sobota, 25 lutego 2017 napisz DONOS@
Wyszukiwarka
Wczytanie

Zerówki we wszystkich podstawówkach?

Punkty przy rekrutacji do miejskich podstawówek i gimnazjów dla dzieci spoza obwodu szkolnego.
wt, 16 lutego 2016 11:42

W przyszłym tygodniu radni Łomży mają zająć się sprawą 6-latków w szkole. W proponowanym porządku obrad sesji Rady Miasta zwołanej na 24 lutego znajdują się dwa punkty dotyczące 6-latków. Pierwszy dotyczy powołania zerówek we wszystkich miejskich podstawówkach, drugi m.in. uwzględnienia ich przy naborze do klas pierwszych. Chodzi o to, że w przedszkolach i szkolnych zerówkach nie obowiązuje rejonizacja, która jest podstawą przyjęć do podstawówek.


Zamkną dwie podstawówki?

Urząd Gminy w Łomży
pt, 12 lutego 2016 15:34

Radni Gminy Łomża podjęli uchwały o zamiarze likwidacji od 1 września dwóch szkół podstawowych. To szkoły w Czaplicach i Puchałach. W pierwszej z nich w tym roku uczy się 27 uczniów w drugiej jest ich 39, a od września – zgodni z szacunkami gminy - ma być ich tam jeszcze mniej.
Wójt gminy Piotr Kłys zamiar likwidacji szkół tłumaczy „dobrem dzieci” i oszczędnościami. W Czaplicach subwencja oświatowa pokrywa jedynie ok. 35%, a w Puchałach ponad 40% kosztów funkcjonowania szkół.


Po raz pierwszy rodzice mają wolność - mówi minister Anna Zalewska

wt, 09 lutego 2016 14:29

- Myślę, że po raz pierwszy rodzice mają absolutną wolność, decydują czy sześciolatek uczy się w szkole czy przedszkolu. I trzeba tę wolność uszanować, a samorządy biorą tak samo jak państwo podatki od swoich obywateli i muszą zrobić wszystko, żeby tego najmniejszego obywatela uszanować – podkreśliła minister edukacji narodowej Anna Zalewska.


Rodzice 6-latków mają głos...

Ankieta dla rodziców dzieci 6-letnich.
wt, 09 lutego 2016 08:26

W łomżyńskich przedszkolach rodzice tegorocznych 6-latków otrzymują ankiety, w których mają określić czy od września swoje dziecko chcą posłać do klasy I szkoły podstawowej, szkolnej zerówki czy też pozostawić w przedszkolu. To reakcja władz miasta na powszechny sprzeciw jaki wywołała zapowiedź posłania wszystkich 6-latków obowiązkowo do szkół – albo do klasy pierwszej albo zerówki.


Prezydent zmienia podejście do 6-latków?

Prezydent Mariusz Chrzanowski podczas spotkania z dyrektorami przedszkoli i szkół podstawowych. (fot. UM Łomża)
pt, 05 lutego 2016 17:02

Po niedzieli, we wszystkich miejskich przedszkolach w Łomży, mają zostać przeprowadzone ankiety wśród rodziców dzieci sześcioletnich, dotyczące tego, gdzie chcą posłać swoje dzieci od nowego roku szkolnego. To – jak podał ratusz - najważniejsze ustalenie z piątkowego spotkania prezydenta miasta z dyrektorami przedszkoli i szkół podstawowych. Ratusz podkreśla, że „żadne ostateczne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły”.


Rzecznik Praw Obywatelskich broni 6-latków z Łomży

śr, 03 lutego 2016 14:13

Problem rocznego wychowania przedszkolnego w przedszkolu albo szkole podstawowej znany jest w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich od ponad roku. Wówczas istniał obowiązek posyłania na nauki do pierwszej klasy 6-latków, więc napływały skargi rodziców, że przygotowanie przedszkolne 5-latków organizuje się w oddziałach w szkołach, chociaż rodzice woleliby posyłać swoje dzieci do przedszkoli. Powrót od września do obowiązku szkolnego 7-latków w podobnej sytuacji postawił rodziców tegorocznych 6-latków. - Przyglądamy się sytuacji i analizujemy stan prawny – mówi dr Agnieszka Grzelak, zastępca dyrektora Zespołu Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. - Przyglądamy się sytuacji m.in. w kontekście Warszawy, gdzie na razie jedna dzielnica planuje zerówki w przedszkolu, a pozostałe – jeszcze nie.
Poprosiliśmy przedstawicielkę Rzecznika Praw Obywatelskich o przyjrzenie się prawom rodziców do wyboru miejsca przygotowań 6-latka: w przedszkolu czy szkole również w kontekście Łomży.


Konkurs na kuratora oświaty (ustawiony?)

śr, 03 lutego 2016 11:39

„Konkursy były tylko jedną wielką fikcją”, „z reguły to jest tak, że wiemy kto ten konkurs wygra” - mówiła kilka dni temu poseł Bernadeta Krynicka z PiS zachwalając dokonaną przez PiS zmianę ustawy o służbie cywilnej i likwidację wymogu przeprowadzania konkursów na ważne stanowiska w państwie. W tym samym czasie, gdy poseł głosiła te prawdy, wojewoda podlaski z PiS ogłosił konkurs na stanowisko Podlaskiego Kuratora Oświaty. Teoretycznie zgłosić się może każdy kto jest nauczycielem mianowanym lub dyplomowanym mającym wykształcenie wyższe magisterskie oraz co najmniej 7-letni staż pracy w charakterze nauczyciela. Formalnie konkurs przeprowadzi specjalna komisja powołana przez wojewodę.


Ministerstwo Edukacji Narodowej o zerówkach dla 6-latków... w Łomży

wt, 02 lutego 2016 12:55

Rodzice sześciolatków stoją przed wyborem, czy zadeklarować uczęszczanie swego dziecka nadal do przedszkola, gdzie będzie miało obowiązkowe wychowanie przygotowawcze przed podjęciem nauki w szkole podstawowej za rok, czy zapisać dziecko od razu do klasy pierwszej w podstawówce. W Łomży prezydent mówił, że zamierza tworzyć zerówki tylko w podstawówkach, co nie idzie w parze z oczekiwaniem i prawem rodziców do wyboru miejsca kształcenia dziecka. Poprosiliśmy Ministerstwo Edukacji Narodowej o odpowiedzi na serię pytań dotyczących 6-latków także w Łomży.


Krynicka głosowała za tym, aby 6-latek...

Poseł Bernadeta Krynicka
pon, 01 lutego 2016 16:02

„Rząd PiS nic innego nie robi, tylko realizuje program wyborczy” - mówi poseł Bernadeta Krynicka apelując z Łomży do opozycji, by dała mu „spokojnie pracować”. Jej zdaniem, wszystkie działania, które PiS podejmuje, „to jest myśl o Polsce i Polakach”, a ataki są po to, aby zakłócić pracę. Poseł Krynicka z PiS odnosiła to również do ataków na władze Łomży - także z PiS, które chcą, aby wszystkie dzieci 6-letnie zamiast do przedszkoli posłać do szkoły albo do szkolnej zerówki.
- Głosowałam za tym, żeby to rodzic miał wybór, czy jego dziecko (6-letnie - dop. red.) pójdzie do szkoły czy do zerówki – mówiła poseł Krynicka.
Tymczasem według Ministerstwa Edukacji Narodowej, nowe prawo, za którym głosowała także poseł Krynicka, możliwość wyboru miejsca realizacji wychowania przedszkolnego dla dziecka 6-letniego - w przedszkolu czy szkolnej zerówce - daje rodzicom, a nie prezydentowi miasta.


Ferie w teatrze pełne atrakcji

pon, 01 lutego 2016 08:17

W Teatrze Lalki i Aktora od soboty trwają „Ferie z teatrem”. Do 6 lutego codziennie można oglądać różne spektakle, słuchać fragmentów baśni i bajek czytanych przez aktorów oraz zwiedzać teatr.
– „Ferie z teatrem” to bardzo urozmaicony wachlarz spektakli i propozycji teatralnych dla osób w każdym wieku – mówi aktor Tomasz Bogdan Rynkowski. – Na naszych przedstawieniach mogą bawić się i wzruszać i dorośli, i ci najmniejsi!
– Pierwszy raz byłem z córeczką na feriach w teatrze – dodaje Roman Sienicki. – Było bardzo profesjonalnie i miło przede wszystkim. Polecam innym rodzicom, bo my na pewno będziemy zaglądać tutaj częściej!


Krzyże dla naukowców z PWSIiP

Bohdan Paszkowski i dr hab. Krzysztof Sychowicz
cz, 28 stycznia 2016 17:30

Przyznane przez Prezydenta Polski srebrne i brązowe krzyże zasługi otrzymało pięciu naukowców z Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. W czwartek wręczył je wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, który gratując odznaczonym wrażał radość, że kadra PWSIiP została dostrzeżona.
- To jeszcze młoda szkoła, która prężnie się rozwija – mówił Paszkowski. - Szkoła jest państwowa i powinna cieszyć się szczególnym poparciem władz rządowych – dodawał deklarując chęć niesienia pomoc władzom uczeni.


„Samorząd Łomży nie liczy się ze zdaniem rodziców”

Barbara Kuczałek
śr, 27 stycznia 2016 08:28

- W przedszkolu dzieci są bardziej zaopiekowane, mają wesołe dzieciństwo bez szkolnego dzwonka i rygorów siedzenia w ławce – twierdzi Alicja Jakacka, mama 5-letniego chłopca z Niepublicznego Przedszkola Mały Artysta w Łomży, która planuje swoją pociechę jako 6-latka posłać do zerówki w przedszkolu. Tymczasem władze Łomży organizują zerówki na nowy rok szkolny tylko w szkołach podstawowych. - Byłem w szkole w zerówce, było drętwo, źle się czułem, za nic nie oddam swego 6-latka do podstawówki – zarzeka się ubierający po południu synka Tomasz Ejsmund. Ale wśród rodziców z tego samego przedszkola są także gorący zwolennicy dziecka w zerówce podstawówki. O refleksję na temat zmian w naborze do szkół poprosiliśmy prezes „Edukatora” Barbarę Kuczałek.
- Cała idea Państwa Elbanowskich, żeby dać rodzicom prawo wyboru czasu i miejsca rozpoczęcia edukacji przez dziecko, gdzie się podziała...? - pyta retorycznie Barbara Kuczałek, od 17 lat prezes Stowarzyszenia „Edukator”, prowadzącego niepubliczne przedszkola: „Mały Artysta” i „Wesołe Słoneczko”. - Oni walczyli o takie prawo rodzicielskie i to prawo zostało ograniczone zupełnie. W centrali rządowej w Warszawie wszystko się zgadza, lecz samorządy podejmują decyzje na swoim gruncie i w świetle prawa nie liczą się ani ze zdaniem rodziców, ani nie chodzi im o dobro dziecka.


Elegancja i fantazja na studniówkach w I LO oraz II LO w Łomży

Studniówkowego poloneza prowadzą: Natalia Garlicka i dyrektor I LO Jerzy Łuba
pon, 25 stycznia 2016 09:36

- Moja babcia ostrzegała mnie dość poważnie, że przed studniówką nie idzie się do fryzjera, bo fakt obcięcia włosów może równać się faktowi oblania matury – mówi radośnie Mateusz Blacha, który z koleżankami i kolegami z klasy III E w I LO im. Tadeusza Kościuszki w niebanalny wieczór ruszył do poloneza na studniówce 102 dni przed maturą. - Trudno, złamałem przesąd przedmaturalny, aby elegancko wyglądać w towarzystwie mojej partnerki, i koleżanki od 12 lat, Oli Chendoszko z III C. Studniówkę powinno przeżywać się raz w życiu, i to swoją, w szkole, bo dodaje to wyjątkowości przeżycia dorosłego balu, który zostanie na zawsze wśród niezapomnianych wspomnień młodości.


6-latek w Łomży idzie do szkoły - władza zdecydowała

Agnieszka Muzyk (z-ca prezydenta), Mariusz Chrzanowski prezydent Łomży i Andrzej Garlicki (z-ca prezydenta)
pt, 22 stycznia 2016 12:40

Wszystkie dzieci 6-letnie z Łomży 1 września pójdą do szkoły – to już pewne. Dr Agnieszka Muzyk, zastępca prezydenta Łomży ds. edukacji, mówiła podczas konferencji prasowej, że w związku ze zmianami w prawie i umożliwieniem rodzicom decydowania o tym czy ich dzieci zaczną naukę w klasie 1 szkoły podstawowej jako 6-cio, czy 7-letnie, od 1 września we wszystkich podstawówkach w mieście zostaną utworzone klasy „zerowe” do których trafi reszta 6-latków.
- Widzimy zadanie do wykonania. Zadanie zostanie wykonane – mówiła Muzyk dodając, że "to zmiana absolutnie słuszna bo rodzic musi mieć prawo decydowania kiedy dziecko rozpoczyna naukę w szkole".


S[omething] Q[uite] L[ogical]

śr, 20 stycznia 2016 14:32

Marzysz o pracy przy programowaniu hurtowni danych? Masz ambicje być najlepszym w tym co robisz? Już dziś zacznij uczyć się jak wykorzystać język SQL! Capital Service S.A. zaprasza na bezpłatne warsztaty programowania.


Kosztowne rachunki sprzed lat

Barbara Kuczałek, prezes zarządu Stowarzyszenia Edukator w Łomży
wt, 19 stycznia 2016 16:11

CNiB Żak, SWEiRP, ZDZ – to niektóre firmy i organizacje, które zajmują się edukacją w Łomży i którym miasto w ostatnich pięciu latach musiało wypłacać – na podstawie wyroków sądów, pozasądowych ugód czy porozumień – ponad 3 miliony złotych z racji wcześniej źle skalkulowanych dotacji. Kolejny milion na rzecz SSP Stopka mamy spłacić w ratach rozpisanych do 2019 roku. Okazuje się, że to jeszcze nie wszystkie edukacyjne zaszłości do rozliczenia. Tuż przed końcem 2015 roku „ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty” do ratusza wysłał „Edukator”. Stowarzyszenie, które prowadzi dwa przedszkola w mieście, żąda ponad 780 tys. zł plus odsetki za zaniżenie dotacji edukacyjnej w latach 2009-2012.


Do szkoły trzeba dojrzeć

wt, 19 stycznia 2016 08:19

Od września obowiązek nauki w szkole ponownie będzie dotyczył dzieci 7-letnich. Prawo nauki dla 6-letnich w klasie 1. szkoły podstawowej też zostało zachowane, jeśli dziecko miało wychowanie przedszkolne, a jeśli nie – to z opinią z poradni psychologiczno-pedagogicznej o dojrzałości szkolnej. Decyzja o tym, czy można dziecko wcześniej posłać do szkoły, należy do rodziców. Psycholog Anna Sobocińska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Łomży radzi, aby ta decyzja wiązała się z dojrzałością emocjonalną dziecka.


Powitanie roku przez młodych muzyków

pon, 18 stycznia 2016 08:14

Kolędami i piosenkami bożonarodzeniowymi powitali rok 2016 uczniowie Społecznego Ogniska Muzycznego w Łomży. Młodzi muzycy zagrali też popularne przeboje, jazzowe standardy i utwory klasyczne, prezentując się zarówno w występach solowych, jak i większych składach, z finałowym popisem 9 skrzypaczek w amerykańskiej kolędzie z XIX wieku.
– Koncert noworoczny to już nasza tradycja – mówi Artur Głębocki, prezes Łomżyńskiego Towarzystwa Muzycznego. – Dzieci przygotowują się u nas do dwóch głównych koncertów: noworocznego i kończącego rok szkolny, ale jest to tylko dopełnienie naszej codziennej pracy i możliwość pokazania postępów naszych podopiecznych!


Ceniony matematyk Czesław Łada (+ 74) – nie żyje...

Czesław Łada (+ 74)
nie, 17 stycznia 2016 15:39

Długoletni nauczyciel matematyki i wicedyrektor I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży zmarł w piątek, 15. stycznia w Warszawie. - Wspaniały wychowawca i bardzo dobry kolega, troszczył się zarówno o autorytet szkoły, jak i dobro każdego ucznia – wspomina Czesława Ładę (1941 – 2016) Zygmunt Zdanowicz, dyrektor „Pierwszego” w latach 1978 – 2004. W niedzielę wystawienie ciała, w poniedziałek pogrzeb Wychowawcy.


Dylematy rodziców 6- i 7-latków

Fot. archiwum
cz, 14 stycznia 2016 16:52

Rodzice sześciolatków do końca marca mają prawo wybrać, czy ich dzieci zostaną w przedszkolu – jeśli będzie taka możliwość, czy pójdą do szkolnej zerówki - jeśli zerówki będą w szkołach, czy od razu do klasy pierwszej. Rodzice siedmiolatka zastanawiają się, czy ich pociecha ma powtarzać klasę pierwszą, czy normalnie zdać do klasy drugiej, bo w tym roku szkolnym obowiązkową naukę w szkole zaczynały 6-latki. Powrót do obowiązku szkolnego siedmiolatków od roku szkolnego 2016 / 2017 rodzi pytania, na które dziś odpowiedzi nie zna chyba nikt w mieście. Ratusz o sytuacji na tym polu zamierza informować pod koniec stycznia.


« · «« · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0