piątek, 28 listopada 2014 napisz DONOS@
141031011453.gif
Polityka

Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Zaloguj   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
Uczcijmy Rotmistrza Pileckiego nazwą ulicy

Na osiedlu Armii Krajowej, na którego terenie znajduje się także nasz kościół parafialny i Centrum Katolickie, powstaje nowa ulica. Z inicjatywy członków i sympatyków Łomżyńskiego Klubu Myśli Patriotycznej, zrodził się pomysł nadania jej nazwy Pułkownika Pileckiergo, bohatera narodowego. Poniżej publikujemy wniosek Klubu, jaki wpłynie 20 listopada 2013 roku do Rady Miejskiej w Łomży. (...)

Poniżej treść wniosku:

Szanowny Pan Przewodniczący Rady Miejskiej w Łomży

W związku z planowanym nadaniem nazwy dla pasa drogi łączącego ulicę Sybiraków z ul. Bursztynową na łomżyńskim osiedlu Armii Krajowej wnoszę o nazwanie ww. drogi Ulicą Pułkownika Pileckiego.

Witold Pilecki był zawodowym oficerem Wojska Polskiego. Po przegranej wojnie 1939 roku został współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, był żołnierzem Armii Krajowej, dobrowolnym więźniem obozu koncentracyjnego w Auschwitz, organizatorem ruchu oporu w tymże obozie. To on jako pierwszy zwrócił uwagę świata na tragiczny los Żydów mordowanych przez reżim nazistowski. Po zakończeniu wojny, prześladowany przez władze Polski Ludowej, został skazany na śmierć i stracony w 1948 roku. Rehabilitowany w roku 1990, został w bieżącym roku awansowany do stopnia pułkownika.

Nie ulega wątpliwości, że Witold Pilecki jest bohaterem narodowym. Nadanie ulicy nazwy jego imienia będzie uhonorowaniem tego wielkiego człowieka i patrioty. Ulice jego imienia są już w wielu polskich miastach, między innymi w stolicy, w Lublinie, Białymstoku, Poznaniu. Łomża, znana w Polsce z patriotyzmu swoich mieszkańców, mogłaby w ten sposób dołączyć do szczytnego grona miast oddających hołd bohaterom.

Ul. Pułkownika Pileckiego będzie doskonale wpisywać się w charakter nazewnictwa osiedla Armii Krajowej – Pilecki był jej żołnierzem, podobnie jak por. Hieronim Łagoda, patron innej z ulic na tym osiedlu.

Rok 2013 obchodzony jest w Polsce jako Rok Żołnierzy Wyklętych. Uhonorowanie jednej z łomżyńskich ulic imieniem Niezłomnego Bohatera byłoby pięknym akcentem wpisującym się w ogólnopolskie obchody ku czci żołnierzy niepodległościowego podziemia.

Podpisał: wiceprezes SPR Nadzieja i wiceprzewodniczący ŁKMP.

Źródło:
http://www.krzyz.lomza.pl/index.php/nasza-parafia/502-pk-pilecki-patronem-ulicy-na-naszym-osiedlu-inicjatywa-klubu-myli-patriotycznej.html

Sars

Odpowiedz na tę wiadomość

Re: Uczcijmy Rotmistrza Pileckiego nazwą ulicy

Zapraszamy do wzięcia udziału w inicjatywie. Pokażmy jak wielu nas jest, żeby za tydzień Rada Miejska nie miała wątpliwości jaką nazwę nadać nowej ulicy.
https://www.facebook.com/events/557547644319305/

Dlaczego nie nadać nazwy ulicy kogoś kto pochodzi z Ziemi Łomżyńskiej np . prof. Franciszek Piaścik ur. w Morgownikch. Walczył w w 1920 roku z najeźdźą rosyjskim rosyjskim, gdzie został ciężko ranny.
Więcej na temat prof. Piaścika link poniżej:

http://historialomzy.pl/profesor-franciszek-piascik/

Uczcijmy Pileckiego, a później innych. Powoli musimy zmieniać nazwy ulic na te właściwe!!! Dziś Pilecki, jutro Łupaszko, "Ryba" itd. Polscy Bohaterowie wymagają upamiętnienia !!! Po co nam kolejna ulica o nawie: szmaragdowa, jutro pewnie będzie nawą ulicy: niebieska, żółtą itd. Nie można na to godzić się!!!

Sars

Pilecki - zgoda, bohater. Ale na pewno wolałbym mieszkać na "Szmaragdowej", niż na "Ryby" czy "Łupaszki".

Sądzę że obie osoby są warte upamiętnienia. Jednakże za płk. Pileckim przeważają wyjątkowa ofiarność na rzecz wolnej Polski i przynależność do Armii Krajowej

Polska wciąż Walcząca
o swoje dobre imię

https://www.facebook.com/events/557547644319305/

Sars

Na facebooku już 300 osób zapowiedziało przyjście na sesję Rady Miasta Łomży dotyczącą nadania ulicy Rotmistrza Pileckiego!!!

Sars

Marsz Niepodległości ciągle trwa.

Narodowa, Narodowa Łomża

najlepiej Jurija Gagarina będzie bardzo kosmicznie a tak to tylko jakiś idol operetkowego towarzystwa patriotycznego.
Ponoć to jakieś z NZS która jeszcze niedawno uznawano za bandycka organizację. A najlepiej to tak zwyczajowo nadać imie Jana Pawła II i biskup będzie zadowolony i będzie tak jak zwykle.

lelumel

Nazwanie ulicy imieniem rtm.Pileckiego jest jak najbardziej na miejscu,ten niezwykły oficer powinien byc bliski nam wszystkim.
Propozycja wysunięta przez "Maćka" też jest godna rozważenia,bo prof.Piaścik zawsze podkreślał swoje stąd pochodzenie,doceniany i szanowany w kraju a w Łomży prawie nieznany.

Kokosz

hej nazywajcie sobie swoje ulice jak chcecie ale ludziom zamieszkałym na tej ulicy to nie róbcie krzywdy.

Ja tu patrzę a w łomzy mamy nową bojówkę patriotyczną która usiłuje na siłe wszystkich uszczęśliwiać. To mnie, żywcem przypomina komunistyczne ZSMP.

lelumel

Ja żadam ulicy Edwarda Gierka bo za to co pobudował to do dzisiaj macie w budżecie.

lelumel

Rachowali glinom kości chłopcy z Marszu Niepodległości winni nazwac ulice np. płonącej budki

lelumel

Pan Lelum Polelum chyba tęskni za świętowaniem 1 maja i 22 lipca. A przy okazji 12 października i 7 listopada. Wszystko to święta ludzi naszego okupanta.
Przy okazji: "płonąca budka" to stwierdzona prowokacja i sprawcę proszę szukać pomiędzy ambasadorami Moskwy

Polska wciąż Walcząca
o swoje dobre imię

im. rotmistrza Pileckiego ok. 100% poparcia

Jest też wielu godnych i Piaścik także.

Czas by rada skończyła z nadawaniem nazw dziwnych, wręcz, źle świadczących o ludziach je nadających,

Czas wypracować rzozsądną politykę rady w tym zakresie by korzystano z szerokiego zasobu wzorców wychowawczych jakie mamy w naszym srodowisku w przeszłosci,
Czas na edukację niektórych członków rady lub czas na ich wymianę nadchodzi

Pomioty, różne potomki, różne pamiątki po przemarszu wojsk radzieckich i instalowaniu tu systemu opartego na awansie społecznym ze wschodniego nadania , ludziach którzy nie czuli własnej tożsamosci narodowej lub tak ich ukształtowano podczas obróbki ideologicznej będą zabierać głos jednak trzeba robić swoje nie zważając na nich.

lomzan7

Rachowali glinom kości chłopcy z Marszu Niepodległości winni nazwac ulice np. płonącej budki

lelumel

a czemu nie dkla mnie może być i pierwszego maja byleby tylko żaden bohater tych operetkowych patriotów pod przywództwem miejscowego rewanżystowskiego kleru

lelumel

a móze chcecie trochę faktów historycznych podanych inaczej niż wam serują wasi kiecowaci przewodnicy duchowi

lelumel

Odpieprzcie się, kato-bolszewicy, od cudzych domów, mieszkań, prywatnej własności i nie narzucajcie nikomu własnych idoli i innych bohaterów, uznawanych waszą naiwnością za jedynie słusznych. To totalitarna "komusza" władza narzucała w miejscach zamieszkania ludzi symbolikę czczenia ludzi, swoisty kult jednostek, teraz kato-prawicowcy, cechując się psim instynktem zaznaczania swego terytorium, ale na cudzym terenie, czynią to samo, albo jeszcze gorzej. Nazwy ulic, gdzie znajdują się domy i mieszkania prywatne powinni być obojętne ideologicznie i wolne od indoktrynacji ideologiczno-historycznej.

Zasady proste w życiu mam - nie czyń drugiemu tego, czego ty nie chcesz sam.

A dlaczego nie możecie tak nazwać CK ??

Albo jeszcze lepiej , KLUB MYŚLI PATRIOTYCZNEJ im. rot. PILECKIEGO ??

Nie brzmi dumniej i lepiej ??

,,JESTEM POLAKIEM I NIC CO MA % NIE JEST MI OBCE\" :)

teraźniejsze źródła mówią,że ktoś już jest bohaterem.poprzednie mówiły,że to zdrajca,ciekaw jestem:co powiedzą źródła za 15 lat?zgadzam się z tetryk-iem

nie mogę powiedzieć,że nie wiem
ale wiem,że powiedzieć nie mogę

mozna wszystkich was pogodzic i nazwac ulice nazwiskiem osoby nieskazitelnej a mianowicie Lecha Kaczyńskiego. I wilk syty i owca cała.

Jestem Polakiem więc mam obowiązki polskie
" Wnuk gestapowca z wnukiem UBowca krzyczą faszysta na wnuka AKowca"

Nieskazitelna to była śp. Maria Kaczyńska :)

to tylko potwierdza jak bardzo nieskazitelny musiał był Lech skoro wział Marie za zonę.

Albo jaką Anielską wręcz cierpliwością obdarzona była Maria :):)

Lech podwójnie taka co Maria

Ale to Maria nosiła z sobą reklamówki, żeby Lech miał pod ręką wszystko co potrzebne :):)

trudno zeby Lech nosil jako prezydent

A tak na marginesie zapytam .

Czy według was, pułkownik Pilecki zasługuje tylko na jakąś marną zaułkową uliczkę o której nawet nie każdy taxówkarz będzie wiedział gdzie jest??

Tylko na tyle zasługuje ?

Jeszcze raz zapytam , czy KLUB MYŚLI PATRIOTYCZNEJ, nie jest godzien przsyubrać jego imię ??

A co do Marii to jako PIERWSZA DAMA i Żona Prezydenta powinna mieć kogoś do noszenia , zaniedbał Lech Marię w tym względzie , a to już idzie na jego minus:):) Czyli skazę miał :):)

Paplik broni prywatnej własności?? szok czyżby uderzanie głową w ściane przed snem pomogło,jakbyś potrzebował jeszcze jakiś porad jak pozbyć się swoich lewackich odchyłów to pisz śmiało.Abyś mógł się jednak pozbyć swojej chorej furii co do kościoła twoją głową o ścianę muszę uderzać ja,także pisz służe pomocą.
Wracając do tematu Pilecki wielka postać warta upamiętniania.O nazwie ulicy powinni decydować jej mieszkańcy.

maruda niech ten minus nie przesłoni ci plusów

adamosxx
"...jeśli Zagłosujecie na platformę,Pomożecie sobie,Pomożecie Polsce...",takich plusów nie da się przysłonić.

nie mogę powiedzieć,że nie wiem
ale wiem,że powiedzieć nie mogę

Każdy postęp, przezwyciężanie starych idiotyzmów, zaczynało się od przysłowiowego "walenia głową w ścianę". Powinni decydować mieszkańcy, ale nie kato-prawicowi hunwejbini. Jak mieszkańcy w Narewce bronią wybranego przez siebie patrona zamordowanego przez "prawdziwych Polaków" to histeryczne bojówki gloryfikujące mordy NSZ próbują się woli miejscowych przeciwstawić i narzucić kato-prawicowy punkt widzenia. Podobnie jest z żądaniem upamiętnienia Pileckiego.

należy dodac ,że to bojówki inspirowane przez młode pokolenie bardzo agresywnego rewanżystowskiego kleru.

lelumel

Niektórzy to patrzę już korzenie przed monitorem zapuścili. Stukacie w tą klawiaturę, a ja się pytam co Wam to da. Zacznijcie działać nie krzyczeć na jakimś durnym forum.

Piszę poprawnie po polsku

Tylko Łomża ŁKS!!!

małymi krokami odbierzemy to co zabrano robotnikom i chłopom pod szydłem kropidła i kapitalizmu.

lelumel

... a może tak Kubusia Puchatka czy Koziołka Matołka?

o czemu nie bardzo sympatyczna nazwa.

lelumel

Egzorcysta: dobry pomysł ( i mówie to poważnie).

może być jeszcze Myszki Miki , bo na Kaczora Donalda to niektórzy raczej się nie zgodzą

Pomiotom, pamiątkom po przemarszu wojsk kozackich ciężko pogodzić się z myślą, że dzięki takim działaniom jak czyni klub Polska będzie stawała się bardziej Polską, a co niektórzy zaczną myśleć po polsku i doceniać sens przelanej krwi bohaterów, np. rotmistrza Pileckiego i Tabortowskiego. Piana ze złości im wychodzi na usta. Porażająca jest antypolskość wielu wypowiedzi i brak zrozumienia, empatii w przeżycia poprzedzającego nas spokolenia Polaków. Świadomość historyczna jest elelmentem składowym świadomości narodowej. Śmiem powiedzić, że część z tych napastliwie i niesmacznie wypowiadających się w kontekście naszych bohaterów narodowych w rzeczywistosci nie jest już Polakami mimo, że formalnie mogą mieć polskie obywatelstwo. Działają na szkodę polskich spraw, przeciw kształtowaniu poczucia tożsamości narodowej opartej na tradycji, hisrorii, wspólnocie dziejów, losów. Ps, zapomniałem przecież oni (ich korzenie) byli po przeciwnej stronie w UB i na stołkach z nadań pzpr, dziateczki też tą postawę wyssały z mlekiem rodziców.
Paplik nie może wykazać się w organie jedynie słusznej. Paplczku jeśli dasz radę to ze złości ugryź się w pupę może ci to ulży.

lomzanin

Godne to i sprawiedliwe. Wielki bohater i przykład dla Polaków.

osiedle się rozbudowuje, przybywa nowych ulic i trzeba je jakoś nazwać ,

może tak ul Smerfna ? albo jakiś inny bohater tej dobranocki, np smerf maruda, toć to on ogólnie znany i zasłużony tu w Łomży i wcale nie gorszy od tych w/w

ul. smerfa marudy! zobaczcie jak to ładnie brzmi

Nie mam nic p/ko upamiętnianiu bohaterów różnej maści i kształtowaniu w ten sposób świadomości narodowej. Natomiast zdecydowanie jestem przeciw metodom tych działań, które są wierną kopią totalitarnego państwa "komuszego" polegających na wciskaniu jedynie słusznych wzorców ideowo-patriotycznych w prywatną sferę życia osobistego ludzi jakim są np. ich prywatne domy/mieszkania. Macie do dyspozycji miejsca publiczne gdzie każdy może udać się do tych upamiętnionych, których sam uważa za wartych uczczenia, np. z kwiatami, albo z psem, do tych uznanych za niewarte tego... Nigdy bowiem nie jest tak, że każda opcja ma same pozytywne, albo negatywne postaci i niektóre nazwiska władza "komusza" słusznie upamiętniała tak jak niektóre ze strony kato-prawicy są tego godni. Totalitarne zapędy można poznać między innymi po tym jak strąca się z cokołów pomniki po to tylko by zastąpić je innymi. Państwo nowoczesne powinno być neutralne i pozostawić obywatelom wolny wybór również w upamiętnianiu/czczeniu różnych bohaterów. Zżymacie się i odżegnujecie od "komuchów", ale sami stosujecie dokładnie ich metody ideologicznego dyktatu.
Totalitaryści wszystkich krajów łączcie się...

Godne to i sprawiedliwe. Wielki bohater i przykład dla Polaków.

Re: Jutro na sesji rady miasta obywatelski projekt nadania ul. Płk Pileckiego!!!
Autor: polelum (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 27-11-13 00:38

pozwoliłem sobie na wklejkę z Polityki bo jesto bardzo ważne na dzięn przed podjęciem tak ważnej decyzji jak nadanie nazwy ulicy oraz w świetle
fałszywej zaciekłej propagandy miejscowego środowiska myśli patriotycznej.

...........................
Rotmistrz Witold Pilecki sypał w ubeckim śledztwie już od pierwszego dnia po zatrzymaniu - pisze najnowsza "Polityka". W więzieniu napisał też wierszowaną samokrytykę. Jego zeznania doprowadziły do zatrzymania i skazania na śmierć co najmniej jednej osoby. Te wnioski to wynik uważnej lektury fotokopii zeznań Pileckiego, zamieszczonych w albumie wydanym przez IPN. "Czy historycy IPN czytają to, co sami wydają?" - konkluduje tygodnik.

"Rotmistrz Witold Pilecki, w Polsce Ludowej skazany na karę śmierci, dziś słusznie uznawany jest za bohatera narodowego" - pisze w najnowszej "Polityce" (drukiem ukaże się jutro) prof. Andrzej Romanowski, literaturoznawca i pracownik Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN. Ale zaznacza: "Bohaterowie rzadko jednak bywają postaciami jednowymiarowymi".

Ile powiedział Pilecki w śledztwie?

Rotmistrz Witold Pilecki na własne życzenie poszedł za druty Oświęcimia, by stamtąd uciec i przedstawić plany ataku na obóz (który nie doszedł do skutku). Po wojnie założył w kraju siatkę wywiadowczą. Złapany przez UB, został skazany w pokazowym procesie na śmierć. Wyrok wykonano.

Pięć lat temu Instytut Pamięci Narodowej wydał album Jacka Pawłowicza "Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948". Autor tekstu w "Polityce" zwrócił uwagę na załączone doń fotografie, zwłaszcza fotokopie zeznań rotmistrza. "Sądzę, że czas wreszcie przeczytać zgromadzone w albumie IPN ubeckie dokumenty" - pisze. I dało to zaskakujące rezultaty: "Opublikowanych przez IPN zeznań Pileckiego nie sposób czytać bez przerażenia".

Pilecki został zatrzymany przez UB 8 maja 1947 roku. Jeszcze tego samego dnia poddano go przesłuchaniom. Przywoływany album prezentuje fotokopie protokołu tego przesłuchania. Był wypytywany o tajną organizację, którą stworzył w Polsce. I tak na pytania "kim jest Krystyna Kwiecińska" , Pilecki odpowiada długo i wyczerpująco, podając jej prawdziwe imię i nazwisko (Maria Szelągowska), adres, rysopis, zawód i funkcję. "Tak więc w świetle ubeckiego dokumentu - Pilecki najpóźniej parę godzin po zatrzymaniu zaczął zeznawać. Dodajmy, że Maria Szelągowska, córka jednego z najwybitniejszych polskich historyków Adama Szelągowskiego, była najbliższą współpracownicą Pileckiego" - podsumowuje Andrzej Romanowski.

Na drugi dzień pada pytanie o miejsce przechowywania odpisów tajnych raportów przesyłanych za granicę. I znowu: wyczerpująca odpowiedź, z adresami i dokładną lokalizacją skrytki. A także zeznania obciążające Szelągowską i adres jej miejsca pracy. Jeszcze tego samego dnia Szelągowska zostanie aresztowana, a w trakcie procesu skazana na śmierć. Bierut ją jednak ułaskawi.

„Następnie Pilecki (...) ujawnia fakt dla swych współpracowników najgroźniejszy: że Płużański [inny współpracownik] ma » wtyczkę «w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego, od której otrzymuje tajne informacje” - pisze Romanowski.

"Rotmistrz zdecydował się na lojalność wobec tamtego państwa"

Dlaczego rotmistrz sypał w śledztwie? "Byłby to etos polskiego szlachcica, któremu honor nie pozwalał kłamać nigdy, bez względu na okoliczności? Nie byłaby to motywacja absurdalna, gdyby nie to, że obowiązywała ponad sto lat wcześniej" - pisze autor tekstu. To może Pilecki "pękł" wskutek nieludzkich tortur? "To by wiele wyjaśniało, ale nie ma na to dowodów. (...) Jeśli mamy wierzyć dokumentacji ubeckiej - ubecy nie potrzebowali nawet większych zabiegów, by rotmistrz się otworzył" - stwierdza Romanowski.

Pisze, że w świetle dokumentów zamieszczonych przez IPN w albumie "uwięziony rotmistrz zdecydował się na lojalność wobec tego państwa - jedynego wówczas realnie istniejącego i uznanego przez świat państwa polskiego".

Jakie to dokumenty? Na przykład ten: sześć dni po aresztowaniu Pilecki pisze do nadzorującego śledztwo, otoczonego złą sławą pułkownika UB Józefa "Jacka" Różańskiego. Romanowski. "Nie byłoby w tym może nic dziwnego, gdyby nie fakt, że list ten został napisany wierszem. Oraz że utrzymano go w poetyce zwierzenia, intymnego wyznania".

15 marca 1948 roku Pilecki został skazany na śmierć. Pisze o łaskę do Bieruta, a w piśmie potwierdza, że sypał w śledztwie: "Z chwilą aresztowania mnie ustosunkowałem się do śledztwa pozytywnie i sam wskazałem miejsce przechowywania archiwum, które zawierało wszystkie materiały mnie obciążające. W ciągu roku nie wynikła żadna okoliczność, która by dowodziła, że mówiłem nieprawdę lub wprowadziłem w błąd oficerów śledczych" - cytuje Romanowski. I dodaje: "Istotnie - żadna taka okoliczność nie miała miejsca".

"Pytanie: czy oni myślą?"

IPN w tym samym albumie wychwala rotmistrza Pileckiego i publikuje materiały - zdaniem "Polityki" - obciążające go i burzące jego legendę. "Doprawdy, nie było potrzeby wywlekania na światło dzienne złożonych na UB zeznań Pileckiego. Nie jesteśmy przez nie bogatsi o dodatkową wiedzę, przeciwnie: wiemy jeszcze mniej, pod pewnym względem mniej niż w PRL. Jeżeli jednak mleko się rozlało, nie pozostaje nic innego niż zadawanie pytań" - pisze prof. Romanowski.

I stwierdza, że historycy IPN powinni odpowiedzieć na pytania: "Czy czytają to, co sami wydają? Czy dokonują krytyki źródła? Czy źródło potrafią - i chcą - zinterpretować? (...) Czy raczej z góry wiedzą, co źródło ma powiedzieć, jakiej prawdy ma dowieść? A może - jeśli coś wydają - liczą, że nikt tego nie przeczyta? Czy więc (z rozmysłem lub bez) stosują - za państwowe pieniądze - działania pozorne? I wreszcie: czy potrafią - i czy chcą! - stawiać pytania? Czy myślą?".

A na koniec tekstu konkluduje twardo: "Pewne są dwie rzeczy. Pierwsza, że przedstawionych wyżej praktyk IPN nie sposób uznać za pracę historyka. I druga, że w ocenie historii stosuje się w IPN podwójną miarę. W imię niejasnych racji - czasem politycznych, czasem ideologicznych - wciąż dokonuje się tu wielka manipulacja przeszłością".

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75478,13910136,_Polityka___IPN_uderza_w_legende_rotmistrza_Pileckiego_.html#TRrelSST#ixzz2lnQhgVJ2

lelumel

Re: Jutro na sesji rady miasta obywatelski projekt nadania ul. Płk Pileckiego!!!
Autor: polelum (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 27-11-13 00:38

Nie ma żadnych bohaterów "jednowymiarowych". Nawet w komiksach (z wyjątkiem tych wydawanych przez IPN:-) Kiedy wreszcie ten naród uświadomi sobie, że przychodzi taki czas, że nawet najwięksi bohaterowie są zmęczeni i chcieliby np przykład żyć. Pilecki był bohaterem, potem przestał, być może dlatego, że stracił wiarę w sens walki zbrojnej z komuną. Jedno jest pewne: prawica ma prawdziwy problem. Już widzę te wygibasy intelektualne, żeby wszystko zwalić na lewactwo

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75478,13910136,_Polityka___IPN_uderza

lelumel

..........................

i chyba o TO chodzi?

lom,zanin77 jak ty należysz do tej organizacji myśli patriotycznej to ja po przeczytaniu twego posta ci wspołczuje, natomiast reszcie towarzystwa gratuluje obecności w ich gronie takiego kabotyna. W sumie nic mnie nie zdziwiło bo po patriotyzmie tych ludzi nic innego się nei spodziewałem.

lelumel

pozwoliłem sobie na wklejkę z Polityki bo jesto bardzo ważne na dzięn przed podjęciem tak ważnej decyzji jak nadanie nazwy ulicy oraz w świetle
fałszywej zaciekłej propagandy miejscowego środowiska myśli patriotycznej.

...........................
Rotmistrz Witold Pilecki sypał w ubeckim śledztwie już od pierwszego dnia po zatrzymaniu - pisze najnowsza "Polityka". W więzieniu napisał też wierszowaną samokrytykę. Jego zeznania doprowadziły do zatrzymania i skazania na śmierć co najmniej jednej osoby. Te wnioski to wynik uważnej lektury fotokopii zeznań Pileckiego, zamieszczonych w albumie wydanym przez IPN. "Czy historycy IPN czytają to, co sami wydają?" - konkluduje tygodnik.

"Rotmistrz Witold Pilecki, w Polsce Ludowej skazany na karę śmierci, dziś słusznie uznawany jest za bohatera narodowego" - pisze w najnowszej "Polityce" (drukiem ukaże się jutro) prof. Andrzej Romanowski, literaturoznawca i pracownik Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN. Ale zaznacza: "Bohaterowie rzadko jednak bywają postaciami jednowymiarowymi".

Ile powiedział Pilecki w śledztwie?

Rotmistrz Witold Pilecki na własne życzenie poszedł za druty Oświęcimia, by stamtąd uciec i przedstawić plany ataku na obóz (który nie doszedł do skutku). Po wojnie założył w kraju siatkę wywiadowczą. Złapany przez UB, został skazany w pokazowym procesie na śmierć. Wyrok wykonano.

Pięć lat temu Instytut Pamięci Narodowej wydał album Jacka Pawłowicza "Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948". Autor tekstu w "Polityce" zwrócił uwagę na załączone doń fotografie, zwłaszcza fotokopie zeznań rotmistrza. "Sądzę, że czas wreszcie przeczytać zgromadzone w albumie IPN ubeckie dokumenty" - pisze. I dało to zaskakujące rezultaty: "Opublikowanych przez IPN zeznań Pileckiego nie sposób czytać bez przerażenia".

Pilecki został zatrzymany przez UB 8 maja 1947 roku. Jeszcze tego samego dnia poddano go przesłuchaniom. Przywoływany album prezentuje fotokopie protokołu tego przesłuchania. Był wypytywany o tajną organizację, którą stworzył w Polsce. I tak na pytania "kim jest Krystyna Kwiecińska" , Pilecki odpowiada długo i wyczerpująco, podając jej prawdziwe imię i nazwisko (Maria Szelągowska), adres, rysopis, zawód i funkcję. "Tak więc w świetle ubeckiego dokumentu - Pilecki najpóźniej parę godzin po zatrzymaniu zaczął zeznawać. Dodajmy, że Maria Szelągowska, córka jednego z najwybitniejszych polskich historyków Adama Szelągowskiego, była najbliższą współpracownicą Pileckiego" - podsumowuje Andrzej Romanowski.

Na drugi dzień pada pytanie o miejsce przechowywania odpisów tajnych raportów przesyłanych za granicę. I znowu: wyczerpująca odpowiedź, z adresami i dokładną lokalizacją skrytki. A także zeznania obciążające Szelągowską i adres jej miejsca pracy. Jeszcze tego samego dnia Szelągowska zostanie aresztowana, a w trakcie procesu skazana na śmierć. Bierut ją jednak ułaskawi.

„Następnie Pilecki (...) ujawnia fakt dla swych współpracowników najgroźniejszy: że Płużański [inny współpracownik] ma » wtyczkę «w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego, od której otrzymuje tajne informacje” - pisze Romanowski.

"Rotmistrz zdecydował się na lojalność wobec tamtego państwa"

Dlaczego rotmistrz sypał w śledztwie? "Byłby to etos polskiego szlachcica, któremu honor nie pozwalał kłamać nigdy, bez względu na okoliczności? Nie byłaby to motywacja absurdalna, gdyby nie to, że obowiązywała ponad sto lat wcześniej" - pisze autor tekstu. To może Pilecki "pękł" wskutek nieludzkich tortur? "To by wiele wyjaśniało, ale nie ma na to dowodów. (...) Jeśli mamy wierzyć dokumentacji ubeckiej - ubecy nie potrzebowali nawet większych zabiegów, by rotmistrz się otworzył" - stwierdza Romanowski.

Pisze, że w świetle dokumentów zamieszczonych przez IPN w albumie "uwięziony rotmistrz zdecydował się na lojalność wobec tego państwa - jedynego wówczas realnie istniejącego i uznanego przez świat państwa polskiego".

Jakie to dokumenty? Na przykład ten: sześć dni po aresztowaniu Pilecki pisze do nadzorującego śledztwo, otoczonego złą sławą pułkownika UB Józefa "Jacka" Różańskiego. Romanowski. "Nie byłoby w tym może nic dziwnego, gdyby nie fakt, że list ten został napisany wierszem. Oraz że utrzymano go w poetyce zwierzenia, intymnego wyznania".

15 marca 1948 roku Pilecki został skazany na śmierć. Pisze o łaskę do Bieruta, a w piśmie potwierdza, że sypał w śledztwie: "Z chwilą aresztowania mnie ustosunkowałem się do śledztwa pozytywnie i sam wskazałem miejsce przechowywania archiwum, które zawierało wszystkie materiały mnie obciążające. W ciągu roku nie wynikła żadna okoliczność, która by dowodziła, że mówiłem nieprawdę lub wprowadziłem w błąd oficerów śledczych" - cytuje Romanowski. I dodaje: "Istotnie - żadna taka okoliczność nie miała miejsca".

"Pytanie: czy oni myślą?"

IPN w tym samym albumie wychwala rotmistrza Pileckiego i publikuje materiały - zdaniem "Polityki" - obciążające go i burzące jego legendę. "Doprawdy, nie było potrzeby wywlekania na światło dzienne złożonych na UB zeznań Pileckiego. Nie jesteśmy przez nie bogatsi o dodatkową wiedzę, przeciwnie: wiemy jeszcze mniej, pod pewnym względem mniej niż w PRL. Jeżeli jednak mleko się rozlało, nie pozostaje nic innego niż zadawanie pytań" - pisze prof. Romanowski.

I stwierdza, że historycy IPN powinni odpowiedzieć na pytania: "Czy czytają to, co sami wydają? Czy dokonują krytyki źródła? Czy źródło potrafią - i chcą - zinterpretować? (...) Czy raczej z góry wiedzą, co źródło ma powiedzieć, jakiej prawdy ma dowieść? A może - jeśli coś wydają - liczą, że nikt tego nie przeczyta? Czy więc (z rozmysłem lub bez) stosują - za państwowe pieniądze - działania pozorne? I wreszcie: czy potrafią - i czy chcą! - stawiać pytania? Czy myślą?".

A na koniec tekstu konkluduje twardo: "Pewne są dwie rzeczy. Pierwsza, że przedstawionych wyżej praktyk IPN nie sposób uznać za pracę historyka. I druga, że w ocenie historii stosuje się w IPN podwójną miarę. W imię niejasnych racji - czasem politycznych, czasem ideologicznych - wciąż dokonuje się tu wielka manipulacja przeszłością".

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75478,13910136,_Polityka___IPN_uderza_w_legende_rotmistrza_Pileckiego_.html#TRrelSST#ixzz2lnQhgVJ2

lelumel

rada na swym posiedzeniu wina wziąć pod uwagę zdanie córki rotmistrza bo ona odnosi się dokaldnie do takiej samej sytuacji jaka mamy z tym nadaniem nazwy ulicy.

cyt:

Córka rtm. Pileckiego: "Nie pozwolę, aby pomnik ojca stanął na miejscu Czterech Śpiących. Nie będzie kartą przetargową..."
[URL]m.pl/Tokfm/1,103085,14677553,Corka_rtm__Pileckiego___Nie_pozwole_aby_pomnik_ojca.html?expand=1&pId=24234573&t=1380219766283[/URL]

Zanim rozpoczęła się dyskusja na ten temat, ktoś z władz powinien był spytać o opinię rodzinę - mówi Zofia Pilecka-Optułowicz

Nigdy nie pozwolę na to, żeby mój ojciec był kartą przetargową w jakichś sporach albo był traktowany jak 'kij wkładany w mrowisko'" - powiedziała

lelumel

Spis działów  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

Spis działów  |  Potrzebujesz logina? Zarejestruj się tutaj 
 Logowanie użytkownika
 Imię (nazwa) użytkownika:
 Hasło:
 Pamiętaj mnie:

Nie pamiętasz hasła?
Podaj Twój e-mail albo nazwę użytkownika poniżej a nowe hasło zostanie wysłane na e-mail skojarzony z Twoim profilem.
140312022846.gif

Posty, których jedynym celem jest kopiowanie artykułów prasowych lub reklama - będą kasowane

Płatne linki

Ogłoszenia płatne

141031093009.gif
Formatowanie tekstu
Za treść wpisów odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
phorum.org
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0