niedziela, 26 kwietnia 2015 napisz DONOS@

MPWiK Łomża

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji
Sp. z o.o. w Łomży

 

 

Nowy budynek administracyjny MPWiK
Nowy budynek administracyjny MPWiK
Budynek administracyjny MPWiK
MPWiK nocą od strony ulicy
Panorama oczyszczalni
Panorama oczyszczalni
Panorama oczyszczalni
WKF
MPWiK nocą
MPWiK nocą od strony ulicy
MPWiK nocą
mm
wt, 04 grudnia 2012 07:01
Data ostatniej edycji: 2012-12-04 07:21:47

Najważniejsza w jedzeniu jest... woda!

80 proc. mózgu to... czysta woda. Nasze ciało też jest przede wszystkim wodniste: tłuszcze, białka, węglowodany, witaminy, mikroelementy i inne cuda budują zaledwie jego czwartą część. Dlaczego więc nie myślimy o wodzie jako o składniku odżywczym?

Przecież żaden z procesów zachodzących w naszym ciele nie mógłby się toczyć, gdyby wody zabrakło! Kuracje odchudzające zalecają dużo picia wcale nie dlatego, by coś chlupało w pustym brzuchu. Chodzi o to, że bez wody nie ma spalania. Przynajmniej w naszych organizmach. Spragnieni nie mogą więc się pozbyć kalorii, bo ich metabolizm pikuje do dna.

Niestety, w przeciwieństwie do cukru czy tłuszczu wody nie umiemy gromadzić na zapas. Dziennie potrzebujemy jej blisko 2,5 litra. Oczywiście, że nie sposób wlać w siebie tyle. Prawie połowa - około litra - ukryte jest w pokarmach - soczystych pomidorach czy nawet zielonym groszku (tak! choć może trudno w to uwierzyć, groszek zawiera więcej wody niż mleko!).

Źródlana, mineralna czy kranówa?

Dobrze, żeby napoje były wolne od zanieczyszczeń - zwłaszcza od cukru i dwutlenku węgla. Obie substancje są paskudnie szkodliwe dla zębów, a pierwsza - dodatkowo - zabójcza i dla sylwetki, i dla zdrowia.

Nie ma potrzeby wydawania majątku na wodę w butelkach. Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Warszawski pokazały, że woda z kranu we wszystkich polskich miastach jest bardzo przyzwoitej jakości. Woda w miejskich ujęciach spełnia dziś bardzo wyśrubowane normy, co więcej, poddawana jest testom dosłownie co kilka godzin. Wody butelkowane badane są dużo rzadziej - zazwyczaj raz w miesiącu.

Twarda czy miękka?

Wielu z nas przeraża paskudny osad, który pozostaje na ściankach czajnika czy garnka po gotowaniu wody z kranu. A ten osad to... najcenniejsze, co w wodzie można znaleźć, czyli minerały, zazwyczaj wapń, magnez i żelazo. Twarda, zmineralizowana woda jest zdrowa dla serca i układu krwionośnego. W tych rejonach Finlandii, gdzie dostępna jest głównie woda miękka, polodowcowa, specjalnie utwardza się ją dodatkami mineralnymi, by zapobiec chorobom serca! Nie warto więc zakładać w ciemno filtrów na krany.

Gotowana czy surowa?

Wiele osób wierzy, że o ile już musimy pić kranówkę, trzeba ją koniecznie przegotować. To całkowicie mylne przekonanie. Gotowanie, owszem, zabija bakterie i pasożyty, ale tych w wodzie z kranu w ogóle nie ma! Gotując wodę powodujemy wytrącanie się minerałów (tak, chodzi o ten osad w czajniku), a potem, żeby uzupełnić niedobory, te same sole kupujemy pod postacią suplementów diety w aptece.

Ciepła czy zimna?

Odpowiedź brzmi: bez znaczenia. Najlepsza jest taka, jaka ci bardziej smakuje. Zanim dotrze tam, gdzie jest najbardziej potrzebna, czyli do nerek - i tak będzie miała temperaturę ciała. Jedni wierzą, że lepiej pić zimną: na podgrzanie jej wewnątrz organizmu wydatkuje się energię, a więc się chudnie. Inni utrzymują, że lepiej ciepłą - ciepła woda podnosi temperaturę organizmu, przez co podkręca metabolizm, co pozwala szybciej spalać zbędne kalorie.

Prawda jest taka, że czy musimy własnymi ciałami ogrzać wodę, czy ona ma nas trochę ogrzać - różnice w bilansie energetycznym są tak małe, że zupełnie nieistotne (ogrzanie szklanki wody o temperaturze 10 st. Celsjusza energetycznie kosztuje nas 6 kcal, czyli trzy tic-taki).

Źródło: Gazeta Wyborcza
Autor: Irena Cieślińska

 

mpwik
wt, 04 grudnia 2012 07:06
Data ostatniej edycji: 2012-12-04 07:11:50

Światowy Dzień Wody

Światowy Dzień Wody (ang. World Water Day)) został ustanowiony rezolucją z 22 grudnia 1992 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w ramach Agendy 21, w czasie konferencji Szczyt Ziemi 1992 (UNCED) w Rio de Janeiro (Brazylia). Powodem był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.Obchody Światowego Dnia Wody ustalono na dzień 22 marca.


Łomżyńskie MPWiK Sp. z o.o. zajmuje szczególną pozycję w systemie środowiska naturalnego. Z racji wykonywania swoich statutowych obowiązków w stosunku do społeczności miasta i okolic korzysta z rezerwuaru wody podziemnej, uszczuplając tym samym jej zasoby. Mając na uwadze, że gospodarujemy tak ważnym dla naszego życia elementem środowiska naturalnego, pamiętamy nie tylko o chwili obecnej. Oznacza to zapewnienie mieszkańcom dostawy wody o najlepszej jakości przy jednoczesnym zachowaniu równowagi w ekosystemie. Prowadząc racjonalną gospodarkę wodą wykorzystujemy bardzo nowoczesne
technologie w dziedzinie jej ujmowania, uzdatniania i przesyłu, które pozwalają kontrolować i zmniejszać do minimum straty. Dokładamy wszelkich starań by następne pokolenia mogły się długo cieszyć z darów natury.

Korzystanie z ujęć wody wiąże się nierozerwalnie z powstaniem znacznych ilości zanieczyszczeń w postaci ścieków, które musimy do środowiska zwrócić. Rocznie odprowadzamy ich do rzeki Narew ponad 4 mln m3. Tu również pomaga nam wysoko zaawansowana technika. Wymogi prawne nakładają na firmę konieczność zapewnienia bardzo wysokich redukcji w stosunku do zanieczyszczeń organicznych, związków biogennych i innych.


Położenie Łomży nad rzeką Narew , w obszarze Zielonych Płuc Polski, w okolicach Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego i bliskim sąsiedztwie kilku parków narodowych, obliguje nas dodatkowo do szczególnej dbałości o wkomponowanie obiektów gospodarki wodno-ściekowej w obraz otoczenia.Okolice miasta to jedno z niewielu w kraju miejsc, gdzie w tak niewielkiej bliskości od aglomeracji miejskiej przetrwała nieskażona działalnością człowieka przyroda. Głównym walorem tych terenów jest zachowane w naturalnym biegu koryto rzeki. Jej tereny przybrzeżne są miejscem siedliskowym wielu gatunków ptaków, ssaków. W swojej działalności nie możemy o tym zapominać, co mamy nadzieję do tej pory nam się udaje.

 

mpwik
cz, 17 marca 2011 10:38
Data ostatniej edycji: 2012-12-04 07:10:30

Ankieta

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Łomży zwraca się do swoich klientów z prośbą o wypełnienie niniejszej ankiety.

Mając na uwadze słuszny interes naszych klientów oraz w trosce o zadowolenie z jakości świadczonych przez naszą firmę usług, chcemy rozpoznać Państwa oczekiwania i sugestie. Na podstawie uzyskanych informacji postaramy się rozwiązać zgłoszone problemy w przyjazny i profesjonalny sposób, uwzględniając Państwa wymagania i życzenia do możliwości firmy. Pragniemy zapewnić, że nasi pracownicy zaangażują całą swoją wiedzę i umiejętności, aby zlecone zadania były realizowane zgodnie z oczekiwaniami.

ANKIETA

mpwik
pt, 09 lutego 2007 12:01
Data ostatniej edycji: 2012-12-04 07:10:39

PHARE 2003 SSG

Modernizacje stacji wodociągowych miasta Łomży “Rybaki “i “Podgórze” współfinansowano z Funduszu PHARE 2003 SSG

mpwik
cz, 12 lipca 2007 12:30
Data ostatniej edycji: 2007-07-12 12:35:14

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0