poniedziałek, 24 listopada 2014 napisz DONOS@
141118112145.gif
Wyszukiwarka
Wczytanie
141124094821.png

Królowa Nauk zostawia tablety i puchar w Łomży

Jakub Dardziński, Magdalena Szarkowska, Kamil Olszewski
pt, 14 czerwca 2013 08:20

- Spodziewałem się raczej, że nie wygram, niż że wygram, ponieważ poziom wiedzy większości uczestników był wysoki – wyjawia Jakub Dardziński (lat 18), maturzysta z I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, który w nagrodę za pierwsze miejsce w Trzecim Łomżyńskim Konkursie Matematycznym otrzymał nowoczesny tablet Sony, zaś jego szkoła po raz trzeci za największą liczbę finalistów konkursu – puchar przechodni rektora Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości. Galę konkursu w PWSIiP, w którym wzięło udział 198 najtęższych głów matematycznych, i to nie tylko z Podlaskiego, uświetnił fascynujący wykład profesora PWSIiP Wojciecha Korneta pt. „Chaos – symulacje komputerowe i praktyczne zastosowania”.


Dzieci z Podgórza walczą o „Kolorowe boisko”

śr, 12 czerwca 2013 09:48

„Tu na razie jest błocisko” śpiewają na melodie piosenki Golec uOrkiestra uczniowie podstawówki z Podgórza zachęcają do poparcia ich w konkursie „Kolorowe boiska… czyli Szkolna Pierwsza Liga”. Nagrodą główną w nim jest właśnie budowa lub modernizacja szkolnego boiska. Aby zwiększyć szanse małej szkoły uczniowie nagrali film i opublikowali go na YouTube.


Wesołe Centrum Chemii w Małej Skali w „Mechaniaku”

pt, 07 czerwca 2013 08:17

- Bardzo ciekawe są takie praktyczne eksperymenty z chemii, ponieważ nie mamy podobnych zajęć na co dzień – chwalił z przekonaniem Mateusz Dębowski (lat 18), drugoklasista Technikum Mechatronicznego w Łomży, wykładowców z toruńskiego Centrum Chemii w Małej Skali, którzy poprowadzili warsztaty i pokazy chemiczne z udziałem młodzieży. Jak zapowiadała inicjatorka spotkania naukowców z uczniami Małgorzata Jastrzębska, ucząca chemii w „Mechaniaku”, było kolorowo, wybuchowo i ogniście. Przede wszystkim, było wesoło i ciekawie na lekcji trudnego przedmiotu.


Odwołanie dyrektorki szkoły w Kramarzewie było bezprawne uznał wojewoda

śr, 05 czerwca 2013 09:21

Wojewoda Podlaski stwierdził nieważność zarządzenia wójta Radziłowa w sprawie odwołania ze stanowiska dyrektora Szkoły Podstawowej w Kramarzewie. Wójt dyrektorkę odwołał w trybie natychmiastowym, bez wypowiedzenia w trakcie roku szkolnego. W ocenie prawników wojewody zarządzenie wójta zostało podjęte z istotnym naruszeniem prawa. Wójt może tak odwołać dyrektora szkoły, ale tylko w „szczególnie uzasadnionych przypadkach”, a w ocenie prawników wojewody w uzasadnieniu wójta ich nie ma.


Gimnazjaliści najchętniej wybierają II LO w Łomży

II LO
wt, 04 czerwca 2013 08:49

II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej było najczęściej wpisywanym przez uczniów łomżyńskich gimnazjów na pierwszym miejscu listy preferencji. W tegorocznym naborze na rok szkolny 2013 / 2014 aż 284 osoby zadeklarowały chęć rozpoczęcia nauki w „Drugim”, które przygotowało dla nich 160 miejsc w sześciu 28-osobowych klasach. Największe wzięcie ma klasa biologiczno-chemiczna, gdzie kandydatów jest ponad dwa razy więcej niż miejsc, i klasa matematyczno-fizyczna, gdzie chce się uczyć prawie dwa razy więcej niż miejsc. Od lat dobrą markę cieszy się I LO im. Tadeusza Kościuszki, a chce do niego wstąpić „tylko” 174 kandydatów, choć miejsc jest także tylko 160. W Łomży są jednak szkoły, które nie znalazły się na liście preferencji gimnazjalistów i mają prawie puste klasy, jak „Drzewna” i „Weta”...


„Członkowie tak chcieli”. Edukator wygrał z miastem w sądzie

pon, 03 czerwca 2013 15:50

„Nowe” władze Społeczno-Oświatowego Stowarzyszenia Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym Edukator będą wpisane w Krajowym Rejestrze Sądowym. Procedura ich wpisania przeciągała się od wakacji ubiegłego roku. To wówczas walne zebranie członków Edukatora m.in. odwołało trójkę członków zarządu stowarzyszenia, w tym żonę obecnego prezydenta Łomży. Później przedstawiciel prezydenta miasta, który formalnie sprawuje nadzór nad stowarzyszeniami, zaskarżył je. Sąd pierwszej instancji przyznał rację „miastu”, ale w ogłoszonym dziś wyroku Sąd Okręgowy w Białymstoku, uchylił tamto postanowienie argumentując, że co prawda dopuszczono się uchybień, ale skoro członkowie stowarzyszenia taką zdecydowaną większością uchwały podejmowali, to znaczy że tak chcieli.


Studenci bawią się także w Łomży

Dominik Sasinowski, Dariusz Tercjak, Adam Sowa, Mirosława Kluczek, Jacek PIorunek
pon, 03 czerwca 2013 13:57

Oficjalne otwarcie Juwenaliów PWSIiP rozpoczęło się umieszczeniem na maszcie w Porcie Łomża przy bulwarze nad Narwią białej flagi z logiem Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości, którą w obecności sześciu gości oficjalnych i kilkunastu studentów PWSIiP wciągnął wolno Dominik Sasinowski (lat 22), student drugiego roku zarządzania. To jemu oraz koordynatorowi Juwenaliów Dariuszowi Tercjakowi (lat 24) z drugiego roku pracy socjalnej wiceprezydent grodu Mirosława Kluczek przekazała dwa klucze do Miasta Łomża na tydzień imprez i koncertów.
Jak na początek tradycyjnie raczej wesołej imprezy swawolnych żaków, uroczystość w Porcie Łomża wyglądała sztywno i pompatycznie. Za stołem prezydialnym zasiedli goście oficjalni, z których każdy życzył studentom, aby dobrze bawili się nie tylko w swoim gronie podczas Juwenaliów.


Szóstoklasiści ocenieni

Wyniki sprawdzianu 2013 - szkoły Łomży
pon, 03 czerwca 2013 11:58

Szkoła Podstawowa nr 7 im. Adama Mickiewicza w Łomży jest najlepszą podstawówką w mieście. Tak wynika ze sprawdzianu jaki w kwietniu pisali szóstoklasiści. Uczniowie tej szkoły zdobywali średnio po 29,1 pkt. i znacząco wyprzedzili uczniów SP nr 10 im. Jana Pawła II, w której średnia ze sprawdzianu wyniosła 26,6 pkt. Kolejne, ale ze znacznie słabszymi wynikami są „piątka”, „czwórka”, „dziewiątka” i na końcu „dwójka”.


Pojechali na przygodę życia

Jakub Zysk wśród kolegów z klasy
pt, 31 maja 2013 09:35

Uczniowie klasy Ic i IIc z Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży pojechali do Warszawy na spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem. Dwudniowa wycieczka, w trakcie której uczniowie z „siódemki” zwiedzą Stadion Narodowy, Centrum Nauki Kopernik i Kancelarię Premiera w całości finansowana jest przez rząd.
- Pierwszy raz w historii naszej szkoły uczniowie spotkają się z premierem – mówiła tuż przed wyjazdem podekscytowana Halina Szeligowska, dyrektorka szkoły. - Dla mnie to też przygoda życia.


Francuski wieczór dla gości z Bourges

wt, 28 maja 2013 08:26

Uczniowie Jean Renoir College z francuskiego Bourges ponownie odwiedzili Łomżę. Przyjechali na zaproszenie swych rówieśników z Publicznego Gimnazjum nr 6 w ramach współpracy Szkół Stowarzyszonych UNESCO. W czasie tygodniowego pobytu poznają historię, tradycje i kulturę naszego regionu, zacieśniając też więzy przyjaźni z polskimi koleżankami i kolegami.
– Jestem tu po raz pierwszy i powiedziano mi przed wyjazdem: zobaczysz, poznasz tam cudownych ludzi i będziesz się czuła wspaniale – mówi Rose-Marie Bouroux. – I to prawda!


Czas na wybór szkoły

pon, 27 maja 2013 11:16

Do końca tygodnia uczniowie gimnazjów muszą zadeklarować w której szkole chcą kontynuować naukę. Do 31 maj 2013 godz. 15:00 szkoły ponadgimnazjalne w Łomży przyjmują podania. Nabór prowadzony jest internetowo, ale ostateczną wersję trzeba wydrukować podpisać i zanieść do szkoły. Każdy uczeń może wybrać trzy szkoły ponadgimnazjalne ustalając tzw. szkołę i klasę pierwszego, drugiego lub trzeciego wyboru począwszy od tej do której najbardziej chciałby się dostać.


Dzieci żyją nadzieją na „Kolorowe boisko”. Pomóżmy im - apeluje radny Kłys

fot. koloroweboiska.pl
pt, 24 maja 2013 11:07

Podstawówka z Podgórza zakwalifikowała się, jako jedna ze 133 szkół w Polsce, do konkursu „Kolorowe boiska… czyli Szkolna Pierwsza Liga”. Szkoła istnieje od 1936 roku, ale boisko z którego korzystają uczniowie – jak sami mówią - „z nazwy jest tylko boiskiem. Jest to, nic innego jak plac o wymiarach 35m X25 m zasypany piaskiem z domieszką gliny, po dużych opadach deszczu mamy przed szkołą niezłe „bajorko” .
- Pomóżmy dzieciom zamienić „bajorko” na boisko wielofunkcyjne – apeluje na swoim blogu radny gminy Łomża Piotr Kłys i zachęca do głosowania na szkołę z Podgórza w internetowym konkursie „Kolorowe boisko”


„Jedynka” obchodziła swoje święto

śr, 22 maja 2013 08:02

„Sukces jest sumą małych wysiłków powtarzanych dzień po dniu” - słowa J.M. Colliera stanowiły motto podniosłej uroczystości, obchodzonej 20. maja w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Łomży. W rocznicę nadania szkole imienia Noblistów Polskich była doskonała okazja do przypomnienia sylwetek patronów szkoły, wyrażenia radości i dumy z powodu sukcesów uczniów oraz nagrodzenia tych, którzy w swojej dziedzinie okazali się najlepsi.


Szkoły i przedszkola czekają na nowych dyrektorów

wt, 21 maja 2013 14:58

- Prezydent Łomży ogłosił konkursy na stanowiska dyrektorów czterech placówek: Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych, Zespołu Szkół Specjalnych, Publicznego Przedszkola nr 8 i Publicznego Przedszkola nr 14 w Łomży – informuje Łukasz Czech z biura prasowego ratusza. - Dotychczasowym dyrektorom tych placówek w tym roku upływa pięcioletnia kadencja.
Anna Sobocińska, rzeczniczka prasowa prezydenta, rozwija tę informację: - W pierwszym dniu ogłoszenia konkursu na dyrektora szkoły lub przedszkola nie wpłynęła jeszcze ani jedna oferta.


Miasto Łomża kontra Edukator w sądzie

wt, 21 maja 2013 08:42

Sąd Okręgowy w Białymstoku odroczył do 3. czerwca ogłoszenie wyroku w sprawie apelacji, którą złożyło Stowarzyszenie Edukator od postanowienia Sądu Rejonowego w Białymstoku uchylającego niemal wszystkie uchwały jakie zostały podjęte podczas ubiegłorocznego walnego zebrania delegatów Społeczno-Oświatowego Stowarzyszenia Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym Edukator. To wówczas odwołano m.in. trójkę członków zarządu stowarzyszenia, w tym żonę prezydenta Łomży. O uchylenie wnioskuje zaś przedstawiciel prezydenta miasta, który formalnie sprawuje nadzór nad takimi stowarzyszeniami.
Wczoraj sędzia odroczył wyrok – jak przekazuje Barbara Kuczałek, prezes, inicjatorka i współzałożycielka Edukatora - uzasadniając, że ten konflikt jest sprawą o bardzo dużym znaczeniu społecznym i wymaga dogłębnego przeanalizowania.


Drugie Łomżyńskie Forum Samorządowe

Fot. Bartosz Klepacki
pt, 17 maja 2013 13:35

Samorządowcy, politycy i naukowcy przede wszystkim młodzi – spotkali się na II Łomżyńskim Forum Samorządowym. Konferencja naukowa w czwartek i piątek odbywała się w Państwowej Wyżej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, a tematem przewodnim tegorocznych spotkań jest samorząd terytorialny w procesie integracji europejskiej.
- Konferencja jest organizowana przede wszystkim z myślą o naszych studentach – mówi jej współorganizator Mariusz Chrzanowski z PWSIiP. - Ale na bazie wygłaszanych referatów zostanie wydana publikacja, dzięki której z treścią będzie mogło zapoznać się znacznie szersze grono osób zainteresowanych samorządem.


Niecodzienne życie znanej pisarki

śr, 15 maja 2013 14:01

– W moim życiu naprawdę nie było się do czego przyczepić, ale czułam, że jeszcze trochę i zwariuję! – mówi Małgorzata Gutowska-Adamczyk. – Ta potrzeba realizacji była tak silna, że mówiłam, że pewnego pięknego dnia znajdę się w Tworkach. I marudziłam mojemu mężowi, że chciałabym pisać. Odpowiadał: no to pisz! I okazało się, że tematy leżą na ulicy!
Pierwszym sukcesem okazał się kultowy serial „Tata, a Marcin powiedział…”. Po nim przyszły kolejne scenariusze i liczne książki, z cieszącym się ogromną popularnością cyklem „Cukiernia pod Amorem”, na czele. Dlatego popularna pisarka i scenarzystka miała w Łomży dwa spotkania autorskie, z młodzieżą oraz dorosłymi czytelnikami.


Jak Kuba Zysk z II c zaprosił do Łomży Prezydenta RP

Jakub Zysk
pt, 10 maja 2013 08:19

- Kilkanaście dni temu przyszedł do prezydenta Bronisława Komorowskiego list z zaproszeniem na „Wieczór patriotyczny”, a prezydent wszystkich listów i zaproszeń nie czyta osobiście, bo przychodzi ich kilkaset tygodniowo – opowiadał w Szkole Podstawowej nr 7 w Łomży prof. Tomasz Nałęcz, doradca prezydenta do spraw historii i dziedzictwa narodowego. - List najpierw dotarł do mnie i ja autentycznie się wzruszyłem, nie tyle listem dyrekcji, co listem Jakuba. Wszystkie się czyta, ale ten ujął mnie tak, że zaproponowałem, aby nań odpowiedzieć. A prezydent: „Mam lepszy pomysł. Zapakujesz prezenty do bagażnika dla uczniów z klasy Jakuba, a przy okazji odwiedzisz Mietka Czerniawskiego, skoro się przyjaźnicie”.


W rankingu szkół wyższych 2013.

źródło: Rankingu Szkół Wyższych 2013
cz, 09 maja 2013 09:27

Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży spada, a Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości im. B. Jańskiego w Łomży pnie się w górę. „Rzeczpospolita” i „Perspektywy” ogłosiły wyniki Rankingu Szkół Wyższych 2013. W najbardziej prestiżowym zestawieniu uczelni akademickich wygrał, podobnie jak przed rokiem, Uniwersytet Jagielloński, który o włos wyprzedził Uniwersytet Warszawski.
„To zestawienie stworzyliśmy, by pomóc maturzystom w podjęciu kluczowej decyzji o wyborze uczelni” – tłumaczy Waldemar Siwiński, szef Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.


Królowa Nauk w maturalnym pociągu do Łomży

Arkadiusz Modzelewski przed II LO w Łomży
śr, 08 maja 2013 13:42

- Mieliśmy 34 zadania, w tym 25 zamkniętych, a resztę otwartych – mówi Agnieszka Nawrocka, maturzystka z II LO im. Marii Konopnickiej w Łomży, która przed ponad 100-letnim gmachem siedzi na ławeczce w słonecznej zieleni. Trochę niepocieszona, ponieważ w ostatnim zadaniu wyszło jej 112, zaś koleżankom Kasi Tułowieckiej i Kindze Kozikowskiej – 63 i 72. Te liczby są na egzaminie maturalnym z matematyki niebagatelne – wskazują na prędkość, z jaką mogłyby jechać pociągi z Łomży do Warszawy i z powrotem, gdyby nie zmiany w kolejnictwie. Agnieszka odzyskuje humor, dopiero gdy okazuje się, że całej trójce w przedostatnim zadaniu wyszło 400!


« · «« · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · »» · »
 
141120051128.png
141121113345.png
121105052634.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0