodę w konkursie Tesco dla Szkół – „Talent do niemarnowania”. Łomżanie pokonali prawie 600 zespołów z całej Polski i wygrali wyposażenie mobilnej szkolnej sali kinowej dla swojej szkoły.


Indeks na wyciągnięcie ręki

Edyta Maliszewska
nie, 16 marca 2014 10:04

Edyta Maliszewska, uczennica III klasy Liceum Plastycznego im. Juliusza Kossaka w Łomży, została jedną z ośmiu laureatek „9. Makroregionalnego Przeglądu z Rysunku, Malarstwa i Rzeźby”. W odbywającym się po raz pierwszy w Łomży konkursie rywalizowało 36. uczniów ze szkół plastycznych północno-wschodniej Polski, a łomżyńskie liceum zajęło pośród nich trzecie miejsce w klasyfikacji szkół.


Gdzie studiować - oto jest pytanie?

Stoisko Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
śr, 12 marca 2014 11:12

Kilkadziesiąt uczelni - przede wszystkim z północno-wschodniej Polski, ale także z Warszawy, a nawet Anglii - prezentuje się przed maturzystami w łomżyńskimi III Liceum Ogólnokształcącym. Już po raz 14. odbywa się tu „Giełda pomysłów na życie”. To impreza, której celem jest przedstawienie uczniom kończącym szkołę – nie tylko z „trójki” - możliwości dalszego kształcenia się. A że ostatnimi laty to uczelnie bardziej zabiegają o studentów jest na co popatrzeć i czego posłuchać.


Z wizytą na Międzynarodowych Targach ITB w Berlinie

pon, 10 marca 2014 13:41

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży, w której działa m.in. technikum hotelarstwa, przyglądali się jak prezentuje się baraż turystyczna na Międzynarodowych Targów Turystycznych ITB w Berlinie. To największa i najbardziej prestiżowa tego typu impreza w Europie. W tym roku zaprezentowało się na niej ponad 10 tysięcy wystawców z 189 krajów, w tym z Polski.


« · «« · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · »» · »
 
150525030859.jpg
150506014747.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0