wtorek, 19 marca 2024 napisz DONOS@
Forum ogólne

 Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Zaloguj   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
Środa Popielcowa

Witam mam pytanie co można jeść w środę popielcową?czy można jeść jajka i nabiał??

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Środa Popielcowa

Można. Obowiązuje post ścisły, tzn. 3 posiłki: jeden do syta a 2 dla zaspokojenia głodu.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Środa Popielcowa

Sebi twoja odpowiedź mnie rozjebała !! ;-))

Uśmiech na twarzy Miód w sercu Ołów w pięściach

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Środa Popielcowa


Nie jestem praktykujacy... nie lubie jak ktos mi mowi co mozna jesc a czego nie

Jem co chce! :)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Środa Popielcowa

Środa Popielcowa - ścisły post
* Środa Popielcowa to dzień postu ścisłego. Osoby, które ukończyły 14 rok życia nie powinny spożywać mięsa ani produktów pochodzenia zwierzęcego, zaś osoby od 18 do 60 roku życia powinny ograniczyć ilość posiłków do jednego sytego oraz dwóch bardzo skromnych.

* Środa Popielcowa jest jednym z dwóch dni postu ścisłego. W dzień ten nie obowiązuje dyspensa.
krok 3

Co jeść? Jak gotować?

* Dawniej, aby uniknąć kontaktu z jakimkolwiek tłuszczem w Środę Popielcową, wszystkie garnki wyparzano oraz dokładnie czyszczono popiołem.

* Do przygotowania potraw w okresie postnym nie powinnyśmy używać masła ani smalcu. Zamiast tłuszczów roślinnych można używać oleju z oliwek, słonecznikowego, lnianego itp.

* Dawniej w Środę Popielcową jak i pozostałe środy oraz piątki i soboty okresu postnego, wystrzegano się mleka, jako produktu pochodzenia zwierzęcego.

* Tradycyjnie w Środę Popielcową jemy śledzie oraz żur.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Środa Popielcowa

nie kaze nikomu praktykowac, ale tradycje trzeba chociaz szanowac.
tacy jestescie nowoczesni z tym jechaniem po poscie i innych ostatkach, jak glutaminian sodu.

_____________________
one track, one thruth.

the thruth tracker


Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Środa Popielcowa

Opluwanie, naśmiewanie się i szydzenie z polskiej tradycji wywodzącej się z tradycji chrześcijańskiej jest na topie, widać to wszędzie.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Środa Popielcowa

A powiedzcie mi co w ogóle daje ten post?? Po co on w ogóle jest?? Ja jem kiedy chcę i nikt mi nie zabrania

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Środa Popielcowa

Ciekawe za jaki czas odezwie się Paplik ze swoimi niuansami ...

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Środa Popielcowa

Znaczenie Postu
"Człowiek pozostaje wolny, pozostaje w pełni sobą tylko wtedy, kiedy jest w stanie powiedzieć samemu sobie nie: "chcę, ale nie muszę". W poście nie chodzi przecież o wyrzeczenie dla samego wyrzeczenia, ale o powrót do panowania nad samym sobą. Człowiek odzyskuje wtedy także zdolność do układania relacji z innymi nie na zasadzie konieczności lub korzyści, ale wolnego wyboru, który może stać się wyborem miłości. "

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Środa Popielcowa

skubi18 - ok jesz co chcesz nikt Ci nie zabrania, znamy Twoja opinię więc już w tym temacie możesz się nie odzywać skoro Cię to nie interesuje... Są jeszcze katolicy, którzy utrzymują tą tradycję i ten temat jest skierowany do nich. Więc zadajmy tu pytanie: po co się odzywasz skoro nie masz nic do powiedzenia...?

Ps. A jutro do jedzenia polecam rybę :)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Środa Popielcowa

Autor: skubi18 (---.introlan.pl)
Data: 16-02-10 22:44

A powiedzcie mi co w ogóle daje ten post?? Po co on w ogóle jest?? Ja jem kiedy chcę i nikt mi nie zabrania


Masz rację z tym że jesz co i kiedy chcesz ponieważ jeśli jesteś osobą wierzącą to powinieneś wiedzieć, że Bóg obdarzył każdego wolną wolą i każdy sam o sobie może decydować.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Środa Popielcowa

spytałem kulturalnie a ty michal91 kazesz sie nie odzywac, troche pokory, twój przedmówca powiedział o co chodzi i ja juz nic wiecej nie chce a ty już sie czepiasz wrzuć na luz

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Środa Popielcowa

Redaktor: Dokładnie masz rację, ale powiedz czy Bóg nakazał robic jakies posty?? Ja jestem wierzący i nigdy nie znalazłem w PŚ tego aby Bóg kazał robić takie święta

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Środa Popielcowa

Co ty powiesz? Post może mieć zadanie oczyśczenia biologicznego organizmu - bo zwierzęta "poszczą" przymusowo, a mamy zwierzęcą biologię. Nawet bez popielca całkowity post raz w tygodniu jest wskazany i zdrowy. To sens czysto bilogiczny, a nie "wolny wybór, który może stać się wyborem miłości". Co ma piernik do wiatraka księżulku? A co z seksem?:-)

Zbych

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Środa Popielcowa

Ja mam naturę ludzką, a nie zwierzęcą. Nie wiem jak to jest w Twoim przypadku Zbychu. Tak jak już wcześniej pisałem post to nie tylko wyrzeczenie się jedzenia mięsa w piątku, można również dobrowolnie wyrzec się seksu. Dla Twojej wiadomości nie jestem jak to Ty nazwałeś " księżulkiem " po prostu interesują mnie różne religie i ich tradycje. Odwrotnie do Twoich komunistycznych, negujących wszystko co wychodzi od Kościoła Katolickiego wywodów. Pozdrów kumpla Paplika

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Środa Popielcowa

podpisuje sie pod Redaktor:)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Środa Popielcowa

a można się rozmnażać ??

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Środa Popielcowa

do kosciola parafianie lato sie zbliza trzeba fury powymieniac na cabrio

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Środa Popielcowa

http://4lomza.pl/index.php?wiad=21165

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Środa Popielcowa

A kawki można sie napic czy tez zabronione hehe

Autorka tematu poprostu mnie rozbawiła do łez........"nabiał" wymiekam :-)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Środa Popielcowa

Autor: KozioŁ (---.adsl.inetia.pl)
Data: 16-02-10 21:53

Sebi twoja odpowiedź mnie rozjebała !! ;-))



Co cię takiego rozjebało? Bo wiem co i jak? Nie chcesz to nie musisz tego przestrzegać więc przestań udzielać debilnych komentarzy.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Środa Popielcowa



Kazdy ma wolna wole.

I jezeli TY KATOLIKU smiejesz sie ze mnie lub wyrzucasz mi brakszacunku dla tradycji tudziez jeszcze cos powazniejszego to jestes RASISTA!!!

Ja nie jestem praktykujacy nie przezywam duchowo rzadnych obrzedow i uwazam ze nikt nie ma prawa mnie za to potepiac!!!

A jak wy na kazdym kroku tylko bog bog bog to chwala wam za to i niech kazy idzie swoja droga...

Moze jeszcze sluchacie radia maryja? :DDDDD

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Środa Popielcowa

Ja nie słucham bo mam swoją opinię na ten temat.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Środa Popielcowa

A ja jak ksiądz proboszcz -pęto suchej kiełbasy i na obiad gąska ubabrana w masełku

Smacznego


Post prawdziwy jest tylko w wielki piątek , kościół zniósł zapis na rzecz

KOŚCIÓŁ FINANSOWO WSPOMAGAĆ

i to tyle

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Środa Popielcowa

Do sebi!!
Jestem wierzącym, nie jem mięsa w post tak dla ścisłości!!
Ale pierwszy raz słyszę cos takiego o jednym posiłku do oporu albo dwa mniejsze:-))))) To to jest twoim zdaniem post?? Nie kpij z poważnych rzeczy Tyle w temacie

Uśmiech na twarzy Miód w sercu Ołów w pięściach

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Środa Popielcowa

Widać taki z Ciebie wierzący, ale chyba niepraktykujący. Jest coś takiego jak post ścisły, który obowiązuje w Środę Popielcową i Wielki Piątek. Polega na powstrzymaniu się od spożywania mięsa i ograniczeniu posiłków. Obowiązuje wszystkich pełnoletnich do ukończenia 60 roku życia. Konferencje Episkopatu i ordynariusze diecezji mają prawo przez własne zarządzenia określać szczegóły zachowania postu, w tym udzielaniu dyspens (które jednak w tych dwóch dniach nie obowiązują). W Polsce post ścisły oznacza spożycie w ciągu dnia wyłącznie jednego posiłku do syta i dwóch niepełnych. Więc nie wmawiaj mi, że kpię sobie z poważnych rzeczy tylko najpierw dobrze się poinformuj na dany temat!!!

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Środa Popielcowa

Poczytaj sobie Prawo Kanoniczne w kanonach 1249 — 1253.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Środa Popielcowa

co to ten paplik?

John Rambo

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Środa Popielcowa

Jegomość Paplik - naczelny anty-katolik tego forum.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Środa Popielcowa

Jestem "antykatolikiem" wyłącznie dlatego, że mam areligijny światopogląd, dlatego można mnie na podobnej zasadzie nazywać "antyprawosławnym", czy innym "antyjehowym"...
Wg religii Rzymskiej, zgodnie z pozostałościami Judaizmu w dogmatach, w okresie postu można jeść ryby i mięso ze zwierząt poruszających się na dwóch nogach tj. wszelki drób. Tak samo dozwolony jest olej zamiast smalcu.
Ale z racjonalnego punktu widzenia przez całe życie należy zdrowo się odżywiać, a nie tylko w okresach postów: tj. jeść z umiarem, stosując urozmaiconą dietę.
Dla fanatyków ślepo słuchających "fałszywych nauczycieli" i naiwnie wierzących polecam spożywanie dziś wyłącznie popiołu,,gdyby słabo smakował można dodać ketchupu....



Braun, najlepsza golarka do pejsów



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Środa Popielcowa

Paplik

mam ten sam swiatopoglad co Ty !

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Środa Popielcowa

paplik to starszy zboru w sekcie jehowych.

paplik inaczej ścierwo;)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Środa Popielcowa

Klemensie:
Pozdrawiam bratnią duszę. Takim jak my trudno znależć spokojną akceptację, w naszej Parafialnej Polsce, a o zaściankowo-katolickiej Łomży nawet nie wspomnę...
Popatrz jaki zafajdany tropiciel "jedynie słusznej religii" łazi za mną jak zaprogramowany UB-ek. Ma wszystkie atrybuty kato-przygłupka, kuriewnego idioty, pejsatego prymitywa....

Kuria go mać!



Braun, najlepsza golarka do pejsów



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Środa Popielcowa

nie ma to jak agnostycyzm

i jest fajnie

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Środa Popielcowa

Autor: sebi (82.139.175.---)
Data: 17-02-10 08:40

Autor: KozioŁ (---.adsl.inetia.pl)
Data: 16-02-10 21:53

Sebi twoja odpowiedź mnie rozjebała !! ;-))



Co cię takiego rozjebało? Bo wiem co i jak? Nie chcesz to nie musisz tego przestrzegać więc przestań udzielać debilnych komentarzy.




Zgadzam się z Sebił
ROZJEB sobie Łeb



Odpowiedz na tę wiadomość
 Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 


 Logowanie użytkownika
 Imię (nazwa) użytkownika:
 Hasło:
 Pamiętaj mnie:
   
Nie masz konta? - Zarejestruj się
 Nie pamiętasz hasła?
Podaj Twój e-mail albo nazwę użytkownika poniżej a nowe hasło zostanie wysłane na e-mail skojarzony z Twoim profilem.


Posty, których jedynym celem jest kopiowanie artykułów prasowych lub reklama - będą kasowane

Ogłoszenia płatne


Formatowanie tekstu
Za treść wpisów odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
phorum.org