niedziela, 29 maja 2016 napisz DONOS@
Wyszukiwarka
Wczytanie

Marika wróciła do szkoły

Marika, czyli Marta Kosakowska
cz, 02 kwietnia 2015 08:08

Marika, czyli wywodząca się z Łomży Marta Kosakowska – znana wokalistka oraz prowadząca programy „The Voice Of Poland” i „SuperSTARcie” – wróciła do swej dawnej szkoły. W I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki spotkała się młodzieżą i zaśpiewała kilka piosenek, w tym własne przeboje, a także patriotyczne utwory z projektów „Morowe panny” i „Panny wyklęte”.
– Miałam tremę przed tym spotkaniem! – mówi Marika. – Weszłam do swego liceum po 15 latach, w charakterze trochę niedźwiedzia z Zakopanego, trochę takiej postaci z zaświatów. Wchodząc tu poczułam się, jakbym była znowu licealistką i pomyślałam: mój Boże, co ja mam tym ludziom powiedzieć?!
Marika jest czołową postacią polskiej sceny reggae i dancehall, nie unika też wycieczek w rejony muzyki soul czy funk oraz współpracy z raperami. Jednak w Łomży, przed setkami młodych ludzi, zaprezentowała akustyczny recital z gitarowym akompaniamentem Krzysztofa Nowickiego.


Tajemnicze pudełka na sprawdzianie szóstoklasistów

Mama Joanna z zadowolonym synem Jakubem
śr, 01 kwietnia 2015 15:01

- Kiedy usiadłem do ławki, to trochę w sercu się bałem, jak napiszę ten sprawdzian szóstoklasisty, bo to najważniejszy sprawdzian w moim dotychczasowym życiu... – wyjawia Dominik Wiśniewski, który po 80 minutach 1. części wyszedł na smakowite drugie śniadanie z koleżankami i kolegami z klasy VI b w Szkole Podstawowej im. gen. Władysława Andersa w Łomży. - Cóż, nie jestem orłem z języka polskiego, z matematyki też nie, najlepiej sobie radzę z wuefu; trochę szkoda, że nie ma z niego sprawdzianu. Napisałem pracę na temat „Tajemnicze pudełko”, w którym znalazłem diament.


Maraton w podstawówce

wt, 31 marca 2015 12:21

Szóstoklasiści już jutro – 1 kwietnia - napiszą sprawdzian podsumowujących ich wiedzę i umiejętności zdobyte podczas nauki w szkole podstawowej. Tym razem będzie to prawdziwy maraton – blisko trzy godziny lekcyjne pisania, bo zmieniono zasady sprawdzianu aby – jak tłumaczą eksperci - łatwiej porównywać jego wyniki z tymi z egzaminu gimnazjalnego. W Łomży do sprawdzianu przystąpi około pół tysiąca szóstoklasistów.


Zawód urzędowo potwierdzony

wt, 31 marca 2015 09:26

Z blisko 2400 uczniów i kursantów z województwa podlaskiego, którzy w styczniu i lutym zdawali egzaminy zawodowe świadectwa potwierdzające kwalifikacje w zawodzie otrzymało 1 611 osób – podała Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomy. Egzamin przeprowadzono w 73 kwalifikacjach – dla uczniów szkół zawodowych, absolwentów, eksternów oraz osób, które ukończyły kwalifikacyjne kursy zawodowe (kursanci). Aby go zdać trzeba było zdobyć minimum 50% punktów z części pisemnej i co najmniej 75% punktów z części praktycznej.


Młodzi Żydzi w Krakowie, Warszawie, Łomży i Auschwitz

so, 28 marca 2015 15:28

Pracowali latem na farmach i w firmach, dorabiali w ciągu roku, ciułali kieszonkowe od rodziców. Szczęśliwcom udało się w końcu zebrać pieniądze, żeby pokonać ponad sześć tysięcy kilometrów i po raz pierwszy w życiu stanąć na ziemi przodków. - Moja praprababcia Shula miała 82 lata, zmarła dwa lata temu, przeżyła wojnę, bo pomogli jej w lasach przetrwać polscy partyzanci – mówi Shahar Hochman, 16-latek z Gvanim High School w Izraelu, który z osiemdziesięciorgiem rówieśników przyjechał na tydzień do Polski, aby poznawać miejsca, gdzie rodzili się, uczyli, pracowali, kochali, żyli i ginęli w obozach zagłady ich krewni. - Wcześniej dwa lata ukrywała się w piwnicy w domu w Krakowie. Wydali ją sąsiedzi. Dziesięcioletnia dziewczyna ubłagała Niemców, że ma siłę do pracy.


Ponadgimnazjalne wybory

pt, 27 marca 2015 16:44

13 szkół ponadgimnazjalnych z miasta Łomża i okolic prezentowało się podczas Giełda Szkół Ponadgimnazjalnych, która odbyła się w Publicznym Gimnazjum nr 9 im. Rodziny Lutosławskich w Łomży.
- Chcieliśmy pomóc uczniom klas trzecich gimnazjum w podjęciu decyzji dotyczącej wyboru szkoły ponadgimnazjalnej oraz umożliwić im łatwy dostęp do informacji o łomżyńskich szkołach – mówi Anna Pawelec wicedyrektor szkoły.\


Warsztaty carvingu

cz, 26 marca 2015 15:32

Ponoć wywodzi się z Tajlandii, a w krajach azjatyckich znany jest już od co najmniej kilkuset lat. Dziś jest już dyscypliną na kulinarnych Mistrzostwach Świata i Mistrzostwach Europy i staje się coraz popularniejszy w Polsce. Mowa o carvingu, czyli sztuce rzeźbienia w owocach i warzywach. Warsztaty carvingu dla młodzieży odbyły się w łomżyńskiej Wecie.


Konkurs INFOTEST’2015 dla szkół ponadgimnazjalnych

cz, 26 marca 2015 08:54

- Zapraszamy wszystkie uczennice i uczniów z liceów i techników, niezależnie od tego, w której są klasie i na jakim profilu, do udziału w Konkursie Informatycznym INFOTEST’2015, organizowanym po raz drugi przez Instytut Informatyki i Automatyki Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży – zachęca inicjatorka i przewodnicząca komisji oceniającej dr inż. Aneta Wiktorzak. - Konkurs składa się z dwóch etapów: etap szkolny odbędzie się już 31. marca, etap uczelniany – 17. kwietnia. Uczestnik będzie zmagać się z zadaniami informatycznymi, walcząc o nagrody. Zadania w postaci interaktywnego testu dostępne są na platformie infotest.pwsip.edu.pl


Kuba z Łomży wygrał trzy konkursy i chce być omnibusem

Jakub Wierzbowski
śr, 25 marca 2015 13:52

- Mam wielką satysfakcję z wyróżnienia w szkole i mieście, zwolnienie z egzaminu szóstoklasisty i maksimum punktów, a rodzice są ze mnie dumni jak z dwóch moich starszych braci w Warszawie: dziennikarza i studenta informatyki; koleżanki i koledzy z klasy cieszą się, że udało mi się uzyskać takie efekty, no, i bez problemu mogę sam wybrać sobie Publiczne Gimnazjum nr 6 w Łomży – tak z zapałem i wesołą iskrą w oku wylicza Jakub Wierzbowski, szóstoklasista ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży, który jest laureatem trzech wojewódzkich konkursów przedmiotowych: z języka polskiego, angielskiego i matematyki. Podniosła gala gratulacyjna odbyła się w SP nr 5 w Łomży.


Mózg poza szkołą pracuje na pełnych obrotach

Dr Joanna Górecka
śr, 25 marca 2015 08:04

- Początek lekcji jest kluczowy dla osiągnięcia sukcesu w postaci aktywności ucznia, ponieważ to wtedy jego mózg podejmuje decyzję o uwalnianiu neuroprzekaźników – mówi dr Joanna Górecka, pedagog i koordynatorka nowoczesnych programów do nauczania wczesnoszkolnego, która była gościem konferencji „Mózg poza szkołą” w Łomży. - Jeśli nie uczynisz lekcji intrygującą, ciekawą, zaskakującą, a zapomnisz o mowie ciała, gestach i mimice, stymulujących rozwój mózgu, giniesz...
Ostrzeżenie to ilustrują badania psychologa prof. Janusza Czapińskiego: ledwie co trzeci uczeń od 7 do 19 lat uważa lekcje w szkole za interesujące. Ponad połowa ocenia je jako nudne lub się ich boi.


Odmalowana mała ojczyzna bez obrażania rodaków

pon, 23 marca 2015 08:18

Jak śnieg po zimie zniknęły pod świeżą warstwą wiosennej farby obrzydliwe napisy, upokarzające ludzi, rasy, narody i wyznania, m.in., z budynku Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży, z murka przy ściance wspinaczkowej na strzelnicy, ze szczytów bloków przy ulicach: Konstytucji, Księżnej Anny i Porucznika Łagody, z garażu przy ul. Prusa, z klap lub drzwi na murowanych śmietnikach przy ul. Kołłątaja, Niemcewicza i Staffa. To zasługa prawie 40 uczniów „Mechaniaka”, którzy pod opieką nauczyciela wos Kamila Parola powiedzieli stop mowie nienawiści w przestrzeni publicznej.


Międzykontynentalna podróż po ortografii

nie, 22 marca 2015 12:44

Anna Tarnacka, uczennica klasy III Szkoły Podstawowej nr 5 im. Stanisława Staszica w Łomży, zwyciężyła w III Miejskim Konkursie Ortograficznym „Dyktando 2015”, zdobywając tytuł Mistrza Ortografii Miasta Łomża A.D. 2015. Podopieczna Iwony Konopko niemal bezbłędnie napisała arcytrudny tekst, wręcz najeżony pułapkami: „gdy byliśmy w pół drogi, o wpół do ósmej o zmierzchu, nasz żółciutki samochód zazgrzytał i zatrzymał się ni stąd, ni zowąd (...)”. Autorką dyktanda była Aleksandra Wojciechowska z Instytutu Badań Edukacyjnych w Warszawie.
– Już słysząc po raz pierwszy tekst tego dyktanda wszyscy mieliśmy coraz większe oczy – mówi przewodniczący jury Maciej Listowski z Łomżyńskiego Centrum Rozwoju Edukacji. – To był kawałek ciężkiej pracy i wszyscy mają prawo czuć się zwycięzcami, nasi dorośli też podołali!


Noc ze sztuką i ekologią w Drzewnej

so, 21 marca 2015 15:15

Nocne warsztaty recyclingu artystycznego pod hasłem „Zrób coś z niczego” zorganizowali uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych. Wzięli w nich udział nie tylko uczniowie świętującego 20-lecie Technikum Ochrony Środowiska, ale też innych łomżyńskich szkół, chcący w atmosferze dobrej zabawy zrobić coś ciekawego – często z udziałem rodziców czy dziadków.
– Takie majsterkowanie ze śmieci to moje hobby. Dzisiaj zrobiłem robota – pająka! - mówi 9-letni Paweł, którego na warsztaty zabrała babcia.
– Od dawna podobała mi się technika papierowej wikliny, jestem też zainteresowana innymi technikami, jak decoupage – dodaje babcia, pani Barbara. - Jestem na takich warsztatach pierwszy raz, ale już zaczęłam załapywać o co w tym wszystkim chodzi i myślę, że też zrobię coś fajnego!


Kwiaty we włosach i uformowane z włosów

Fryzura autorstwa Julii Pawłowskiej
so, 21 marca 2015 14:25

- Nie byłam do końca pewna, czy ta fryzura w ogóle mi wyjdzie, i dopiero pod koniec pracy, jak wszyscy podchodzili z aparatami, robili zdjęcia i się zachwycali, to pomyślałam, że mam szansę w finale – opowiada Emilia Żaczek, 19-letnia zwyciężczyni Wojewódzkiego Konkursu „Sprawny w zawodzie – fryzjer”, którego finał odbywał się na przestronnym i jasnym poddaszu Stowarzyszenia Wspierania Edukacji i Rynku Pracy w Łomży. - Nie spodziewałam się aż tak pozytywnego dla mnie werdyktu komisji fachowców. Byłam w szoku, ale... czeka mnie jeszcze ogólnopolski finał w maju.


Prymusi z PG nr 1 w Łomży odkrywają piękno nauki

śr, 18 marca 2015 14:42

Po raz piętnasty w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich odbyła się uroczystość, na której tytuł Prymusa otrzymało 35 uczniów ze średnią ocen 5 (i więcej) i wzorowym zachowaniem. Publiczność w auli szkolnej podziwiała ich sukcesy w konkursach przedmiotowych, artystycznych, zawodach sportowych i działalności społecznej, zarówno na forum lokalnym, jak i ogólnopolskim. Rodzice dzieci przeżywali dumę i wzruszenie, gdy z rąk dyrektor szkoły Teresy Kurpiewskiej oraz zaproszonych gości otrzymywali listy gratulacyjne, a ich pociechy - prymusi nagrody książkowe.


Powitanie wiosny sportem, tolerancją i rękodziełem

śr, 18 marca 2015 13:04

„Mając na uwadze doświadczenia z lat poprzednich, a także analizy zagrożeń, związanych ze świętowaniem przez dzieci i młodzież szkolną pierwszego dnia wiosny w formie tzw. Dnia Wagarowicza, należy spodziewać się nasilenia zagrożeń, związanych z demoralizacją osób małoletnich” - piszą organizatorzy turnieju siatkówki drużyn mieszanych gimnazjalistów, a chcąc temu zapobiec, organizują w piątek od godz. 10. w Hali Sportowej im. Olimpijczyków Polskich mecze i zabawy. Na powitanie wiosny Uczniowie „Mechaniaka” będą usuwali z murów osiedli SM „Perspektywa” i ŁSM brzydkie napisy, a Technikum Ochrony Środowiska uświetni warsztatami recyklingu artystycznego swoje 20-lecie wiosną od wieczora po północ.


Sukces uczennic łomżyńskiej Wety

śr, 18 marca 2015 08:25

Karolina Kłosek i Milena Rybicka choć to jeszcze uczennice klasy trzeciej łomżyńskiej Wety już mają indeksy na studia. Obie kształcą się w zawodzie technik technologii żywności i kilka dni temu odniosły sukces w etapie centralnym XVII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Żywności.


Giełda Pomysłów w III LO na studencką przyszłość

Monika Zając, Mateusz Stasiak i Tomasz Grabowski
śr, 11 marca 2015 19:36

Po sali gimnastycznej III LO w Łomży jeżdżą sobie w najlepsze na świecie dwa łaziki marsjańskie: Magma i Hyperion od studentów Politechniki Białostockiej, które wygrały na pustyni Utah konkurs NASA. Niewielkie, jak postawiony na ziemi trochę większy wózek dla dziecka, tyle że na sześciu kółkach. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całego miasta przyglądają się popisom i slalomom naszpikowanych mechaniką i elektroniką srebrno-białych pojazdów, przechadzając się wśród stoisk 35 uczelni z całej Polski. Przedstawiciele rozdają, co się da: uśmiechy, foldery, długopisy, ołówki, breloki, smycze, jabłka i – rzadziej – koszulki, więc maturzysta Tomek Grabowski robi 50 pompek.


Ćwierć miliona na badania w PWSIiP

Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży
śr, 11 marca 2015 13:00

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży ponad 257 tysięcy dotacji na rozwój potencjału naukowego. To o 100 tysięcy więcej niż w ubiegłym roku.
– Dotacja przeznaczana jest na finansowanie publikacji naukowych, materiałów niezbędnych do wykonywania badań empirycznych, wyjazdów konferencyjnych, wewnętrznych projektów badawczych – mówi dr hab. Dariusz Surowik, pełnomocnik rektora ds. nauki i współpracy z zagranicą. - Oczywiście nasze ambicje naukowe rosną z roku na rok i dlatego oprócz puli ministerialnej, na wskazane cele przeznaczamy od lat także środki własne.


Czas zapisywać dziecko do przedszkola

Przedszkolaki
pon, 09 marca 2015 13:03

Zaczął się nabór na rok szkolny 2015 / 2016 w prowadzonych przez miasto Łomża 9 przedszkolach publicznych, które przygotowane są na przyjęcie 1 380 dzieci. Do 12. marca rodzice mogą składać deklaracje o pozostawieniu pociech w dotychczasowym przedszkolu albo ich przejściu do oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej. Od 16. marca do 27. marca będą prowadzone zapisy dzieci, idących po raz pierwszy do przedszkoli lub oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Zapewne problemy ze znalezieniem miejsc w przedszkolach będą mniejsze niż przed rokiem, gdyż sześciolatki idą obowiązkowo do klas pierwszych.


« · «« · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · »» · »
 
160429014208.gif
160505050010.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0