wtorek, 21 października 2014 napisz DONOS@
141013084736.jpg
Wyszukiwarka
Wczytanie

Francuski wieczór dla gości z Bourges

wt, 28 maja 2013 08:26

Uczniowie Jean Renoir College z francuskiego Bourges ponownie odwiedzili Łomżę. Przyjechali na zaproszenie swych rówieśników z Publicznego Gimnazjum nr 6 w ramach współpracy Szkół Stowarzyszonych UNESCO. W czasie tygodniowego pobytu poznają historię, tradycje i kulturę naszego regionu, zacieśniając też więzy przyjaźni z polskimi koleżankami i kolegami.
– Jestem tu po raz pierwszy i powiedziano mi przed wyjazdem: zobaczysz, poznasz tam cudownych ludzi i będziesz się czuła wspaniale – mówi Rose-Marie Bouroux. – I to prawda!


Czas na wybór szkoły

pon, 27 maja 2013 11:16

Do końca tygodnia uczniowie gimnazjów muszą zadeklarować w której szkole chcą kontynuować naukę. Do 31 maj 2013 godz. 15:00 szkoły ponadgimnazjalne w Łomży przyjmują podania. Nabór prowadzony jest internetowo, ale ostateczną wersję trzeba wydrukować podpisać i zanieść do szkoły. Każdy uczeń może wybrać trzy szkoły ponadgimnazjalne ustalając tzw. szkołę i klasę pierwszego, drugiego lub trzeciego wyboru począwszy od tej do której najbardziej chciałby się dostać.


Dzieci żyją nadzieją na „Kolorowe boisko”. Pomóżmy im - apeluje radny Kłys

fot. koloroweboiska.pl
pt, 24 maja 2013 11:07

Podstawówka z Podgórza zakwalifikowała się, jako jedna ze 133 szkół w Polsce, do konkursu „Kolorowe boiska… czyli Szkolna Pierwsza Liga”. Szkoła istnieje od 1936 roku, ale boisko z którego korzystają uczniowie – jak sami mówią - „z nazwy jest tylko boiskiem. Jest to, nic innego jak plac o wymiarach 35m X25 m zasypany piaskiem z domieszką gliny, po dużych opadach deszczu mamy przed szkołą niezłe „bajorko” .
- Pomóżmy dzieciom zamienić „bajorko” na boisko wielofunkcyjne – apeluje na swoim blogu radny gminy Łomża Piotr Kłys i zachęca do głosowania na szkołę z Podgórza w internetowym konkursie „Kolorowe boisko”


„Jedynka” obchodziła swoje święto

śr, 22 maja 2013 08:02

„Sukces jest sumą małych wysiłków powtarzanych dzień po dniu” - słowa J.M. Colliera stanowiły motto podniosłej uroczystości, obchodzonej 20. maja w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Łomży. W rocznicę nadania szkole imienia Noblistów Polskich była doskonała okazja do przypomnienia sylwetek patronów szkoły, wyrażenia radości i dumy z powodu sukcesów uczniów oraz nagrodzenia tych, którzy w swojej dziedzinie okazali się najlepsi.


Szkoły i przedszkola czekają na nowych dyrektorów

wt, 21 maja 2013 14:58

- Prezydent Łomży ogłosił konkursy na stanowiska dyrektorów czterech placówek: Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych, Zespołu Szkół Specjalnych, Publicznego Przedszkola nr 8 i Publicznego Przedszkola nr 14 w Łomży – informuje Łukasz Czech z biura prasowego ratusza. - Dotychczasowym dyrektorom tych placówek w tym roku upływa pięcioletnia kadencja.
Anna Sobocińska, rzeczniczka prasowa prezydenta, rozwija tę informację: - W pierwszym dniu ogłoszenia konkursu na dyrektora szkoły lub przedszkola nie wpłynęła jeszcze ani jedna oferta.


Miasto Łomża kontra Edukator w sądzie

wt, 21 maja 2013 08:42

Sąd Okręgowy w Białymstoku odroczył do 3. czerwca ogłoszenie wyroku w sprawie apelacji, którą złożyło Stowarzyszenie Edukator od postanowienia Sądu Rejonowego w Białymstoku uchylającego niemal wszystkie uchwały jakie zostały podjęte podczas ubiegłorocznego walnego zebrania delegatów Społeczno-Oświatowego Stowarzyszenia Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym Edukator. To wówczas odwołano m.in. trójkę członków zarządu stowarzyszenia, w tym żonę prezydenta Łomży. O uchylenie wnioskuje zaś przedstawiciel prezydenta miasta, który formalnie sprawuje nadzór nad takimi stowarzyszeniami.
Wczoraj sędzia odroczył wyrok – jak przekazuje Barbara Kuczałek, prezes, inicjatorka i współzałożycielka Edukatora - uzasadniając, że ten konflikt jest sprawą o bardzo dużym znaczeniu społecznym i wymaga dogłębnego przeanalizowania.


Drugie Łomżyńskie Forum Samorządowe

Fot. Bartosz Klepacki
pt, 17 maja 2013 13:35

Samorządowcy, politycy i naukowcy przede wszystkim młodzi – spotkali się na II Łomżyńskim Forum Samorządowym. Konferencja naukowa w czwartek i piątek odbywała się w Państwowej Wyżej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, a tematem przewodnim tegorocznych spotkań jest samorząd terytorialny w procesie integracji europejskiej.
- Konferencja jest organizowana przede wszystkim z myślą o naszych studentach – mówi jej współorganizator Mariusz Chrzanowski z PWSIiP. - Ale na bazie wygłaszanych referatów zostanie wydana publikacja, dzięki której z treścią będzie mogło zapoznać się znacznie szersze grono osób zainteresowanych samorządem.


Niecodzienne życie znanej pisarki

śr, 15 maja 2013 14:01

– W moim życiu naprawdę nie było się do czego przyczepić, ale czułam, że jeszcze trochę i zwariuję! – mówi Małgorzata Gutowska-Adamczyk. – Ta potrzeba realizacji była tak silna, że mówiłam, że pewnego pięknego dnia znajdę się w Tworkach. I marudziłam mojemu mężowi, że chciałabym pisać. Odpowiadał: no to pisz! I okazało się, że tematy leżą na ulicy!
Pierwszym sukcesem okazał się kultowy serial „Tata, a Marcin powiedział…”. Po nim przyszły kolejne scenariusze i liczne książki, z cieszącym się ogromną popularnością cyklem „Cukiernia pod Amorem”, na czele. Dlatego popularna pisarka i scenarzystka miała w Łomży dwa spotkania autorskie, z młodzieżą oraz dorosłymi czytelnikami.


Jak Kuba Zysk z II c zaprosił do Łomży Prezydenta RP

Jakub Zysk
pt, 10 maja 2013 08:19

- Kilkanaście dni temu przyszedł do prezydenta Bronisława Komorowskiego list z zaproszeniem na „Wieczór patriotyczny”, a prezydent wszystkich listów i zaproszeń nie czyta osobiście, bo przychodzi ich kilkaset tygodniowo – opowiadał w Szkole Podstawowej nr 7 w Łomży prof. Tomasz Nałęcz, doradca prezydenta do spraw historii i dziedzictwa narodowego. - List najpierw dotarł do mnie i ja autentycznie się wzruszyłem, nie tyle listem dyrekcji, co listem Jakuba. Wszystkie się czyta, ale ten ujął mnie tak, że zaproponowałem, aby nań odpowiedzieć. A prezydent: „Mam lepszy pomysł. Zapakujesz prezenty do bagażnika dla uczniów z klasy Jakuba, a przy okazji odwiedzisz Mietka Czerniawskiego, skoro się przyjaźnicie”.


W rankingu szkół wyższych 2013.

źródło: Rankingu Szkół Wyższych 2013
cz, 09 maja 2013 09:27

Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży spada, a Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości im. B. Jańskiego w Łomży pnie się w górę. „Rzeczpospolita” i „Perspektywy” ogłosiły wyniki Rankingu Szkół Wyższych 2013. W najbardziej prestiżowym zestawieniu uczelni akademickich wygrał, podobnie jak przed rokiem, Uniwersytet Jagielloński, który o włos wyprzedził Uniwersytet Warszawski.
„To zestawienie stworzyliśmy, by pomóc maturzystom w podjęciu kluczowej decyzji o wyborze uczelni” – tłumaczy Waldemar Siwiński, szef Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.


Królowa Nauk w maturalnym pociągu do Łomży

Arkadiusz Modzelewski przed II LO w Łomży
śr, 08 maja 2013 13:42

- Mieliśmy 34 zadania, w tym 25 zamkniętych, a resztę otwartych – mówi Agnieszka Nawrocka, maturzystka z II LO im. Marii Konopnickiej w Łomży, która przed ponad 100-letnim gmachem siedzi na ławeczce w słonecznej zieleni. Trochę niepocieszona, ponieważ w ostatnim zadaniu wyszło jej 112, zaś koleżankom Kasi Tułowieckiej i Kindze Kozikowskiej – 63 i 72. Te liczby są na egzaminie maturalnym z matematyki niebagatelne – wskazują na prędkość, z jaką mogłyby jechać pociągi z Łomży do Warszawy i z powrotem, gdyby nie zmiany w kolejnictwie. Agnieszka odzyskuje humor, dopiero gdy okazuje się, że całej trójce w przedostatnim zadaniu wyszło 400!


Matura z polskiego - autorytety i obrazy przeszłości

Maturzystki z III LO w Łomży: Katarzyna Ruszczyk, Magdalena Kamionowska i Klaudia Czamarecka
wt, 07 maja 2013 15:16

W słoneczne przedpołudnie wyszły na zastawioną autami Senatorską rozpromienione, uśmiechnięte i zadowolone po pisemnej maturze z literatury i języka polskiego. Trzy przyjaciółki z jednej klasy III Liceum Ogólnokształcącego w Łomży: Kasia Ruszczyk, Magdalena Kamionowska i Klaudia Czamarecka. Po blisko trzech godzinach mocowania się z myślami nad arkuszem egzaminacyjnym, tak jak 234 absolwentów III LO i ponad 1 500 maturzystów z 29 łomżyńskich liceów i techników, mogą wreszcie odetchnąć z ulgą. Pokonały 14 poleceń na temat tekstu o postępie technologicznym ludzkości i zagrożeniach cywilizacyjnych oraz jeden z dwóch „łatwych” tematów wypracowania.


Rodzice nie chcą posyłać sześciolatków do podstawówki

wt, 07 maja 2013 08:14

Od września do klas pierwszych w szkołach podstawowych, prowadzonych przez Miasto Łomża, będzie uczęszczało 543 dzieci, w tym zaledwie 31 urodzonych w 2007 roku. To podsumowanie danych „Systemu Elektronicznego Naboru - Łomża 2013”. W rozbiciu na szkoły nabór wygląda jeszcze bardziej wyraziście: SP nr 2 - 45 pierwszaków, w tym 2 sześciolatków; SP nr 4 - 72 w tym 13 sześciolatków; SP nr 5 - 75 w tym 2 sześciolatków; SP nr 7 - 105 w tym 3 sześciolatków; SP nr 9 - 95 w tym 7 sześciolatków oraz SP nr 10 - 151 w tym 4 sześciolatków. Rodzice mają jeszcze wybór, czy skrócić dziecku dzieciństwo, jednak za rok obowiązek szkolny ma objąć wszystkie sześciolatki, co forsuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.


Matura się zaczyna, choć kasztany nie kwitną...

Tuż przed egzaminem maturalnym , III LO
pon, 06 maja 2013 16:11

Ponad 1 500 uczniów w 29 szkołach w Łomży we wtorek przystąpi do pierwszego egzaminu maturalnego z języka polskiego. Odpowiedzi można będzie zapisywać długopisem wyłącznie z czarnym tuszem albo piórem z czarnym atramentem. Maturalne zmagania zaczynają się dla absolwentów liceów i techników obowiązkową maturą pisemną z literatury i języka ojczystego, trwającą od godz. 9. przez 170 minut. W środę obowiązkowa matura z matematyki, zaś w czwartek – również obowiązkowa z języka obcego, jakim w Łomży będzie praktycznie dla wszystkich język angielski.


Akademicka Szkoła Ponadgimnazjalna - dobra szkoła, trafny wybór

wt, 30 kwietnia 2013 10:05

Na dzień otwarty w Akademickich Szkołach Ponadgimnazjalnych przyszło około 150 gimnazjalistów, zainteresowanych nauką w 4-letnim Technikum Informatycznym lub w 3-letnim Akademickim Liceum Ogólnokształcącym w klasie językowo-kulturowej albo w klasach mundurowych o profilu policyjnym lub wojskowym. Oprócz krótkich prezentacji i wesołej „lekcji” angielskiego, na młodzież czekały pokazy: tresury psów policyjnych, pracownia z komputerem działającym w akwarium czy paintballowe i survivalowe zabawy w sali gimnastycznej Wyższej Szkoły Agrobiznesu. Uczniowie ASP i ALO w kolorowych koszulkach lub białych koszulach oprowadzali młodszych, odpowiadali na pytania i zachęcali do wstąpienia w przyjazne szeregi swojej szkoły.


Brak miejsc w przedszkolach

pt, 26 kwietnia 2013 15:51

Dla 166 dzieci zabrakło miejsc w przedszkolach publicznych w Łomży. Prowadzone przez miasto placówki w wyniku zakończonego właśnie naboru przyjęły do przedszkoli samorządowych 1 454 dzieci. Wśród nieprzyjętych dzieci najwięcej jest trzylatków – 78, czterolatków – 51, mających mniej niż trzy lata – 26 i jedenaścioro pięcioletnich.
Wolnych miejsc nie ma także w niepodlegających miastu przedszkolach Stowarzyszenia Edukator.


Matura zdana, indeks w kieszeni

Marek Sokołowski
pt, 26 kwietnia 2013 15:27

Kiedy znakomita większość maturzystów odebrała świadectwa ukończenia szkoły i w zaciszu domowym lub bibliotece przygotowuje się do majowych egzaminów maturalnych, laureaci i finaliści mają już maturę ze swego koronnego przedmiotu w kieszeni, i to z najwyższą punktacją.
Z piątki uczennic i uczniów I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, którzy w tym roku zostali laureatami lub finalistami ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych tylko troje to maturzyści, a dwoje jest jeszcze w drugiej klasie.


Młodzi bohaterowie po 1. dniu egzaminu gimnazjalnego

Agata Kamińska w PG 6 w Łomży rozmawia z młodszym kolegą
wt, 23 kwietnia 2013 15:53

- Samopoczucie mam średnie, ponieważ czuję, że historia i wiedza o społeczeństwie poszły mi dziś trochę gorzej niż język polski – martwi się Agata Kamińska (lat 15), trzecioklasistka z Publicznego Gimnazjum nr 6 w Łomży, która ma już za sobą pierwszą rundę trzydniowych zmagań o jak najwyższą liczbę punktów z egzaminu końcowego z przedmiotów humanistycznych, matematyczno-przyrodniczych i języka obcego. - Postaram się zdawać do I LO w Łomży, bo to naprawdę bardzo dobra szkoła. A fakt, że nauczyciele są w niej wymagający i twardzi, tylko mnie mobilizuje.
O miejsce w wyróżniającym się od lat w Łomży i w Podlaskiem I LO. im. Tadeusza Kościuszki stara się praktycznie 70 trzecioklasistów PG nr 6, podobnie jak o miejsce w wybranej szkole średniej trzy dni walczy z myślami ponad 500 ich rówieśników.


„Moja biblioteka” opisana, namalowana i na zdjęciu

pt, 19 kwietnia 2013 17:24

- Spodobało mi się robienie kartek świątecznych i okolicznościowych oraz podziękowań, a na studniówkę zaprojektowałam i wykonałam aż sto zaproszeń – opowiada Anna Martyna Duda (lat 19), maturzystka Technikum Geodezyjnego i Bursy Szkolnej nr 3 w Łomży, która zdobyła nagrodę specjalną III edycji powiatowego konkursu literacko-plastyczno-fotograficznego „Moja biblioteka”. Do komisji wpłynęło ponad 230 prac przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkól ponadgimnazjalnych z Łomży i powiatu łomżyńskiego. Praca Ani zrobiła wrażenie na jury, które nagrodziło oryginalną artbook z jej poematem o wartości lektur, ilustracjami i fotografiami.


Świetlica w podstawówce dla dziecka i... rodzica

wt, 16 kwietnia 2013 08:19

- Podczas ubiegłorocznego „Popołudnia z Dwójką” nikt nie zgłaszał, że świetlica w naszej szkole powinna być otwarta wcześniej – tłumaczy dyrektor Grażyna Ważny-Zwierzyńska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łomży, gdzie świetlica otwierana jest w dni powszednie dopiero od godz. 8., najpóźniej z sześciu łomżyńskich podstawówek. - Co roku pytam rodziców podczas spotkań otwartych, czy ta godzina im odpowiada i czy mają życzenie, aby działała wcześniej. Godzinę otwarcia uzależniamy od rodzica.
W „Dwójce” godzina zamknięcia świetlicy – czyli 16. - wypada również o godzinę wcześniej niż w „Dziesiątce”, gdzie najmłodsi mają opiekę od godz. 7. do godz. 17. Dlaczego, skoro do każdej ze szkół mogą uczęszczać dzieci, których rodzice pracę zaczynają też o godz. 7. lub 7.30, albo i o 8....?


« · «« · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · »» · »
 
141020025028.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0