środa, 18 stycznia 2017 napisz DONOS@
Wyszukiwarka
Wczytanie

Ceniony matematyk Czesław Łada (+ 74) – nie żyje...

Czesław Łada (+ 74)
nie, 17 stycznia 2016 15:39

Długoletni nauczyciel matematyki i wicedyrektor I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży zmarł w piątek, 15. stycznia w Warszawie. - Wspaniały wychowawca i bardzo dobry kolega, troszczył się zarówno o autorytet szkoły, jak i dobro każdego ucznia – wspomina Czesława Ładę (1941 – 2016) Zygmunt Zdanowicz, dyrektor „Pierwszego” w latach 1978 – 2004. W niedzielę wystawienie ciała, w poniedziałek pogrzeb Wychowawcy.


Dylematy rodziców 6- i 7-latków

Fot. archiwum
cz, 14 stycznia 2016 16:52

Rodzice sześciolatków do końca marca mają prawo wybrać, czy ich dzieci zostaną w przedszkolu – jeśli będzie taka możliwość, czy pójdą do szkolnej zerówki - jeśli zerówki będą w szkołach, czy od razu do klasy pierwszej. Rodzice siedmiolatka zastanawiają się, czy ich pociecha ma powtarzać klasę pierwszą, czy normalnie zdać do klasy drugiej, bo w tym roku szkolnym obowiązkową naukę w szkole zaczynały 6-latki. Powrót do obowiązku szkolnego siedmiolatków od roku szkolnego 2016 / 2017 rodzi pytania, na które dziś odpowiedzi nie zna chyba nikt w mieście. Ratusz o sytuacji na tym polu zamierza informować pod koniec stycznia.


Pierwsze w mieście, czwarte w województwie

cz, 14 stycznia 2016 12:41

I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łomży pozostaje najlepszym ogólniakiem w mieście. W najnowszym rankingu liceów wydawnictwa Perspektywy zajęło 79. miejsce w kraju. To awans w stosunku do ubiegłego roku o 11 pozycji. Drugie z Łomży jest II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej, które w tym roku zastało sklasyfikowane na 223. miejscu wobec 371 przed rokiem.
Wśród łomżyńskich techników tym razem najlepiej wypadł „ekonomik” - 126. pozycja, a „mechaniak” spadł na 147 miejsce.


Do szkoły później

cz, 07 stycznia 2016 16:09

Prezydent Andrzej Duda podpisał uchwalone przez parlament pod koniec 2015 roku ustawy znoszące obowiązek szkolny dla 6-latków i przedszkolny dla 5-latków. Nowe przepisy wejdą w życie 14 dni po publikacji, ale będą skutkowały od września. Zmiany dotyczą także dzieci, które już poszły do szkoły. Te urodzone w 2009 r., które rozpoczęły naukę jako 6-latki w roku szkolnym 2015/2016 będą mogły, na wniosek rodziców złożony do 31 marca 2016 r., kontynuować naukę w pierwszej klasie w kolejnym roku. Analogiczne uprawnienie otrzymali rodzice dzieci urodzonych w pierwszej połowie 2008 r., które w tym roku szkolnym poszły do drugiej klasy - na wniosek rodziców będą mogły kontynuować naukę w tej samej klasie w kolejnym roku.


Likwidacja gimnazjów? Co o tym sądzą ich dyrektorzy z Łomży

Marek Ciecierski
cz, 07 stycznia 2016 13:41

Trzeba poczekać na konkretniejsze sygnały ze strony władz rządowych, bo na razie brakuje faktów do dyskusji – to pierwszy wniosek z wypowiedzi, jakich udzielili nam dyrektorzy: Teresa Kurpiewska z PG nr 1, Jolanta Kowalewska z PG nr 2, Irena Zwornicka z PG nr 3 i Marek Ciecierski z PG nr 6 w Łomży.
Niektórzy obawiają się, że w wyniku zmian wielu nauczycieli może stracić pracę. Inni mają nadzieję, że jeśli przywróci się ośmioklasowe podstawówki, zapobiegnie się problemom jakie rodzą się wśród gimnazjalistów.


Świąteczna zbiórka żywności w Wecie

pon, 21 grudnia 2015 08:59

Niemal 380 kg żywności zebrali uczniowie Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży w ramach świątecznej akcji Szkolnego Koła Caritas. W ten sposób przygotowano paczki dla 35 najbardziej potrzebujących rodzin - uczniów szkoły.


Marta Ramotowska z Łomży w finale Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

pt, 18 grudnia 2015 14:16

Marta Ramotowska maturzystka Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży jako jedyna reprezentantka województwa podlaskiego zakwalifikowała się do finału ogólnopolskiego turnieju wiedzy logistycznej. O miejsce w nim starało się niemal 7500 młodych logistyków. Sztuka ta udała się jedynie 59 osobom.


„Jestem, więc zmieniam”

pt, 18 grudnia 2015 08:57

Pod koniec listopada otrzymali nagrodę w konkursie EDUinspiracje, organizowanym przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, a już prowadzą kolejny projekt tym razem dotyczący rozwoju politycznego i budowania demokracji przez młodzież. Mowa o Stowarzyszeniu Youth Human Impact z Łomży, które przy wsparciu środkami z programu Erasmus + prowadzi projekt „Jestem, więc zmieniam”.


O Mickiewiczu wiedziała prawie wszystko

śr, 16 grudnia 2015 08:42

Gabriela Wawrzyniak, uczennica V klasy Szkoły Podstawowej nr 10 im. Jana Pawła II w Łomży, zwyciężyła w VII Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Adamie Mickiewiczu. W konkursie organizowanym przez noszącą imię wieszcza Szkołę Podstawową nr 7 pokonała 14. rywali, zdobywając w teście aż 86 z 87 możliwych punktów.
– Było trochę trudnych pytań, ale dałam radę! – mówi Gabriela Wawrzyniak. – Najlepiej było pewnie ze znajomością utworów, trudniejsze trochę było o życiorysie Adama Mickiewicza. Długo się przygotowywałam, nawet wczoraj czytałam i siedziałam do późna w nocy, ale było warto, bo poza nagrodami dowiedziałam się sporo o Mickiewiczu!


Miejska wigilia oświatowa w Hali Olimpijczyków Polskich

pon, 14 grudnia 2015 15:31

„Cieszmy się, bawmy się, wszystko się raduje, bo od dziś na świecie Pan Jezus króluje” - w radosny nastrój wprowadziła pastorałka chóru Szkoły Podstawowej nr 9 w Łomży pod kierownictwem Ewy Urbanowskiej, który podczas miejskiej wigilii oświatowej wystawił z recytatorami jasełka dla około 100 dyrektorów, wicedyrektorów, pedagogów łomżyńskich przedszkoli i szkół. - Dziękuję Państwu, że pochylacie się nie tylko nad najlepszymi, ale że udzielacie też wsparcia tym uczniom, którzy nie otrzymują go w rodzinach – mówiła wiceprezydent Łomży Agnieszka Muzyk, akcentując wartość i efektów kształcenia, i troski wychowawczej, aby dzieci i młodzi mogli uniknąć błędów życiowych.


Na oświatę wydajemy więcej...

pon, 14 grudnia 2015 10:58

Łomża należy do miast, które najwięcej wydają na oświatę w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W 2014 mroku było to 1929,36 zł. Tylko 9. polskich miast i w sumie 32 samorządy w kraju wydawało więcej wynika z zestawienia na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego.


Na budowę sali gimnastycznej przy SP 7 prezydent dał... 1,5% kosztów

pt, 11 grudnia 2015 09:07

100 tysięcy złotych na budowę hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 7 w Łomży, czyli kwotę odpowiadającą ok. 1,5% kosztów, zaproponował prezydenta Mariusz Chrzanowski w zapowiadanej przed tygodniem autopoprawce do projektu budżetu miasta na przyszły rok. Wartość inwestycji to ponad 7,4 mln zł. Prezydent większe środki na halę chce wydawać w latach 2017 i 2018 – po 3,6 mln zł rocznie. Rada rodziców „siódemki” o przyspieszenie inwestycji poprzez zwiększenie środków na przyszły rok zabiegała podczas posiedzeń komisji edukacji oraz sportu Rady Miasta. Zyskali „obietnicę”, że władze miasta dołożą starań, aby budowę zacząć i skończyć jak najszybciej.


Aniela Malanowska jest patronką Muzeum I LO w Łomży

Wejście do Muzeum Szkoły imienia Anieli Malanowskiej
wt, 08 grudnia 2015 08:08

Uczniowie mówili o niej Anielka lub żartobliwie: Mela. Łatwo się domyślić, dlaczego, kiedy zadrze się w górę głowę, wysoko, nad drzwiami z tabliczką „Muzeum Szkoły im. Anieli Malanowskiej”. - Dzięki niej w „Głosie Ucznia” ujrzały światło dzienne moje opowiadania, Mela zachęcała mnie do pisania, na lekcjach zaczęła się przygoda z zawiłościami gramatyki, spotkania z bohaterami lektur, potem odkrywaliśmy gwarę mieszkańców regionu, opiekowała się też kabaretem... - takie historie z młodości odkrywała Barbara Pietruszewska, anglistka w I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, podczas nadania sali muzealnej na parterze imienia ukochanej polonistki. - Ona ukształtowała mnie na humanistkę. Naprowadzała, doradzała, nie narzucała zdania, przekazywała wiedzę, umiejętności, postawy... Pani Profesor, wierzę, że będzie Pani dobrym duchem naszego muzeum.


Polska unika decyzji o budowie elektrowni jądrowych

pon, 07 grudnia 2015 08:29

- Po wizycie „atomowego autobusu” w szkole mam same pozytywne wrażenia, chociaż... na jednej lekcji nie uda się dokładnie zwiedzić całej wystawy ze stanowiskami naukowców z Fundacji Forum Atomowe – mówi Tomasz Konopko, pierwszoklasista I LO imienia Tadeusza Kościuszki w Łomży, gdzie na 4 godziny w piątek sala gimnastyczna zamieniła się w laboratorium do eksperymentów i przedziwnych urządzeń do prowadzenia badań nad energią i promieniowaniem. - Bardzo ciekawe przedsięwzięcie, bo możemy się dowiedzieć ciekawych rzeczy nie z podręcznika czy wykładu, ale z doświadczenia i obserwacji. Na to zazwyczaj na biologii, chemii czy nawet fizyce nie mamy czasu.


Radosne mikołajki na sportowo w przedszkolu nr 9 w Łomży

pt, 04 grudnia 2015 15:34

Kiedy brzuchaty Mikołaj z elfami w spódniczkach zawitał do przedszkola „Na górce”, rozległa się wrzawa na powitanie, a potem zabawa dla rozgrzewki z zającami. Dyrektor PP nr 9 Maryla Łysiak pochwaliła dzieci i Mikołaja, który mimo obciążającego nadmiernie stawy i serce brzucha, ćwiczył wytrwale, żeby pokazać malcom dobry przykład. Dzieci w czerwonych czapkach mikołajkowych popisały się z kolei kondycją, bo same ćwiczą i nie palą papierosów, zachęcając do tego rodziców.


Budowa sali gimnastycznej przy „siódemce” będzie w budżecie 2016 roku

pt, 04 grudnia 2015 14:35

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski zmienił zdanie i zapowiada wprowadzenie autopoprawką do budżetu miasta na 2016 rok zadania dotyczącego budowy sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 7 w Łomży.
„Realizacja inwestycji miałaby rozpocząć się w przyszłym roku i zakończyć w dwa lata później” – przekazuje ratusz.
- Jestem przeszczęśliwy – mówi Cezary Kisiel, przewodniczący Rady Rodziców. - Bardzo się cieszę. Dziękujemy panu prezydentowi, że wysłuchał się w głos rodziców i zauważył potrzebę.


Nagroda edukacyjna dla Youth Human Impact z Łomży

Z projektu "Śladami praw człowieka, poznajemy przeszłość zmieniamy teraźniejszość"
wt, 01 grudnia 2015 14:48

12-osobowa grupa licealistów i studentów z Łomży otrzymała nagrodę w konkursie EDUinspiracje, organizowanym przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. „Projekt, którego rezultaty inspirują. Młodzież z Polski i Litwy zgłębiała w praktyce tematykę łamania i przestrzegania praw człowieka, dzięki czemu zwiększyła swą wiedzę i poznała metody edukacji poza formalnej” - to fragment słów uzasadnienia werdyktu jury, oceniającego ponad trzy tysiące projektów programu Erasmus+. Ekipą młodych z Łomży opiekowało się dwoje nauczycieli III LO: Marta Łapińska i Marcin Mikołajczyk.


Uczennica Wety najlepsza w Etapie Okręgowym Olimpiady Wiedzy o Żywności

so, 28 listopada 2015 22:39

27 uczestników z okręgu olsztyńskiego rywalizowało w Etapie Okręgowym XVIII Olimpiady Wiedzy o Żywności. Pierwsze miejsce zajęła Milena Rybicka – uczennica klasy IV na kierunku technik technologii żywności w Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży.


Instytut Medyczny PWSIiP świętuje jubileusz 10-lecia

pt, 27 listopada 2015 15:16

- Jest mi niezmiernie miło, że mogłam po tylu latach wrócić do naszej uczelni, zdając sobie sprawę z szybkiego upływu czasu i działań, które kiedyś raczkowały, a po latach stały się rzeczywistością nowych dyrektorów, asystentów i studentów – dziękowała wzruszona prof. dr. hab. med. Elżbieta Krajewska – Kułak, pierwsza dyrektor Instytutu Medycznego PWSIiP w Łomży, który świętuje 10-lecie. W Instytucie zorganizowano uroczystość i konferencję naukowo-szkoleniową „Zdrowie w XXI w.” z udziałem uznanych naukowców i prelegentów w 3 sesjach: o wyzwaniach współczesnej medycyny, opiece w geriatrii i chorobach przewlekłych oraz zdrowiu i urodzie w naszej epoce.


Rusza kolejna edycja robotyki z Fel-X

pt, 27 listopada 2015 12:50

Fel-X tworząc swój projekt Centrum Informatycznego dla dzieci i młodzieży, organizuje kolejną edycję warsztatów z robotyki prowadzonych przez znaną, warszawską firmą „Roboty i spółka”. W trakcie warsztatów „młodzi inżynierowie” uczą się, jak budować roboty, zapoznają się z pojęciami związanymi z robotyką, a przede wszystkim – wprowadzani są w fascynujący świat nauki i robotów.


« · «« · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · »» · »
 
161201033137.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0