Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Dobro czynione na co dzień

Główne zdjęcie
Zbigniew Gierwat z Kryształowym Sercem PCK

- Gdyby to wszystko zebrać w kupę to wychodzi, że pół roku przesiedziałem na fotelu oddając krew – mówi Zbigniew Gierwat z Łomży, który krew oddaje już od 40 lat. Za to że innym oddał 89 litrów swojej krwi otrzymał „Kryształowe serce” - najwyższe odznaczenie Polskiego Czerwonego Krzyża. Na szyi pana Zbigniewa zawisło ono w piątkowy wieczór podczas łomżyńskich obchodów dorocznych Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. W tym roku uroczystość zbiegła się z jubileuszem 95-lecia PCK.

- Ja przez wiele lat widziałem jak oddaje się krew, ale stosunkowo niedawno po raz pierwszy widziałem jak osoba chora otrzymuje krew – opowiadał Tadeusz Babiel, który od lat organizuje akcje oddawania krwi w parafii pw. Krzyża Świętego w Łomży. - Widziałem jak do człowieka wraz z krwią z plastikowej torebki powraca życie. Widziałem jak na jej policzkach pojawiają się rumieńce, widziałem jak oczy nabierają blasku. Tą chorą osobą była moja mama.

- Honorowi dawcy krwi to ludzie z sercem otwartym na cierpienie innych – podkreślała dr Anna Ogrodnik Wycik kierownik łomżyńskiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku dodając, że w 2013 roku krew oddało tu 7336 dawców, a w tym roku było już niemal 7600 donacji. Blisko połowa oddań krwi dokonywana jest poza siedzibą RCKiK w ambulansie lub podczas akcji pobrań krwi organizowanych w różnych miejscowościach regionu, parafiach, zakładach pracy i szkołach.
- Młodzież chętnie i licznie uczestniczy w takich akcjach i to pozwala mieć nadzieję, że krwi w Polsce nigdy nie zabraknie – mówiła Anna Ogrodnik Wycik wykazując zasługi PCK dla krwiodawstwa i  dziękują krwiodawcom za dobrowolne i bezpłatne oddawanie krwi.
Podczas uroczystości  Dni Honorowego Krwiodawstwa PKC w Łomży dr Anna Ogrodnik Wycik była jedną z osób odznaczonych Odznaką Honorową PCK 3 stopnia. W sumie „w dowód uznania za najpiękniejszy dar humanitarny – bezinteresowne, długoletnie oddawanie krwi” odznaczenia i medale odebrało około 180 dawców krwi. W tej grupie był też Zbigniew Gierwat z Łomży, który jako jedyny za oddanie już 89 litrów krwi otrzymał „Kryształowe serce PCK”.
- Wszystko zaczęło się w 1974 roku. Chodziłem do technikum i był w szkole wypadek. Zaprowadzili nas do krwiodawstwa i od tamtej pory krew oddaję już systematycznie – mówi skromnie pan Zbigniew. 
W takcie uroczystości wojewoda Wojciech Dzierzgowski odznaczył pięć osób przyznanymi im przez Prezydenta RP Krzyżami Zasługi. Srebrne Krzyże Zasługi otrzymali panowie Tomasz Grądzki, Sylwester Parda i Grzegorz Piątek, a brązowe Andrzej Dobrowolski i ks. Grzegorz Kosiorek.
- Dziękuje, bardzo dziękuje Państwu za dobro, które czynicie na co dzień. Dziękuje za każdą kroplę krwi – mówił wojewoda Dzierzgowski.

240308092554.png

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę