czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@
Forum ogólne

 Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Zaloguj   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
stypendium stażowe

Powiem mi ktoś wkońcu jak to jest z tym stypendium stażowym? Na umowie napisane jest że 773 zł brutto czyli netto powinno być coś ok 670 zł. Tylko dlaczego przelewają na konta po 600 zł.
Szukam i szukam i nigdzie tak nie ma tylko w naszej kochanej Łomży

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: stypendium stażowe

tez sie zastanawiałem i doszliśmy z koleżanką do wniosku że to dlatego że luty jest krótszym miesiącem.zobaczymy co bedzie w marcu.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: stypendium stażowe

Bezrobotnemu w okresie odbywania stażu przysługuje stypendium w wysokości 120 % kwoty zasiłku , o którym mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1, wypłacane przez starostę; przepisy art. 41 ust. 6 oraz art. 80 stosuje się odpowiednio. Za okres, za który przysługuje stypendium, zasiłek nie przysługuje. zasiłek podstawowy(100%) -551,80 stan prawny na dzień 1 stycznia 2009r.



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: stypendium stażowe

to dlaczego na umowach mamy napisane 773 zł brutto i na stronie PUP nie ma o tym wzmianki, patrzyłam też na stronach innych urzędów w tym warszawskiego i jest napisane że do maja 2009 r wynosi 773 zł a od maja do sieprnia 2009 r. 791 zł brutto. a zmiany o ktorych mówisz wchodzą z 2010 rokiem.
też podejrzewam ze dlatego iż luty jest krotszym miesiacem. Zobacze jak będzie u mnie w kwietniu

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: stypendium stażowe

na ubezpieczenie jeszcze odliczaja pewnie

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: stypendium stażowe

no napewno nie 100 zł aż

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: stypendium stażowe

120% kwoty zasiłku, to nie 2010, to już od lutego 2009 :(

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: stypendium stażowe

dzwoniłam do PUP i osoby rozpoczynające staż w marcu mają ta sama stawke co poprzednio czyli 773 zł brutto netto to jakies 670 zł

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: stypendium stażowe

no dobra to dlaczego za luty przyszlo 600 zł netto? a za ubezpieczenie nic nie odliczali.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: stypendium stażowe

widzisz i na to pytanie juz nie potrafie Ci odpowiedziec, mnie tez to zastanawia moze one same do konca nie wiedza co i jak. Powiedziala mi babka ze bez zmian. na stronach urzedow tez nie ma zadnej wzmianki o tym ze bedzie nizsze w tym roku. Czytalam te nowelizacje do ustawy i ona nie tyczy sie terazniejszego okresu.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: stypendium stażowe

no nic trzeba bedzie sie dopytac jak sie pojdzie z lista obecnosci co i jak.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: stypendium stażowe

dzieląc kwote 670zl na liczbe dni pracujacych otrzymujemy ok 30zl za dzien, luty mial 20 dni wiec stazowe wynosi ok 600zl. tylko czemu nie ma nigdzie o tym napisane ze stypendium przyznawane jest w zaleznosci od dni w miesiacu, na umowie jest 770zl brutto wiec jak mozna to zmienic od tak sobie! nie bede komentowac bo szkoda slow

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: stypendium stażowe

670 zł za mało by żyć, za dużo by umrzeć.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: stypendium stażowe

niestety taka kwote odliczaja na wszystkie skladki zwiazane z zatrudnieniem, m.in. skladke zdrowotna jak i fundusz emerytalny.



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: stypendium stażowe

witam,
ja chyba to rozpracowałem :)
po pierwsze podstawa stypendium jest liczona na podstawie przepracowanych dni, bierze się pełne stypendium (obecnie 791zł) i jeśli stażysta przepracował cały miesiąc (nieważne ile miał dni) to jest to dalej 791zł, jeśli staż rozpoczęliśmy, np. od 3 dnia miesiąca, to za dwa dni jest odcinane, czyli jakieś 60zł (30zł za dzień czy jakoś tak, jak wyżej to ktoś policzył).

po drugie, zakladamy że przepracowaliśmy pełny miesiąc (nieważne ile dni roboczych, ważne że pełny miesiąc kalendarzonwy), więc mamy dostać 791zł brutto, od tego jest odliczony podatek 35zł (nie wiem od czego zależy, ale tyle jest wyszczególnione na kartce do wypłaty którą dostajemy z urzędu pracy), oraz składka na ubezpieczenie zdrowotne równa 9% wysokości brutto stypendium, czyli jest to 9% z 791zł, a więc 71,19zł. Teraz jeśli odejmiemy od 791zł kwotę 35zł, oraz 71,19zł otrzymamy wartość netto naszego stypendium, czyli 684,81zł którą dostaniemy w banku.

dodatkowe ubezpieczenia, a więc emerytalne, rentowe i wypadkowe, nie są na szczęście doliczane od wysokości naszego stypendium i płaci je za nas urząd pracy

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: stypendium stażowe

chyba Elkuba tego nie rozpracowałeś.. najlepiej sprawdzić na stronie urzędu pracy:
http://www.psz.praca.gov.pl/main.php?do=ShowPage&nPID=867744&pT=details&sP=CONTENT,objectID,867779

stypendium stażowe: 791zł brutto.

Od zasiłku dla bezrobotnych powiatowe urzędy pracy opłacają składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe w łacznej wysokości - 25,52 % xx, a od stypendiów za okres odbywania szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego dorosłych, dodatkowo na ubezpieczenie wypadkowe - 0,9 % tj. w łacznej wysokości - ok. 26,4 % - kwotę składki na ubezpieczenia wypadkowe PUP oblicza stopę procentową obowiązującą go w danym roku składkowym).

Więc to wychodzi: 791zł - 26,4% = 582,17zł netto... czyli dużo mniej niż 684..

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: stypendium stażowe

chyba Elkuba tego nie rozpracowałeś.. najlepiej sprawdzić na stronie urzędu pracy:
http://www.psz.praca.gov.pl/main.php?do=ShowPage&nPID=867744&pT=details&sP=CONTENT,objectID,867779

stypendium stażowe: 791zł brutto.

Od zasiłku dla bezrobotnych powiatowe urzędy pracy opłacają składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe w łacznej wysokości - 25,52 % xx, a od stypendiów za okres odbywania szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego dorosłych, dodatkowo na ubezpieczenie wypadkowe - 0,9 % tj. w łacznej wysokości - ok. 26,4 % - kwotę składki na ubezpieczenia wypadkowe PUP oblicza stopę procentową obowiązującą go w danym roku składkowym).

Więc to wychodzi: 791zł - 26,4% = 582,17zł netto... czyli dużo mniej niż 684.. chociaż nic nie podali czy za nas to płacą..
CZESKI FILM :/ może masz rację.. ja jestem dalej głupi...

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: stypendium stażowe

Mi się wydaje że jednak mam rację, stypendium odebrałem wczoraj i moje wyliczenia oparłem właśnie na kwotach wyszczególnionych na kartce którą dostałem z urzędu pracy.
Udało mi się ustalić jeszcze jedną zależność, może to przypadek, ale nie wiem. Po dodaniu do kwoty 791zł ubezpieczenia rentowego, emerytalnego i wypadkowego (nie dodałem zdrowotnego, bo ono jest odliczane od kwoty 791zł i placi je sobie stażysta, tak jakby z zarobionych pieniędzy) wychodzi kwota 1000zł, i taki właśnie kosz ponosi urząd pracy, czyli tyle kosztuje go jeden stażysta.
Sprawdzę dziś jeszcze jak wyglądało to w pierwszym miesiącu mojego stażu, gdyż tam było troszkę inaczej, bo zamiast ubazpieczenia zdrowotnego było coś co się nazywało "BU zdrow." i była to inna kwota inna kwota niż ta odliczona za drugi miesiąc stażu, również podatek był inny bo nie 35zł tylko chyba jeśli dobrze pamiętam 75zł.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: stypendium stażowe

Sprawdziłem też za pierwszy miesiąc, i moje przypuszczenia się sprawdziły.
Było to stypendium za maj, wtedy jeszcze obowiązywało 773zł brutto (teraz jest 791). To był mój pierwszy miesiąc pracy, i dodatkowo staż rozpocząłem chyba 6 maja. Urząd pracy wyliczył mi że przepracowałem 26 dni, i obniżył kwotę mojego stypendium odejmując mi za te nieprzepracowane dni: (773zł*26dni)/30dni=670zł. Tak więc zamiast 773zł brutto, powinienem dostać tylko 670zł brutto. Od mojego wynagrodzenia została odjęta kwota 74zł (nie wiem dlaczego tak) w ramach podatku, oraz powinna zostać odjęta kwota równa 9% na ubezpieczenie zdrowotne, które w pierwszym miesiącu nie jest odliczane (zastępuje je ubezpieczenie "Zdrow. BU" które nie jest odliczane). I teraz od 670zł odejmujemy podate 74zł oraz ubezpieczenie zdrowotne 0zł, i mamy kwotę którą dostałem w banku 596zł.
Jak już pisałem ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne BU płaci za nas urząd pracy i nie są odejmowane od wynagrodzenia.
Mam nadzieję że udało mi się wyjaśnić jak jest wyliczana kwota wypłacanego stypendium.

Pozdrawiam

PS. niejasne dla mnie jest tylko dlaczego przy uwzględnianiu ilości przepracowanych dni została przyjęta ilość wszystkich dni w miesiącu równa 30, a nie 31 czyli tyle ile miał maj, ale to dobrze bo wypłacona kwota byłaby wtedy jeszcze niższa

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: stypendium stażowe

witam ponownie :)

byłem w urzędzie i pytałem się co i jak.. kwotę jaką otrzymam za pełny miesiąc to 684,x... netto... a co dostanę to zobaczymy.. 13 wypłata :P

Odpowiedz na tę wiadomość
 Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 


 Logowanie użytkownika
 Imię (nazwa) użytkownika:
 Hasło:
 Pamiętaj mnie:
   
Nie masz konta? - Zarejestruj się
 Nie pamiętasz hasła?
Podaj Twój e-mail albo nazwę użytkownika poniżej a nowe hasło zostanie wysłane na e-mail skojarzony z Twoim profilem.


Posty, których jedynym celem jest kopiowanie artykułów prasowych lub reklama - będą kasowane

Ogłoszenia płatne


Formatowanie tekstu
Za treść wpisów odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
phorum.org