środa, 01 kwietnia 2015 napisz DONOS@
Wyszukiwarka
Wczytanie

6.30 dla przedszkolaka to za wcześnie. Minister zleca kontrolę łomżyńskiego przedszkola

pon, 18 listopada 2013 08:04

- Rozpoczynanie bezpłatnego wymiaru godzin, opisanego jako „realizacja podstawy programowej” (ustalonego ogółem jako pięć godzin), od godziny 6.30 nie jest zgodne z zasadami higieny pracy dzieci w wieku przedszkolnym – twierdzi Justyna Sadlak z biura informacji Ministerstwa Edukacji Narodowej. To jedyne przedszkole w Łomży, a prawdopodobnie także w całym regionie, które realizację podstawy programowe zaczyna o 6.30, gdy w przedszkolu – według danych dyrekcji placówki – jest tylko około 23 z blisko 170 zapisanych dzieci.
- Niezgodne z prawem jest takie wyznaczenie bezpłatnych godzin, które uniemożliwia jakiemukolwiek dziecku skorzystanie z tego czasu – podaje Justyna Sadlak. I zapowiada, że MEN za pośrednictwem kuratora oświaty sprawdzi realizację bezpłatnego czasu nauczania w Przedszkolu Publicznym nr 4 w Łomży.


„Polska to My” – złote laury dla Łomży i Białegostoku

Aleksandra Mocarska z III LO w Łomży (Foto Gabs)
so, 09 listopada 2013 10:17

Pierwszymi miejscami sprawiedliwie podzielili się uczniowie liceów i gimnazjów z dwóch miast, z Mazowsza i z Podlasia, w VII Konkursie Poezji i Piosenki Patriotycznej „Polska to My”, jaki odbył się w III LO w Łomży. Pierwsze miejsce wyrecytowała mazowszanka Katarzyna Górska z II LO w Łomży, a wyśpiewała zwycięstwo reprezentantka gospodarza podniosłej imprezy Anna Baczewska. W kategorii gimnazjów najlepiej wypadły w oczach jury podlasianki z Białegostoku: recytatorka Katarzyna Rosicka z Publicznego Gimnazjum nr 9 i wokalistka Julia Kuzyka z PG nr 32. Konkurs zgromadził w tym roku 86 młodych wykonawców z 28 szkół, którzy noszą w sercu dobro - Polski.


Śniadanie daje dzieciom moc do zabawy i nauki

pt, 08 listopada 2013 14:29

- Codziennie rano trzeba zjeść porządne śniadanie, żeby nasz organizm miał odpowiednią dawkę witamin i mikroelementów – mówi Szymon.
- Aby nie być głodnym. I być zdrowym!– dodaje Akhmed.
Obaj są uczniami klasy III b Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży i razem ze swoim koleżeństwem, pod kierunkiem wychowawczyni Katarzyny Łebkowskiej, uczyli się, jak głosi hasło ogólnopolskiej akcji na temat zdrowego i racjonalnego odżywiania się, że śniadanie daje im moc.


„Ludzie zrobili bardzo wiele, ale rządzący nawet nie pozwolili wypowiedzieć się Polakom”

Agnieszka i Piotr Kłys z dziećmi
pt, 08 listopada 2013 12:35

Nie będzie ogólnopolskiego referendum w sprawie 6-latków. Sejm niewielką większością głosów posłów PO i PSL odrzucił podpisany przez prawie milion Polaków wniosek o zorganizowanie referendum edukacyjnego.
- Ludzie zrobili bardzo wiele, ale rządzący nawet nie pozwolili wypowiedzieć się Polakom – mówi Piotr Kłys. Wraz z małżonką psycholog Agnieszką Kłys mają trójkę małych dzieci w wielu od 7 do 2 lat i przez kilka miesięcy w Łomży i okolicy zbierali podpisy pod wnioskiem o przeprowadzenie tego referendum.
- Referendum nie będzie, ale ja nie tracę nadziei i wierzę że te zmiany nastąpią – podkreśla Agnieszka Kłys. - Wreszcie zaczęto o problemie niedostosowania szkół do potrzeb 6-latków otwarcie mówić.


Pieniądze na stypendia socjalne są. Wypłaty będą za dwa tygodnie

śr, 30 października 2013 08:56

- Około połowy listopada powinny ruszyć wypłaty stypendiów socjalnych dla uczniów z naszego miasta – podaje Anna Sobocińska rzecznik prasowy prezydenta Łomży. - Na koncie ratusza są pieniądze na pierwsze raty stypendiów dla uczniów. Środki pochodzą z rezerwy celowej budżetu państwa, przekazał nam je Podlaski Urząd Wojewódzki.
Póki co nie wiadomo jeszcze ile będą wynosiły stypendia na które czeka tysiąc rodzin uczniów z Łomży.


Z wizytą w Brukseli

Patrycja Dąbrowska i Marek Gróbarczyk.
wt, 29 października 2013 08:20

Wizyta w Parlamencie Europejskim była głównym punktem kilkudniowej wizyty w Brukseli Patrycji Dąbrowskiej uczennica IV Liceum Ogólnokształcącego w Łomży. Patrycja wygrała go zdobywając nagrodą główną w I Wojewódzkim Konkursie Historyczno-Literackim „By czas nie zaćmił i niepamięć” - w poszukiwaniu prawdy o Katyniu i Smoleńsku. Wycieczkę dla laureatki konkursu i jej opiekunki - nauczycielki historii Elżbiety Wiśniewskiej - ufundował Poseł do Parlamentu Europejskiego Marek Gróbarczyk.


Tysiąc stypendystów z Łomży czeka na pieniądze

pt, 25 października 2013 09:35

Rodziny biednych uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Łomży, czekają na szkolne stypendia socjalne. Niestety, ani ich wysokość, ani termin wypłaty nie są znane. Do tej pory miasto nie otrzymało z rządu dotacji celowej, a nie nawet decyzji o tym ile otrzyma pieniędzy. Z sięgającej ok. 150 zł stypendium 80% pochodzi z dotacji rządowej, a 20% to wkład miasta.


Czy Romanowi Dmowskiemu należy się pomnik?

cz, 24 października 2013 10:34

Podlaski Komitet Uczczenia Pamięci Romana Dmowskiego serdecznie zaprasza uczniów szkół średnich w woj. podlaskim do udziału w konkursie na esej „Czy Romanowi Dmowskiemu należy się pomnik?”. Na laureatów najlepszych esejów czekają wartościowe nagrody rzeczowe i książkowe, m.in. czytnik e-book, książki historyczne. Ponadto przewiduje się wydanie publikacji z najlepszymi pracami, wyłonionymi przez Kapitułę Oceniającą Konkursu.


O prywatyzacji oświaty ani słowa?

wt, 22 października 2013 10:44

„Dostosowanie bazy materialnej i wyposażenia do potrzeb szkolnictwa w istniejących i przyszłych warunkach demograficznych”, oraz „racjonalizacja wydatków na oświatę wynikająca ze spadku liczby uczniów” - to główne założenia nowej Polityki Społeczno-Gospodarczej Miasta Łomża na 2014 rok w dziale „oświata i wychowanie”. Prezydent przesłał do radnych nowy – już trzeci w tym roku taki dokument – zmieniając znacząco jego zapisy odnośnie reformy oświaty. W pierwszym dokumencie wprost wskazano szkoły i przedszkola do likwidacji i przekształceń, w drugim była mowa o przekazywaniu przedszkoli i szkół organizacjom pozarządowym i korekcie sieci szkół. Pierwotne wersje dokumentu wywoływały protesty środowiska oświatowego i niezadowolenie wśród miejskich radnych.


Nowe trendy „in teaching English” są w Łomży trendy

Dr hab. Jerzy Sobieraj, Ulrike Kleedehn-Göllner i Kirk Palmer
so, 19 października 2013 10:30

- Na lekcjach, nie tylko języka angielskiego, nauczyciel zwykle stoi, mówi i zadaje pytania, a uczeń lub student rozgląda się niepewnie, żeby czasem nie padło na niego – opowiada ze śmiechem Ulrike Kleedehn-Göllner, nauczycielka angielskiego, francuskiego i nauk pedagoogicznych w Duisburgu i Oberhausen w regionie Rhein-Ruhr (Niemcy), która była gościem międzynarodowej konferencji językowej, jaką orgnizowała Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości i Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Łomży. - „Trendy i innowacje w nauczaniu języka angielskiego”, czyli trends and innovations in teaching English as a foreign language, jest próbą przełamania sztampy.


Hitler, Stalin, Bierut i... śmiech po 60 latach

wt, 15 października 2013 08:11

Jedenaście „dziewczynek”, jak mówią do siebie absolwentki Liceum Pedagogicznego w Łomży (rocznik około 1935, matura 1953), wspominało ze śmiechem lub z łezką w oku niezapomnianych profesorów, pierwsze miłości, potańcówki, wykopki kartofli w PGR-ach, „hersztów” ZMP, nakazy pracy, a nawet zawał serca podczas odmawiania różańca. - I choć już skroń posiwiała, zmarszczki na twarzy pojawiły, cieszmy się chwilą, bo i te chwile za chwilę miną... – napisała w wierszu Hanna Jabłońska, znakomita polonistka z nieistniejącej już dziś obok starego szpitala Szkoły Podstawowej nr 3 im. gen. Karola Świerczewskiego. Zorganizowała spotkanie po 60 latach od matury, w którego programie była msza św. w Katedrze za nauczycieli i koleżanki z klasy IV c, modlitwa o „wieczny odpoczynek”, wiązanka kwiatów i znicze na grobach kochanych profesorów oraz przepyszny obiad, szampan jubileuszowy i tort jogurtowy Zjazdu Absolwentek LP w Restauracji Orchidea w Łomży.


Stypedyści prezydenta

cz, 10 października 2013 15:41

Blisko 90 młodych łomżan będzie otrzymywało stypendia naukowe i sportowe fundowane przez samorząd miasta. Przez 10 miesięcy trafiać do nich będzie od 80 do 180 zł. Kwota zależna jest od typu szkoły – najniższe dostaną uczniowie podstawówek, najwyższe szkół ponadgimnazjalnych.


Przedszkolne „nakłanianie do łamania prawa”

śr, 09 października 2013 08:54

Podlaski kurator oświaty Jerzy Kiszkiel w odstępie trzech tygodni wystosował dwa różne listy do dyrektorów i nauczycieli w przedszkolach oraz rodziców przedszkolaków w sprawie organizacji i opłat za zajęcia dodatkowe. W pierwszym z połowy września 2013 r. zezwala Radom Rodziców, zgodnie z prawem oświatowym, na dobrowolne składki „w celu zapewnienia swoim dzieciom organizacji zajęć dodatkowych”. Ale po dwóch tygodniach zmienia zdanie o 180 stopni i przekonuje że rodzić ma płacić tylko złotówkę za godzinę zajęć dodatkowych i nic ponadto. Skąd tak nagła zmiana? To najwyraźniej efekt stanowiska minister edukacji z końca września, która branie przez przedszkola od rodziców innych opłat niż 1 zł za godzinę ponad bezpłatny pięciogodzinny czas realizacji podstawy programowej i to w jakiejkolwiek formie – także darowizn - uznała za „nakłanianie do łamania prawa”.


Studenci PWSIiP: od Hiszpanii przez Łomżę do Finlandii

wt, 08 października 2013 08:08

W 10. rok akademicki wkroczyła Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, inaugurując kształcenie ponad 2 030 studentów, w tym na pierwszym roku 500 na studiach stacjonarnych i ok. 200 na studiach niestacjonarnych. - Łacińska maksyma głosi: „non progredi est regredi” – „kto nie idzie naprzód, ten się cofa! – przypomniał JM Rektor Robert Charmas. - Mamy świadomość wyzwań, przed jakimi stoi nasza uczelnia. Tego, w jak trudnym czasie będziemy nadal ją budować, bo dziewięć lat to początek drogi. Mamy 13 kierunków z najmłodszą fizjoterapią i po raz pierwszy w historii Łomży kategorię naukową B, pozwalającą finansować badania ze środków budżetowych. Tylko dwie państwowe wyższe szkoły zawodowe z 36 w Polsce dostały kategorię B.
Rektor przemawiał w nowej auli wykładowej PWSIiP do studentów pierwszego roku oraz kilkuset gości, wśród których był inicjator założenia jedynej państwowej uczelni w Łomży prof. Kazimierz Pieńkowski, minister nauki Barbara Kudrycka i przedstawiciele świata naukowego z całego kraju.


Pobudzili zmysły młodych Niemców...

pon, 07 października 2013 15:57

Specjalną „ścieżkę zmysłów” wybudowali w niemieckiej miejscowości Billberge uczniowie z technikum łomżyńskiej szkoły Drzewnej. To podzielona na odcinki trasa wyłożona szyszkami świerkowymi i sosnowymi, drewnem, kamieniami oraz piaskiem.
- Przejście po niej wymaga zdjęcia obuwia, aby bosymi stopami odczuć charakterystykę podłoża. Jest to pierwszy element z powstającego przy tamtejszej szkole „parku zmysłów” – mówi Ilona Bujko, nauczyciel ZSDiG w Łomży, i koordynator prowadzonej już od 16 lat wymiany młodzieży polsko-niemieckiej.


Technologie jutra już dzisiaj ma PWSliP w Łomży

Dr inż. Dorota Nowak, dyrektor Instytutu Technologii Żywności PWSIiP w Łomży
pon, 07 października 2013 14:30

Z imponującym fasonem i rozmachem na miarę ogólnopolską wchodzi w rok akademicki 2013 / 2014 Instytut Technologii Żywności i Gastronomii Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości. W nowo zbudowanym kompleksie przy ulicy Akademickiej, naprzeciwko gmachu głównego uczelni, w której naukę rozpocznie ponad 2030 studentów, pojawiły się lśniące chromem i stalą urządzenia o wartości 17 000 000 złotych, gdy cały kompleks kosztował 54 mln. Studenci żywieniowcy będą „produkowali” najwyższej jakości: płatki, chrupki, piwo, soki i mleko w proszku. Znawcy twierdzą, że PWSliP to teraz jedna z kilku najlepiej wyposażonych uczelni w Polsce. Przed inauguracją roku akademickiego przecięcia wstęgi dokonali, m.in., minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka, rektor PWSIiP Robert Charmas i ks. bp Tadeusz Bronakowski, który poświęcił – jak sam to określił - „ośrodek poszukiwania i szerzenia prawdy”.


Inauguracja w „Agrobiznesie” na drodze do pełnoletności

JM Rektor Roman Engler
pon, 07 października 2013 08:11

Hymn „Gaude Mater Polonia... ” rozpoczął 18. inaugurację roku akademickiego w Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży, gdzie kształcić się będzie 1620 studentów, zaś na pierwszym roku studiów zawodowych i magisterskich 580 oraz 90 słuchaczy studiów podyplomowych. - Mój najstarszy brat ukończył architekturę krajobrazu, a średni rolnictwo w WSA – mówi 21-letni Artur Krupa z okolic Ostrowi Mazowieckiej, który również wybrał kierunek rolnictwo, by po odziedziczeniu rodzinnego gospodarstwa o pow. 50 ha prowadzić hodowlę stada krów mlecznych i uprawy kukurydzy i traw. - - To moja pasja. Ukończyłem technikum rolnicze i chciałbym zawodowo związać się z rolnictwem.


Jak zadbać o harmonijny rozwój dziecka?

pt, 04 października 2013 18:01

Pierwszy krzyk, płacz, pierwszy uśmiech, pierwsze kroki, słowa…Obserwujesz swoje dziecko każdego dnia. Pragniesz aby rozwijało się harmonijnie, w pełni wykorzystywało swoje możliwości. Dostrzegasz jego wyjątkowość, ale być może zauważyłeś, że ma trudności z koncentracją uwagi, niechętnie rysuje, ma trudności z zapinaniem guzików. Martwi cię opóźniony rozwój mowy twojego dziecka. Dowiedziałeś się, że dziecko ma dysleksję, dysgrafię lub zaburzenia integracji sensorycznej Warto zatem poświęcić trochę czasu by znaleźć odpowiednie zajęcia, które pomogą osiągnąć twojemu dziecku sukces.


Praktyki zagraniczne uczniów Mechaniaka

Szkolenie w hotelu Scandik Södertälje
cz, 03 października 2013 09:25

W dniu 24 września 2013r. w auli Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 w Łomży odbyło się spotkanie podsumowujące realizację projektu „Zdobywamy doświadczenie zawodowe poprzez praktykę”  w ramach programu „Uczenie się przez całe życie” Leonardo da Vinci.  W ramach programu na praktyki zawodowe do przedsiębiorstw w Szwecji i Niemczech wyjechało 30 uczniów technikum o specjalności: technik pojazdów samochodowych, technik elektronik, technik elektryk i technik hotelarstwa. Prace nad projektem rozpoczęły się w 2011 roku.  Mechaniak odwiedzili przedstawiciele zaprzyjaźnionego z Łomżą miasta Södertälje - Urszula Estmer i Keneth Johanson  -wicedyrektor Firmy Scania. Wizyty te pozwoliły wytypować zakłady, które przyjmą uczniów na praktyki zawodowe.


PWSIiP w kategorii „B”

Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości z Łomży
wt, 01 października 2013 16:30

Po raz pierwszy, według nowych zasad, uczeni ocenili potencjał jednostek naukowych w Polsce. Naukowcy, wchodzący w skład Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych, kompleksowo analizowali i porównywali dorobek naukowy wydziałów, instytutów naukowych i badawczych nadając ponad 960 jednostkom odpowiednią kategorię. Na liście uznanych znalazła się także jedna łomżyńska uczelnia - Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości z Łomży, która w otrzymała kategorię „B”.
- Bardzo dziękuję wszystkim pracownikom, którzy przyczynili się swoją ciężką pracą w uzyskaniu tego sukcesu – napisał dr hab. Robert Charmas, rektor PWSIiP w Łomży w liście do pracowników i studentów uczelni. - Tylko dwie Państwowe Wyższe Szkoły Zawodowe, z istniejących 36, otrzymały taką kategorię.


« · «« · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · »» · »
 
150319105655.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0