czwartek, 31 lipca 2014 napisz DONOS@
Wyszukiwarka
Wczytanie

Skarb, którego może zabraknąć…

so, 23 marca 2013 11:51

Ponad 400 gimnazjalistów z województwa podlaskiego wzięło udział w dwudniowych warsztatach ekologicznych w Zespole Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży. Odbyły się one w ramach obchodzonego 22 marca Światowego Dnia Wody 2013.
– Dbać o środowisko naturalne musimy od najmłodszych lat – podkreśla organizatorka warsztatów Katarzyna Mieczkowska. – Trzeba wpajać dzieciom i dorosłym jak oszczędzać wodę, bo wtedy też mniej za nią płacimy. Wiadomo też, że po nas będą następne pokolenia i trzeba im zostawić nieskażone środowisko. W Afryce i Azji już jest bardzo duży problem z wodą, dzieci umierają z jej braku. My Europejczycy nie zdajemy sobie sprawy, że czeka to również nas – mówi się, że już w 2025 roku będzie brakować wody pitnej w Polsce!


„W XXI wieku nie możemy żyć w kłamstwie...”

Wystawa w sali gimnastycznej III LO
wt, 19 marca 2013 15:07

- Podziwiam Polaków, którzy w czasie drugiej wojny światowej walczyli o to, żeby ocalić odzyskaną z trudem po 123 latach zaborów niepodległość – mówi Bartosz Niedźwiecki, drugoklasista z III LO w Łomży, po wykładzie „Kłamstwo katyńskie – Katyń 1940” pracownika Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku Pawła Kalisza. - Tysiące obrońców Ojczyzny czekała jeniecka niewola i haniebna kula w tył głowy w lesie katyńskim. Jednak ich ofiara nie poszła na marne: doceniamy nadal ich odwagę i poświęcenie, bo wiele im zawdzięczamy. Uchronili honor i wewnętrzną wolność, a nam chcieli oszczędzić dramatów, jakie przeżyło ich tragiczne pokolenie...


Turniej historyczny śladami powstania styczniowego

Kamień na mogile - cmentarzu Powstańców Styczniowych przy ul. Szosa Zambrowska w Łomży
wt, 19 marca 2013 10:11

- W II Rzeczpospolitej powstańcy styczniowi otaczani byli szczególnym szacunkiem, a pamięć o bohaterach była z wielkim pietyzmem kultywowana – przypomina dr Tadeusz Kowalewski z łomżyńskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana. - My też chcemy przywołać pamięć o wydarzeniach i powstańcach sprzed 150 lat w Łomżyńskim Turnieju Historycznym młodzieży szkół ponadgimnazjalnych z byłego województwa łomżyńskiego. Do udziału w turnieju „Ślady powstania styczniowego 1863 – 1864” czekamy na zgłoszenia trzyosobowych drużyn szkolnych do 25. marca.


„Podlaska korona wiedzy” dla Wiktora z Łomży

Wiktor Walewski z SP nr 5 w Łomży i rodzice: Magdalena i Mariusz Walewscy
pon, 18 marca 2013 14:56

- Ja nie czuję się mistrzem, „koroną” czy szczególnie wyróżniony, bo przecież nie wiedziałem, że zostanę laureatem w każdym z konkursów, do których przystąpiłem – opowiada skromnie Wiktor Walewski (lat 13) z Łomży, jedyny w województwie podlaskim laureat aż pięciu konkursów przedmiotowych. „Mount Everest wiedzy, korona Podlaskiego, duma Szkoły Podstawowej nr 5, duma i szczęście rodziców” - tak Dorota Szymonowicz z łomżyńskiej delegatury Kuratorium Oświaty mówiła o rekordziście, który nagrody i listy gratulacyjne odebrał podczas podsumowania wojewódzkich konkursów przedmiotowych szkół podstawowych w roku 2012/2013.


Rektor Charmas wybrany

Rektor dr hab. Robert Charmas
cz, 14 marca 2013 12:47

Był jedynym kandydatem i został wybrany. Kolegium Elektorów Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży wybrało dotychczasowego Rektora dr hab. Roberta Charmasa na rektora kolejnej kadencji 2013 - 2017.


Pierwsi stypendyści starosty

śr, 13 marca 2013 21:33

Ewelina Lubiejewska z gminy Piątnica w dziedzinie sportowe, Karol Kurpiewski z gminy Łomża w dziedzinie naukowej oraz Piotr Komorowski z gminy Piątnica w dziedzinie artystycznej - to pierwsi stypendyści Starosty Łomżyńskiego. Uroczystość wręczenia stypendiów za wybitne wyniki i osiągnięcia odbyła się w trakcie sesji Rady Powiatu Łomżyńskiego. Każdy ze stypendystów od starosty Lecha Szabłowskiego otrzymał po tysiąc złotych.


Jak I sekretarz PZPR z sekretarzem...

Mieczysław Czerniawski
śr, 13 marca 2013 09:23

„Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że konferencja prasowa dotyczyła tylko sprawy znanej z licznych medialnych przekazów a problemy kolei do Łomży oraz Edukatora posłużyły jako jej medialna przykrywka. Czarne tło zawsze wybiela” – pisze Tadeusz Zaremba, którego Mieczysław Czerniawski ostatni I sekretarz Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Łomży, a dziś prezydent Łomży, podczas wczorajszego spotkania z dziennikarzami przedstawił jako byłego pierwszego sekretarza miejskiego komitetu PZPR, wicekuratora z poruczenia PZPR, dyrektora Zespołu Szkół Mechanicznych z rekomendacji PZPR. Nazwisko Zaremby padło w kontekście sporu wokół władz Edukatora i zarzutów o stronniczość jakie prezydentowi Czerniawskiemu stawiają członkowie Komitetu Obrony Społeczno-Oświatowego Stowarzyszenia Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym Edukator w Łomży.


Zmiana zawodu? To takie proste.

śr, 13 marca 2013 08:56

„Śmiali się gdy zapisałem się do szkoły – ale gdy dostałem upragnioną pracę i zobaczyli moją pierwszą wypłatę…” Pan Robert, lat 36, absolwent kierunku technik higieny i bezpieczeństwa pracy, rozpoczął naukę półtora roku temu. Dziś odebrał dyplom, nadający mu uprawnienia państwowe. „Ciężko było się zebrać, uczestnictwo w zajęciach to 70% sukcesu, ale było warto! Po praktykach zawodowych pracodawca dał mi szansę. Dziś nie muszę stać w kolejce na Nowogrodzkiej” – uśmiecha się.


Rodzicu, szukaj miejsca dla przedszkolaka w Łomży

wt, 12 marca 2013 14:55

Łomżyńskie przedszkola zaczęły przyjmować od rodziców deklaracje o pozostaniu ich dzieci w tej samej placówce lub o przejściu 6-latków do oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej. Czeka na nie około 1500 miejsc w dziewięciu przedszkolach publicznych oraz 280 miejsc w 13 oddziałach przedszkolnych sześciu podstawówek. Ponadto 550 miejscami dysponują cztery przedszkola niepubliczne. Rodzice mogą składać deklaracje do 22. marca. Potem od 25. marca do 12. kwietnia potrwają zapisy do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych oraz przyjmowanie dokumentów. Ogłoszenie listy dzieci przyjętych w obu typach placówek nastąpi 22. kwietnia o godz. 15.


Czekają na stypendia

pon, 11 marca 2013 15:23

Rodziny biednych uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych nie tylko z Łomży, ale i z całego województwa podlaskiego, czekają na szkolne stypendia socjalne. Niestety, ani ich wysokość, ani termin wypłaty nie są znane z jednego prostego powodu: do tej pory Ministerstwo Edukacji Narodowej nie przelało środków na konto województwa, co oznacza, że nie ma ich jeszcze również na koncie choćby miasta Łomża.


Wielkanocne warsztaty w „drzewnej”

nie, 10 marca 2013 14:54

Wielkanocne pisanki, wykonane z włóczki zajączki, ręcznie robione kartki z życzeniami czy kurpiowskie palmy można było kupić w sobotę w Zespole Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży. Warsztaty wielkanocne zorganizowano by zintegrować nie tylko społeczność tej szkoły, ale także mieszkających w jej pobliżu łomżan. Można było nie tylko zobaczyć i kupić świąteczne ozdoby, ale także poznać techniki ich wykonywania.
Wstęp na warsztaty był otwarty, a wszyscy odwiedzający szkołę otrzymywali w prezencie książeczkę z przepisami na wielkanocne potrawy.


Prymusi 2013 w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Łomży

pt, 08 marca 2013 14:33

Agnieszka Krajewska ma średnią ocen 5,3, natomiast Igor Kołakowski 5,2. Oboje są najlepiej uczącymi się w klasie trzeciej Publicznego Gimnazjum nr 1 imienia Noblistów Polskich w Łomży. Tradycją PG nr 1 stało się spotkanie społeczności szkolnej z prymusami, czyli uczniami, którzy w pierwszym półroczu osiągnęli średnią ocen co najmniej 5,0 i mają wzorowe zachowanie.


Pomysły na życie po maturze w zasięgu ręki

śr, 06 marca 2013 16:15

- W tym roku prezentuje się u nas ponad 30 uczelni, proponujących młodzieży studia w Łomży, w regionie i w całej Polsce oraz za granicą – zachwala bogatą ofertę Magda Zalewska z pierwszej klasy III LO w Łomży, które po raz trzynasty zorganizowało Giełdę Pomysłów na Życie dla uczennic i uczniów po maturze. - Ja do matury mam sporo czasu, ale prawdopodobnie wybiorę studia w Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Moja siostra Paulina studiuje pielęgniarstwo.


Będzie nowy, czyli „stary” Jego Magnificencja Rektor PWSIiP

Dr hab. Robert Charmas
śr, 06 marca 2013 11:15

Zakończyło się przyjmowanie kandydatur na stanowisko rektora Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Przed komisją pod przewodnictwem dr. hab. Jerzego Grabowieckiego nie pojawi się nawet najmniejszy problem z przygotowaniem na przyszły tydzień wyborów Jego Magnificencji, ponieważ wpłynęła zaledwie... jedna kandydatura. Do „rywalizacji” o zaufanie 22 elektorów stanie ponownie dr hab. Robert Charmas (lat 47), który cztery lata temu przejął rządy w uczelni przy ul. Akademickiej po jej twórcy i pierwszym rektorze prof. Kazimierzu Pieńkowskim (lat 76).


„Prezenty” za wybór „odpowiedniego” podręcznika

wt, 05 marca 2013 13:32

- Apeluję do Państwa Dyrektorów o zwrócenie szczególnej uwagi, w ramach sprawowanego nadzoru pedagogicznego, aby procedura wyboru podręczników przebiegała w sposób nie nasuwający najmniejszych podejrzeń o działalność korupcyjną – stwierdził podlaski kurator oświaty Jerzy Kiszkiel po tym, jak otrzymał listę szkół, w których dyrektorzy lub nauczyciele otrzymywali różne „prezenty” od wydawnictw w zamian za korzystanie z drukowanych przez nie podręczników szkolnych.
Kuratorium Oświaty w Białymstoku nie podaje, ilu szkół i z jakich miejscowości mogłaby dotyczyć ewentualna „działalność korupcyjna”, natomiast zapowiada kontrolę najszybciej, jak to możliwe.


Kreatywna księgowość była, czy jej nie było?

wt, 05 marca 2013 11:18

Artykuł „Wielka dziura w edukacji miasta” jest tekstem publicystycznym. Dotyczy fatalnej sytuacji w miejskiej oświacie i krytycznie ocenia zarysowany przez prezydenta, na spotkaniu z działaczami NSZZ Solidarność, sposób reformowania oświaty poprzez łączenie klas. Wskazane do sprostowania rzekomo nieprawdziwe fragmenty nie są cytatami z wypowiedzi prezydenta Mieczysława Czerniawskiego – prezydent nigdy nie powiedział, że pokuszono się o kreatywną księgowość, ale wynika to z kontekstu jego wypowiedzi.
Jak inaczej można zrozumieć – jak odbieraliśmy - szczerą wypowiedź prezydenta podczas spotkania z działaczami miejskiej „Solidarności” o tym, że już w niespełna półtora miesiąca po uchwaleniu budżetu miasta „w oświacie mamy bardzo trudną sytuację finansową” (cytat dosłowny).


Pani prezydentowa traci fotel dyrektora Małego Artysty

Izabela Czerniawska
wt, 05 marca 2013 10:34

- Niestety, pani Czerniawskiej już nie ma... – poinformowała kobieta odbierająca telefon w Niepublicznym Przedszkolu Mały Artysta w Łomży. - Od wczoraj. Nie mogę odpowiedzieć, dlaczego nie pracuje. Nie jestem upoważniona. Naszym zarządcą jest Edukator.
Zwolnienie w poniedziałek Izabeli Czerniawskiej, będącej przez dziesięć lat do wczoraj dyrektorem Małego Artysty, to prawdopodobnie pokłosie ostrego konfliktu, jaki od 2011 roku rozgrywa się we władzach Społeczno-Oświatowego Stowarzyszenia Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym Edukator w Łomży. Założycielka i prezes Edukatora Barbara Kuczałek odmówiła komentarza w sprawie przyczyn zwolnienia małżonki prezydenta Łomży Mieczysława Czerniawskiego. Ze zwolnioną panią dyrektor nie udało nam się skontaktować.


Sprostowanie

pon, 04 marca 2013 11:15

W artykule „Wielka dziura w edukacji miasta” opublikowanym na portalu 4lomzapl w dniu 14 lutego 2013r. zawarto nieprawdziwą informację, jakoby Prezydent Łomży „przyznał szczerze”, iż w tegorocznym budżecie miasta „pokuszono się o tzw. kreatywną księgowość”. Stwierdzenie to jest nieprawdziwe, a jego użycie nieuprawnione przy powoływaniu się na wypowiedź Prezydenta Miasta.”


Wojna o „Edukator”! List otwarty do Rady Miejskiej w Łomży

śr, 27 lutego 2013 14:40

„Zwracamy się do Wysokiej Rady z gorącą prośbą o wnikliwe zbadanie tej sprawy i o wsparcie Stowarzyszenia w walce z bezduszną biurokracją Urzędu Miasta, o ewentualną mediację” - proszą radnych miasta Łomży członkowie powołanego niedawno Komitetu Obrony Społeczno-Oświatowego Stowarzyszenia Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym Edukator w Łomży. Jak głoszą za sprawą trojga byłych członów zarządu stowarzyszenia, i w ich ocenie przy wsparciu władz miasta torpedowana jest działalność Stowarzyszenia. - „Wyrażamy najwyższe zdumienie, że Prezydent Łomży jako organ nadzoru nad Stowarzyszeniem, powołany do opieki i wspierania oddolnych inicjatyw pożytku publicznego, staje po stronie trojga członków (w tym własnej żony) przeciw 700 pozostałym członkom Stowarzyszenia „Edukator”, nie bacząc na konflikt interesów osobistych i służbowych” - napisali w liście otwartym przekazanym dziś łomżyńskim radnym.


Pierwszy z wybitnych łomżan

wt, 26 lutego 2013 09:25

Ks. prof. Witold Jemielity, był pierwszym z gości którzy mają odwiedzać uczniów Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży w ramach cykl spotkań z wybitnymi łomżanami pod hasłem „Małe Ojczyzny”. Celem jest promowanie postawy patriotyzmu lokalnego poprzez poznawanie biografii i działalności wybitnych łomżan oraz różnorodności kulturowej regionu.
Zdaniem organizatorów dyskusje panelowe z wybitnymi mieszkańcami mają bardzo ważny aspekt wychowawczy, gdyż budują poczucie więzi młodego człowieka z lokalną ojczyzną, a to z kolei daje mu poczucie zakorzenienia we własnej tradycji i historii.


« · «« · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · »» · »
 
140520024631.gif
140725103825.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0