środa, 29 czerwca 2016 napisz DONOS@
Wyszukiwarka
Wczytanie

Po konkursach po staremu?

cz, 21 maja 2015 16:11

Komisje konkursowe wybrały kandydatów na nowych dyrektorów II Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej nr 4 w Łomży. Do ogłoszonych przez prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego konkursów zgłosiło się po 6 kandydatów, ale ostatecznie przesłuchania konkursowe przechodziło 10 osób. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w przypadku II LO zwycięzcą jest obecna wicedyrektor szkoły, a w SP4 wygrała obecna dyrektor szkoły.


W poszukiwaniu historii Łomży

wt, 19 maja 2015 09:06

Uczniowie najstarszych klas szkół podstawowych oraz gimnazjów mogą jeszcze zapisać się do I Łomżyńskiego Biegu Patrolowego Śladami Historii Łomży. Bieg przy współpracy Hufiec Nadnarwiański ZHP im. Adama Chętnika i Wojska Polskiego organizuje miejscowy Zespół Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży. Startować w nim mogą trzyosobowe drużyny z opiekunem, które w trakcie biegu – jak zapowiadają organizatorzy – będą musiały wykazać się wiedzą związaną z udzielaniem pierwszej pomocy, historią Łomży, odwagą i dobrym humorem.


Lot w Kosmos + jajko Kolumba - 280 stopni C na Starym Rynku

Łomżyńskie dziewczynki w skafandrach polskich polarników
cz, 14 maja 2015 16:21

Z mikrofonem w ręce, rozwianym włosem, w okularach badacza uwodzi młodą publiczność energią ze sceny, jakiej mogłaby pozazdrościć niejedna gwiazda disco polo. Chemiczka Patrycja Gorczyca z Piotrem Stankiewiczem z Instytutu Geofizyki PAN wykonują eksperymenty, po których dziecięca i młodzieżowa publiczność piszczy i bije brawa, kiedy z czeluści wydobywają się kłębiaste dymy i mgławicowe pary. Na Starym Rynku stanęło 11 białych namiotów laboratoryjnych Festiwalu Nauki, pod którymi dzieją się cuda niewidy: uczniowie przebierali się za polarników, samochody i piłkarze poruszali się siłą magnetyczną, skorupka jajek miękła jak gumowa skórka. Detektory poszły w ruch i można było odnaleźć klucze do wiedzy w torebce lubianej nauczycielki nielubianego przedmiotu.


Pożegnaliśmy nauczycielkę uśmiechu Jadwigę Samselską (+ 82)

Jadwiga Samselska (1933 - 2015)
śr, 13 maja 2015 12:10

Przez 35 lat jako wychowawczyni setek uczniów i nauczycielka biologii miała charakter: twardą rękę, cięty język, niezłomne zasady i stalowe nerwy. Nie pozwalała ściągać, z chamstwem się nie patyczkowała., w oczy mówiła, co o kim myśli i tego oczekiwała od ludzi, niezależnie od wieku i pozycji w szkolnej hierarchii. Jedni się jej bali, inni uwielbiali, ale wszyscy szanowali. Cechował ją optymizm pedagoga. Wierzyła, że trudy nauczycielskie, wymagania i cierpliwość do największych ancymonów wcześniej czy później przyniosą efekty. Optymistka, nie żałowała uśmiechu. Jadwigę Samselską (+ 82) pożegnała liczna rodzina, koleżeńskie grono nauczycieli i wdzięczni uczniowie...


Międzynarodowe staże studentów z PWSIiP

pt, 08 maja 2015 14:47

Zagraniczne staże i praktyki to szansa na zdobycie wysokich kompetencji zawodowych oraz poznanie nowych i ciekawych miejsc na świecie przekonują pracownicy Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Dwudziestu sześciu studentów uczelni od marca „podbija” m.in. gorącą Hiszpanię.
- Osobiście bardzo zazdroszczę studentom takiej możliwości rozwoju, bo w czasach, gdy ja kończyłem studia, oprócz zwykłej wymiany studenckiej, nie były możliwe wyjazdy zagraniczne – mówi Sebastian Chrzanowski, pracownik PWSIiP odpowiedzialnych za koordynowanie staży, który odwiedził studentów z „Państwówki” w Barcelonie.


Patriotyczne spotkanie pokoleń

pt, 08 maja 2015 08:08

Trzy pokolenia mieszkańców Łomży wzięły udział w wieczorze patriotycznym w Szkole Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza. Głównym punktem programu była inscenizacja „Moja mała i wielka Ojczyzna” w wykonaniu uczniów klas I C i III C, ale najwięcej emocji młodszym i starszym uczestnikom imprezy dostarczyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych pod kierunkiem Katarzyny i Krzysztofa Lipskich oraz poznawanie historii miasta i jego najwybitniejszych obywateli.
- Przyświeca nam szczytny cel: rozbudzanie ducha patriotyzmu wśród najmłodszych, a to spotkanie służy budowaniu międzypokoleniowej więzi opartej na miłości i poszanowaniu ojczyzny! - mówi dyrektor szkoły Halina Szeligowska.


Turkey nor turkey na maturze z angielskiego w IV LO

Damian Listowski
śr, 06 maja 2015 14:00

Trzydniowy maraton maturalny, kiedy około 1760 trzecioklasistów z liceów i czwartoklasistów z techników z Łomży w 25 szkołach pisało egzaminy z języka polskiego i matematyki, zakończył się egzaminem z języka angielskiego. - Z polaka poszło mi dobrze, z matmy słabiej, ale nie najgorzej, a z anglika, po napisaniu na poziomie podstawowym, czekam na maturę na poziomie rozszerzonym – opowiada 20-letni Damian Listowski z Łomży, który rok temu ukończył IV LO przy ul. Zielonej, a z powodu poprawki z matematyki nie przystępował w ogóle do matury. - Z anglika miałem dobrych nauczycieli: panią Kołakowską i pana Galanka, którzy może niczego nowego mnie nie nauczyli, ale mogłem sobie na ich lekcjach uporządkować i utrwalić wiedzę zdobytą przez sześć lat w Stanach.


Matura z matmy niestraszna technikom z „Mechaniaka”

Mateusz Kruszewski
wt, 05 maja 2015 15:05

Na dziedzińcu przed szkołą i wzdłuż drogi dojazdowej dziesiątki samochodów. Lśnią w słońcu, gdy wsiadają do nich eleganckie dziewczyny lub chłopcy pod krawatem czy pod muszką, jak Mateusz Kruszewski, czwartoklasista Technikum Elektrycznego ZSMiO w Łomży. - Matura z matematyki była łatwa i przyjemna, przynajmniej dla mnie – uśmiecha się szeroko 19-latek, wysiadając z Alfa Romeo, jaką na urodziny obdarowali go rodzice, żeby zmobilizować do nauki przed maturą. - Zawsze miałem 4 na koniec roku, chociaż piątka mogłaby być, dlatego te 25 zadań zamkniętych i dziewięć otwartych rozwiązałem w dwie godziny i sprawdziłem. Pełen relaks, jak tylko przejrzałem wszystkie zadania.


Maturzyści po polskim nastawieni optymistycznie

Maturzyści III LO w Łomży: Damian Bajno, Ewelina Kosakowska, Sebastian Sekściński, Edyta Dzierzgowska i Kamil Kowalczyk po pisemnym polskim
pon, 04 maja 2015 14:09

- Ja ich na pewno nie zestresowałam – zapewnia ze śmiechem Edyta Dzierzgowska, pokazując na grupkę rozbawionych kolegów w chwilę po wyjściu przed wybiciem południa z III LO w Łomży, w której uprawnionych do zdawania matury z języka polskiego po raz pierwszy lub kolejny było 1761 uczennic i uczniów klas trzecich liceów i czwartych techników. - Amuletów nie mamy, w przesądy nie wierzymy, bo jeśli uczyliśmy się w dobrej szkole pilnie przez trzy lata, to przecież coś w głowie musiało nam zostać. Wydaje się, że to nie była trudna matura. Pytanie, nie „czy”, ale „jak” zdamy.


Maturalny maraton startuje w poniedziałek

nie, 03 maja 2015 21:24

W poniedziałek 4 maja punktualnie o 9. rano ponad 300 tysięcy absolwentów liceów i techników w Polsce, 14 tys. w województwie podlaskim i około 1500 w Łomży rozpocznie zdawanie matury. Maraton egzaminacyjny, który potrwa do końca maja, zacznie się od obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego. Pierwszy pisemny egzamin będzie trwał 170 minut i tak jak wszystkie pozostałe został przygotowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.
Tegoroczny egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach. Absolwenci technikum przystąpią do egzaminu w formule obowiązującej w 2014 r., natomiast absolwenci liceum ogólnokształcącego przystąpią do egzaminu w nowej formule, obowiązującej od 2015 r.


Uczniowie z Łomży wyróżnieni w OOL

cz, 23 kwietnia 2015 11:30

Uczniowie z Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży wyróżnieni wśród niemal 7,5 tys. uczestników siódmej edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej. Marta Ramotowska, Przemysław Kuzia i Bartosz Piechowicz z łomżyńskiego Ekonomika zajęli odpowiednio 24., 54., i 56. miejsce w finale ogólnopolskiego konkursu, organizowanego przez Wyższą Szkołę Logistyki.


Egzamin gimnazjalny wśród piramid i celebrytów

Trzecioklasiści: Maria Więtczak, Kamil Lewicki i Daniel Przestępski z Katolickiego Gimnazjum w Łomży
wt, 21 kwietnia 2015 14:24

- Zero stresu: egzamin łatwy, prosty i przyjemny – uśmiecha się Mateusz Zdrodowaki po pierwszej części z historii i wos do kolegów z klasy trzeciej: Kamila Lewickiego i Daniela Przestępskiego w obszernym holu wejściowym Katolickiego Gimnazjum w Łomży. - Do tego egzaminu uczyliśmy się trzy lata, więc dorobek po trudach tych lat mamy w głowie... – dodaje ostrożniej Kamil, a Daniel dorzuca już chwacko: - Wierzę w moc umysłu, bo do ważnych zadań trzeba podchodzić spokojnie.
We wtorek młodzież pisała godzinny test z historii i wiedzy o społeczeństwie, a po przerwie część z języka polskiego. W Łomży na egzamin zgłoszono 630 kończących 8 gimnazjów trzecioklasistów.


Zaczyna się trzydniowy egzamin gimnazjalny w Polsce

pon, 20 kwietnia 2015 13:30

- Jak spędzić dzień przed egzaminem...? Wszystko zależy od osobowości, temperamentu i psychiki gimnazjalisty – mówi Grażyna Klimuszko, wicedyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży, która zorganizowała trzydniowy maraton sprawdzianów: we wtorek historia, wos i język polski, w środę część matematyczno-przyrodnicza, a w czwartek język obcy dla 630 uczniów klas trzecich w Łomży, 530 w powiecie łomżyńskim i 11 262 w województwie podlaskim. - Formuła egzaminu gimnazjalnego nie zmieniła się od 2012 r. Warto odpocząć psychicznie, by w ciągu trzech dni udowodnić, jak opanowało się wiadomości i umiejętności przez trzy lata nauki w gimnazjum.


Damian Wyszołmirski z I LO mistrzem Infotestu 2015

Damian Wyszołmirski z I LO w Łomży, zdobywca I miejsca Infotestu 2015
pt, 17 kwietnia 2015 21:41

- Do Infotestu w ogóle się nie przygotowywałem i podszedłem do konkursu z marszu, ponieważ informatyka to moja pasja od małego dziecka – mówi Damian Wyszołmirski, drugoklasista I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży i zwycięzca Konkursu Informatycznego Infotest 2015, jaki po raz drugi zorganizował Instytut Informatyki i Automatyki PWSIiP w Łomży. - Uznałem, że nie będę się stresował dlatego, że biorę udział w skądinąd dość silnie obsadzonym konkursie. W przyszłym roku czeka mnie więc definitywnie olimpiada informatyczna, skoro poradziłem sobie z Infotestem 2015.


Nagrody dla ambitnych laureatów konkursów gimnazjalnych

Mama Elżbieta i córka Weronika Niecieckie
pt, 17 kwietnia 2015 13:49

- W mojej rodzinie wszyscy wzajemnie się wspieramy i jesteśmy szczęśliwi, kiedy coś któremuś z nas się powiedzie – opowiada Weronika Nieciecka, urocza trzecioklasistka Publicznego Gimnazjum nr 6 w Łomży, która jest laureatką aż pięciu wojewódzkich konkursów przedmiotowych: z języka polskiego, angielskiego i niemieckiego oraz geografii i chemii, czego pogratulowali jej: podlaski kurator oświaty Jerzy Kiszkiel, w imieniu marszałka podlaskiego Elżbieta Ufnal i wiceprezydent Łomży Agnieszka Muzyk na uroczystości z udziałem laureatów, rodziców i nauczycieli w I LO w Łomży. PG nr 6 im. Tadeusza Kościuszki jest drugie w Podlaskiem pod względem liczby laureatów, mając ich 54, ustępując tylko Publicznemu Gimnazjum nr 32 Dwujęzycznemu w Białymstoku – 92.


Dyrektorzy „czwórki” i „drugiego” poszukiwani

Brama II Liceum w Łomży
pt, 17 kwietnia 2015 10:37

Prezydent Łomży ogłosił konkurs na kandydatów na dyrektorów dwóch łomżyńskich szkół: Szkoły Podstawowej nr 4 i II Liceum Ogólnokształcącego w Łomży. Kandydaci mogą się zgłaszać do 5 maja 2015 r. do godz. 15:30.
Jak dodaje Łukasz Czech z ratusza w tym roku kadencje kończą się jeszcze dyrektorom trzech szkół: Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących, III Liceum Ogólnokształcące oraz Szkoła Podstawowa nr 10. W tych wypadkach władze miasta nie zdecydowały jeszcze czy będą ogłaszane konkursy czy też wszczęte procedury przedłużenia kadencji obecnym dyrektorom.


Nauczyciele pojadą pikietować

pt, 17 kwietnia 2015 10:02

51-osobowa grupa łomżyńskich nauczycieli i pracowników oświaty pojedzie w sobotę do Warszawy na manifestację organizowaną przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Nauczyciele domagają się przede wszystkim podwyżek płac. Zgodnie z zapowiedziami centrali ZNP w stolicy demonstrować ma około 20-tysięczna grupa pracowników oświaty.
Od blisko miesiąca trwa akcja protestacyjna ZNP. W jej ramach także na łomżyńskich szkołach wywieszono flagi związkowe. Działacze ZNP mówią nawet o ewentualnym strajku szkolnym we wrześniu.


66. Olimpiada Matematyczna w Łomży z glorią „Staszica”

Mikołaj Leonarski, XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie
cz, 16 kwietnia 2015 21:20

- Ja bym tak trudnych sześciu zadań w dziesięć godzin nie zrobił, o ile w ogóle bym je rozwiązał – twierdzi prostolinijnie Wojciech Martys, 35-letni nauczyciel matematyki w XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, którego dwaj uczniowie zwyciężyli w LXVI Ogólnopolskiej Olimpiadzie Matematycznej (OOM), jaka odbywała się w I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży. Pierwsze miejsce zajął trzecioklasista Konrad Jan Paluszek, który nie był na gali rozdania nagród, ponieważ bierze udział w finale olimpiady informatycznej, zaś drugie - jego rówieśnik Mikołaj Leonarski. - Moim marzeniem jest być dobrym człowiekiem, a nie zdobywać splendory naukowe – wyjawia Mikołaj.


Fijałek zachęcał gimnazjalistów do ćwiczeń

cz, 16 kwietnia 2015 09:34

Grzegorz Fijałek, w parze z Mariuszem Prudelem brązowy medalista Mistrzostw Europy z 2013 roku w piłkę siatkową plażową, zachęcał młodzież z Publicznego Gimnazjum nr 9 im. Rodziny Lutosławskich w Łomży do aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania się. Uczniowie mieli niepowtarzalna okazję ćwiczyć pod okiem wybitnego sportowca oraz zagrać z nim na jednym boisku.


Najtęższe głowy Olimpiady Matematycznej w Łomży

Dr Michał Krych (UW) i Piotr Łowicki (I LO w Łomży)
wt, 14 kwietnia 2015 17:06

- Jedną pracę sprawdzałem wczoraj przez 10 sekund, ale drugą ponad godzinę: i choć rozumowanie tego olimpijczyka było „pokrętne”, to logiczne i udane – opowiada dr Michał Krych z Uniwersytetu Warszawskiego, wiceprzewodniczący Komitetu Głównego LXVI Ogólnopolskiej Olimpiady Matematycznej, na której finał do I LO w Łomży zjechało 126 najlepszych młodych matematyków z całego kraju. W poniedziałek i wtorek pięć godzin rozwiązują po trzy zadania, i dla nieprzeciętnego zjadacza chleba – niewyobrażalnie trudne. Poza wyłonieniem najlepszych z najlepszych w Polsce, w efekcie łomżyńskiej olimpiady zostanie stworzona sześcioosobowa drużyna z Polski na Międzynarodową Olimpiadę Matematyczną w Tajlandii. Świat matematyki stoi otworem.


« · «« · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · »» · »
 
160628025834.gif
160505050010.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0