piątek, 09 grudnia 2016 napisz DONOS@
Wyszukiwarka
Wczytanie

Nagroda edukacyjna dla Youth Human Impact z Łomży

Z projektu "Śladami praw człowieka, poznajemy przeszłość zmieniamy teraźniejszość"
wt, 01 grudnia 2015 14:48

12-osobowa grupa licealistów i studentów z Łomży otrzymała nagrodę w konkursie EDUinspiracje, organizowanym przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. „Projekt, którego rezultaty inspirują. Młodzież z Polski i Litwy zgłębiała w praktyce tematykę łamania i przestrzegania praw człowieka, dzięki czemu zwiększyła swą wiedzę i poznała metody edukacji poza formalnej” - to fragment słów uzasadnienia werdyktu jury, oceniającego ponad trzy tysiące projektów programu Erasmus+. Ekipą młodych z Łomży opiekowało się dwoje nauczycieli III LO: Marta Łapińska i Marcin Mikołajczyk.


Uczennica Wety najlepsza w Etapie Okręgowym Olimpiady Wiedzy o Żywności

so, 28 listopada 2015 22:39

27 uczestników z okręgu olsztyńskiego rywalizowało w Etapie Okręgowym XVIII Olimpiady Wiedzy o Żywności. Pierwsze miejsce zajęła Milena Rybicka – uczennica klasy IV na kierunku technik technologii żywności w Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży.


Instytut Medyczny PWSIiP świętuje jubileusz 10-lecia

pt, 27 listopada 2015 15:16

- Jest mi niezmiernie miło, że mogłam po tylu latach wrócić do naszej uczelni, zdając sobie sprawę z szybkiego upływu czasu i działań, które kiedyś raczkowały, a po latach stały się rzeczywistością nowych dyrektorów, asystentów i studentów – dziękowała wzruszona prof. dr. hab. med. Elżbieta Krajewska – Kułak, pierwsza dyrektor Instytutu Medycznego PWSIiP w Łomży, który świętuje 10-lecie. W Instytucie zorganizowano uroczystość i konferencję naukowo-szkoleniową „Zdrowie w XXI w.” z udziałem uznanych naukowców i prelegentów w 3 sesjach: o wyzwaniach współczesnej medycyny, opiece w geriatrii i chorobach przewlekłych oraz zdrowiu i urodzie w naszej epoce.


Rusza kolejna edycja robotyki z Fel-X

pt, 27 listopada 2015 12:50

Fel-X tworząc swój projekt Centrum Informatycznego dla dzieci i młodzieży, organizuje kolejną edycję warsztatów z robotyki prowadzonych przez znaną, warszawską firmą „Roboty i spółka”. W trakcie warsztatów „młodzi inżynierowie” uczą się, jak budować roboty, zapoznają się z pojęciami związanymi z robotyką, a przede wszystkim – wprowadzani są w fascynujący świat nauki i robotów.


Rodzice z „Siódemki” apelują o pomoc radnych Łomży

Szkoła Podstawowa nr 7
cz, 26 listopada 2015 16:46

- Nie będziemy składać broni, lecz postanowiliśmy walczyć o poparcie radnych przynajmniej w trzech komisjach Rady Miasta: sportu, edukacji i finansów, żeby inwestycja w budowę nowej hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 7 w Łomży znalazła się wreszcie w budżecie na rok 2016 – zapowiada Cezary Kisiel, przewodniczący 30-osobowej Rady Rodziców SP nr 7, reprezentującej społeczność jednej z najlepszych pod względem nauczania podstawówek w Łomży i regionie, w której uczy się 740 dzieci. - Mamy nadzieję, że półtora miesiąca naszych starań przyniesie efekty.


A kiedyż to „Siódemka” doczeka się hali sportowej...

wt, 24 listopada 2015 08:22

- Starania o budowę hali sportowej przy naszej szkole trwają od wielu lat, a skończyło się na takim etapie, że jest przygotowany projekt techniczny budowy, w poprzednim roku szkolnym, jeszcze za poprzedniej ekipy prezydenckiej – opowiada Halina Szeligowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży, gdzie uczy się 740 dzieci. - Byłam bardzo zawiedziona, kiedy przeczytałam na portalu 4lomza.pl, że prezydent Mariusz Chrzanowski nie wpisał żadnej kwoty na budowę hali w budżecie na 2016 r.. Robił nam i rodzicom duże nadzieje, dlatego powstało poczucie zawodu w całej szkole...
Według dokumentacji z 2014 r., szacowany koszt budowy nowej hali sportowej to 7 mln 417 tys. zł.


Fel-X i Coderworkshop w Mechaniaku

pt, 20 listopada 2015 13:08

13-tego w ZSMIO nr 5 w Łomży (w tzw. Mechaniaku) miała miejsce prezentacja pod tytułem: „Dlaczego warto uczyć się programowania?” Poprowadził ją absolwent tej szkoły Mateusz Brzostowski, który w roku 2008 opuścił mury Mechaniaka i zdobył bogate doświadczenie programistyczne. Swoją wiedzę budował samodzielnie, uczęszczając na szkolenia branżowe oraz biorąc udział różnego rodzaju projektach z branży IT. To czego się uczył podczas studiów w Gdańsku i we Wrocławiu wykorzystał do stworzenia razem z kolegami portalu meddo.pl. Portal ten jest systemem rejestracji do lekarzy i specjalistów online. Dzisiaj Mateusz swoją wiedzę wykorzystuje z powodzeniem tworząc własne projekty webowe oraz współpracując z największymi firmami z branży. Z tego względu, że swoje podstawy zdobywał w Mechaniaku, postanowił zaszczepić wśród młodzieży z tej szkoły pomysł nauki programowania.


Poszukiwane pieniądze na nauczycielskie pensje

Fragment wniosku prezydenta dotyczącego zmian w budżecie miasta w związku z koniecznością zapewnienia środków na nauczycielskie pensje.
śr, 18 listopada 2015 17:08

O natychmiastowe zwiększenie budżetów miejskich szkół i przedszkoli o blisko 1 milion 400 tysięcy złotych zwrócił się prezydent Łomży do miejskich radnych. To jedna z grupy wniosków dotyczących zmian w tegorocznym budżecie miasta nad którymi radni mają debatować podczas sesji w przyszłym tygodniu. Jak argumentuje prezydent środki te pozwolą na zabezpieczenie wypłaty „wynagrodzeń i pochodnych za listopad oraz wypłatę wynagrodzeń netto za grudzień”.


Indeks na Politechnikę Białostocką jeszcze przed maturą

śr, 18 listopada 2015 11:21

Wydziały Politechniki Białostockiej zorganizowały aż cztery konkursy, w których nagrodą jest indeks na studia. Wszystkie konkursy zostaną rozstrzygnięte do kwietnia 2016 r., a więc – jak podkreśla Dorota Sawicka rzecznik prasowy Politechniki Białostockiej - udział w nich może zapewnić wstęp na wymarzony kierunek jeszcze przed egzaminem maturalnym.
Laureaci konkursów „Matematyka stosowana” i „EL-ROBO-MECH” mogą sobie wybrać dowolny kierunek studiów na BP, a w dwóch kolejnych konkursach do zdobycia są indeksy na kierunek architektura krajobrazu oraz w zamiejscowym Wydziale Leśnym w Hajnówce.


Najlepsi uczniowie dostali stypendia prezydenta Łomży

Piotr Kurządkowski, stypendysta prezydenta Łomży za brązowy medal Mistrzostw Polski w sztafecie 4x400 - trzyma puchar dla PG 6 w Łomży
wt, 17 listopada 2015 08:16

Aleksandra Czerwińska z Publicznego Gimnazjum nr 6 w Łomży otrzymała stypendium prezydenta Łomży za wysokie wyniki w nauce – na koniec roku w „Siódemce” miała średnią 5, 72. Takich jak ona orłów wyróżniono 81 ze szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych. Biegacz na 400 m Piotr Kurządkowski z Publicznego Gimnazjum nr 6 i pięściarz Eryk Pawczyński z III LO otrzymali stypendia sportowe jako mający osiągnięcia w swoich dyscyplinach, jak 37 sportowców szkolnych z Łomży. 17 uczennicom i uczniom po raz pierwszy przyznano tzw. nagrody edukacyjne za to, że osiągnęli największe postępy, mimo że nie triumfowali w olimpiadach lub mistrzostwach.


Młodzi deklamują i śpiewają, że „Polska to my”

pt, 13 listopada 2015 18:57

- Wygrałem przez cztery lata trzy komplety słuchawek i głośnik bezprzewodowy – mówi z radością znany recytator Jędrzej Lutostański, 16-letni uczeń II LO w Łomży i zdobywca drugiego miejsca w 9. Konkursie „Polska to my”. Finał odbywał się w sali gimnastycznej III LO. - Patriotyzm w XXI wieku inaczej się przejawia niż 50 czy 100 lat temu. Młodzi ludzie często deklarują gołosłownie, że są patriotami, chociaż są zwykłymi materialistami. W naszej dobie patriotyzm tym się przejawia, na przykład, że nie śmieci się w polskim parku, że umie się zachować z polską godnością w miejscach publicznych i chodzi się na wybory, ponieważ od ich wyników zależy, kto nami tu w Polsce rządzi.


W szkołach Łomży brakuje na pensje

Oto wykaz wniosków dyrektorów szkół o dodatkowe środki jaki znajdował się wśród materiałów dla radnych na październikową sesję Rady Miasta Łomża
cz, 05 listopada 2015 11:50

Kilkanaście wniosków o zwiększenie puli środków na pensje w łomżyńskich szkołach trafiło do ratusza. Wnioski opiewają na kwoty od kilkudziesięciu do nawet ponad pół miliona złotych. W sumie wartość tylko tych zgłoszonych do połowy października zbliża się do kwoty 1,7 mln zł.


Zmarł Ignacy Kondracki (+53), dyrektor ZS CKR w Marianowie

Ignacy Franciszek Kondracki (1962 - 2015); fot. Gabs Foto
pon, 02 listopada 2015 13:10

Nie uczestniczył w rozpoczęciu roku szkolnego w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego, ponieważ zmagał się z bardzo ciężką chorobą. Niestety, ta pokonała go przedwcześnie... Dyrektor Ignacy Franciszek Kondracki (+ 53), którego całe życie zawodowe było związane ze szkołami rolniczymi w Marianowie, zmarł 1. listopada w szpitalu w Warszawie. Miał od ministra rolnictwa, organu prowadzącego ZS CKR, powołanie na kolejne pięć lat pracy na kierowniczym stanowisku...


Profesor Staniszkis o krążeniu idei... w Uniwersytecie Otwartym PWSIiP

Prof. dr hab. Jadwiga Staniszkis, socjolog, pracownik Polskiej Akademii Nauk w Warszawie
cz, 29 października 2015 18:15

Wykładem o krążeniu idei jako kluczu do współczesności znana prof. dr hab. Jadwiga Staniszkis, socjolog, pracownik Polskiej Akademii Nauk w Warszawie zainaugurowała Uniwersytet Otwarty Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. To nowa inicjatywa łomżyńskiej uczelni. Obok prof. Staniszkis wykłady w ramach Uniwersytetu Otwartego głosić ma także prof. dr hab. Andrzej Zybertowicz, socjolog z UMK w Toruniu.
- Mamy taką misję, aby otwierać drzwi, zapraszać osoby, które są znane i wnoszą coś w rozwój myśli - mówił dr hab. prof. nadzw. Robert Charmas, rektor PWSIiP podkreślając, że humanizm nie jest w sprzeczności z ideą kształcenia praktycznego, które przyświeca uczelni.


Przedsiębiorczą nauczycielkę z Łomży docenił NBP

Zofia Rusiłowicz-Kleczyńska
pon, 26 października 2015 14:40

Zofia Rusiłowicz – Kleczyńska z Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Łomży została wyróżniona tytułem „Przedsiębiorczy nauczyciel” na uroczystej gali w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. - Znalazłam się w wąskim gronie szesnastu najlepszych nauczycieli, zajmujących się zagadnieniami przedsiębiorczości w kategorii gimnazjalnej – mówi laureatka, z którą wybrali się do stolicy uczniowie z prowadzonego przez nią szkolnego klubu przedsiębiorczości z PG nr 2: Natalia Wnuczyńska, Patryk Bielski, Tomasz Dąbrowski, Aleksy Kowalczyk i Hubert Rutkowski.


Nie ulegaj iluzji – apelują uczniowie z filmu „Iluzja”

Ewa Skłodowska, Izabela Lenczewska, Adrianna Zduńczyk, Ada Rogińska, Karolina Wojsz i Adam Hołubowicz
śr, 21 października 2015 18:29

Jakie pierwsze skojarzenie z dopalaczami może mieć młodzież? - Dobra zabawa... – mówi z lekką ironią w głosie Adam Hołubowicz, drugoklasista z Liceum Plastycznego w Łomży, który wystąpił w krótkiej etiudzie filmowej, jaką na ogólnopolski konkurs „Przytomni – dopalacze kradną życie” przygotował z siedmioma koleżankami. Z prawie 600 prac uczniów: gimnazjów, liceów i techników jury wskazało ich „Iluzję” jako czwartą pod względem wartości przekazu. - Dobra zabawa?! - dziwi się współtwórczyni filmiku Ada Rogińska. - Mój znajomy po dopalaczu miał zawał serca. Przeżył...


Inauguracja w PWSIiP z nowinkami, lekami i poezjami

Rektor PWSIiP Robert Charmas
cz, 15 października 2015 17:19

- Byłam cichą studentką i dwa lata temu nikt by nie przypuszczał, że będę mogła stanąć przed taką publicznością – przemawiała rozpromieniona przewodnicząca Samorządu Studenckiego Justyna Konopka z 3. roku administracji w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, gdzie w nowej auli odbyła się inauguracja roku akademickiego. - Studia to czas pracy nad charakterem. Nie bójcie się pytać, nie bójcie się dociekać. Zapraszam Was na jutrzejsze otrzęsiny!
Z wezwaniem do studenckiej zabawy w dyskotece oraz sprostania ślubowaniu, że będą „wytrwale dążyć do zdobywania wiedzy i rozwijania własnej osobowości” mierzy się prawie 2000 studentów PWSIiP.


Szczęśliwe chwile na Dzień Edukacji Narodowej

Danuta Bieńczyk z PG w Piątnicy otrzymała Złoty Krzyż Zasługi
wt, 13 października 2015 15:24

Matematyczka Janina Godlewska uczy od 37 lat i zasłużyła na Złoty Medal za Długoletnią Służbę, którą zaczynała w „Budowlance”, kiedy ta mieściła się jeszcze w gmachu II LO w Łomży, gdzie około 240 nauczycieli z miast i powiatów: łomżyńskiego, kolneńskiego, wysokomazowieckiego i zambrowskiego odebrało odznaczenia, gratulacje i róże z okazji Dnia Edukacji Narodowej. - W tym ponad 100-letnim budynku spędziłam najszczęśliwsze lata mojego życia, najowocniejsze, i dlatego najmilej je wspominam – mówi, ubierając się w szatni do wyjścia i uśmiechając do drugoklasistki Justyny Najdy, która promiennie z Piotrem Abramowskim z klasy pierwszej witała zacnych gości od wejścia. - To wspomnienia minionej młodości, dobrze pamiętam, gdy byłam tak młoda jak Wy...


Łomża gości 40. zjazd najstarszych szkół średnich w Polsce

so, 10 października 2015 10:33

- Płock gratuluje Łomży pięknej szkoły, która jest perełką nie tylko na mapie miasta, ale i na mapie Mazowsza, i na mapie Polski – mówił Tadeusz Zombirt, były dyrektor najstarszej szkoły średniej w naszym kraju, czyli LO im. Marszałka Stanisława Małachowskiego, zwiedzając gmach I Liceum Ogólnokształcącego imienia Tadeusza Kościuszki podczas XL Zjazdu Stowarzyszenia Najstarszych Szkół w Polsce. „Małachowianka” powstała w 1180 r., a dwa razy młodszy „Kościuszko” w 1614, jednak to nie przeszkoda w obradach z przedstawicielami równie leciwych i młodych Alma Mater. Goście odwiedzą ponad 200-letni cmentarz, Katedrę, oba muzea w Łomży i trzecie w Drozdowie.


„CzytaMy!” w Łomży

Magdalena Stużyńska
cz, 08 października 2015 08:26

Znane aktorki, Magdalena Stużyńska oraz Maja Bohosiewicz, przybliżyły swoje ulubione książki czytelnikom łomżyńskiej biblioteki w ramach promującej czytelnictwo akcji „CzytaMy!”. Miejska Biblioteka Publiczna została zakwalifikowana do udziału w tym ogólnopolskim projekcie obok placówek w Elblągu, Suwałkach i Zamościu, ponieważ jej organizatorzy z Fundacji Teraz Książka uznali, że jest to jedna z aktywniej działających bibliotek w północnej oraz wschodniej Polsce.
– Szukaliśmy bibliotek, które prowadzą zakrojoną na szeroką skalę działalność edukacyjną, a biblioteka w Łomży jest bardzo aktywna jeżeli chodzi o różnego rodzaju działania dla dzieci i dla dorosłych – podkreśla współorganizator akcji Rafał Wasilczyk.


« · «« · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · »» · »
 
161201033137.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0