poniedziałek, 15 września 2014 napisz DONOS@
140825101326.gif
Wyszukiwarka
Wczytanie

Matura zdana, indeks w kieszeni

Marek Sokołowski
pt, 26 kwietnia 2013 15:27

Kiedy znakomita większość maturzystów odebrała świadectwa ukończenia szkoły i w zaciszu domowym lub bibliotece przygotowuje się do majowych egzaminów maturalnych, laureaci i finaliści mają już maturę ze swego koronnego przedmiotu w kieszeni, i to z najwyższą punktacją.
Z piątki uczennic i uczniów I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, którzy w tym roku zostali laureatami lub finalistami ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych tylko troje to maturzyści, a dwoje jest jeszcze w drugiej klasie.


Młodzi bohaterowie po 1. dniu egzaminu gimnazjalnego

Agata Kamińska w PG 6 w Łomży rozmawia z młodszym kolegą
wt, 23 kwietnia 2013 15:53

- Samopoczucie mam średnie, ponieważ czuję, że historia i wiedza o społeczeństwie poszły mi dziś trochę gorzej niż język polski – martwi się Agata Kamińska (lat 15), trzecioklasistka z Publicznego Gimnazjum nr 6 w Łomży, która ma już za sobą pierwszą rundę trzydniowych zmagań o jak najwyższą liczbę punktów z egzaminu końcowego z przedmiotów humanistycznych, matematyczno-przyrodniczych i języka obcego. - Postaram się zdawać do I LO w Łomży, bo to naprawdę bardzo dobra szkoła. A fakt, że nauczyciele są w niej wymagający i twardzi, tylko mnie mobilizuje.
O miejsce w wyróżniającym się od lat w Łomży i w Podlaskiem I LO. im. Tadeusza Kościuszki stara się praktycznie 70 trzecioklasistów PG nr 6, podobnie jak o miejsce w wybranej szkole średniej trzy dni walczy z myślami ponad 500 ich rówieśników.


„Moja biblioteka” opisana, namalowana i na zdjęciu

pt, 19 kwietnia 2013 17:24

- Spodobało mi się robienie kartek świątecznych i okolicznościowych oraz podziękowań, a na studniówkę zaprojektowałam i wykonałam aż sto zaproszeń – opowiada Anna Martyna Duda (lat 19), maturzystka Technikum Geodezyjnego i Bursy Szkolnej nr 3 w Łomży, która zdobyła nagrodę specjalną III edycji powiatowego konkursu literacko-plastyczno-fotograficznego „Moja biblioteka”. Do komisji wpłynęło ponad 230 prac przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkól ponadgimnazjalnych z Łomży i powiatu łomżyńskiego. Praca Ani zrobiła wrażenie na jury, które nagrodziło oryginalną artbook z jej poematem o wartości lektur, ilustracjami i fotografiami.


Świetlica w podstawówce dla dziecka i... rodzica

wt, 16 kwietnia 2013 08:19

- Podczas ubiegłorocznego „Popołudnia z Dwójką” nikt nie zgłaszał, że świetlica w naszej szkole powinna być otwarta wcześniej – tłumaczy dyrektor Grażyna Ważny-Zwierzyńska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łomży, gdzie świetlica otwierana jest w dni powszednie dopiero od godz. 8., najpóźniej z sześciu łomżyńskich podstawówek. - Co roku pytam rodziców podczas spotkań otwartych, czy ta godzina im odpowiada i czy mają życzenie, aby działała wcześniej. Godzinę otwarcia uzależniamy od rodzica.
W „Dwójce” godzina zamknięcia świetlicy – czyli 16. - wypada również o godzinę wcześniej niż w „Dziesiątce”, gdzie najmłodsi mają opiekę od godz. 7. do godz. 17. Dlaczego, skoro do każdej ze szkół mogą uczęszczać dzieci, których rodzice pracę zaczynają też o godz. 7. lub 7.30, albo i o 8....?


Dziurawy dach, glina i słoma nad II LO w Łomży

II LO im. Marii Konopnickiej w Łomży
pon, 15 kwietnia 2013 10:16

- Jestem zawiedziony poczynaniami i decyzjami miejskiej komisji ratowania zabytków w Łomży oraz komisji konkursowej z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku – mówi dyrektor Józef Przybylski, który 20 lat temu zakładał i do dziś prowadzi cenione II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Łomży. - Po raz trzeci złożyliśmy wniosek o dofinansowanie remontu dachu nad 112-letnim gmachem przy placu Kościuszki, gdzie przed wojną uczyła się Hanka Bielicka, i nie dostaliśmy ani grosza... A woda w skrzydle od strony ulicy Kolegialnej lała się ciurkiem, bo ta część dachu jest już tak dziurawa, że prowizorycznie musieliśmy łatać go papą.


Spotkania Humanistów z prof. Mikołejko w Łomży

Profesor Zbigniew Mikołejko
nie, 14 kwietnia 2013 17:34

Po dwóch latach powrócił do Łomży w glorii mądrości i sławy profesor Zbigniew Mikołejko (lat 61), wybitny filozof i historyk religii z Polskiej Akademii Nauk, autor ponad 800 esejów i zbioru rozpraw o przemocy, śmierci i Bogu „W świecie wszechmogącym”. Myśliciel wygłosił ciekawy, erudycyjny i błyskotliwy wykład inauguracyjny „Gdzie znaleźć lekcję nienawiści” dla 170 młodych uczestników i ich przewodników po świecie kultury, sztuki i literatury w czasie już XVIII Spotkań Humanistów Szkół Twórczych, które zorganizowało renomowane I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki. Zebrał rzęsiste brawa od polonistów i uzdolnionej humanistycznie młodzieży.


EKOsobota w „Drzewnej”

so, 13 kwietnia 2013 20:47

– Prezentujemy temat ekologii od strony domu, żebyśmy wiedzieli na czym w tych trudnych czasach możemy zaoszczędzić – mówi Alicja Wejroch, pedagog szkolny w „Drzewnej”.
W Zespole Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży w sobotę dużo mówiono o ekologii i zdrowym trybie życia. Uczniowie i nauczyciele „Drzewnej” oraz zaproszeni goście przygotowali „EKOsobotę”, aby przekonać mieszkańców Łomży, że dbanie o środowisko to nie tylko zadanie ekologów, ale również nas wszystkich!
- Uczymy jak segregować śmieci, zgniatać odpady, żeby zajmowały mniej miejsca w koszach i pojemnikach – z korzyścią dla własnego portfela – podkreśla Irena Zwornicka, dyrektor szkoły.


W „Dziesiątce” powstanie pięciogodzinna zerówka

pt, 05 kwietnia 2013 12:56

- Właśnie dostaliśmy od prezydenta Łomży pozwolenie na tworzenie jeszcze jednego oddziału dla sześciolatków z programem nauki, zabawy i opieki przez pięć godzin dziennie! – cieszy się Jerzy Włodkowski, zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-administracyjnych Szkoły Podstawowej nr 10 m. Jan Pawła II w Łomży. - Dzięki temu, rodzice 25 dzieci nie będą musieli wozić swoich pociech z naszego osiedla na drugi kraniec miasta, ponieważ będą mieli odpowiednie miejsce tuż koło domu.


Łomżyńscy szóstoklasiści pisali listy o pilocie Pirxie

Halina Szeligowska, dyrektor SP nr 7 w Łomży, Patrycja Piankowska i Jakub Nowociński z klasy VId (fot.: Halina Gątarz)
cz, 04 kwietnia 2013 12:09

Patrycja Piankowska i Jakub Nowociński jako pierwsi schodzą na hol parteru z sali na piętrze. Jest kilka minut po godzinie 10. Właśnie zakończyli pisanie sprawdzianu dla szóstoklasistów, potwierdzając umiejętności, które nabyli w trakcie nauki w Szkole Podstawowej nr 7 w Łomży. Oboje uśmiechnięci i raczej wyluzowani. Na pierwszy rzut oka nie widać po nich stresu, z jakim mocowali się równo przez godzinę podczas pierwszego tak ważnego na edukacyjnej drodze egzaminu. - Łatwy, łatwy – twierdzą zgodnie i nie są w tej opinii osamotnieni. W Łomży do szkół podstawowych nr 2, 4, 5, 7, 9 i 10 uczęszcza 611 szóstoklasistów.


Podróż do krainy przodków

śr, 03 kwietnia 2013 18:02

Od urodzenia mieszka w Argentynie, jest reżyserem filmowym i nauczycielem. Pomimo polsko brzmiącego nazwiska zna tylko kilka słów w naszym języku, ale Polska zawsze była dla niego bardzo ważna z powodu więzi rodzinnych.
– Moi dziadkowie urodzili się w Polsce, w miejscowości Kuzie – mówi Daniel Bobrowski.
– Miałem z nimi bardzo dobry kontakt, szczególnie z dziadkiem, a moje polskie korzenie mają dla mnie wielkie znaczenie. Dlatego postanowiłem odwiedzić miejsce, gdzie dziadkowie się urodzili. Nigdy dotąd nie byłem w Polsce i jestem tą wizytą bardzo podekscytowany!


Szczęśliwy finisz epopei z remontem auli I LO w Łomży

wt, 02 kwietnia 2013 16:01

- Jestem bardzo szczęśliwy, że po licznych perypetiach możemy znów korzystać z naszej pięknej auli – mówi Jerzy Łuba, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, w skład którego wchodzą renomowane I LO i PG nr 6 przy ul. Bernatowicza. - Ja również jestem zadowolony, że komisja techniczna z ratusza odebrała po remoncie zabytkowy obiekt – dodaje inż. Andrzej Wszeborowski, autor śmiałej koncepcji i starannego projektu architektonicznego auli, nawiązujących do przedwojennego, klasycyzującego wyglądu niezwykle reprezentacyjnego wnętrza. Remont finalizowała jego firma Roboty Ogólnobudowlane i Konserwacja Zabytków.


Mistrzowskie loty ambitnej młodzieży z Łomży

so, 30 marca 2013 10:25

Mateusz Lipiński, trzecioklasista Publicznego Gimnazjum nr 6 w Łomży, zdobył siedem tytułów laureata wojewódzkich konkursów przedmiotowych, największą ich liczbę w historii szkoły: język polski, angielski, niemiecki, geografia, historia, wiedza obywatelska i ekonomiczna oraz chemia, a do tego tytuł finalisty konkursu z biologii. Wybitny absolwent SP nr 5 trafił już jako laureat kilku konkursów dla podstawówek do renomowanego gimnazjum, którego uczniowie zdobyli w tym roku szkolnym niebotyczną liczbę 72 tytułów laureata i 34 tytuły finalisty. Szkoła dla orlic i orłów?!


„Dyktando 2013” dla dziewięciolatków

Zwyciężczyni konkursu - Marlena Osińska ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży
pon, 25 marca 2013 12:00

Marlena Osińska ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży wygrała I Miejski Konkurs Ortograficzny uczniów klas trzecich i zdobyła tytuł „Mistrza Ortografii Miasta Łomża” . W sobotę w Szkole Podstawowej nr 7 z „najeżonym” wieloma pułapkami ortograficznymi tekstem dyktanda pod tytułem „Konkurs dla najbardziej odważnych” zmierzyło się 24 uczniów nie tylko ze szkół łomżyńskich, ale także z zaprzyjaźnionych podstawówek mickiewiczowskich z Ostrołęki i Jedwabnego.


Wśród najlepszych programistów...

so, 23 marca 2013 12:25

Tomasz Zwornicki z I Liceum Ogólnokształcącego w Łomży zajął czwarte miejsce w międzynarodowym konkursie programistycznym High School Programming League. W piątej edycji uznawanego za jeden z najlepszych tego typu konkursów wzięli udział uczniowie z blisko stu szkół i 13 państw. Uczestnicy rozwiązywali zadania w czterech seriach trwających około 4 tygodni każda. Dzięki osiągnięciom Tomasza łomżyńska szkoła została sklasyfikowana na 14. miejscu w klasyfikacji generalnej.


Skarb, którego może zabraknąć…

so, 23 marca 2013 11:51

Ponad 400 gimnazjalistów z województwa podlaskiego wzięło udział w dwudniowych warsztatach ekologicznych w Zespole Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży. Odbyły się one w ramach obchodzonego 22 marca Światowego Dnia Wody 2013.
– Dbać o środowisko naturalne musimy od najmłodszych lat – podkreśla organizatorka warsztatów Katarzyna Mieczkowska. – Trzeba wpajać dzieciom i dorosłym jak oszczędzać wodę, bo wtedy też mniej za nią płacimy. Wiadomo też, że po nas będą następne pokolenia i trzeba im zostawić nieskażone środowisko. W Afryce i Azji już jest bardzo duży problem z wodą, dzieci umierają z jej braku. My Europejczycy nie zdajemy sobie sprawy, że czeka to również nas – mówi się, że już w 2025 roku będzie brakować wody pitnej w Polsce!


„W XXI wieku nie możemy żyć w kłamstwie...”

Wystawa w sali gimnastycznej III LO
wt, 19 marca 2013 15:07

- Podziwiam Polaków, którzy w czasie drugiej wojny światowej walczyli o to, żeby ocalić odzyskaną z trudem po 123 latach zaborów niepodległość – mówi Bartosz Niedźwiecki, drugoklasista z III LO w Łomży, po wykładzie „Kłamstwo katyńskie – Katyń 1940” pracownika Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku Pawła Kalisza. - Tysiące obrońców Ojczyzny czekała jeniecka niewola i haniebna kula w tył głowy w lesie katyńskim. Jednak ich ofiara nie poszła na marne: doceniamy nadal ich odwagę i poświęcenie, bo wiele im zawdzięczamy. Uchronili honor i wewnętrzną wolność, a nam chcieli oszczędzić dramatów, jakie przeżyło ich tragiczne pokolenie...


Turniej historyczny śladami powstania styczniowego

Kamień na mogile - cmentarzu Powstańców Styczniowych przy ul. Szosa Zambrowska w Łomży
wt, 19 marca 2013 10:11

- W II Rzeczpospolitej powstańcy styczniowi otaczani byli szczególnym szacunkiem, a pamięć o bohaterach była z wielkim pietyzmem kultywowana – przypomina dr Tadeusz Kowalewski z łomżyńskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana. - My też chcemy przywołać pamięć o wydarzeniach i powstańcach sprzed 150 lat w Łomżyńskim Turnieju Historycznym młodzieży szkół ponadgimnazjalnych z byłego województwa łomżyńskiego. Do udziału w turnieju „Ślady powstania styczniowego 1863 – 1864” czekamy na zgłoszenia trzyosobowych drużyn szkolnych do 25. marca.


„Podlaska korona wiedzy” dla Wiktora z Łomży

Wiktor Walewski z SP nr 5 w Łomży i rodzice: Magdalena i Mariusz Walewscy
pon, 18 marca 2013 14:56

- Ja nie czuję się mistrzem, „koroną” czy szczególnie wyróżniony, bo przecież nie wiedziałem, że zostanę laureatem w każdym z konkursów, do których przystąpiłem – opowiada skromnie Wiktor Walewski (lat 13) z Łomży, jedyny w województwie podlaskim laureat aż pięciu konkursów przedmiotowych. „Mount Everest wiedzy, korona Podlaskiego, duma Szkoły Podstawowej nr 5, duma i szczęście rodziców” - tak Dorota Szymonowicz z łomżyńskiej delegatury Kuratorium Oświaty mówiła o rekordziście, który nagrody i listy gratulacyjne odebrał podczas podsumowania wojewódzkich konkursów przedmiotowych szkół podstawowych w roku 2012/2013.


Rektor Charmas wybrany

Rektor dr hab. Robert Charmas
cz, 14 marca 2013 12:47

Był jedynym kandydatem i został wybrany. Kolegium Elektorów Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży wybrało dotychczasowego Rektora dr hab. Roberta Charmasa na rektora kolejnej kadencji 2013 - 2017.


Pierwsi stypendyści starosty

śr, 13 marca 2013 21:33

Ewelina Lubiejewska z gminy Piątnica w dziedzinie sportowe, Karol Kurpiewski z gminy Łomża w dziedzinie naukowej oraz Piotr Komorowski z gminy Piątnica w dziedzinie artystycznej - to pierwsi stypendyści Starosty Łomżyńskiego. Uroczystość wręczenia stypendiów za wybitne wyniki i osiągnięcia odbyła się w trakcie sesji Rady Powiatu Łomżyńskiego. Każdy ze stypendystów od starosty Lecha Szabłowskiego otrzymał po tysiąc złotych.


« · «« · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · »» · »
 
140520024631.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0